Jump to content

Recommended Posts

Φυσικά και δεν με ζαλίζεις

Προσπαθω να βοηθησω με τα λιγα που ξερω

 

Πόσα tetra έχεις?

Υπάρχουν κι άλλα ψάρια στο ενυδρείο, εκτός από τα 2 είδη?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 58
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

1 πλακόστομος, 5 cherry barb, 8 lemmon tetra, 5 neon tetra, έχω μείνει άνεργος προσωρινά με το όλο θέμα και βρήκα χρόνο ν ασχοληθώ με το ενυδρείο. 

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν εύχομαι η κρίση να περάσει σύντομα και να επιστρέψεις στα της εργασίας σου!

Αυτά ειναι πιο σημαντικά απο άλλα. Και εννοείται να υπάρχει ΠΑΝΤΑ υγεία

 

Στα ενυδρειακά τώρα

Γενικά ισχύει πως όσα περισσότερα είδη έχουμε σε ένα ενυδρείο, τόσο πιο δύσκολο ειναι να τους προσφέρουμε ιδανικές συνθηκες

Τα είδη που έχεις, θέλουν το λιγότερο 8-10 άτομα ανά είδος και εννοείται μαλακό νερό

 

Μετρήσεις υπάρχουν?

Τον πλέκο θα τον εβγαζα

Ξέρεις ποιο είδος ειναι?

 

Για την ειδική συμπεριφορά των lemon δεν γίνεται να ξέρουμε τι φταίει, καθώς μπορεί να φταίνε πολλά ή και τπτ (εννοώ να ξεπεραστεί σύντομα το θέμα)

Γενικά τα ψάρια δεν θέλουν στρες. πχ αν ανοιγοκλείνεις φωτα & ανεμιστήρες, αν επιτρέπεις τη θερμοκρασία να φτάσει πιο ψηλά από τα όρια τους, αν ταίζεις άτακτα, αν τα "ενοχλείς", τότε στρεσάρονται

Η αυξηση του κοπαδιού ενδεχομένως να βοηθήσει

 

Προσωπικά θα κρατούσα τα tetras (μόνο) και θα μεγάλωνα τον πληθυσμό τους

 

Link to comment
Share on other sites

Τον πλέκο τον έχω χρόνια δεν θέλω να τον δώσω, για τα 120 λίτρα τα λέμον μου είπαν απ το κατάστημα 8 είναι οκ, γενικά δεν έχουν θέμα μεταξύ τους τα ψάρια, τα φώτα κι η θερμοκρασία είναι όλα σταθερά, μόνο τις τελευταίες μέρες που ανέβηκε η θερμοκρασία σκέφτηκα να βάλω το ανεμιστηράκι, κατά τ άλλα ακόμα κι η ώρα που τα ταίζω είναι σταθερή περίπου στις 10 το πρωί λίγο μετά που ανάβει το φως με το χρονοδιακόπτη. 

Link to comment
Share on other sites

Ο πλακόστομος είναι στην παρακάτω φωτό, ψάρια είναι δύσκολο να δώσω γιατί έχω και δύο μικρά σχετικά παιδιά που στενοχωρούνται εύκολα οπότε δεν θέλω. 

 

post-60981-0-52136100-1436353398_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν κανω λαθος αυτος ο πλεκο ειναι ο κοινος και γινεται τεραστιος,οπωτε δεν κανει για το ενυδρειο σου.

Οταν μπερδευουμε διαφορα ψαρια που κινουνται στο ιδιο επιπεδο του ενυδρειου μας,εχουμε διαφορα θεματα,καλο ειναι να εχουμε ενα ειδος σε καθε επιπεδο.

Προσωπικα συμφωνω με τον Puma,θα κρατουσα μονο ενα ειδος tetra σε μεγαλο αριθμο,ετσι θα δεις και την κανονικη συμπεριφορα τους και δεν θα εχεις και προβληματα.

Οσον αφορα την θερμοκρασια,βγαλε τον θερμοστατη τελειως,δεν χρειαζεται τωρα και βαλε μονο τον ανεμηστηρα στον controller.

Και για να μη πελαγωνεις τζαμπα,ουτε στη φυση υπαρχει σταθερη θερμοκρασια,μερα με νυχτα εχει διαφορα,ακομα και απο μηνα σε μηνα,οπωτε μη τρελενεσαι τοσο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τον πλέκο τον έχω 3 χρόνια τώρα και εδώ κι 1 χρόνο έχει μείνει σ αυτό το μέγεθος, τα υπόλοιπα ψάρια τα έχω 2 χρόνια μόνο τα lemon αγόρασα πριν κανά 3μηνο αλλά δε βλέπω κάτι το ανησυχητικό για να πω την αλήθεια. Δεν αντιλέγω σ αυτά που λέτε, αλλά γιατί να μην έχω 3-4 είδη ψαριών; Με ένα είδος μόνο το ενυδρείο θα είναι βαρετό, εξάλλου τα 3 είδη που έχω κολυμπούν σε διαφορετικά επίπεδα, τα cherry συνήθως είναι στη μέση, τα lemon είναι συνήθως λίγο πιο κάτω απ τη μέση στο 1/3 του ενυδρείου και τα neon πάνε παντού στο ενυδρείο κι ούτε έχω δει συμπεριφορά επιθετική από κανένα είδος προς κάποιο άλλο. Την αντίσταση την έβγαλα κι έβαλα το ανεμιστηράκι επάνω με ρύθμιση 26-27 να παίζει. Αυτό που παρατήρησα με τα lemon, είναι ότι ακολουθάνε ένα αρχηγό, κάθονται ακίνητα κι όταν ένα ξεκινάει και πάει προς τη μέση, ακολουθούν και τα υπόλοιπα, το ίδιο ψάρι μετά από 5 λεπτά πάει στην άκρη πάνε και τα υπόλοιπα, αλλά στρεσαρισμένα δεν είναι κι ούτε ο ανεμιστήρας φταίει γιατί τώρα τον έβαλα επίτηδες στην γωνία που κόλλαγαν τέρμα αριστερά και συνεχίζουν και πάνε εκεί παρόλο που είναι από πάνω τους, άρα μάλλον η συμπεριφορά τους είναι τέτοια δεν εξηγείται αλλιώς. 

Link to comment
Share on other sites

Κάτι άλλο που θα θελα να ρωτήσω επ ευκαιρίας, βακτήρια έχω χρόνια να βάλω, απ όταν μου τέλειωσε το σκεύασμα εδώ και 3-4 χρόνια, χρειάζεται να ξαναβάλω ή άπαξ κι έβαλα μία φορά αυτά μένουν κι αναπτύσονται - αναπαράγονται;

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει περίπτωση με το υπόστρωμα που έχω (ηφαιστιογενές πέτρωμα) να ξεκινήσω σιγά σιγά να βάζω αληθινά φυτά; 

Link to comment
Share on other sites

Δυσκολα τα πραγματα,ειναι πολυ χοντρο για να φυτεψεις.

Μονο αν παρεις φυτα που δενονται και τα δεσεις σε κανενα ξυλο η πετρα.

Link to comment
Share on other sites

Το ήξερα να ρωτήσω τώρα κάτι, πήρα κάτι μετρήσεις με sera quick tests και η αλήθεια είναι ότι είμαι εκτός ορίων, συγκεκριμένα:

pH= 7,8

KH= 8

GH= >16

NO2=0

NO3=25

Πήρα το sera bionitrivec να ρίξω για βιολογία, τι άλλο πρέπει να κάνω και τι τιμές θα πρέπει να φτάσω;

Link to comment
Share on other sites

Εχεις πολλα νιτρικα,τα νιτρικα σου δεν θα πρεπρει να ξεπερνανε τα 20.

Κανε συχνοτερες αλλαγες νερου.Καθε ποτε κανεις αλλαγη νερου και ποσο?

Τα βακτηρια δεν τα χρειαζεσαι.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και σ ευχαριστώ που ασχολείσαι μαζί μου, πως θα τα ρίξω τα νιτρικά; Αλλαγές νερού κάνω κάθε μήνα το 40% αλλά κάθε 5 μέρες περίπου προσθέτω 5lt καινούριο νερό λόγω εξάτμισης. Στη μέτρηση του pH, η πρώτη τιμή που βλέπω στο strip (60sec) είναι πιο χαμηλή αλλά μετά την παρέλευση 2-3 λεπτών δείχνει πιο υψηλή, εγώ ποια λαμβάνω υπόψιν; 

Link to comment
Share on other sites

Τα στικ δεν ειναι αξιοπιστα στις μετρησεις τους,το νερο βρυσης της Αθηνας ειναι περιπου 7,5.

Αλλαγες νερου καθε μηνα ειναι πολυ λιγο.Θα πρεπει να αρχισεις να κανεις αλλαγες νερου 30% καθε εβδομαδα και αυτη θα πρεπει να ειναι η ρουτινα σου.

Ετσι θα πεσουν και τα νιτρικα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα. Νομιζω κανεις πολυ αραιες αλλαγες. Καντο πιο συχνα. Ενας μεσος ορος ειναι καθε βδομαδα αλλα θα στοβπουν οι μετρησεις σου αυτο. Οσο για το χρβμα στο στικακι, νομιζω ισχυει το χρωμα αμεσως μετα απο τον χρονο αναμονης που λενε οι οδηγιες .

Link to comment
Share on other sites

Παρασκευά σ ευχαριστώ επίσης για τη βοήθειά σου, μου κάνει εντύπωση αυτό που λες για τις συχνές αλλαγές, θυμάμαι διάβαζα παλιότερα ότι στα 100 λίτρα θέλει αλλαγή κάθε μήνα για να μην ενοχλούμε συνέχεια τα ψάρια, αλλά διαβάζοντας εδώ στο φόρουμ διάφορες παρουσιάσεις ενυδρείων βλέπω στο προφίλ αυτό που λες, δηλαδή εβδομαδιαίες αλλαγές νερού, να σου πω την αλήθεια μου φαίνεται too much, ίσως να το κάνω κάθε δύο εβδομάδες για αρχή και βλέπω. Η αλλαγή να είναι σκέτο νερό ή και βυθό; Επίσης με τα φίλτρα τι κάνω τα καθαρίζω κι αυτά ή τ αφήνω ως έχουν; Γενικώς με τα φίλτρα τι ισχύει; Εχω τα μαμά φίλτρα της Juwel τα τετράγωνα που περιέχουν ένα υαλοβάμβακα, ένα άνθρακα το μαύρο, ένα πράσινο πυκνό, ένα μπλε πια αραιό κι άλλη μία θήκη κάτω με ένα μπλε πυκνό. Κυκλοφορητής μαμά Juwel κι αυτός 400lt/h. Μήπως να ανοίξω θέμα με την παρουσίαση ενυδρείου συμπληρώνοντας και τη φόρμα;

Έγινε επεξεργασία - ΚΩΣΤΑΣ_60702
Link to comment
Share on other sites

Θα πρεπει να κανεις αρκετες αλλαγες,ακομα και στο φιλτρο.

Ξεκιναμε με τις αλλαγες νερου ομως,το 30% την εβδομαδα δεν ειναι too much ειναι μια χαρα,ετσι τα ψαρια και τα φυτα παιρνουν αυτα που χρειαζονται απο το φρεσκο νερο που βαζουμε (ιχνοστοιχεια) αλλα κραταμε και τις συνθικες νερου πιο σταθερες.Θα πρεπει να παρεις ενα βαρελι,να το γεμιζεις με νερο και θα ριχνεις και αντιχλωριο εκει.θα βαζεις και εναν κυκλοφορητη για να γυρναει το νερο και να μη μενει στασιμο.Μετα απο μερικες ωρες θα κανεις αλλαγη νερου απο το νερο που εχεις προετοιμασει στο βαρελι.Το χειμωνα θα χρειαστεις και εναν θερμοστατη για το βαρελι για να φερνει το νερο στην ιδια θερμοκρασια με του ενυδρειου.

Αυτα που διαβασες δυστυχως εινα λαθος,ποτε δεν κανουμε αλλαγη νερου καθε μηνα για πολλους λογους.

Αυτο που κανεις εσυ τωρα,που δεν κανεις συχνες αλλαγες νερου και απλα συμπληρωνεις,εχει ως αποτελεσμα να ανεβαινουν τα νιτρικα και να κανεις πολυ σκληρο το νερο σου και τα ψαρια που εχεις θελουν μαλακο νερο και οχι βρυσης.Αυτο βεβαια ειναι μια αλλη κουβεντα.

Παμε στο φιλτρο τωρα,βλεπω οτι δεν εχεις καθολου βιολογικο υλικο και εχεις μονο σφουγγαρια.Κακο αυτο..το βιολογικο υλικο χρειαζεται για να εχουμε πολλες αποικιες βακτηριων και τα σφουγγαρια δεν μπορουν να κρατησουν τοσες πολλες αποικιες.

Οπωτε θα πρεπει να βαλεις βιολογικο υλικο στο φιλτρο σου.

Θα βγαλεις ολα τα σφουγγαρια και θα αφησεις κατω κατω μονο το ενα.Θα παρεις βιολογικο υλικο,siporax η eheim substract pro,θα το βαλεις σε ενα διχτακι και θα το βαλεις πανω απο το σφουγγαρι.Το φιλτρο σου παιρνει περιπου 1 λιτρο eheim substract pro.

Τελος απο πανω απο το βιολογικο υλικο θα βαλεις ενυδρειακο βαμβακι το οποιο θα το αλλαζεις σε καθε αλλαγη νερου που θα κανεις.

Τα υπολοιπα υλικα θα τα πλενεις πολυ σπανια,μονο οταν θα πεφτει η ροη του φιλτρου και μονο με νερο απο το ενυδρειο.

Το σφουγγαρι θα το πλενεις καλα,ενω το βιολογικο υλικο θα το πλενεις λιγο,μονο να φυγουν τα χοντρα,δεν θα το κανεις τζαμι.

Link to comment
Share on other sites

Ωραία σταδιακά θα τα κάνω αυτά που λες έχω όμως κάποιες απορίες σχετικά με την απάντησή σου. Θα ξεκινήσω με το βαρέλι που λες, εγώ έχω πάρει ένα κουβά 10 λίτρων αποκλειστικά για το ενυδρείο και βάζω νερό απ το μπάνιο, σε μέτρια θερμοκρασία μετρημένη να είναι ίδια με του ενυδρείου και το κάνω 3 ή 4 φορές δηλαδή 30 ή 40 λίτρα στο οποίο βάζω και αντιχλώριο και το ρίχνω απ ευθείας στο ενυδρείο. Απ ό,τι καταλαβαίνω είναι λάθος αυτή η μέθοδος; Για ποιους λόγους; 

Πάμε στο θέμα που λες για το νερό βρύσης, που μπορώ να βρω μαλακό νερό αν όχι βρύσης; Εσείς κάνετε κάποια διαδικασία με το νερό βρύσης ώστε να μαλακώνει; Έχει αυτό σχέση με το πιο πάνω θέμα και τη διαδικασία του νερού; Δυστυχώς παιδιά αυτή τη στιγμή μου είναι δύσκολο να χαλάσω λεφτά για όλα αυτά, ας πούμε ότι δίνω 20 ευρώ για το siporax, αντλία δεύτερη για την πιο πάνω διαδικασία δεν υπάρχει περίπτωση να αγοράσω προς το παρόν, ούτε δεύτερο θερμοστάτη, όσον αφορά το βαμβάκι, έχω το τετράγωνο της juwel άλλα 6 κομμάτια πειράζει να τα χρησιμοποιήσω; Κάθε πότε θέλουν αλλαγή αυτά; Ευχαριστώ και συγγνώμη που σας ζαλίζω αλλά μέχρι σιγά σιγά να μπω σε μια σειρά να χω και συγκεντρωμένες τις απαντήσεις από γνώστες γιατί στο διαδίκτυο υπάρχει ποικιλία γνώμης και γνώσης που μπερδεύει. 

Έγινε επεξεργασία - ΚΩΣΤΑΣ_60702
Link to comment
Share on other sites

Θα μπορούσα να βάλω αυτό αντί για τα άλλα δύο που πρότεινες;

Link to comment
Share on other sites

Φθηνό βιολογικό υλικό μπορείς να πάρεις κι από δω

http://www.praktiker.gr/p/elafropetra-6-12mm-12lt-7290

Αφαιρείς τα μαύρα κομάτια, ξεπλένεις πολλές φορές καλά και είσαι έτοιμος

 

Προσοχή : Δεν μπερδεύουμε τα βιολογικά υλικά μεταξυ τους. Εννοω μην βάλεις άλλο βιολογικό υλικό μαζί με την ελαφρόπετρα

Link to comment
Share on other sites

Ωραία σταδιακά θα τα κάνω αυτά που λες έχω όμως κάποιες απορίες σχετικά με την απάντησή σου. Θα ξεκινήσω με το βαρέλι που λες, εγώ έχω πάρει ένα κουβά 10 λίτρων αποκλειστικά για το ενυδρείο και βάζω νερό απ το μπάνιο, σε μέτρια θερμοκρασία μετρημένη να είναι ίδια με του ενυδρείου και το κάνω 3 ή 4 φορές δηλαδή 30 ή 40 λίτρα στο οποίο βάζω και αντιχλώριο και το ρίχνω απ ευθείας στο ενυδρείο. Απ ό,τι καταλαβαίνω είναι λάθος αυτή η μέθοδος; Για ποιους λόγους;  Γιατι το νερο της βρυσης περιεχει διαφορα που κανουν κακο στα ψαρια και τη βιολογια του ενυδρειο,οπως χλωριο,βαρεα μεταλα κ.α Θα πρεπει να παρεις ενα βαρελι που να χωραει το ποσοστο νερου που κανεις αλλαγη,στην περιπτωση σου,θελεις ενα βαρελι 40 λιτρων.

Πάμε στο θέμα που λες για το νερό βρύσης, που μπορώ να βρω μαλακό νερό αν όχι βρύσης; Εσείς κάνετε κάποια διαδικασία με το νερό βρύσης ώστε να μαλακώνει; Έχει αυτό σχέση με το πιο πάνω θέμα και τη διαδικασία του νερού; Μαλακο νερο δεν μπορεις να βρεις απο καπου,θα πρεπει να επεξεργαστεις το νερο της βρυσης σου και να το κανεις μαλακο.Αυτο γινεται ειτε με χρηση τυρφης,ειτε με συσκευη αντιστροφης οσμωσης.

Αν εσυ κανεις αλλαγη νερου καθε μηνα και απλα βαζεις το νερο που εξατμιζεσαι,κανεις το νερο του ενυδρειου πιο σκληρο απο οτι ειναι,πραγμα κακο για τα ψαρια.Γιατι οταν εξατμιζεται το νερο,τα αλατα μενουν και οταν εσυ συμπληρωνεις το νερο της εξατμισης με νερο απο βρυση,συμπληρωνεις και αλατα,οπωτε σκληρενεις ακομα πιο πολυ το νερο του ενυδρειου.

Δυστυχώς παιδιά αυτή τη στιγμή μου είναι δύσκολο να χαλάσω λεφτά για όλα αυτά, ας πούμε ότι δίνω 20 ευρώ για το siporax, αντλία δεύτερη για την πιο πάνω διαδικασία δεν υπάρχει περίπτωση να αγοράσω προς το παρόν, ούτε δεύτερο θερμοστάτη, όσον αφορά το βαμβάκι, έχω το τετράγωνο της juwel άλλα 6 κομμάτια πειράζει να τα χρησιμοποιήσω; Κάθε πότε θέλουν αλλαγή αυτά; Ευχαριστώ και συγγνώμη που σας ζαλίζω αλλά μέχρι σιγά σιγά να μπω σε μια σειρά να χω και συγκεντρωμένες τις απαντήσεις από γνώστες γιατί στο διαδίκτυο υπάρχει ποικιλία γνώμης και γνώσης που μπερδεύει. Οπως σου ειπα και πιο πανω,αυτα θα πρεπει να αλλαζουν σε καθε αλλαγη νερου,δηλαδη καθε εβδομαδα.Το πολυ πολυ να τα πλενεις καλα και να τα χρησιμοποιεις 2 φορες,παραπανω δεν νομιζω να μπορεις να τα χρησιμοποιησεις.

Επισης το μαυρο σφουγγαρι που λες,ειναι ανθρακας κα δεν χρειαζεται,παρα μονο τις πρωτες μερες λειτουργιας του ενυδρειου η μετα απο καποια εφαρμογη θεραπειας με φαρμακο,τωρα ειναι αχρηστο.

 

Το βιολογικο που δειχνεις πιο πανω,ειναι πολυ λιγο,δεν σου φτανει.

Το φιλτρο σου αν βγαλεις τα σφουγγαρια και κρατησεις μονο ενα,χωραει 1 λιτρο βιολογικο υλικο σιγουρα.

 

Link to comment
Share on other sites

Αν έπαιρνα 2 απ αυτά που σου έδειξα πιο πάνω κάνω δουλιά; Θα μου πεις έτσι μου έρχεται ακριβότερα, αλλά να είναι στο σχήμα θέλω έτσι ώστε να μπαίνουν και να βγαίνουν εύκολα απ τις 2 πλαστικές θήκες που έχει. 

Link to comment
Share on other sites

Εχουμε βγει εκτός θέματος, δημιούργησα καινούριο με παρουσίαση του ενυδρείου μου εδώ οπότε όποιος θέλει να βοηθήσει ευχαρίστως να το επισκεφθεί, επίσης αν θέλει ο συντονιστής μπορεί και να μεταφέρει τις άσχετες απαντήσεις στο καινούριο θέμα, ευχαριστώ. 

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειαζεται να παρεις αυτα της φωτο που εβαλες,και το διχτακι μια χαρα ευκολα βγαινει,μη σε αγχονει αυτο.

Link to comment
Share on other sites

Αλήθεια το διχτάκι με τα βακτήρια για πόσο χρόνο μπορεί να μείνει εκτός ενυδρείου;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...