Jump to content

Πέτρος Rimless Reef


pit05

Recommended Posts

Εγώ στην θέση σου θα του έκανα επίθεση με chemiclean.

Link to comment
Share on other sites

Αν ή φωτο είναι την ώρα που είναι στο Φόρτε του, IMHO, υπομονή ,σιφψναρισμα στις αλλαγες και σταθερες τιμές με χαμηλά θρεπτικα, χωρίς προσθήκη βακτηρίων.

Έγινε επεξεργασία - gregkn73
Link to comment
Share on other sites

Γνωμη μου, κοιτα πρωτα να δεις γιατι εφτασες σε αυτο το σημειο (ρουτηνες, ταισματα, αλλαγες νερου) , διόρθωσε την αιτια, και μετα χρησιμοποιησε chemiclean με πολυ προσοχη στις οδηγιες.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

και εμενα η γνωμη μμ ειναι πρωτα να βρει την αιτια και μετα ολα τα αλλα... εχεις και απταιζιες ειδα....

 

 

 

 

Πετρο θα γινω μεγαλος ζητουλας εαν ζητησω δυο ανεμωνες(μια απ την καθεμια) BTA;; οταν ξανασπλιταρουν.... δεν βιαζομαι....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ε ενταξει ρε πετραν δεν ειναι τοσο χαλια η κατασταση!

Ετσι οπως τα ελεγες ειπα πως θα βλεπαμε μονο κυανο στις φωτο.Μην εισαι κ εσυ drama queen :usd:

Το ενυδρειο για το χρονο που προλαβαινεις να του αφιερωνεις ειναι αξιοπρεπεστατο με υγειεστατα και πανεμορφα ψαρια. :thumbsu:

Και τα κοραλια που εχεις δειχνουν μια χαρα.

 

Το κυανο που εχεις ειναι μια χαρα και λογικο/αναμενομενο.Αλλωστε μην ξεχνας οτι ειναι ενα ενυδρειο 6 μηνων.Δεν γινεται να μην περασεις τις οποιες "παιδικες" ασθενειες,ειδικα απο τη στιγμη που ο χρονος σου ειναι τοσο περιορισμενος κ δεν μπορεις να ασχοληθεις οσο θα ηθελες.

 

Στη θεση σου δεν θα εκανα τιποτα.Θα συνεχιζα με το σιφωναρισμα και σιγα σιγα οσο ωριμαζει το ενυδρειο θα γινεται λιγοτερο αισθητη η παρουσια του.Τωρα αν θελεις γρηγορα αποτελεσματα χρησιμοποιησε καποιο απο τα προιοντα για την αφαιρεση του.Εσυ αποφασιζεις.

Απλα αν η πηγη του δεν εγκειται(πως τα λεω ετσι γμτ μου) στο ποσο νεο ειναι το ενυδρειο,εαν χρησιμοποιησεις φαρμακα αυτο απλα θα ξαναβγει και σε ισως πιο επιθετικη μορφη.

Το κυανο μπορει να οφειλεται σε πολλους παραγοντες αλλα θα πρεπει να ψαξεις για την αιτια,οπως ειπε ο αγγελος.

Εχει ψοφησει κατι που δεν αντιληφθηκες?Οι ροες σου ειναι οκ?κτλ κτλ

 

Εμενα για να ειμαι πολυ ειλικρινης με ανησυχει ρε φιλε αυτη η αλγη που εχεις στο βραχο και οχι τοσο το κυανο.

 

Απο τιμες πως εισαι?

Έγινε επεξεργασία - mad23
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Γεια σας και πάλι.

Η κατάσταση εδώ έχει ξεφύγει.

Άλγες, κυανό, απταίσιες και ξανά από την αρχή..

 

Ξεκινάω επίθεση με coraltin και βλέπουμε..

post-48074-0-02764700-1455486723_thumb.jpg

post-48074-0-86004900-1455486723_thumb.jpg

post-48074-0-58948500-1455486724_thumb.jpg

post-48074-0-33787300-1455486725_thumb.jpg

post-48074-0-06901400-1455486726_thumb.jpg

post-48074-0-76522700-1455486726_thumb.jpg

post-48074-0-46506200-1455486727_thumb.jpg

post-48074-0-14517500-1455486728_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

και εμενα η γνωμη μμ ειναι πρωτα να βρει την αιτια και μετα ολα τα αλλα... εχεις και απταιζιες ειδα....

 

 

 

 

Πετρο θα γινω μεγαλος ζητουλας εαν ζητησω δυο ανεμωνες(μια απ την καθεμια) BTA;; οταν ξανασπλιταρουν.... δεν βιαζομαι....

 

Άγγελε, συγνώμη φίλε μου, ξεχάστηκα..

Μετά χαράς να βρεθούμε να πάρεις τις ανεμώνες.

Η κόκκινη έχει ήδη σπλιτάρει φίλε..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ενταξει η απταισιες ειναι σαν παρασιτα, ερχωνται και πολλαπλασιαζονται και μετα γινεται χαμος!!

Για το κυανο και τις αλγες ομως τι να πω, συγουρα σεν ειχες καποιον θανατο;; Καποιο μικροψαρι ή καποιο σαλιγκαρι;;

Δεν το ξερω σκευασμα για σου δωσω συμβουλες, εγω απομακρυνω τις αλγες και το κυανο χωρις βιασηνες, χειροκινητα τις αλγες και τωρα που το αυστημα βρισκει τις ισσοροποιες του φευγει και το κυανο...

Θα ερθω στην πιτα, πρωτα ο θεος, γιατι λογο υποχρεωσεων δεν τα καταφερα τους μηνες να κατεβω. Αμα ειναι τα λεμε εκει :)

Έγινε επεξεργασία - Akridas66
Link to comment
Share on other sites

Κρίμα ένα τόσο όμορφο ενυδρείο να έχει τέτοια προβλήματα.....τώρα χρειάζεται υπομονή και αποφασιστικότητα για να απαλαγείς για πάντα (?) απο αυτά...

 

Αν ξανασπλιτάρουν οι ανεμώνες έχε και εμένα στον νου σου ;)

Link to comment
Share on other sites

Πέτρο το ενυδρείο σου είναι φρέσκο ακόμα πήγαινε σιγά σιγά και θα πάρει τον δρόμο του για σκιμμερ και εγώ συμφωνώ για ένα ποιο μεγάλο

Στάλθηκε από το SM-G920F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πετρο, φιλαρακι δεν ξερω τι λετε για αλγες και απταισιες κτλ αλλα εμενα σαν στησιμο μου αρεσει πολυ. Σιγουρα θα το φερεις στα ισια του.

Send from the heart of the Amazonas

Έγινε επεξεργασία - Sturm
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 5 weeks later...
  • 1 month later...

Γειά σας και πάλι μετά από πολύ καιρό.

Θα ήθελα να κάνω μια ανακοίνωση.

 

Εγώ τέλος._

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας και πάλι μετά από πολύ καιρό.

Θα ήθελα να κάνω μια ανακοίνωση.

 

Εγώ τέλος._

 

Τι θέλεις να πεις τώρα??

Θα σε δώσω στεγνά...

 

:bigemo_harabe_net-162: :bigemo_harabe_net-162: :bigemo_harabe_net-162:

Link to comment
Share on other sites

Αντε μπραβο ρε πετρακο,καιρος ηταν να σταματησεις το χομπυ και να πιασεις την αποχη....

Ξερεις αυτες που χρησιμοποιεις για να πιανεις πεταλουδες! :bigemo_harabe_net-130:

Link to comment
Share on other sites

Τι θέλεις να πεις τώρα??

Θα σε δώσω στεγνά...

:bigemo_harabe_net-162: :bigemo_harabe_net-162: :bigemo_harabe_net-162:

Μην τον δώσεις , μην τον δώσεις !!!!

περιμεναμε πολυ καιρό ......

Link to comment
Share on other sites

Ο Κόσμος το έχει τούμπανο και εσύ κρυφό καμάρι.......

 

 

post-3-0-08032000-1464389370_thumb.jpeg

 

Για πες τώρα τα υπόλοιπα......

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Ε ναι λοιπόν....

 

Όπως είπα, εγώ τέλος..

 

Τα LED ΤΕΛΟΣ

 

Τα παιχνίδια ΤΕΛΟΣ

 

Ήρθε η ώρα να ασχοληθούμε σοβαρά με το reef..

 

Το παραπάνω φωτιστικό είναι το ATI Sunpower 8x54 Dimm και εδώ και δύο εβδομάδες περίπου έχει φέρει τα πάνω κάτω στο ενυδρείο μου.

Ξεκινώ με τα αρνητικά:

-Θερμοκρασία 29,5 έφτασα, έβαλα αμέσως ανεμιστήρες

-Κατανάλωση, ξεκίνησα να κάνω οικονομίες από τώρα για να υποδεχτώ τον εκκαθαριστικό λογαριασμό

 

Θετικά:

-3η μέρα και τα τζάμια δεξιά αριστερά, χωρίς αλλαγή, άρχισαν να ασπρίζουν από την πρασινίλα, ναι το δηλώνω, οι Τ5 σκοτώνουν την άλγη....

-κυανό στον αραγωνήτη τέλος, τα βράχια βγάζουν ακόμα, παλιές αμαρτίες..

-ανεμώνες και lps τούμπανο χωρίς καμία προσαρμογή αφού ολοκληρώθηκε επιτυχώς η διαδικασία burning των t5 (60 ώρες στο 100%)

-τα λιγοστά sps, ένα έχω να πω, ένα bonzai που έχω, εκέι που αργοσάπιζε, έχει πετάξει δύο νέες κορυφές, ενώ έφυγε η άλγη από 2-3 άλλες που το κάλυπταν.

 

Μέχρι τώρα πάαααααρα πολύ ευχαριστημένος.

 

Έχω μερικά θεματάκια που με προβληματίζουν αλλά θα τα πούμε στην πορεία..

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...