Jump to content

Ενυδρείο 90 Λίτρων


Recommended Posts

Εεεεε θα χρειαστεις για να τα εχεις ολα πανω συνδεμενα και ο κοντρολερ να διαλέγει ψυξη ή θέρμανση αυτοματα και οταν πιανει την επιθυμητή θερμοκρασία να σταματάει το ανεμηστηρακι ή την θέρμανση...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αν εχεις φωτο μπορω να σου στειλω να δεις τι εχω κανει εγω με ενα μονο 12 εκατοστά ανεμηστηρακι σε 400 λίτρα

Link to comment
Share on other sites

Αν εχεις φωτο μπορω να σου στειλω να δεις τι εχω κανει εγω με ενα μονο 12 εκατοστά ανεμηστηρακι σε 400 λίτρα

Γιατι δεν το βαζεις εδω να το δουμε ολοι;

 

Ευτυχη, ανοιξε τα καπακια απο τωρα. Μην περιμενεις να βρασουν!

Ο controller παντως σου λυνει τα χερια!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Θα ηθελα πολυ αλλα μιλαω απο κινητό γιατι η παροχος εταιρία του σταθερού μου μαλλον εχει παει παραλια και εγω περιμένω να με συνδεση.... και απο κινητό δεν μπορω να ανεβάσω φωτο εδω...

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ανοιξα το καπάκι ήδη , θα κοιταξω αυριο για ανεμιστηρακια , απλα ανησυχω μηπως πηδηξει κανενα απ έξω η το σκάσει κάποιο σαλιγκάρι!!!

Link to comment
Share on other sites

Update  :bigemo_harabe_net-135:

Θεωρω παρα πολυ σημαντικο πριν αναφερω το οτιδήποτε , το γεγονός οτι ένα παιδί συν φορουμίστας ,

ο Γιώργος ( georgerocks ), 

μου έστειλε προσωπικό μήνυμα αν και δεν γνωριζόμασταν καθόλου και ελάχιστα λόγια είχαμε ανταλλάξει στο φόρουμ , να με ρωτήσει σε ποιό πόστ δικό του , του ζήτησα κλαδέματα .. 

Η αλήθεια είναι οτι χαριτολογώντας  του είχα ζητήσει κλαδέματα σε ένα πανέμορφο ενυδρείο που έχει φτιάξει και το παλικάρι προθυμοποιήθηκε να μου στείλει  τα κλαδέματα του και αρκετά φυτάκια  στα Χανιά , με μια ταλαιπωρία δικιά του να τρέχει στα Ελτα , να τα πακετάρει και να μου τα στείλει .. 

ΕΝΤΕΛΩΣ ΔΩΡΕΑΝ .. 

Συγνωμη αν μακρυγόρησα αλλα θωρώ πολύ σημαντικο να το αναφέρω ..

Γιώργο ευχαριστω ! 

post-60922-0-31181400-1434664543_thumb.jpg

post-60922-0-96313000-1434664561_thumb.jpg

post-60922-0-20674100-1434664580_thumb.jpg

post-60922-0-73183900-1434664599_thumb.jpg

post-60922-0-42048600-1434664625_thumb.jpg

 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Προστέθηκαν 2 Microsorum Pteropus , 2 Hygrophila Polysperma , 1 Cryptocoryne Wendtii Tropica ,  μερικές Valisneria Asiatica και αρκετες ριζουλες Sagittaria Subulata , Θα ηθελα τις παρατηρησεις σας για τις θεσεις των φυτων , αν καποια πρεπει να μπουν αλλου θα ηθελα τις συμβουλες σας !  

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο στον Γιωργο και μπραβο και σενα που το εκτιμας!

Αυτα τα φυτακια που ειναι μπροστα τι ειναι; Αν ειναι valisneria, να τα μετακινησεις προς την πλατη του ενυδρειου!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

http://www.aquazone.gr/forums/topic/83408-sagittaria-subulata/

Θοδωρή ειναι sagittaria subulata 

Link to comment
Share on other sites

πολύυυυυυυυυ,ωραίο ενυδρείο,σου αρέσει,τα θέλεις πραγματικά αυτά που κάνεις γι αυτο τα καταφέρνεις και σου το ανταποδίδει!μπράβο σου!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ετσι κανουμε εμεις εδω φιλε και δυστυχως αν δεν εισουν μακρυα και ερχοσουν στο swap που καναμε θα επαιρνες πολλα φυτα.

Γεμισε το ενυδρειακι και εχει γινει πολυ ομορφο. Μπραβο!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πολύυυυυυυυυ,ωραίο ενυδρείο,σου αρέσει,τα θέλεις πραγματικά αυτά που κάνεις γι αυτο τα καταφέρνεις και σου το ανταποδίδει!μπράβο σου!

Σε ευχαριστώ φιλαράκι ! 

Link to comment
Share on other sites

Ετσι κανουμε εμεις εδω φιλε και δυστυχως αν δεν εισουν μακρυα και ερχοσουν στο swap που καναμε θα επαιρνες πολλα φυτα.

Γεμισε το ενυδρειακι και εχει γινει πολυ ομορφο. Μπραβο!

Σε ευχαριστώ Κωστα ! 

Μακάρι να ήμουν κοντά για κάτι τετοιες περιπτώσεις πραγματικά θα άξιζε!

Καταπληκτικός ο Γιώργος , οπως και ολοι εσεις που μας βοηθάτε μέσα απο δώ !!!

Οι θέσεις των φυτών είναι εντάξει λές ?

Η υγροφίλιες μαλλον έχουν μπεί λάθος κάτω απο το bogwood και θα τις μεταφέρω , οπως επίσης και στο κέντρο πρέπει μάλλον να δημιουργήσω κάποιες αποστάσεις μεταξυ τους  , τί λες ?

Έγινε επεξεργασία - ΕΥΤΥΧΗΣ
Link to comment
Share on other sites

Καλοριζικα βρε! :)

Κανενας κοπος και χαρα μου που πηγαν σε καλα χερια και ενω πριν απο τρεις μερες τα εβλεπα στο ενυδρειο μου τωρα τα βλεπω στο δικο σου! :)

Ελπιζω και να πιασουν γρηγορα και να τα χαρεις!

 

Εγω θα εβαζα το μικροσορουμ πανω στην αλλη ριζα την μεγαλη δεξια και τις βαλισνεριες αριστερα....

Η σαγκιταρια εμενα μου ειχε παει παρα πολυ καλα.....αμα σου πιασει και σενα ετσι που εχεις και χωρο θα γινει φανταστικη!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πολυ ωραιο το αποτελεσμα φιλε και πολυ καλη η κινηση του Γιωργου.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πολυ ωραιο το αποτελεσμα φιλε και πολυ καλη η κινηση του Γιωργου.

Σε ευχαριστω Παρασκευα ! 

Link to comment
Share on other sites

Καλοριζικα βρε! :)

Κανενας κοπος και χαρα μου που πηγαν σε καλα χερια και ενω πριν απο τρεις μερες τα εβλεπα στο ενυδρειο μου τωρα τα βλεπω στο δικο σου! :)

Ελπιζω και να πιασουν γρηγορα και να τα χαρεις!

 

Εγω θα εβαζα το μικροσορουμ πανω στην αλλη ριζα την μεγαλη δεξια και τις βαλισνεριες αριστερα....

Η σαγκιταρια εμενα μου ειχε παει παρα πολυ καλα.....αμα σου πιασει και σενα ετσι που εχεις και χωρο θα γινει φανταστικη!

Τα εβαλα πολυ γρηγορα , τα παρελαβε η γυναικα μου τα φυτα και μολις γυρισα σπιτι βρηκα ενα ενυδρειο πηχτρα αχαχχαχα !

Τα ειχε πεταξει ολα μεσα , με προσοχη βεβαια , παρεπιπτοντως η συσκευασια ηταν φοβερη φιλε ! 

Ειχε και δωρο μερικους λαθρεπιβατες χααχαχ, πηγαν στο μονομαχοενυδρειο !

Θα γινουν οι αλλαγες Γιωργο σε μερικες μερες !

Τα μοιρασα τα φυτακια εβαλα και στο μικρο αρκετα , ηταν φυτα για 5 ενυδρεια φιλε χαααχαχαχα 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Στο ενυδρείο μου, η sagitteria γινόταν θηρίο! Έτσι προτείνω να μπει προς την πίσω πλευρά του ενυδρείου.

http://www.aquazone.gr/forums/topic/50722-sagittaria-subulata/?hl=sagittaria

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μετακινήθηκαν λίγο κάποια φυτάκια σήμερα ! 

post-60922-0-25126000-1435359644_thumb.jpg

post-60922-0-58034800-1435359666_thumb.jpg

post-60922-0-31717800-1435359706_thumb.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ολα μια χαρα!!! :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Προστέθηκαν ένα μικρό apple snail και ένα tiger nerite snail αφού ο μονομάχος δέ τα άφηνε σε ησυχία .. Το apple ακομα πλησιάζουν τα ψάρια και απο τη σκιά τους κλείνεται στο καβούκι του .. Δεν έχουν ξεπροβάλει οι κεραίες του ακόμη κινείται κλειστός , ελπίζω να ξεθαρέψει σε λίγο .. 

Το απαραίτητο καθάρισμα λίγη ώρα μετά που μπήκε στο ενυδρείο απο τα ramshorn post-60922-0-14841800-1435772580_thumb.jpg

 

¨Ενα αγγουράκι έπεσε στο ενυδρείο και κατασπαράχθηκε σε πολύ λίγη ώρα , οι μεγάλες δαγκωνιές μπορεί να είναι και απο τα ancistrus ? :¨Ελειπα στη θάλασσα και τα άφησα να φάνε με την ησυχία τους !post-60922-0-88445400-1435772741_thumb.jpg

 

Τα black neon παρακολουθούν τη moss που δέθηκε στο bogwood  και απορούν με τη γαρίδα που σκαρφαλώνει πάνω της συνέχεια , κανα δυο μεγαλύτερα του κοπαδιού της κάνουν ψιλο ντου αλλα τους αποφευγει ευκολα !(Δεν είναι τωρα στη φωτό) ..post-60922-0-18708700-1435772928_thumb.jpg

 

Και τέλος τα cory έχουν ενα mini meeting για να δούν τι θα κάνουν με το μαυρο ανκιστρακι που εδω και δυο μερες τσαμπουκαλευεται σε όλους .. 

post-60922-0-71761600-1435773013_thumb.jpg

 

Παιδια αυτο ειναι το update το μικρο , σχολια και παρατηρησεις παραπανω απο καλοδεχουμενα .. 

 

Μαγεια ο κόσμος του ενυδρειου .. Μαγεία .. 

 

 

post-60922-0-74015500-1435772833_thumb.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Βαλε μια πανοραμικη!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...