Jump to content

Από Τα Αλάτια Στα Γλυκά..


Recommended Posts

Την ισοροποια θα στην δειξει το ενυδρειο σου με τον καιρο.

Link to comment
Share on other sites

θα ρωτήσω κάτι αλλά μην με κράξετε.

Πόσο δύσκολο είναι να βρεθεί μια χρυσή τομή όπου φυτά και ψάρια θα συμπληρώνουν το ένα το άλλο με Ο2 - CO2 και Περιττώματα (λίπασμα) - απορρόφηση νιτρικών (φιλτράρισμα);

Η φύση το κάνει αλλά σε εχτρα λαρτζ μεγέθη. Δεν γίνεται με κάποιο τρόπο να πλησιάσουμε την φυσική διαδικασία; 

Δεν είμαι αρνητικός στην χρήση μπουκάλας και λιπασμάτων αλλά αν υπαρχει εναλλακτική θα ήθελα να το ψάξω.

 

Καπου εχεις μπερδευτει..Οταν λεμε λιπασματα εννοουμε τα υγρα λιπασματα,αυτα δεν μπορεις να τα παρεις απο πουθενα εκτος απο το να προσθετεις εσυ,δεν ισχυει δηλαδη αυτο που γραφεις για περιττωματα.

Co2 παραγετε και απο την αναπνοη των ψαριων και απο το νερο που κανεις αλλαγη,αλλα ειναι παρα πολυ λιγο και οταν εχεις μεγαλη φυτομαζα αυτο δεν φτανει.

Τα νιτρικα,δεν εχουν να κανουν με το φιλτρο σου,αυτα τα τραβανε τα φυτα σου και οι αλλαγες νερου που θα κανεις.

Οσον αφορα τις λαμπες οικονομιας,εγω στο δικο μου ενυδρειο εχω λαμπες οικονομιας σε φωτιστικα γραφειου και το ενυδρειο μου ειναι high tech με δυσκολα και μετρια φυτα.Δεν εχω κανενα προβλημα με τα φωτα μου αλλα ουτε και με τα φυτα μου.Το εχω ετσι πολλα χρονια.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε εγω θα σου ελεγα να μην αγχωνεσε περισσοτερο απο οσο πρεπει. Το διοξειδιο σε καθε περιπτωση για τα φυτα ειναι κινητιριος δυναμη αλλα εγω εχω ενυδρειο με φυτοχωμα που τρεχει πανω απο χρονο χωρις διοξειδιο και ειναι ζουγκλα αλλα πριν φτασει σε αυτη την ωριμοτητα περασε καιρος. Το πρωτο που θα κοιταζα στην θεση σου ειναι η αντλια σου. Ο φωτισμος με λαμπες οικονομιας ειναι ιδιος με τις κοινες τ5 η τ8 απλα σε ποιο κομπακτ διαστασεις οποτε δεν τιθετε θεμα στο αν κανουν την δουλεια τους απλα οταν εχουμε σε συνδιασμο διοξειδιο τα πραγματα οντως γινονται πολυ ποιο ευκολα. Για την ωρα ξεχνα την μπουκαλα και κοιτα για ευκολα φυτα οπως η diformis η bacopa caroliana mos valisneria cryptocorin τα οποια προσαρμοζωνται ποιο ευκολα σε ενυδρεια χωρις διοξειδιο και δουλεψε λιγο οργανικο ανθρακα οπως exel η easy carbo.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε εγω θα σου ελεγα να μην αγχωνεσε περισσοτερο απο οσο πρεπει. Το διοξειδιο σε καθε περιπτωση για τα φυτα ειναι κινητιριος δυναμη αλλα εγω εχω ενυδρειο με φυτοχωμα που τρεχει πανω απο χρονο χωρις διοξειδιο και ειναι ζουγκλα αλλα πριν φτασει σε αυτη την ωριμοτητα περασε καιρος. Το πρωτο που θα κοιταζα στην θεση σου ειναι η αντλια σου. Ο φωτισμος με λαμπες οικονομιας ειναι ιδιος με τις κοινες τ5 η τ8 απλα σε ποιο κομπακτ διαστασεις οποτε δεν τιθετε θεμα στο αν κανουν την δουλεια τους απλα οταν εχουμε σε συνδιασμο διοξειδιο τα πραγματα οντως γινονται πολυ ποιο ευκολα. Για την ωρα ξεχνα την μπουκαλα και κοιτα για ευκολα φυτα οπως η diformis η bacopa caroliana mos valisneria cryptocorin τα οποια προσαρμοζωνται ποιο ευκολα σε ενυδρεια χωρις διοξειδιο και δουλεψε λιγο οργανικο ανθρακα οπως exel η easy carbo.

 

Ρικ,το εξελ και γενικα ο οργανικος ανθρακας δεν θα κανει τιποτα σε τοσα λιτρα.Θα χρειαστει πολλα μπουκαλια και παλι δουλεια δεν θα γινει.Αυτα τα σκευασματα ειναι για μικρα ενυδρεια αλλα και παλι δεν εχει καμια σχεση με το αεριο co2.

Καλυτερα να μην ριξει τιποτα και αργοτερα να βαλει μια μπουκαλα να κανει την δουλεια του .

Link to comment
Share on other sites

Κωστη δουλεψα για καμποσο καιρο το easy carbo στο 160αρι και μπορω να πω πως ηταν ενα χερι βοηθειας. Δεν τον συγκρινω με μπουκαλα την οποια δουλεψα επσης αλλα πιστευω πως αρχιζοντας χαλαρα με καποια ευκολα φυτα ο noman θα δει στην πορεια εαν θελει το κατι παραπανω η οχι.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για της συμβουλές και την βοήθεια,

Την αντλία του φίλτρου την άλλαξα με μια eheim 1000L που είχα από το παλιό (χώρεσε στο τσακ, πολύ τυχερός).

Από τρίτη θα ασχοληθώ και με τα φώτα. Λάμπες οικονομίας θα βάλω.

Μέσα στη εβδομάδα θα πάρω λίγο βυθό από εναν συνχομπίστα για μπόλι και μαζί θα βάλω ψαράκια όπως προτείνατε.

Μετά πρέπει να ψάξω ξύλα πέτρες κτλ (επόμενο κεφάλαιο)..

Link to comment
Share on other sites

Με τον βυθό μόνο ως μπόλι δεν θα κάνεις δουλειά.Χρειάζεσαι βιολογικό υλικό (το μακαρόνι που λέμε) μέσα στο φίλτρο σου.

Link to comment
Share on other sites

AgMa ή δεν διαβάζεις προσεκτικά το θέμα ή τρολαρεις..

Έβαλα μακαρόνι, Πήρα μάλιστα ΑΑ ποιότητα Βαριλλα κοφτό ολικής άλεσης. Ήρθε και φούσκωσε και έγινε λουκούμι.

Αλλά μετά το ρούφηξε η αντλία, το πασπάλισε παντού, έγινε το ενυδρειο μια αηδία. Την επόμενη φορά θα δοκιμάσω νουντλς...

just trolling... :bigemo_harabe_net-67:

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για της συμβουλές και την βοήθεια,

Την αντλία του φίλτρου την άλλαξα με μια eheim 1000L που είχα από το παλιό (χώρεσε στο τσακ, πολύ τυχερός).

Από τρίτη θα ασχοληθώ και με τα φώτα. Λάμπες οικονομίας θα βάλω.

Μέσα στη εβδομάδα θα πάρω λίγο βυθό από εναν συνχομπίστα για μπόλι και μαζί θα βάλω ψαράκια όπως προτείνατε.

Μετά πρέπει να ψάξω ξύλα πέτρες κτλ (επόμενο κεφάλαιο)..

 

Παιρνοντας βυθο,δεν μπολιαζεις το ενυδρειο σου,οποτε τζαμπα κοπος αν το κανεις ετσι και θα εχεις και προβλημα με τα ψαρια γιατι θα ειναι αστρωτο το φιλτρο σου.

Βασικα,το φιλτρο στρωνουμε οχι το ενυδρειο.Οποτε,παρε βιολογικο υλικο απο τον φιλο σου και βαλτο στο φιλτρο σου,παρε αρκετο ομως γιατι μερικες φορες δεν πιανει με την πρωτη το μπολι.

Link to comment
Share on other sites

Κωστα θελω να μου αναλυσεις για το excel, γιατι προσωπικα εχω καλη εμπειρια και στα faq της seachem βλεπω πολυ καλα λογια.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για της συμβουλές και την βοήθεια,

Την αντλία του φίλτρου την άλλαξα με μια eheim 1000L που είχα από το παλιό (χώρεσε στο τσακ, πολύ τυχερός).

Από τρίτη θα ασχοληθώ και με τα φώτα. Λάμπες οικονομίας θα βάλω.

Μέσα στη εβδομάδα θα πάρω λίγο βυθό από εναν συνχομπίστα για μπόλι και μαζί θα βάλω ψαράκια όπως προτείνατε.

Μετά πρέπει να ψάξω ξύλα πέτρες κτλ (επόμενο κεφάλαιο)..

 

Ναι όντως δεν διαβάζω σωστά!

 

AgMa ή δεν διαβάζεις προσεκτικά το θέμα ή τρολαρεις..

Έβαλα μακαρόνι, Πήρα μάλιστα ΑΑ ποιότητα Βαριλλα κοφτό ολικής άλεσης. Ήρθε και φούσκωσε και έγινε λουκούμι.

Αλλά μετά το ρούφηξε η αντλία, το πασπάλισε παντού, έγινε το ενυδρειο μια αηδία. Την επόμενη φορά θα δοκιμάσω νουντλς...

just trolling... :bigemo_harabe_net-67:

 

Νομίζω φίλε μου ότι δεν μπορείς να μας μεταφέρεις αυτά που θες να πεις, ή τουλάχιστον εμείς δεν τα καταλαβαίνουμε όπως πρέπει.

Όπως και να έχει έχω πιο σοβαρές δουλειές απ' το να κάθομαι εδώ και να σε τρολάρω.

 

Παιρνοντας βυθο,δεν μπολιαζεις το ενυδρειο σου,οποτε τζαμπα κοπος αν το κανεις ετσι και θα εχεις και προβλημα με τα ψαρια γιατι θα ειναι αστρωτο το φιλτρο σου.

Βασικα,το φιλτρο στρωνουμε οχι το ενυδρειο.Οποτε,παρε βιολογικο υλικο απο τον φιλο σου και βαλτο στο φιλτρο σου,παρε αρκετο ομως γιατι μερικες φορες δεν πιανει με την πρωτη το μπολι.

 

Μήπως τρολάρει και ο Κώστας;

Link to comment
Share on other sites

Κωστα θελω να μου αναλυσεις για το excel, γιατι προσωπικα εχω καλη εμπειρια και στα faq της seachem βλεπω πολυ καλα λογια.

 

Θα προσπαθησω να στο αναλυσω.

Το εξελ ειναι οργανικος ανθρακας,υποκαταστατο ας πουμε του co2.

Σε μικρα ενυδρεια με ευκολα φυτα αν ριχνεις excel καθημερινα θα δεις μια μικρη αναπτυξη των φυτων,μην περιμενεις τρελα πραγματα ομως.

Σε μεγαλα ενυδρεια δεν συμφερει οικονομικα,λογο του οτι θες μεγαλητερες ποσοτητες και μιας και η χορηγηση πρεπει να ειναι καθημερινη,τα μπουκαλια τελειωνουν για πλακα.

Ενδεικτικα,θα σου πω ενα μικρο πειραμα που εκανα εγω.Στο iwagumi μου,οταν το γεμισα μετα απο την dry start που ειχα κανει,εριχνα excel για να δω πως θα παει.

Αυτο που ειδα ηταν οτι με το excel δεν ειχα την αναπτυξη που ηθελα,τα φυτα πηγαιναν πολυ αργα και απλα δεν χαλαγαν.Οταν εβαλα την μπουκαλα ειδα πραγματικα μεγαλη διαφορα.Και να θυμησω οτι το ενυδρειο αυτο ειναι 40 λιτρα.

Σε αλλο ενυδρειο που εχω γαριδες,35 λιτρα,ριχνω excel απο την ημερα που το ξεκινησα.Καποια φυτα πανε ψιλοκαλα,καποια αλλα οχι.Ας πουμε,η ελεοχαρις δεν την παλευει και πολυ,η fissidens fontanus παει αργα αλλα σταθερα.Και σ αυτο το ενυδρειο εχω λιγο πανω απο 0,5 βατ ανα λιτρο απο θεμα φωτος.

Αυτο που εχω καταλαβει εγω χρησιμοποιοντας το excel ειναι,οτι τα φυτα δεν αναπτυσσονται απλα διατηρουνται και πανε αργα,βεβαια οταν μιλαμε για μικρα ενυδρεια.

Οταν μιλαμε για ενυδρεια πανω απο 100 λιτρα,δεν συμφερει καθολου οικονομικα.

Δεν ξερω αν σε καλυψα. :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Με καλυψες, συμφωνω απολυτα κι εγω πιστευω οτι οικονομικα δε συμφερει στη καμια. Ειναι 100% σιγουρο οτι μια μπουκαλα ειναι οικονομικοτερη και αποτελεσματικοτερη.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μπερδεύτηκα.

Αρχικά διάβασα το άρθρο που λέει για το μπόλιασμα, για λίγο τάισμα στην αρχή κτλ, μετά κάποιος μου είπε οτι για στηριχθεί η βιολογία πρέπει να υπαρχει μέσα και κάποιο ψάρι, μετα άλλος λέει οτι χωρίς βιολογία καλή θα ζοριστεί το ψάρι.. εντάξει λογικές παρατηρήσεις και οι 2 αλλά αντικρουομενες..

 

Λοιπόν θα σας πω το γενικό πλάνο που έχω στο μυαλό μου να μου πείτε αν θέλει διορθώσεις και πως ακριβώς να το κάνω.

Πρώτα θα φτιάξω το φωτιστικό (αύριο μαλλον)

Μετά, μια μέρα μέσα στην εβδομάδα θα δώσω ενα ραντεβού με τον άλλο και θα πάρω:

λίγο βυθό (δεν ξέρω, όσο μου δώσει)

λιγο στρωμένο μακαρόνι (πάλι όσο μου δώσει)

και οτι άλλο έχει να προτείνει

Στην επιστροφή για το σπίτι θα πάρω απο εν πετ σοπ 2 θηλυκά γκαπι για να κρατήσουν την βιολογία οσο στρώνει το σύστημα. (αν κρατήσουν έχει καλώς)

Όταν στρώσει και είναι έτοιμο τότε θα μπουν μερικά ακόμα θηλυκά και 1,2 αρσενικά (με την αντίστοιχη αναλογία) από το ενυδρειο του παιδιού.

Αυτό για τα ψαράκια το σκεφτομαι έτσι γιατι αυτός στο ενυδρειο του έχει τα ιδια ψάρια χρονιά όποτε είπα να βάλω 2 θηλυκά από αλλού για μιξ γονιδίων..

 

Σαν αρχή πως σας φαίνεται; Σας παρακαλώ αν έχετε παρατηρήσεις και διορθώσεις..

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μπερδεύτηκα.

Αρχικά διάβασα το άρθρο που λέει για το μπόλιασμα, για λίγο τάισμα στην αρχή κτλ, μετά κάποιος μου είπε οτι για στηριχθεί η βιολογία πρέπει να υπαρχει μέσα και κάποιο ψάρι, μετα άλλος λέει οτι χωρίς βιολογία καλή θα ζοριστεί το ψάρι.. εντάξει λογικές παρατηρήσεις και οι 2 αλλά αντικρουομενες..

 

Λοιπόν θα σας πω το γενικό πλάνο που έχω στο μυαλό μου να μου πείτε αν θέλει διορθώσεις και πως ακριβώς να το κάνω.

Πρώτα θα φτιάξω το φωτιστικό (αύριο μαλλον)

Μετά, μια μέρα μέσα στην εβδομάδα θα δώσω ενα ραντεβού με τον άλλο και θα πάρω:

λίγο βυθό (δεν ξέρω, όσο μου δώσει)

λιγο στρωμένο μακαρόνι (πάλι όσο μου δώσει)

και οτι άλλο έχει να προτείνει

Στην επιστροφή για το σπίτι θα πάρω απο εν πετ σοπ 2 θηλυκά γκαπι για να κρατήσουν την βιολογία οσο στρώνει το σύστημα. (αν κρατήσουν έχει καλώς)

Όταν στρώσει και είναι έτοιμο τότε θα μπουν μερικά ακόμα θηλυκά και 1,2 αρσενικά (με την αντίστοιχη αναλογία) από το ενυδρειο του παιδιού.

Αυτό για τα ψαράκια το σκεφτομαι έτσι γιατι αυτός στο ενυδρειο του έχει τα ιδια ψάρια χρονιά όποτε είπα να βάλω 2 θηλυκά από αλλού για μιξ γονιδίων..

 

Σαν αρχή πως σας φαίνεται; Σας παρακαλώ αν έχετε παρατηρήσεις και διορθώσεις..

 

Δεν χρειαζεται να παρει βυθο καθολου,μονο βιολογικο υλικο θα παρεις,οσο πιο πολυ μπορεις.

Ψαρια δεν θα βαλεις την ιδια στιγμη,αλλα την επομενη μερα.

Μολις μπουν τα ψαρια,δεν θα ταισεις καθολου για 3-4 μερες και θα κανεις μετρησεις στο νερο για να παρατηρεις μηπως βγει τιποτα περιεργο.Αν δεις περιεργες μετρησεις,κανεις αμεσως αλλαγη νερου και ριχνεις και βακτηρια.

Μετα τις 3-4 μερες νυστιας,και αν ολες οι μετρησεις ειναι καλες,θα παρεις μερικα ψαρακια ακομα και θα ταιζεις 1 φορα την ημερα απο λιγο για 1 εβδομαδα.Παλι θα μετρας για να δεις σε τι φαση ειναι το νερο σου.Αν ολα ειναι καλα,μετα απο την δευτερη εβδομαδα θα αρχισεις να ταιζεις κανονικα.

Καλο ειναι να τελειωσεις και με τη διασκοσμιση και το φυτεμα και μετα να βαλεις μπολι και ψαρια.

Link to comment
Share on other sites

Μια λυση ειναι αυτη που σου προτεινει ο Κωστας. Εγω θα σου προτεινα να βαλεις πρωτα τον καινουριο βυθο και απο πανω την ποσοτητα που θα σου δωσει ο φιλος σαν στρωση απο πανω. Βαλε επισης το βιολογικο υλικο για το φιλτρο συν οσο παιρνει απο καινουριο και ριξε μια κουταλια του γλυκου τροφη στο ενυδρειο σου χωρις ψαρια. Μετα μετρα για αμμωνια και νιτρωδη Νο2 τις επομενες 3 με 4 μερες και αν μετρας μονο νιτρικα Νο3 τοτε βαλε κανα δυο ψαρακια και σιγα σιγα προσθετεις και αλλα στην πορεια. Επισης λιγα βακτηρια και prime δεν βλαπτει μια που οπως και να εχει θα ειναι φρεσκοστημενο.

Link to comment
Share on other sites

Οκ παιδιά ευχαριστώ, άρα αλλαγή πλάνου..

 

Μια νέα ερώτηση για το φωτιστικό.

Το φωτιστικό ειναι κλειστό και από πάνω και από κάτω.

Οι λάμπες οικονομίας δεν παράγουν πολύ θερμότητα άλλα 60W για 8 - 10 ώρες σε κλειστό περιβάλλον δεν θα ανεβεί η θερμοκρασία;

Σκεφτομαι 3 εκδοχές:

ή δεν υπαρχει πρόβλημα, (το πιο ευκολο)

ή να ανοίξω τρύπες στην πάνω πλευρά του φωτιστικού για να φεύγει η εξτρα θερμότητα με το ρεύμα αέρα, (εύκολο αλλά χαλάει την όψη)

ή πιο εξτριμ να βάλω ένα μικρο ανεμιστηρακι χαμηλών στροφών στην πάνω πλευρά του φωτιστικού να παίρνει μαζί με τα φώτα. (φασαρία και ασχήμια)

 

Ρωτάω για να γίνει σωστά η δουλειά από την αρχή. 

Link to comment
Share on other sites

μάστορας... ευχαριστώ Rik

αλλά αρχικά με ενδιαφέρει το αν θέλει ψύξη το φωτιστικό (τα λεντ ας πούμε θέλουν)

 

Bonus ερώτηση..

Τι σημαίνει ενυδρειο high tech; Ο όρος χρησιμοποιείται όπως και αλλού ή στα ενυδρεια έχει κάποια ειδική σημασία;

Link to comment
Share on other sites

Αλλο τα λεντ. Το hi tech ειναι με πληρες εξοπλισμο μπουκαλα και φουλ φως.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που χρειζεσαι το καλοκαιρι ειναι ο δροσισμος του νερου γιατι τα φυτα και τα ψαρια υποφερουν με την ζεστη συν τις λαμπες.

Link to comment
Share on other sites

ααα οκ. Βάλτε το ρε παιδιά στους όρους και συντομογραφιες να μην γινόμαστε ρεζίλι οι καινούριοι...

το ιδιο το φωτιστικο δηλαδή δεν θα εχει θέμα.

Για ψύξη ενυδρείου έχω εξοπλισμό απο το reef.

Link to comment
Share on other sites

Μην ανυσηχεις. Δεν σε παρεξηγει κανεις. Εχεις τσιλερ;

Link to comment
Share on other sites

DIY σύστημα με ανεμιστήρες και θερμοστάτη. νομίζω θα με καλύψει γιατί το άλλο ήταν μεν πιο μικρο (60Λ) αλλά ειχα πολλά Watt εξοπλισμό και φως.

Link to comment
Share on other sites

Οκ. Θα το δεις πως παιζει.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...