Jump to content

Θανατηφόρα Τα Τροπικά Ψάρια;


Recommended Posts

Υπάρχουν κανα δυο ασθένειες που μπορούν να μεταδοθούν στον άνθρωπο, αν σε ενυδρειο με πάσχοντα ψάρια βάλουμε γυμνά χέρια στα οποια έχουμε πληγές κτλ αλλα το οτι προκαλούν και τον θάνατο νομίζω πως ειναι υπερβολή. Το θέμα έχει ξανασυζητηθεί αλλα είμαι σε κινητο και δε μπορω να το βρω να σου βάλω το link.

Καλού κακού εγω πάντως έχω κάνει τη διαθήκη μου στην οποια έχω γράψει οτι αν η αιτία θανάτου μου ηταν το ενυδρειο, το ενυδρειο με όλα τα ψάρια και τον εξοπλισμό τα αφήνω στην πεθερά μου.

+10000000000 και εγω το ίδιο. Χαχαχα
Link to comment
Share on other sites

Χαχαχα ωραιος. Φιλε μου δεν ειναι τοσο απλα τα πραγματα γιατι αλλιως τα κρουσματα εαν ηταν τοσο ευκολα θα τα ειχαμε παρατησει εξ αρχης. Σαφως και υπαρχει καποιος κυνδινος αν το ενυδρειο σου ειναι σαν τον θερμαικο. Απο την αλλη καποια ειδη ασπονδυλων εχουν καποιο θεμα.

Link to comment
Share on other sites

φανταζομαι οτι καθε εμβιο ον μπορει να προσβληθει απο διαφορες λοιμωξεις,οπως κι εμεις ετσι λοιπον και τα ψαρια,οκ σε αυτο,για μενα αν τηρεις καποια πραγματα δεν υπαρχει φοβος σε τιποτα....ασε που τετοιου ειδος αρθρα αγνωστου προελευσεως τα θεωρω λιγο καπως. οσο καιρο ασχολουμαι κι εγω με ενυδρεια εχω διαβασει τα απιστευτα και στην αρχη ελεγα λες....βεβαια οσο περναει ο καιρος πολλα μου φαινοντε αστεια...... τωρα αν αφησω κ εγω το ενυδρειο μου να γινει πειραιας ε λογικα θα βαζω δαχτυλο και θα μου το κοβουν..... :P

Link to comment
Share on other sites

Η λεξη υπερβολη πραγματικα χανει το νοημα της στην Ελλαδα. 

Link to comment
Share on other sites

εν τω μεταξυ στο ιντερνετ παιζει τοοοοοσο παραπληροφορηση.....δλδ δεν ειναι να πιστευεις τιποτα....τα περισσοτερα ειναι αστα,

μονο απο βιβλιογραφειες εχω βγαλει ακρη για το θεωρητικο μερος της υποθεσης(του ενυδρειου εννοω και της σωστης διατηρησης του)και αυτο απο ξενα βιβλια εννοειται. 

Link to comment
Share on other sites

Μπα μην το λες... ειχε φερει μια κοπελλα στη δουλεια βιβλια ελληνικα για τα ενυδρεια και ηταν για γελια και για κλαμματα... χαχαχαχα

Link to comment
Share on other sites

δεν υπαρχουν βιβλια για ενυδρεια ελληνικα.......απλα! οσα εχω δει μου θυμιζαν το finding nemo.....αντε γεια.....

Link to comment
Share on other sites

δεν υπαρχουν βιβλια για ενυδρεια ελληνικα.......απλα! οσα εχω δει μου θυμιζαν το finding nemo.....αντε γεια.....

Χαχαχα... καπως ετσι! :)

Link to comment
Share on other sites

Πιστεψτε με ειναι αρκετα σοβαρο αυτο ενας φιλος αγορασε απο το πανυγηρι της πολης μου (κοζανη μενω δυτικη μακεδονια) ενα μικρο γατοψαρο το οποιο ο κυριος εκει το ειχε βγαλει στα τρεια ευρω μονο και το ειχε μονο του σε ενα ενυδρειο ενω τα υπολοιπα ΙΔΙΑ ψαρια τα ειχε ολα μαζι, ο φιλος μου το αγοραζει και το παει Σπιτι του ηταν και ομορφο το ατιμο ηταν απρομαυρο στην ραχη και λευκο απο κατω τελος παντων το βαζει με τα αλλα ψαρια του και μετα απο μια εβδομαδα ΟΛΑ ΤΕΖΑ δεν ειχε μεινει τιποτα ζζωντανο ακομα και ο αστεριας που ειχε ειχε ξεκολησει απο τον βραχο του και δεν κουνιοταν καθολου

Αρα συμπερασμα δεν αγοραζουμε ποτε κατοικιδια απο πανυγηρια γιατι δεν ξερουμε την προελευση τους τις συνθηκες ζωης τους και φυσικα την ταυτοτητα του ατομου που μας πουλαει το κατοικιδιο

Link to comment
Share on other sites

Πιστεψτε με ειναι αρκετα σοβαρο αυτο ενας φιλος αγορασε απο το πανυγηρι της πολης μου (κοζανη μενω δυτικη μακεδονια) ενα μικρο γατοψαρο το οποιο ο κυριος εκει το ειχε βγαλει στα τρεια ευρω μονο και το ειχε μονο του σε ενα ενυδρειο ενω τα υπολοιπα ΙΔΙΑ ψαρια τα ειχε ολα μαζι γιατί πήρε αυτό που ήταν μόνο του;;; , ο φιλος μου το αγοραζει και το παει Σπιτι του ηταν και ομορφο το ατιμο ηταν απρομαυρο στην ραχη και λευκο απο κατω τελος παντων το βαζει με τα αλλα ψαρια του και μετα απο μια εβδομαδα ΟΛΑ ΤΕΖΑ δεν ειχε μεινει τιποτα ζζωντανο ακομα και ο αστεριας που ειχε ειχε ξεκολησει απο τον βραχο του και δεν κουνιοταν καθολου πες μου οτι το έβαλε σε θαλασσίνο ενυδρείο

Αρα συμπερασμα δεν αγοραζουμε ποτε κατοικιδια απο πανυγηρια γιατι δεν ξερουμε την προελευση τους τις συνθηκες ζωης τους και φυσικα την ταυτοτητα του ατομου που μας πουλαει το κατοικιδιο......κάπου έχεις χάσει το θέμα μας φίλε μου.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Φιλε Γιαννη η τρολαρεις η εχεις μπερδεψει τη λουτσα με τη βουρτσα αδερφε... στο αλλο θεμα λες οτι εχεις yellow tang με guppy εδω λες για γατοψαρο απο πανηγυρι και αστερια... πιωμενος εισαι?

Link to comment
Share on other sites

Μια του κλέφτη, δυο του κλέφτη, τρεις και η κακή του μέρα... :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μπορει οντως να υπαρχουν ασθενειες απο ολα τα ψαρια που μπορει υπο προυποθεσεις να μεταδοθουν στον ανθρωπο. Πιστευω οτι το τυπικο και απαραιτητο καλο πλυσιμο χεριων πριν και μετα την επεμβαση στο ενυδρειο ειναι αρκετο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...