Jump to content

Ενυδρείο 90 Λίτρων


Recommended Posts

Κάτι μου λέει ότι τα ancistrus έβαλαν και σαλατικό στο διατολόγιο τους... :D

 

Οι τρύπες δε φαίνεται να προέρχονται από κάποια έλλειψη. Και εσένα δε σου μοιάζουν για δαγκωνιές;

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Θοδωρή νομίζω  , αλλα μπορει και να συνέπεσε χρονικά , οτι μπορει να ειναι απο τα ramshorn , παιζει τα ανκιστρακια να την κανανε?

Link to comment
Share on other sites

Τα ramshorn από όσο γνωρίζω δεν τρώνε υγειή φύλλα. Αν κάποιο φύλλο αρχίσει να χαλάει και να λιώνει μπορεί να το δεις εκεί γύρω και να δημιουργήσει την ψεύτικη εντύπωη ότι τρώει το φυτό...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αν τοτε δεν ειναι ελλειψη καλιου , και την πεσαν τα ancistrus , ενα εχω να πω , χαλαλι τους αχχαχαχα , μαλλον πρεπει να ριχνω καμια ταμπλετιτσα παραπανω το βραδυ που σβηνουν τα φωτα , αν και εκει εχω καναδυο αποριες , μια ταμπλετιτσα minitab ριχνω ανα δυο μερες για τα cory , τωρα που γιναν 10 , να γινουν 2 οι ταμπλετες ? Ριχνω και algae wafers μια ταμπλετα τη βδομαδα της hikari , σε ολες τις ταμπλετες βλεπω φυσικα εκτος τα cory και τα ανκιστρακια , μηπως πρεπει να προσεξω πιο πολυ τη διατροφη τους ?

Link to comment
Share on other sites

Tαμπλετες να ριχνεις καθε μερα! Απλα σπαε την μια σε δυο κομματια ωστε να τρωνε ολα! Ριχνε δυο σε 4 κομματια! Και μην ριχνεις μονο την νυχτα! Ριχνε και την ημερα για να κυκλοφορουν περισσοτερο τα ανσιστρους!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Θοδωρη ετσι το κανα σημερα , βεβαια το νερο εγινε χαλια λιγο απο τις ταμπλετες λιγο βεβαια αλλα θολωσε και τα black neon την ειχανε αραξει απο πανω και τρωγανε κομματακια που εβγαιναν στην επιφανεια !!!

Φοβηθηκα μηπως ηταν πολυ 2 ταμπλετες τη μερα , δε ξερω , γιαυτο εδινα μερα παρα μερα μια  

Link to comment
Share on other sites

Επισης ποιά άλγη είναι αυτή παιδιά ?post-60922-0-22584800-1433877833_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Και μερα παρα μερα να ριχνεις δεν πειραζει!

Αν εννοεις αυτο που βλεπω στο ξυλο κατω, που ειναι σαν τριχα, μου φαινεται σαν κλαδοφορα! Βγαλε τωρα το ξυλο και καθαρισε το προτου παρει τα πανω της και βρες τα αιτια της!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Και μερα παρα μερα να ριχνεις δεν πειραζει!

Αν εννοεις αυτο που βλεπω στο ξυλο κατω, που ειναι σαν τριχα, μου φαινεται σαν κλαδοφορα! Βγαλε τωρα το ξυλο και καθαρισε το προτου παρει τα πανω της και βρες τα αιτια της!

Αν την αφαιρεσω απλα με το χερι ? Θα κανω δουλεια ?

Πως θα το βρασω αυτο το moorwood, τσικαλι για το πιλαφι θελω :bigemo_harabe_net-163: 

, πω πω εχουν ριζωσει και στις τρυπες του οι δυο nana anubies !

Οταν ειχα αγορασει παντως και στο ενυδρειο που τις ειχε τις nana  , ειχε τις  marimo  balls , δεν ξερω αν ειχε μεινει στο φυτο  κατι..

Link to comment
Share on other sites

Έλεγξε οπτικά τα ξύλα του ενυδρείου και αφαίρεσε την άλγη όπου την εντοπίσεις. Πρόσεχε να μη σου ξεφύγει κανένα από τα "κλαδάκια" που αφαιρέσεις μέσα στο ενυδρείο και πάει και ριζώσει κάπου αλλού!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ειναι Echinodorus bleheri παιδιά ?

post-60922-0-46788600-1434055404_thumb.jpg

Και το σημείο που είναι φυτεμένο είναι λάθος ? Εννοώ προτείνεται για το πισω μερος του ενυδρειου ?

Επισης υπαρχει προβλημα που χωριστηκε ?

Στο σφουγγαρακι ηταν σχεδον 2 φυτα , δε το τραβηξα καθολου ..

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα οι εχινόδωροι γίνονται μεγάλα φυτά. Θα έλεγα να τον έβαζες κάπου πιο άνετα και όχι στη γωνία. Όταν θεριέψει δεν θα χωράει καν.....

Δεν ξέρω αν είναι μπέχερι.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω Παρασκευα , θα μετακομίσει τότε σε πιο ευρυχωρο κομμάτι ! 

Αχ έρμο εσωτερικό φίλτρο , όλο το χώρο μου τρως .. 

Το βρήκα και με αυτήν την ονομασια Broadleaved Amazon Sword , τον συγκεκριμενο εχινοδορο , οποτε αυτος πρεπει να ναι .. Καποιος αν μπορουσε να μας επιβεβαιωσει την ονομασια  :wacko:

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον για blecheri τον βλεπω. Θα γινουν τεραστιοι αν πιασουν. Δεν ειναι για εκει! Φυτεψε και σε καποια αποσταση τον ενα απο τον αλλο! Ειναι για πισω, και θα καλυψουν αρκετο χωρο! Παρε μια εικονα του πως θα γινουν!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μαλλον για blecheri τον βλεπω. Θα γινουν τεραστιοι αν πιασουν. Δεν ειναι για εκει! Φυτεψε και σε καποια αποσταση τον ενα απο τον αλλο! Ειναι για πισω, και θα καλυψουν αρκετο χωρο! Παρε μια εικονα του πως θα γινουν!

Κατα αρχην το ενυδρειο που με παρεπεμψες να δω τους εχινοδορους μου δημιουργει ψυχολογικα προβληματα χαχαχα  , ειναι φοβερο Θοδωρη !

Ok παω για αλλαγη τοτε μεσα στη βδομαδα , περιμενω και καποια φυτακια ακομα και θα γινει το τελειωτικο στησιμο τοτε ! 

Link to comment
Share on other sites

Aν τους βαλεις και ταμπλετιτσα θα δεις πως θα παρουν τα πανω τους! Εγω τους εχω πολυ κοντα μεταξυ τους, πιο μακρια να τους βαλεις!

Έγινε επεξεργασία - Sturm
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Ισως τα 4 καινούργια ψάρια του κοπαδιού , που είναι πιό θαραλλέα ίσως ο καιρός , ίσως οτι τα cory αι τα ancistrus ετρωγαν απο κάτω ,τα black neon εχουν ξεθαρρεψει πια τελείως .. 

post-60922-0-03706200-1434315214_thumb.jpg

Εϊχα και μια απωλεια σε ένα black neon δυστυχως , ελπίζω να πάνε όλα καλα για τα υπόλοιπα .. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Υπαρχουν και οι απωλειες στο χομπυ Ευτυχη δυστυχως....μερικες φορες δεν προλαβαινουμε να κανουμε τιποτα....

Χαιρομαι που τα υπολοιπα ψαρακια ειναι καλα! :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Υπαρχουν και οι απωλειες στο χομπυ Ευτυχη δυστυχως....μερικες φορες δεν προλαβαινουμε να κανουμε τιποτα....

Χαιρομαι που τα υπολοιπα ψαρακια ειναι καλα! :)

Ειναι ολα καλα ! Το θέμα που με απασχολεί τώρα είναι το ανέβασμα της θερμοκρασίας !

Θα δώ , μάλλον πάμε για ανεμιστηράκια επειγόντως !!!

Link to comment
Share on other sites

Πρεπει,ναι! Ποσο εφτασε?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

28 ,Εχω 2 εσωτερικα φιλτρα και τα δυο τα εχω βάλει να αναταρασουν την επιφανεια ..Και σκεφτομαι το βραδυ να αφηνω ανοιχτο το καπακι .. Μεχρι να δω τι θα κανω .. 

Έγινε επεξεργασία - ΕΥΤΥΧΗΣ
Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου παρε ενα 12volt μετασχηματιστη (αυτος που μοιάζει με φορτιστη κινητου) παρε και δυο ανεμιστηράκια 8 ή 12 εκατοστά αθόρυβα κανε τρυπες στο καπάκι και βιδώνεις... εχεις controller θερμοκρασίας?? Το ενα να φυσά μεσα το αλλο εξω... αλλιως και τα δυο μεσα αλλα με ανοιχτο ενα μερος να φεύγει εξω ο αερας

Έγινε επεξεργασία - Irakles
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου παρε ενα 12volt μετασχηματιστη (αυτος που μοιάζει με φορτιστη κινητου) παρε και δυο ανεμιστηράκια 8 ή 12 εκατοστά αθόρυβα κανε τρυπες στο καπάκι και βιδώνεις... εχεις controller θερμοκρασίας?? Το ενα να φυσά μεσα το αλλο εξω... αλλιως και τα δυο μεσα αλλα με ανοιχτο ενα μερος να φεύγει εξω ο αερας

Ηρακλή αύριο κιόλας θα πάω να τα πάρω !

Controller δέν έχω .. Θα χρειαστώ , επίσης ? 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...