Jump to content

Recommended Posts

Το ωραιο θα ναι να παρες κ ψαρακια τωρα!

Link to comment
Share on other sites

Καλή επιτυχία με τη γέννα!!!

 

:bigemo_harabe_net-193:  :bigemo_harabe_net-193:

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτά που έχω διαβάσει για τις θερμοκρασίες και τις γέννες για τα Oscar ότι θα πρέπει να έχει 28C + , είναι όλα παραμύθια, χτες το βράδυ γεννήσαμε με 24C στο ενυδρείο, αρχίζω και ξανασκέφτομαι εάν είναι αλήθεια ότι διάβασα μέχρι τώρα για τα συγκεκριμένα ψάρια σε διάφορα site.

Δημοσιευμένη  εικόνα

Το οτι ενα ζευγαρι ισως τυχαια γεννησε σε αλλη θερμοκρασια δεν εχει να λεει τιποτα. Ειναι κι αλλοι παραμετροι που επιρρεαζουν τις γεννες οπως η τροφη. Συνηθως τα σαιτ αναφερουν τον μεσο ορο για τα ειδη και ειναι οδηγητικα οχι απολυτα.

Βεβαια ισως η θερμοκρασια να παιζει και τεραστιο ρολο στην εκολαψη των αυγων και στην καλη ποιοτητα αυτων.

Στάλθηκε από το SM-A500FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Σε λίγες μέρες θα δούμε πως θα ανταποκριθούν τα αυγά.

 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Έκανα μια μικρή αλλαγή στην ψαροσύνθεση μιας και βρέθηκε ένα μοναδικό ψάρι :D  από το πουθενά και έτσι έδωσα το Parachromis friedrichsthalii και ήρθε το Parachromis managuensis

 

 

2015-11-29%2019.17.29_zpsheuidmtp.jpg

 

Μία φωτογραφία από τον όμορφο Featherfin Catfish :D είναι νυχτερινός τύπος τι να κάνουμε 

 

2015-12-02%2022.52.29_zpssx8vk6sh.jpg

 

2015-12-02%2023.08.26_zpsh5fdrxni.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Εχεις μαζεψει διαμαντια εκει μεσα.

Send from the heart of the Amazonas

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κ σημερα σκεφτομουνα τι να γινεται οσον αφορα τις γεννες σου???Αληθεια τα καταφεραν τα οσκαρ?Τα parachromis γιατι τα αλλαξες?

Link to comment
Share on other sites

Κ σημερα σκεφτομουνα τι να γινεται οσον αφορα τις γεννες σου???Αληθεια τα καταφεραν τα οσκαρ?Τα parachromis γιατι τα αλλαξες?

 

Η γέννα δεν προχώρησε τα άφησαν στην τύχη τους τα αυγά μετά από λίγες μέρες και χάθηκαν, για το Prachromis τώρα δεν μπορούσαν να συνυπάρξουν όλα μαζί έπρεπε κάποιο να φύγει και προτίμησα το  friedrichsthalii yellow να φύγει, μου αρέσει πιο πολύ το managuensis επειδή το είχα και πιο παλαιά και το έψαχνα αυτό το ψάρι αλλά δυστυχώς όμως τα καταστήματα πλέον έχουν χάσει την ποικιλία των ψαριών που έφερναν και δεν μπορούσα να το ξαναβρώ στο μέγεθος που το ήθελα, αλλά όταν εμφανίστηκε το συγκεκριμένο ψάρι τότε δεν υπήρχε δεύτερη σκέψη, έπρεπε να μπει στο ενυδρείο οπωσδήποτε :D  τώρα πιστεύω είμαστε κομπλέ από ψάρια ( δεν παίρνω όρκο φυσικά γιατί ποτέ δεν ξέρεις τι θα βρεθεί στον δρόμο σου).

 

Κάτι άλλο τώρα που θέλω να κάνω είναι να βάλω είναι φυτά επιφανείας μέσα στο ενυδρείο μήπως και δώσουν μια ατμόσφαιρα πιο φυσική, σήμερα θα πάω να πάρω 1-2 κομμάτια που έχω βρει και θα το δοκιμάσω να δω πως θα δείξει το ενυδρείο και τι συμπεριφορά θα έχουν τα ψάρια.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Τι μου έφερε ο Άι Βασίλης φέτος  :D :D

 

Arowana 50 -55 cm

 

2015-12-30%2018.53.43_zpsagk5gfps.jpg

 

2015-12-30%2018.53.36_zpsvx7synpy.jpg

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Τρομερο ψαρι. Να το χαιρεσαι αλλα μηπως το παρακανες λιγο;

Και δεν θυμαμαι αν εχω ξαναρωτησει αλλα συτον τον κορμο που τον βρηκες;

Send from the heart of the Amazonas

Link to comment
Share on other sites

Τρομερο ψαρι. Να το χαιρεσαι αλλα μηπως το παρακανες λιγο;

Και δεν θυμαμαι αν εχω ξαναρωτησει αλλα συτον τον κορμο που τον βρηκες;

Send from the heart of the Amazonas

Ίσως το παράκανα λίγο :D  θα γίνει μια αναπροσαρμογή των κατοίκων με τον καινούργιο χρόνο, υπάρχει και μια σκέψη να πάω πλέον σε ένα αρκετά μεγαλύτερο ενυδρείο θα δούμε πως θα πάνε τα πράγματα με τον καινούργιο χρόνο, τώρα για το ξύλο που ρωτάς, το ξύλο που φαίνεται στο κέντρο είναι 2 ξύλα το ένα πάνω στο άλλο και τα πήρα από pet shop.

Link to comment
Share on other sites

Τετοιο κουτσουρο εψαχνα αλλα δεν εβρισκα πουθενα. Αντε με το καλο το καινουριο!

Link to comment
Share on other sites

Σαλάχια. ....Τώρα και αν είναι που θα πας σε μεγαλύτερο! !:D

Υπέροχα ζωντανά έχεις μαζέψει :)

Έγινε επεξεργασία - DIMITRIOS
Link to comment
Share on other sites

Ο Αη-Βασιλης ηταν πολύ καλος φετος μαζι σου...Χαχαχα.Αναμενουμε εξελιξεις!

Link to comment
Share on other sites

Έχει μπει στο τραπέζι η κουβέντα για ένα 2.50 Χ 0.70 Χ 0.70 ενυδρείο και περιμένει την έγκριση από την γυναίκα :D :D θέλουμε λίγο χρόνο για να πάρουμε απόφαση και μετά η υλοποίηση γίνεται άμεσα.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μπήκε και το αγόρι σήμερα :D

Ένα ζευγάρι έφυγε ένα ζευγάρι μπήκε :D :D

 

IMG_20160109_173608_zpsovabnlhm.jpg

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ένα μικρό update

Μπήκε και η άλλη η Arowana χτες, είναι πιο μικρή κοντά στα 30 εκ. αλλά το ψάρι είναι άψογο, ηρέμησε και η μεγάλη γιατί ήταν συνέχεια στα τζάμια του ενυδρείου έτοιμη να πηδήξει έξω ( το έκανε μια φορά και το σώσαμε :D ), ασφαλίστηκαν και τα καπάκια όλα του ενυδρείου, τώρα ακολουθάει η μια την άλλη και τα πράγματα είναι πιο ήρεμα.
Έγιναν και μερικές αλλαγές στο ντεκόρ για να δώσουμε λίγο παραπάνω χώρο στα σαλάχια και μεγαλώνοντας θα προσαρμοστούμε και άλλο.

Και συνεχίζουμε....

 

IMG_20160117_184731_zpsnmkuxy5t.jpg

Έγινε επεξεργασία - Force
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...