Jump to content

Υπάρχει Περίπτωση?


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλη την παρέα,

 

Όντας άσχετος, όταν αγόρασα τον κύβο μου προμηθεύτηκα και κάποιες πέτρες μαζί, οι πέτρες βοήθησαν στο να σταθεροποιήσω το ξύλο που έχω μέσα και το ενυδρείο τρέχει 5 μήνες τώρα με υψηλό pH. Μετράω με στικάκια eSHa και έχω πάντα αυτές τις ενδείξεις:

 

1. GH > 14 βαθμούς

2. ΚΗ περί τους 15

3. pH κοντά στο 8.0

 

Με δεδομένο το γεγονός ότι η πέτρα είναι ασβεστολιθική (κάνει μπαμ το μάρμαρο), υπάρχει περίπτωση να κατεβάσω το pH για να δοκιμάσω να κρατήσω red cherry (που όπως βλέπω θέλω pH μέγιστο στο 7.6)

 

Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας. 

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν βγάλεις τις πέτρες και οτιδήποτε άλλο ασβεστολιθικό έχεις μέσα στο ενυδρείο σου

οτι και να κάνεις το ph θα ανεβαίνει αρκετά ψηλά :(

 

Καλησπέρα μας :)

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν παίζει να βγει η πέτρα, έτσι όπως είναι στημένο θα πρέπει να ξηλωθούν όλα και δεν τολμώ να το πειράξω :(

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν βγουν οι πετρες και οτι αλλο ασβεστολυθικο υπαρχει,το νερο δεν θα μαλακωσει οτι και αν κανεις.

Link to comment
Share on other sites

τωρα που το ξυλο εχει βυθιστει δεν μπορουν να βγουν οι πετρες?

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν παίζει να βγει η πέτρα, έτσι όπως είναι στημένο θα πρέπει να ξηλωθούν όλα και δεν τολμώ να το πειράξω :(

 

Να αλλαξεις τις πετρες δεν παιζει??

Link to comment
Share on other sites

Τα red cherry δεν έχουν κανένα πρόβλημα σε 8 ΡΗ μην σε απασχολεί .

Link to comment
Share on other sites

Παρατηρώ ότι το ξύλο είναι αρκετά ασταθές και φοβάμαι ότι αν βγάλω τη βασική πέτρα θα μου ανεβαίνει πάλι στην επιφάνεια. Μπορεί και να το τολμήσω βέβαια αλλά πρώτα θα δοκιμάσω να τεστάρω κάποιες ίδιες πέτρες που έχω έξω από το ενυδρείο και επανέρχομαι :)

Link to comment
Share on other sites

Έκανα ένα πρώτο τεστ με το νερό της βρύσης, το τεστάρισα με τα ίδια στικάκια και μου έδωσε GH > 14 (το ίδιο με το ενυδρείο), KH = 10 (μικρότερο από το ενυδρείο) και pH κάτω από 7.5 (και πάνω από 7)..... το σοκ το έφαγα όταν είδα να γίνετε ροζ ο μετρητής NO3, μου έδωσε γύρω στα 25 ppm, έκανα το ίδιο τεστ με υγρό της API και πήρα το ίδιο αποτέλεσμα!!!!!!! Σχόλια?

 

Σας ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Από την βρύση του διπλανού διαμερίσματος :)

post-7240-0-98981200-1431532199_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Το νερο αυτο το πινετε?

Link to comment
Share on other sites

Το νερο αυτο το πινετε?

 

Μέχρι πριν λίγο ναι ...... πήρα 3 δείγματα από 3 διαφορετικά διαμερίσματα, τα αποτελέσματα είναι τα ίδια. Στο ενυδρείο έχω σχεδόν 0 NO3 άρα για σήμερα το βράδυ έχω νεράκι καθαρό να πίνω!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Σας ενημερώνω ότι μόλις έφυγαν οι 2 πέτρες από μέσα, θεωρητικά σε λίγο καιρό θα πρέπει να έχω το pH που μετράω από τη βρύση?

Link to comment
Share on other sites

Σε λιγο οχι..μολις κανεις αλλαγες νερου ναι.Το ph δεν θα πεσει μονο του αφου απλα εβγαλες τις πετρες.

Μηπως εχεις και κατι αλλο ασβεστολυθικο μεσα? χαλικι/αμμο?

Link to comment
Share on other sites

Σε λιγο οχι..μολις κανεις αλλαγες νερου ναι.Το ph δεν θα πεσει μονο του αφου απλα εβγαλες τις πετρες.

Μηπως εχεις και κατι αλλο ασβεστολυθικο μεσα? χαλικι/αμμο?

 

Δεν νομίζω να έχω κάτι άλλο, άμμο έχω της Seachem την Flourite Black. Σήμερα ήρθε και το μανόμετρο, είμαι έτοιμος να ξεκινήσω CO2 από την μεγάλη μπουκάλα πια :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...