Jump to content

Ενυδρείο 90 Λίτρων


Recommended Posts

Για λίπανση Ευτύχη, αν τελικά χρειαστείς, ένα υγρό γενικό λίπασμα θα είναι αρκετό. Πάντα με φειδώ για να μην ευνοήσουμε τις αλγες.

Αυτό που ρωτάς τώρα για το πόσα ψάρια σε παίρνει να βάλεις στο ενυδρείο όπως είναι τώρα θα έλεγα ακόμα μια πεντάδα θα είναι ΟΚ, τηρώντας τις ρουτίνες αλλαγής νερου, λογικό τάισμα κλπ. Μιλώντας όμως θεωρητικά, θεωρώ πως ενυδρεία σαν τα δικά μας των 100 - 120 λίτρων δεν είναι κατάλληλα για να δημιουργηθεί ένα αξιοπρεπές κοπάδι τετρα. Εύχομαι να μπορούσαμε όλοι να είχαμε την δυνατότητα για κατάλληλου μεγέθους ενυδρεία.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλά έκανες ! Όλοι οι οργανισμοί συπληρώνουν το μικρό μας οικοσύστημα. Τα "προβλήματα" παρουσιάζονται όταν υπάρχουν ανισορροπίες. :)

Αυτό διάβασα και εδώ μεσα , οτι κακό δε κάνουν ίσα ίσα , έχουν και αυτά το ρόλο τους και με προσοχη στον αριθμό τους , μονο καλό θα κάνουν στο ενυδρείο ! 

Link to comment
Share on other sites

Για λίπανση Ευτύχη, αν τελικά χρειαστείς, ένα υγρό γενικό λίπασμα θα είναι αρκετό. Πάντα με φειδώ για να μην ευνοήσουμε τις αλγες.

Αυτό που ρωτάς τώρα για το πόσα ψάρια σε παίρνει να βάλεις στο ενυδρείο όπως είναι τώρα θα έλεγα ακόμα μια πεντάδα θα είναι ΟΚ, τηρώντας τις ρουτίνες αλλαγής νερου, λογικό τάισμα κλπ. Μιλώντας όμως θεωρητικά, θεωρώ πως ενυδρεία σαν τα δικά μας των 100 - 120 λίτρων δεν είναι κατάλληλα για να δημιουργηθεί ένα αξιοπρεπές κοπάδι τετρα. Εύχομαι να μπορούσαμε όλοι να είχαμε την δυνατότητα για κατάλληλου μεγέθους ενυδρεία.

Φαντάσου όταν το αγόρασα και αυτο πριν ενα μήνα , μου φάνηκε οτι βάζουμε στο σπίτι μας μια πισίνα ολόκληρη !

Δεν περάσαν μερικές μέρες και το ενυδρείο μου , μου φαίνεται ήδη πολύ μικρό χαχαχα ! 

Δεν πειραζει θα κάνω ομως οτι καλυτερο μπορω με αυτο που ηδη εχω και μπορει μελλοντικα (σχεδον σιγουρο το χω, μιας και ερωτοτροπω με ενα 240αρι εδω και μερικες μερες )  , να εχω χώρο για περισσότερα κοπάδια . 

Αν ειναι 15-16 black neon tetra , ελπιζω να νιωθουν ακομα καλυτερα . Θα αποδεχθουν ευκολα τα νεα μελη στο κοπαδι ?

Επισης τα tetra κοπαδιαζουν με το ειδος τους , δηλαδη σε ενα ενυδρειο μεγαλο ενα κοπαδι πχ black neon και ενα flame tetra που αναφεραμε και πιο πριν θα εχουν 2 ομαδες ? Η θα κρατάνε το καθενα υποείδος το κοπαδάκι του ?

Έγινε επεξεργασία - ΕΥΤΥΧΗΣ
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα θα τα πανε τα νεα μελη του κοπαδιου,θα ενωθουν με τα παλια.

Τωρα,γι αυτο που ρωτας για τα 2 κοπαδοψαρα.Εγω προσωπικα ειμαι της αποψης να μπαινει ενα κοπαδοψαρο σε καθε ενυδρειο και σε μεγαλο αριθμο.Αλλη συμπεριφορα και κοπαδιασμα θα δεις με 15 ατομα και αλλο με 30 η με 50.

Με λιγα λογια,θεωρω πολυ καλυτερα να μπαινουν 30 νεον σε ενα ενυδρειο 250 λιτρων παρα 15 νεον και 15 flame που το καθε κοπαδι θα κανει τα δικα του.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτό το θέμα με το κοπάδιασμα των τετρα, το βλέπω ξανά και ξανά να εμφανίζεται στο φόρουμ. Να σου πω την αλήθεια, εμένα δενμε εενδιαφέρει καθόλου, ιδίως στο ενυδρείο που έχω. Πιο πολύ δίνω σημασία στο σωστό στήσιμο του ενυδρείου, ο σωστός φωτισμός, η επιλογή κατάλληλων φυτών, η σωστή αναλογία αρσενικών θηλυκών (όπου αυτό είναι δυνατόν), ώστε τα ψάρια να νιώθουν άνετα, να δείξουν τα καταπληκτικά τους χρώματα, τους ψευτοτσαμπουκάδες και τα φλερτ τους.

Για να πω και την άποψη μου για την ερώτηση σου, νομίζω ότι προτιμούν να κοπαδιαζουν με τους όμοιους τους. Όμως δύσκολα θα μπορούσα να στο τεκμηριώσω, καθώς το σφιχτό κοπάδιασμα, όπως το εννοούν οι περισσότεροι, θέλει πολύ ειδικές συνθήκες για το παρατηρήσει κανείς στα περισσότερα είδη τετρα στο ενυδρείο. Επίσης, κάποια κοπαδόψαρα, είναι περισσότερο κοπαδόψαρα από αλλά. Τα πιο πολλά σχηματίζουν χαλαρές ομάδες. Κοινώς βολοδέρνουν σε όλο το ενυδρείο.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα θα τα πανε τα νεα μελη του κοπαδιου,θα ενωθουν με τα παλια.

Τωρα,γι αυτο που ρωτας για τα 2 κοπαδοψαρα.Εγω προσωπικα ειμαι της αποψης να μπαινει ενα κοπαδοψαρο σε καθε ενυδρειο και σε μεγαλο αριθμο.Αλλη συμπεριφορα και κοπαδιασμα θα δεις με 15 ατομα και αλλο με 30 η με 50.

Με λιγα λογια,θεωρω πολυ καλυτερα να μπαινουν 30 νεον σε ενα ενυδρειο 250 λιτρων παρα 15 νεον και 15 flame που το καθε κοπαδι θα κανει τα δικα του.

Σε ευχαριστω Κωστα , ετσι το σκεφτηκα και εγω στο δικο μου , να βαλω ενα ειδος μονο και θελω σιγα σιγα να τα αυξησω στα 15 , σκεφτομαι να το κανω σε μερικες μερες . 

Απορια απλα το ειχα  :) .

Για το μεγαλο δε ξερω ακομα αλλα τη καρδια μου την εχουν κλεψει τα corydoras και μαλλον θα παιξει καποιο τετοιο σεναριο οταν με το καλο αποκτηθει ! Θ δουμε εχουμε καιρο για αυτο ! 

Κωστα λες να δοκιμασω την αλλαγη σε πολυ ψιλο χαλικι για τα φυτα ? Η θα ναι πολυ μεγαλη μανουρα τωρα που τρεχει το ενυδρειο η αλλαγη ? Και αν το κανω , αφηνω το υποστρωμα ως εχει ? 

Link to comment
Share on other sites

Θοδωρηηηη B)  Τη φωτο μη ξεχασεις απο το ενυδρειο σου το πρωτο !

Link to comment
Share on other sites

Κωστα (rastafarian) σε πόσα λίτρα και με τι μέγεθος κοπαδιών θα έβαζες και δεύτερο κοπαδόψαρο στο ίδιο ενυδρείο; Από ποια πλευρά θα προτιμούσες μια τριαντάδα και όχι δύο δεκαπεντάδες; Από οπτική άποψη; Δύο διαφορετικά είδη θα δημιουργουσαν πρόβλημα το ένα στο άλλο; Πες μας την γνώμη σου. :)

Link to comment
Share on other sites

Θοδωρηηηη B) Τη φωτο μη ξεχασεις απο το ενυδρειο σου το πρωτο !

Χαχαχα..... Τώρα είμαι στο ταμπλετ και πρέπει να πάω στο PC! Πέρασε και η ώρα.... :D

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Χαχαχα..... Τώρα είμαι στο ταμπλετ και πρέπει να πάω στο PC! Πέρασε και η ώρα.... :D

Αυριο αχααχ, παω παιδια να τη πεσω και εγω , σηκωνομαι και στις 6 παντερμη δουλεια !!! 

Καλο βραδυ σε ολους , αυριο παλι με το  καλο τα λεμε ! 

Link to comment
Share on other sites

Kι εγω ειμαι ψιλοκατα στα δυο κοπαδια! Καλυτερα ενα κοπαδι και μεγαλο! Οταν μπλεκουν πολλα κοπαδια μαζι, τα ψαρια μπερδευονται μεταξυ τους και χανεις το κοπαδιασμα και την κινηση του κοπαδιου! Βεβαια, δεν υπαρχει καποιο κακο στο να βαλεις αν θες και δευτερο κοπαδι παρα μονο απο αισθητικης αποψης!

Link to comment
Share on other sites

Έτσι είναι συνονόματε, απλά εγώ δε δίνω τόση σημασία στο κοπαδιασμα και δε ξέρω αν και πόσο συχνά το βλέπουμε στα περισσότερα κοπαδόψαρα.

Σημείωση: κοπαδιασμα θεωρώ το ομαδικό κολύμπι των ψαριών κατά μήκος του ενυδρείου και όχι απλά να είναι όλα μαζί.

Α! Και κάτι ακόμα! Εγώ δεν είμαι υπέρ ή κατά του ενός ή του άλλου συνδιασμού, απλά προτιμώ κάτι από κάτι άλλο :)

Έγινε επεξεργασία - theodor72
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ευτύχη, ακόμα εδώ είσαι; :D

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κωστα (rastafarian) σε πόσα λίτρα και με τι μέγεθος κοπαδιών θα έβαζες και δεύτερο κοπαδόψαρο στο ίδιο ενυδρείο; Από ποια πλευρά θα προτιμούσες μια τριαντάδα και όχι δύο δεκαπεντάδες; Από οπτική άποψη; Δύο διαφορετικά είδη θα δημιουργουσαν πρόβλημα το ένα στο άλλο; Πες μας την γνώμη σου. :)

 

Προσωπικα θα εβαζα 2 κοπαδια σε αρκετα μεγαλο ενυδρειο ωστε να μπορεσω να βαλω πολλα ατομα και απο τα 2 ειδη.

Το μεγαλο αριθμο ατομων θα το εβαζα πιο πολυ απο οπτικη αποψη και επειδη οσο πιο πολλα ατομα απο το ιδιο ειδος υπαρχουν,τοσο πιο ανετα αισθανονται μεσα στο ενυδρειο.

Αν βαλεις 2 διαφορετικα ειδη κοπαδοψαρων,δεν θα υπαρχουν προβληματα μεταξυ τους.Απλα για μενα ειναι πιο ομορφο θεαμα ενος μεγαλου κοπαδιου παρα 2 μικρων.

Ειναι καθαρα προσωπικη αποψη αυτα που γραφω ετσι. :)

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους  , μετα απο μια κουραστικη μερα απο τη δουλεια επιστροφη σπιτι , στο φορουμ και στο ενυδρειο που το γλυκοκοιταζω για τον εξης λογο .. 

Σκεφτομαι να κανω αλλαγη σε αμμο .. Την εχω εδω διπλα μου βασικα , 16 κιλα πηρα , τι λετε να ξεκινησω τη διαδικασια ? 

Διαβασα αρκετα τον τροπο που γινεται και θα το κανω με οσο τον δυνατο καλυτερο τροπο για τα ψαρια μου .. 

Τα φυτα μου θα ειναι ενταξει ? 

Hagen 11474  λευκη χαλαζιακη αμμος λεγεται .. Θα ηθελα την αποψη σας παιδια !

Link to comment
Share on other sites

Update !  :bigemo_harabe_net-143:

Αλλαγή βυθού απο χαλικι σε αμμο .

Ελπίζω να πάνε όλα καλα για ψαρια και φυτα .

Egeria densa kai Hydrofila  Diformis βγήκαν και χαρίστηκαν σε φίλο .. 2.5 με 3 ώρες μου πήρε η διαδικασία .. Η Anubias Nana χωρίστηκε σε δυο φυτα και με εκπληξη ειδα στην Heterophylla ενα νεο φυλλο ! Αφαιρέθηκαν οι πέτρες και το moorwood εχει βουλιάξει ήδη ..

Φυτευτηκαν και 4 καινούργια ριζίδια της Valisneria ..

Ελπίζω να σας αρέσει το αποτέλεσμα , προσωπικα με ικανοποιεί πάρα πολύ !!! 

post-60922-0-40533100-1432073835_thumb.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Kαλα εκανες και το αλλαξες! Μια χαρα το βλεπω!

Γνωμη μου, την αριστερη ριζα να την γυρεις λιγο ωστε το κλαδι να ακουμπησει κατω και το πισω μερος να το κολλησεις στο τζαμι! Επισης προσθεσε και καμια πετρα!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Θοδωρή να σαι καλα !

Δεν ξερω αν χωραει , θα το προσπαθησω ειμαι οριακα με το ξύλο εκεί !

Περίμενα βασικά τρελή θολούρα με ολα αυτα που ειχα διαβασει αλλα δεν ειχα σχεδον καθολου !

Ειναι διαδικασια επιπονη παντως χαχαχα , ζαλίστηκα και αγχωθηκα για τα ψαρια στο 20 λιτρο (τους ειχα αντλια αερα ) και για την βιολογια στο φιλτρο μου ! 

Link to comment
Share on other sites

Τα ψάρια στο 20 λιτρο ! 

post-60922-0-57535400-1432076432_thumb.jpg

Οι κουβαδες .. 

post-60922-0-61670200-1432076782_thumb.jpg

Ο πάτος μετά απο πολύ ώρα καθαρός .. 

post-60922-0-40838100-1432076588_thumb.jpg

Το γέμισμα .. 

post-60922-0-03041100-1432076655_thumb.jpg

 

 

Έγινε επεξεργασία - ΕΥΤΥΧΗΣ
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τα ψάρια στο 20 λιτρο ! 

attachicon.gif11330486_10153237931729000_1312614423_n.jpg

Οι κουβαδες .. 

attachicon.gif11269577_10153237932074000_1202544555_n.jpg

Ο πάτος μετά απο πολύ ώρα καθαρός .. 

attachicon.gif11289928_10153237932034000_1509748856_n.jpg

Το γέμισμα .. 

attachicon.gif11263868_10153237931819000_188636515_n.jpg

Και στη φωτογραφία του γεμίσματος στα αριστερα , η μεγαλη μου καψουρα η μπεμπα μου που απορουσε με τη μανουρα που ειχαμε στο σπιτι ααχααχα

Link to comment
Share on other sites

Καλη δουλεια εκανες! Γυαλι το ενυδρειο! 

Τα ψαρακια χασανε λιγο το χρωμα τους αλλα πιστευω μια χαρα θα ειναι!

Ελα ρε συ που δεν χωραει, απλα γυρτο προς το κεντρο ωστε το ματζαφλαρι του να ακουμπησει αμμο και τραβα το πισω μερος λιγο αριστερα ωστε να ακουμπησει τζαμι! 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλη δουλεια εκανες! Γυαλι το ενυδρειο! 

Τα ψαρακια χασανε λιγο το χρωμα τους αλλα πιστευω μια χαρα θα ειναι!

Ελα ρε συ που δεν χωραει, απλα γυρτο προς το κεντρο ωστε το ματζαφλαρι του να ακουμπησει αμμο και τραβα το πισω μερος λιγο αριστερα ωστε να ακουμπησει τζαμι! 

Θα το δοκιμασω Θοδωρή !

Σε ευχαριστω , στρεσαριστηκαν αρκετα και το παρατηρησα και εγω , ελπιζω να παρουν τα πανω τους γρηγορα ! 

Θα κανω και μετρησεις να δω τι γινεται σε λιγο και επανερχομαι ! 

Link to comment
Share on other sites

Καλυτερο τωρα με την αμμο,μπραβο!

Προτασεις που εχω να κανω :

1)Παρε μερικες πετρες λαβας,δεν ανεβαζουν και τις σκληροτητες,κατα προτιμηση μαυρες και βαλε μερικες,θα κανουν ωραια αντιθεση και με την αμμο.

2)Μερικα φυτακια ακομα ευκολα,μπαινουν ανετα πισω.

3)Βαλε καμια κρυτποκορινα για μεση,ειναι ευκολο φυτο και αυτο.

4)Πανω στα ξυλα μπορεις να δεσεις καποιο ειδος μοςς,αν βρεις fissidens fontanus ακομα καλυτερα,αλλα θα πρεπει να την παρεις απο ebay,εδω Ελλαδα πολυ δυσκολο να βρεις.

5)Μερικα ψαρακια ακομα και εισαι αρχοντας

6)Σε κανα 2μηνο,βαλε και καμια γαριδουλα red cherry και Αμανο.

Αν σκεφτω και τιποτα αλλο θα σου πω. :P

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλυτερο τωρα με την αμμο,μπραβο!

Προτασεις που εχω να κανω :

1)Παρε μερικες πετρες λαβας,δεν ανεβαζουν και τις σκληροτητες,κατα προτιμηση μαυρες και βαλε μερικες,θα κανουν ωραια αντιθεση και με την αμμο.

2)Μερικα φυτακια ακομα ευκολα,μπαινουν ανετα πισω.

3)Βαλε καμια κρυτποκορινα για μεση,ειναι ευκολο φυτο και αυτο.

4)Πανω στα ξυλα μπορεις να δεσεις καποιο ειδος μοςς,αν βρεις fissidens fontanus ακομα καλυτερα,αλλα θα πρεπει να την παρεις απο ebay,εδω Ελλαδα πολυ δυσκολο να βρεις.

5)Μερικα ψαρακια ακομα και εισαι αρχοντας

6)Σε κανα 2μηνο,βαλε και καμια γαριδουλα red cherry και Αμανο.

Αν σκεφτω και τιποτα αλλο θα σου πω. :P

Ποποπο σαν παραγγελιά σε ψαροταβερνα!!! Το λογαριασμο ποιος τον πληρωνει??? Πάντως ειναι ωραιο και εχει μελλον!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω παρα πολυ παιδια ! 

Ειναι ομορφο να βλεπεις τον κοπο σου να ανταμειβεται ..

Ηταν πολυ κουραστικη η διαδιακασια !

Τωρα το βλεπω και το καμαρωνω και εγω πολυ !!!

Ταυτοχρονα σκεφτομαι τη μελλοντικη του διαμορφωση ! 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...