Jump to content

Από Τα Αλάτια Στα Γλυκά..


Recommended Posts

Χαιρετώ την παρέα του γλυκού,

Όπως λέει και ο τίτλος κάνω την αλλαγή πηγαίνοντας απο το θαλασσινό ενυδρείο στο γλυκό.

Είχα για 3 περίπου χρονιά ενα τροπικό 60L αλλά το αλάτι και το τσικι τσικι με κούρασε, όποτε με αφορμή την μετακόμιση το ξέστησα, έδωσα ολα τα ζωντανά και σταμάτησα. 

Η αρρωστια του ενυδρείου όμως δεν με αφησε, οπότε είπα να το γυρίσω και να στίσω κάτι καινούριο.

Έλεγα να κρατήσω το 60λιτρο και να το στήσω με το εξοπλισμό που είχα αλλά στην πορεία άλλαξε το πλάνο.

 

Πριν συνεχίσω, να πω οτι θέλω ενα ενυδρείο στον αυτόματο πιλότο. Φυσικά δεν εννοώ τελείως παρατημένο, αλλά όχι αυτόν τον πανικό που θέλει η συντήρηση ενός θαλασσινού.

 

Το ενυδρείο λοιπόν είναι ένα 120λ 100Χ30Χ40 (από παλιά προσφορά carrefour).

Έχει καπάκι με μαμισιο φωτιστικό.

Θερμοστάτη 150W

Εσωτερικό φιλτρο με 2λ χώρο για μακαρόνι, σφουγγαρι και αντλία hydor pico 350

Φωτογραφίες θα ανεβάσω σε λίγο.

 

Το έχω γεμίσει και τρέχει 3 μέρες,

Στον πάτο έβαλα μαύρο λεπτόκοκκο χαλίκι περίπου 20kgr,

στο φιλτρο έβαλα μακαρόνι 50% νεκρό, 50% ζωντανό από άλλο ενυδρείο.

 

Λέω να βάλω εύκολα φυτά, καμιά γαριδουλα, σαλιγκαράκι και μερικά πλατι ή γκαπι για γεννητουρια και χαρές.

Όπως είπα θέλω απλά πράγματα.

 

Ερωτήσεις:

1)Για τo φιλτρο: Δεν με ενοχλεί που είναι εσωτερικό από θέμα χώρου (αν χρειαστεί στην πορεία θα πάρω εξωτερικό) αλλά δεν ξέρω αν η κυκλοφορία είναι αρκετή για 120λ γλυκό. ( στο 60 θαλασσινό είχα δυο τουμπανες Eheim)

 

2)Για το στρώσιμο: Κάπου είδα για την χρήση πλατανοφυλλου για να μαλακώσει το νερό, μπορώ να βάλω φύλλα ή άλλα οργανικά για να στρώσει γρηγορότερα;

 

3)Για το φωτιστικό: Εδώ έχω θέμα!

Το φωτιστικό έχει 1 μικρο Balast και 1 λάμπα sylvinia cool white 25W 74,2cm. Κατα πάσα πιθανότητα δεν με καλύπτει.

Μπορώ να το δουλέψω με μια λάμπα 39W (αν την σηκώνει) και να είμαι καλά με φυτά χαμηλών απαιτήσεων;

Αλλιώς θέλει ξήλωμα, 2πλο balast 2Χ25W ή 2X39W. Αλλά σε αυτή την περίπτωση υπάρχουν τετοιες 74αρες λάμπες;

Επιπλέον αν γίνεται να το αποφύγω, δεν θέλω λιπασματα και CO2 οπότε πόσα Watt είναι καλά; 

 

* Να πω ότι δεν βιάζομαι. Λόγο δουλειάς τα περισσότερα θα γίνουν μέσα Ιουνίου.

Link to comment
Share on other sites

Καλος ηρθες λοιπον και παλι. Ας αρχισουμε απο την φιλτρανση η οποια αντλια ειναι πολυ μικρη. Θα σου προτεινα τουλαχιστον 1000 λιτρα ανα ωρα για να εχεις μια σωστη κυκλοφορια ειδικα αν εψεις και φυτα τα οποια δυσκολευουν στην σωστη ροη του νερου μεσα στο ενυδρειο. Το θεμα ειναι αν θα βρεις καποια για να χωραει στο φιλτροκουτο που εχεις. Μετα οσο αφορα τα κεραμικα αν εχεις παρει μπολι απο καποιο φιλο που ετρεχε μεχρι τωρα το ενυδρειο καλο ειναι να βαλεις κανα δυο ψαρακια για να συντηριτε οι βιολογια. Για φωτισμο καλο ειναι να εχουμε περιοπου 60 βατ για ευκολα προς μετρεια φυτα.

Link to comment
Share on other sites

http://www.aquazone.gr/forums/topic/100330-φυτεμενο-economy/?p=1040091

Σε αυτες τις διαστασεις λαμπας υπαρχουν της juwel απλα εχουν ενα κοστος. Μια αλλη λυση ειναι να κανεις χρηση λαμπες οικονομιας. Ουτε μπαλαστ, ευκολη καλωδιωση και ποικιλια στα βατ που θελεις να κανεις χρηση.

Έγινε επεξεργασία - Rik
Link to comment
Share on other sites

Rik η πατέντα σου πολύ καλή και μάλλον κάτι τέτοιο θα μου κάνει.. ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Α! και μια νέα ερώτηση πάνω στην απάντηση σου,

Στο θαλασσινό πρέπει πρώτα να υπαρχει καλή βιολογία στον βράχο για να μπει ψαράκι, οπότε ψάρια ήταν το τελευταίο που έβαλα. Εδώ μου λες να μπει ψάρι για να στηρίξει την βιολογία. Φαντάζομαι οτι η τροφή και τα περιττώματα του θα αφήσουν στο ενυδρειο το απαραίτητο βιολογικό υλικό για να ξεκινήσει η διαδικασία..

Ξέρω οτι ενα αρκετά βρόμικο ψαράκι ειναι το χρυσόψαρο, αλλα επειδή δεν θέλω να βάλω χρυσόψαρα, ουτε να βάλω και μετά να πρέπει να το δώσω, μπορώ να βάλω κατευθείαν ενα χαρέμι γκαπι για να κάνουν την δουλειά;

Link to comment
Share on other sites

Παραπανω αναφερεις οτι στο φιλτρο έβαλα μακαρόνι 50% νεκρό, 50% ζωντανό από άλλο ενυδρείο. Τη εννοεις ζωντανο, εχεις κεραμικα απο στρωμενο ενυδρειο; αλλιως πριν βαλεις μεσα ψαρι θα πρεπει να στρωσεις το ενυδρειο πρωτα.

Link to comment
Share on other sites

Ειχα χελώνα με 4L DIY φιλτρο με μακαρόνι, η χελώνα δόθηκε οπότε πήρα λίγο απο το μακαρόνι και το έβαλα στο φιλτρο του ενυδρείου.

Link to comment
Share on other sites

Οκ. Οποτε εχεις βιολογια για να αρχισεις, δεν αρχιζεις απο το 0. :)

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ την παρέα του γλυκού,

Όπως λέει και ο τίτλος κάνω την αλλαγή πηγαίνοντας απο το θαλασσινό ενυδρείο στο γλυκό.

Είχα για 3 περίπου χρονιά ενα τροπικό 60L αλλά το αλάτι και το τσικι τσικι με κούρασε, όποτε με αφορμή την μετακόμιση το ξέστησα, έδωσα ολα τα ζωντανά και σταμάτησα. 

Η αρρωστια του ενυδρείου όμως δεν με αφησε, οπότε είπα να το γυρίσω και να στίσω κάτι καινούριο.

Έλεγα να κρατήσω το 60λιτρο και να το στήσω με το εξοπλισμό που είχα αλλά στην πορεία άλλαξε το πλάνο.

 

Πριν συνεχίσω, να πω οτι θέλω ενα ενυδρείο στον αυτόματο πιλότο. Φυσικά δεν εννοώ τελείως παρατημένο, αλλά όχι αυτόν τον πανικό που θέλει η συντήρηση ενός θαλασσινού.

 

Το ενυδρείο λοιπόν είναι ένα 120λ 100Χ30Χ40 (από παλιά προσφορά carrefour).

Έχει καπάκι με μαμισιο φωτιστικό.

Θερμοστάτη 150W

Εσωτερικό φιλτρο με 2λ χώρο για μακαρόνι, σφουγγαρι και αντλία hydor pico 350

Φωτογραφίες θα ανεβάσω σε λίγο.

 

Το έχω γεμίσει και τρέχει 3 μέρες,

Στον πάτο έβαλα μαύρο λεπτόκοκκο χαλίκι περίπου 20kgr,

στο φιλτρο έβαλα μακαρόνι 50% νεκρό, 50% ζωντανό από άλλο ενυδρείο.

 

Λέω να βάλω εύκολα φυτά, καμιά γαριδουλα, σαλιγκαράκι και μερικά πλατι ή γκαπι για γεννητουρια και χαρές.

Όπως είπα θέλω απλά πράγματα.

 

Ερωτήσεις:

1)Για τo φιλτρο: Δεν με ενοχλεί που είναι εσωτερικό από θέμα χώρου (αν χρειαστεί στην πορεία θα πάρω εξωτερικό) αλλά δεν ξέρω αν η κυκλοφορία είναι αρκετή για 120λ γλυκό. ( στο 60 θαλασσινό είχα δυο τουμπανες Eheim) Καλυτερα να πας κατεθειαν σε εξωτερικο φιλτρο μιας και τα ψαρια σου θα γεννανε συνεχεια και θα πρεπει να εχεις καλη και αρκετη βιολογι

 

2)Για το στρώσιμο: Κάπου είδα για την χρήση πλατανοφυλλου για να μαλακώσει το νερό, μπορώ να βάλω φύλλα ή άλλα οργανικά για να στρώσει γρηγορότερα; Καμια σχεση με γρηγοροτερο

 στρωσιμο.Τα ξερα απλα μαλακωνουν για λιγο τον νερο και αυτο μη φανταστεις οτι θα εχει και τρελη διαφορα απο πριν.Αλλα οπως και να εχει  δεν παιζει ρολο στο στρωσιμο.

 

3)Για το φωτιστικό: Εδώ έχω θέμα!

Το φωτιστικό έχει 1 μικρο Balast και 1 λάμπα sylvinia cool white 25W 74,2cm. Κατα πάσα πιθανότητα δεν με καλύπτει.

Μπορώ να το δουλέψω με μια λάμπα 39W (αν την σηκώνει) και να είμαι καλά με φυτά χαμηλών απαιτήσεων;

Αλλιώς θέλει ξήλωμα, 2πλο balast 2Χ25W ή 2X39W. Αλλά σε αυτή την περίπτωση υπάρχουν τετοιες 74αρες λάμπες;

Επιπλέον αν γίνεται να το αποφύγω, δεν θέλω λιπασματα και CO2 οπότε πόσα Watt είναι καλά; 

Η μια λαμπα δεν θα συ φτασει.Υπολογισε οτι για 120 λιτρα ενυδρειο,θες τουλαχιστον 50-60 βατ φωτισμο στο συνολο.

Επισης να ξερεις οτι στο φυτεμενο βαζουμε λαμπες με 6500Κ και 4500Κ

Να ξερεις επισης οτι τα λιπασματα δεν νομιζω οτι θα τα γλιτωσεις,μπορει και το co2.Απλα προσαθησε να βρεις φυτα με πολυ χαμηλες απαιτησεις.Αν και επιμενω πως στην πορεια θα χρειαστεις και co2.

 

* Να πω ότι δεν βιάζομαι. Λόγο δουλειάς τα περισσότερα θα γίνουν μέσα Ιουνίου.

 

Επειδη ειδα οτι το βιολογικο το ειχες σε χελωνες και το εβαλες στο ενυδρειο,δεν ξερω κατα ποσο εκανες καλα.Δεν ξερω τι μπορει να κουβαλανε οι χελωνες και τι μπορει να περασουν στα ψαρια σου.Εγω προσωπικα δεν θα το εκανα.

Ομως,απο τη στιγμη που εβαλες στρωμενο βιολογικο υλικο,θα πρεπει να βαλεις και μερικα ψαρια αμεσα αλλιως η βιολογια σου θα πεθανει απο την πεινα.

Μετρησεις εχεις κανει καθολου?

 

Link to comment
Share on other sites

Ρε Κωστα σορυ κιολας αλλα δεν καταλαβαινω γιατι λες σε ολους να βαλουν διοξειδιο? Δηλαδη ολοι εμεις που εχουμε φυτα και δεν εχουμε μπουκαλα co2 τι πειραζει?Και μην μου πεις αλγες γιατι δεν υπαρχει ενυδρειο χωρις λιγη αλγη.Αν δεν θελει ο ανθρωπος να καλιεργει φυτα και να κλαδευει καθε εβδομαδα γιατι να βαλει μπουκαλα δεν καταλαβαινω..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ρε Κωστα σορυ κιολας αλλα δεν καταλαβαινω γιατι λες σε ολους να βαλουν διοξειδιο? Δηλαδη ολοι εμεις που εχουμε φυτα και δεν εχουμε μπουκαλα co2 τι πειραζει?Και μην μου πεις αλγες γιατι δεν υπαρχει ενυδρειο χωρις λιγη αλγη.Αν δεν θελει ο ανθρωπος να καλιεργει φυτα και να κλαδευει καθε εβδομαδα γιατι να βαλει μπουκαλα δεν καταλαβαινω..

 

Δεν ειπα να αγορασει οπωσδηποτε μπουκαλα,ειπα να βρει ευκολα φυτα χωρις πολλες απαιτησεις και να βαλει αυτα.Και ειπα οτι στο μελλον βλεπω οτι θα χρειαστει να παρει μπουκαλα,γιατι συνηθως τα ενυδρεια που ειναι απο 100 λιτρα και πανω,αργοτερα τη χρειαζονται γιατι στα φυτα δεν φτανει συνηθως αυτο που εχει το νερο.

Και εγω εχω κρατησει φυτα χωρις cο2 απλα δεν ειναι το ιδιο πραγμα και τα φυτα μετα αρχιζουν και δεν αναπτυσσονται σωστα.Γι αυτο και ειπα οτι στην πορεια εγω πιστευω οτι θα χρειαστει.

Επισης το να παρει καποιος ενα co2 δεν ειναι κατι τρελο και μπορει να το εχει και για κατι μεγαλητερο που μπορει να παρει,δες το και σαν επενδυση.

Και ξαναλεω,δεν ειπα να παρει οπωσδηποτε τωρα co2,απλα οτι στο μελλον μπορει να την χρειαστει!

 

Link to comment
Share on other sites

Καλα αν ηθελα να επενδυσω θα επαιρνα ενα ακομα εξωτερικο φιλτρο ή ακομα καλυτερα θα τα ακριβα τα λεφτα στην τραπεζα και οχι να παρω μπουκαλα.Εγω διαφωνω παντως με την μεθοδο της μπουκαλας και οχι για τα λεφτα (εχω χαλασει παρα πολλα για να ζοριστω στο 100αρικο) αλλα για το μπουγιο που μαζευεται κατω απο επιπλο και για το ρισκο να δηλητηριαστουν τα ψαρια μονο και μονο για να εχουν αναπτυξη τα φυτα.

 

Επισης ειπε οτι δεν θελει να ασχολειται πολυ και γι'αυτο εφυγε απο την θαλασσα,ποσο μαλλον να παρακολουθει το co2 και να καθεται να κλαδευει φυτα και να ριχνει λιπασματα γιατι φως+co2+φουλ λιπανση πανε μαζι.

Αν θες φυτεμενο ναι οκ ειναι απαραιτητη,αλλα αν θες ενυδρειο με ψαρια και λιγα ευκολα φυτα για διακοσμηση δεν ειναι απαραιτητη,ουτε τωρα ουτε στο μελλον.

 

Anyway μαλλον δεν θα βγει ακρη και πιο πολυ θα χαλασουμε το θεμα του παιδιου,απλα ηθελα να πω και την αλλη αποψη γιατι πολλοι ειναι αυτοι που δεν χρησιμοποιουν co2 και δινουν προτεραιοτητα στα ψαρια τους.

Link to comment
Share on other sites

Το διοξειδιο κανει πολλα περισσοτερα απο απλα να συντηρει ενα φυτεμενο. Και δεν εχει καμια σχεση με εαν ρεεφ σε θεμα δυσκολοχρησιας, ασε που οι περισσοτεροι που εχουν ρεεφ συνηθως κανουν πολυ λιγοτερα απο οτι θα επρεπε και η τελικη τους εμπειρια ειναι μηδαμινη. Περαν αυτου αποψη μου ειναι οτι η μπουκαλα σε ενα ενυδρειο με φυτα ειναι η καλυτερη επενδυση, το θα βαλω 2-3 φυτακια ευκολα ξερουμε ολοι οτι δεν κραταει πολυ αλλωστε. :)

Link to comment
Share on other sites

Επισης χρηση διοξεδιου δε σημαινει οτι δε δινεις βαρος στα ψαρια, Αν ξεκινας με τη λογικη να δωσεις προτεραιοτητα σε κατι, μαλλον εχεις κατανοησει κατι λαθος. Εχω δισκους σε βαρεως φυτεμενο. Δε σημαινει οτι δινω βαρος στα φυτα απ οτι στους δισκους. Και ειναι λαθος να λεμε σε νεους στο χομπυ οτι πρεπει να υπαρχει προτεραιοτητα και σκεψη ψαρια-φυτα. Φιλικα Νικος. :)

Link to comment
Share on other sites

Ωραια κανε κατι απλο.

 

Παρε ενα χρονομετρο και μετρα ανανποες.

Μετα κλεισε την μπουκαλα και βαλε αεραντλια και αστο μια ημερα,την επομενη μερα μετρα αναπνοες.

Link to comment
Share on other sites

Καλα αν ηθελα να επενδυσω θα επαιρνα ενα ακομα εξωτερικο φιλτρο ή ακομα καλυτερα θα τα ακριβα τα λεφτα στην τραπεζα και οχι να παρω μπουκαλα.Εγω διαφωνω παντως με την μεθοδο της μπουκαλας και οχι για τα λεφτα (εχω χαλασει παρα πολλα για να ζοριστω στο 100αρικο) αλλα για το μπουγιο που μαζευεται κατω απο επιπλο και για το ρισκο να δηλητηριαστουν τα ψαρια μονο και μονο για να εχουν αναπτυξη τα φυτα.

 

Επισης ειπε οτι δεν θελει να ασχολειται πολυ και γι'αυτο εφυγε απο την θαλασσα,ποσο μαλλον να παρακολουθει το co2 και να καθεται να κλαδευει φυτα και να ριχνει λιπασματα γιατι φως+co2+φουλ λιπανση πανε μαζι.

Αν θες φυτεμενο ναι οκ ειναι απαραιτητη,αλλα αν θες ενυδρειο με ψαρια και λιγα ευκολα φυτα για διακοσμηση δεν ειναι απαραιτητη,ουτε τωρα ουτε στο μελλον.

 

Anyway μαλλον δεν θα βγει ακρη και πιο πολυ θα χαλασουμε το θεμα του παιδιου,απλα ηθελα να πω και την αλλη αποψη γιατι πολλοι ειναι αυτοι που δεν χρησιμοποιουν co2 και δινουν προτεραιοτητα στα ψαρια τους.

 

Καμια σχεση με δηλητηριαση των ψαριων.Την μπουκαλα δεν την βαζεις τερμα για να δηλητηριασεις τα ψαρια σου,τη βαζεις σε εναν λογικο σημειο που θα ειναι οκ και τα φυτα και τα ψαρια σου.Και η ποσοτητα παιζει απο πολλα ρολο.

Επισης,δεν παρακολουθεις καθολου το co2,μια φορα το ρυθμιζεις εκει που πρεπει,στην αρχη μετρας λιγο μεχρι να βρεις τη σωστη ποσοτητα και μετα το ξεχνας.

Τωρα αν καποιος βαλει φουλ co2,ειναι λογικο να τα τιναξει ολα στον αερα αλλα δεν ξεκινας ετσι.

Και κατι αλλο,το να εχω μπουκαλα δεν σημαινει οτι δινω προταιρεοτητα στα φυτα μου,ειναι λαθος αυτο,δινω και στα 2 οτι τους αξιζει,οπως στα ψαρια μου δινω αυτα που χρειαζονται,ετσι δινω και στα φυτα μου.

Νομιζω πως το co2 σας φαινεται πολυ επιστημη και πολυ επικινδυνο,πραγμα που δεν ειναι..

Το ξερω πως πολλοι εχουν φυτα χωρις co2,δεν ειπα το αντιθετο,αλλο σου εγραψα οτι και εγω ο ιδιος κρατουσα ενυδρειο χωρις co2.Αλλα κακα τα ψεματα,ενα φυτο για κανει φωτοσυνθεση και να αναπτυχθει θελει co2.Και γι αυτον τον λογο ειπα να βρει ευκολα φυτα χωρις πολλες απαιτησεις.

Έγινε επεξεργασία - rastafarian
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα παιδιά,

πριν 2 χρονιά με εναν φίλο φτιάξαμε ενα 20L γαριδαδικο με red chery, λίγη τζαβα μος (δεν ξερω αν το λεω καλα) και 2 νεον τετρα. Το ενυδρειακι τρέχει με ενα φιλτρακι της πλάκας και ενα φωτιστικό γραφείου (το εχει ο φιλος μου), χωρις προβλήματα (σχετικό). 

Δεν εχω εμπειρία στα γλυκά φυτεμένα οπότε απο κατι τετοιο μαλλον θα ξεκινήσω και σιγα σιγα, ανάλογα με το μεράκι και τον χρόνο θα εξελιχθεί..

Ετσι κι αλλιώς μου αρέσει περισσότερο η διαδικασία του στησίματος ενος ενυδρείου.

 

Αυτο για την μπουκάλα, ειδα σε ενυδρειακο eshop σύστημα CO2 στα 150 με 200 Ε.

Αν παίζω με φυτά γαριδαδικου, δηλαδή μος κτλ και ήπιο φωτισμό δεν νομίζω να αξίζει η επένδυση.

Διάβασα οτι το CO2 βοηθά γενικά σε πολλά, αλλά value for money...

Στην περίπτωση μου θα το κάνατε;

 

Για το φωτισμό!

Rastafarian να βάλω μια λάμπα στα 6500 και μια στα 4500, αυτό εννοείς;

Link to comment
Share on other sites

Ωραια κανε κατι απλο.

 

Παρε ενα χρονομετρο και μετρα ανανποες.

Μετα κλεισε την μπουκαλα και βαλε αεραντλια και αστο μια ημερα,την επομενη μερα μετρα αναπνοες.

Το γνωριζεις οτι πολλα ψαρια εχουν ουτως η αλλως πολλες αναπνοες? Επισης σε ενα ενυδρειο με φουλ φυτα ειναι δυνατον να μιλας για οξυγονο? 

Link to comment
Share on other sites

Ναι,κανε το τεστ και πες μου.Οσο για την φυτομαζα αν γινει διακοπη ρευματος βραδυ και εχεις ανοιχτη τη μπουκαλα τι θα γινει?

Anyway εγω ηθελα απλα να ακουστει και αυτη η αποψη και να θεσω εναν προβληματισμο.Ο καθενας μπορει να κανει οτι νομιζει καλυτερο.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα παιδιά,

πριν 2 χρονιά με εναν φίλο φτιάξαμε ενα 20L γαριδαδικο με red chery, λίγη τζαβα μος (δεν ξερω αν το λεω καλα) και 2 νεον τετρα. Το ενυδρειακι τρέχει με ενα φιλτρακι της πλάκας και ενα φωτιστικό γραφείου (το εχει ο φιλος μου), χωρις προβλήματα (σχετικό). 

Δεν εχω εμπειρία στα γλυκά φυτεμένα οπότε απο κατι τετοιο μαλλον θα ξεκινήσω και σιγα σιγα, ανάλογα με το μεράκι και τον χρόνο θα εξελιχθεί..

Ετσι κι αλλιώς μου αρέσει περισσότερο η διαδικασία του στησίματος ενος ενυδρείου.

 

Αυτο για την μπουκάλα, ειδα σε ενυδρειακο eshop σύστημα CO2 στα 150 με 200 Ε.

Αν παίζω με φυτά γαριδαδικου, δηλαδή μος κτλ και ήπιο φωτισμό δεν νομίζω να αξίζει η επένδυση.

Διάβασα οτι το CO2 βοηθά γενικά σε πολλά, αλλά value for money...

Στην περίπτωση μου θα το κάνατε;

 

Για το φωτισμό!

Rastafarian να βάλω μια λάμπα στα 6500 και μια στα 4500, αυτό εννοείς;

Οπως σου ειπα και πιο πανω,αν δεν θελεις co2 πρεπει να βρεις φυτα που να εχουν λιγες απαιτησεις και να ειναι ευκολα.Ομως ολα τα φυτα χρειαζονται το co2 τους,αλλα λιγο και αλλα πολυ,αλλιως αρχιζουν οι ελλειψεις.Μπορεις να βαλεις αρκετα φυτα που ειναι ευκολα και εχουν μικρες απαιτησεις σε co2 αλλα οσο μεγαλωνει η φυτομαζα,τοσο μεγαλωνουν και οι απαιτησεις σε co2.Γνωμη μου ειναι,οτι σε ενα ενυδρειο δεν μπορεις να εχει 1-2 φυτα μονο,δεν θα σου αρεσει και εσενα πιστευω.

Τωρα,για co2 μπορεις να κοιτας σε αγγελιες εδω στο φορουμ και να βρεις και πιο φθηνα,αλλα 200 δεν φτανει,ενα ολοκληρομενο συστημα με 2κιλη καινουριο εχει 100-120 ευρω.

Προσωπικα θα το αγοραζα,αν οχι απο την αρχη,σιγουρα αργοτερα θα το εκανα.

Απο φως, ναι θα πρεπει να βαλεις 1 λαμπα με 6500Κ και 1 στα 4500Κ.

 

Ναι,κανε το τεστ και πες μου.Οσο για την φυτομαζα αν γινει διακοπη ρευματος βραδυ και εχεις ανοιχτη τη μπουκαλα τι θα γινει?

Anyway εγω ηθελα απλα να ακουστει και αυτη η αποψη και να θεσω εναν προβληματισμο.Ο καθενας μπορει να κανει οτι νομιζει καλυτερο.

 

Αργυρη,το πας στα ακρα ρε συ.

Το νερο εχει αρκετο οξυγονο μεσα απο τα φυτα και τα ψαρια δεν θα εχουν προβλημα.Και το ρευμα για ποσι θα κοπει και ειδικα το βραδυ?Για 1-2 ωρες? Δεν εχεις θεμα..

Και αν φοβασαι τοσο πολυ κατι τετοιο,βαζεις ηλεκτρομαγνητικη και την ρυθμιζεις να κλεινει το co2 το βραδυ.Και αν δεν θες κατι τετοιο γατι φοβασαι τα σκαμπανευασματα,βαζεις μια αεραντλια για 1-2 το βραδυ.Λυσεις υπαρχουν,απλα νομιζω οτι εχετε παρει απο φοβο το co2.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα παιδιά,

πριν 2 χρονιά με εναν φίλο φτιάξαμε ενα 20L γαριδαδικο με red chery, λίγη τζαβα μος (δεν ξερω αν το λεω καλα) και 2 νεον τετρα. Το ενυδρειακι τρέχει με ενα φιλτρακι της πλάκας και ενα φωτιστικό γραφείου (το εχει ο φιλος μου), χωρις προβλήματα (σχετικό). 

Δεν εχω εμπειρία στα γλυκά φυτεμένα οπότε απο κατι τετοιο μαλλον θα ξεκινήσω και σιγα σιγα, ανάλογα με το μεράκι και τον χρόνο θα εξελιχθεί..

Ετσι κι αλλιώς μου αρέσει περισσότερο η διαδικασία του στησίματος ενος ενυδρείου.

 

Αυτο για την μπουκάλα, ειδα σε ενυδρειακο eshop σύστημα CO2 στα 150 με 200 Ε.

Αν παίζω με φυτά γαριδαδικου, δηλαδή μος κτλ και ήπιο φωτισμό δεν νομίζω να αξίζει η επένδυση.

Διάβασα οτι το CO2 βοηθά γενικά σε πολλά, αλλά value for money...

Στην περίπτωση μου θα το κάνατε;

 

Για το φωτισμό!

Rastafarian να βάλω μια λάμπα στα 6500 και μια στα 4500, αυτό εννοείς;

 

Έχεις 120lt και θα ξεκινήσεις από 20; Δεν σχολιάζω τα 2 νέον τέτρα στα 20lt...

Γνώμη μου βάλε μπροστά το μεγάλο, βάλε εύκολα ψάρια αφού δεν θες να γίνεσαι δέσμιος του ενυδρείου, εύκολα φυτά, κάνε την πατέντα του rik για τον φωτισμό γιατί θα μπλέξεις με το καπάκι σου να βάλεις δεύτερη λάμπα και άσε το έτσι.

Συμφωνώ ότι το co2 χρειάζεται σε όλα τα φυτά ανεξαρτήτως δυσκολίας, σε άλλα πολύ σε άλλα λίγο χωρίς να σημαίνει ότι δεν έχει δίκιο και ο argy1 ( Μιχάλη, μήπως να αλλάξεις το nick σου σε mich1; Αφού σε είπε και ο Κώστας Αργύρη, δεν έχεις ελπίδες να το μάθουν ποτέ :P )

Link to comment
Share on other sites

Έχεις 120lt και θα ξεκινήσεις από 20; Δεν σχολιάζω τα 2 νέον τέτρα στα 20lt...

Γνώμη μου βάλε μπροστά το μεγάλο, βάλε εύκολα ψάρια αφού δεν θες να γίνεσαι δέσμιος του ενυδρείου, εύκολα φυτά, κάνε την πατέντα του rik για τον φωτισμό γιατί θα μπλέξεις με το καπάκι σου να βάλεις δεύτερη λάμπα και άσε το έτσι.

Συμφωνώ ότι το co2 χρειάζεται σε όλα τα φυτά ανεξαρτήτως δυσκολίας, σε άλλα πολύ σε άλλα λίγο χωρίς να σημαίνει ότι δεν έχει δίκιο και ο argy1 ( Μιχάλη, μήπως να αλλάξεις το nick σου σε mich1; Αφού σε είπε και ο Κώστας Αργύρη, δεν έχεις ελπίδες να το μάθουν ποτέ :P )

 

Και να φανταστεις οτι σε αλλο θεμα τον ειπα Μιχαλη :P

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ για τις συμβουλές παιδιά.

AgMa δεν είπα οτι θα ξεκινήσω με 20L, ένας φίλος μου το έχει. Αφού ανέβασα φώτο από το 120L... Παρεξήγησες..

 

Αυτό με τις λάμπες οικονομίας εκτός από τον Rik το έχει δοκιμάσει και κανένας άλλος;

Rik αν το βλέπεις το θέμα, πόσο καιρό τρέχει έτσι το ενυδρειο; Έχεις παρατηρήσεις (πχ αν έτσι θέλει άλλα Watt κτλ);

Ρωτάω γιατί είχα στο reef καέτο (που είναι κάτι σαν την τζαβα μος) και όταν δοκίμασα να την φωτίσω με οικονομίας λάμπες δεν τράβηξε..

 

Link to comment
Share on other sites

θα ρωτήσω κάτι αλλά μην με κράξετε.

Πόσο δύσκολο είναι να βρεθεί μια χρυσή τομή όπου φυτά και ψάρια θα συμπληρώνουν το ένα το άλλο με Ο2 - CO2 και Περιττώματα (λίπασμα) - απορρόφηση νιτρικών (φιλτράρισμα);

Η φύση το κάνει αλλά σε εχτρα λαρτζ μεγέθη. Δεν γίνεται με κάποιο τρόπο να πλησιάσουμε την φυσική διαδικασία; 

Δεν είμαι αρνητικός στην χρήση μπουκάλας και λιπασμάτων αλλά αν υπαρχει εναλλακτική θα ήθελα να το ψάξω.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...