Jump to content

Πόσοι Θαλασσινοί Θα Αλλαξοπιστούσατε;


Recommended Posts

Η ερώτηση είναι απλή.....δεδομένου ότι οι περισσότεροι που έχουμε θαλασσινό ενυδρείο ξεκινήσαμε από γλυκό, πόσοι από μας θα στήνατε πάλι ένα ενυδρείο γλυκού νερού και αν ναι τι ? Απαντώντας πρώτος, ναι θα έφτιαχνα , μάλλλον iwagumi style. H πρώτη αγάπη ποτέ δεν ξεχνιέται, έτσι δεν λένε;  ^_^

 

Link to comment
Share on other sites

δεν νομιζω οτι θα το γυρναγα στο γλυκο δεν με μαγεψε ποτε αλλο πραγμα το reef !!!! :bigemo_harabe_net-143:

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!

Αν και γλυκος, πιστευω ο μονος παραγοντας που θα κανει την αλλαγη ειναι το κοστος

συντηρησης ( ρευματα και λοιπα ).

Link to comment
Share on other sites

Εγω ευχαρίστως....βλέπω τα ψαράκια να κολυμπάνε και θέλω έστω πέντε μέρες στη λούτσα.... :thumbsu:δεν είναι χόμπι για παντρεμένους :bigemo_harabe_net-99: :bigemo_harabe_net-99:

Link to comment
Share on other sites

Δίστιχός δεν έχω σαμπακί και αναπλήρωση και με βλέπω και δεύτερο καλοκαίρι Αττική....μονό για αυτό θα γύριζα στο   γλυκό...αλλά δεν μου λείπει δυο γλυκά και ένα reffaki 125...καλή Κυριακή σε όλους :thumbsu:

 

Ζητώ συγνώμη αν ξέφυγα από το θέμα...ο καθένας με τον πόνο του!!!!!!!!!!!!

Έγινε επεξεργασία - xristos74
Link to comment
Share on other sites

Καλό και το reef αλλά σαν τους δίσκους τίποτα άμα είχα χώρο και χρόνο θα το εκλεινα το nano και θα εστηνα πάλι δίσκους..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

γλυκο δεν ειχαμε ποτε,ξεκινησαμε κατευθειαν με το νανακι μας το οποιο και λατρεψαμε,ο κυριακος να το κοιταει εγω να ασχολουμαι....η μονη εμπειρια που εχω απο γλυκο ειναι χρυσοψαρα σε γυαλα που μου παιρνε η γιαγια μου μικρη απο πανηγυρια χαχαχα.....δε θα το γυριζα ποτε,απο ιουνιο ετοιμαζομαι για κανα 350ρι λιτρα παλι θαλασσινο diy λεω να το κανω ολο......οσων αφορα το γλυκο πριν κανω τοreefaki μας  ψαχνομουν για αφρικανες και τα συναφη αλλα τελικα ειπα οκ θα κανω αυτο που γουσταρω ανεξαρτητα δυσκολιας,δικαιωθηκα βεβαια μετα απο πολυ και διαρκη κοπο. οποτε δε το βλεπω...εχω ονειρο να κανω κανα 2 τονους με αγρια. 

Link to comment
Share on other sites

Χρηστο74 μπορεις αναπληρωση και χωρις σαμπ

 

Εγω θα γυρναγα για το απωθημενο μου, red belly σε πολλα λιτρα

Έγινε επεξεργασία - vasilis4x4
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εστω και fish only, δεν θα γυρναγα ευκολα στο γλυκο....

Link to comment
Share on other sites

δεν νομιζω οτι θα το γυρναγα στο γλυκο δεν με μαγεψε ποτε αλλο πραγμα το reef !!!! :bigemo_harabe_net-143:

 

Mαλλον δεν το εστησες σωστα. ή δεν καταφερες να απαλαγεις απο τις άλγες... :P

Οι περισσοτεροι που προτιμησαν θαλλασα απο το γλυκο, ειναιι αυτοι που δεν καταφεραν να φτιαξουν ενα υγιες ενυδρειο.. :)

Αν και δεν εχω δοκιμασει το αλμυρο, θα έλεγα οτι ειναι πολυ πιο ευκολο σε συντηρηση απο το γλυκό φυτεμένο ενυδρειο.

Έγινε επεξεργασία - nicpapa
Link to comment
Share on other sites

Mαλλον δεν το εστησες σωστα. ή δεν καταφερες να απαλαγεις απο τις άλγες... :P

Οι περισσοτεροι που προτιμησαν θαλλασα απο το γλυκο, ειναιι αυτοι που δεν καταφεραν να φτιαξουν ενα υγιες ενυδρειο.. :)

Αν και δεν εχω δοκιμασει το αλμυρο, θα έλεγα οτι ειναι πολυ πιο ευκολο σε συντηρηση απο το γλυκό φυτεμένο ενυδρειο.

φιλε δεν ειναι ετσι οπως τα λες. εχω κανει 3 φορες φυτεμενο στα χρονια που ασχολουμε με τα ενυδρεια και σου λεω οτι σιγουρα τα ριφ δεν εχουν καμια σχεση με το φυτεμενο και σε δυσκολια και σε ομορφια..

Link to comment
Share on other sites

Mαλλον δεν το εστησες σωστα. ή δεν καταφερες να απαλαγεις απο τις άλγες... :P

Οι περισσοτεροι που προτιμησαν θαλλασα απο το γλυκο, ειναιι αυτοι που δεν καταφεραν να φτιαξουν ενα υγιες ενυδρειο.. :)

Αν και δεν εχω δοκιμασει το αλμυρο, θα έλεγα οτι ειναι πολυ πιο ευκολο σε συντηρηση απο το γλυκό φυτεμένο ενυδρειο.

Οχι δεν είχα ποτέ πρόβλημα νε κατι απλα δεν με μάγεψε ποτε! Θάλασσα και πάλι θάλασσα
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν είχα ποτέ πρόβλημα νε κατι απλα δεν με μάγεψε ποτε! Θάλασσα και πάλι θάλασσα

+1000
Link to comment
Share on other sites

reef 4ever!!

δεν με γοιτευει πια το γλυκο(φυσικα και αυτο ειναι πανεμορφο)το ειχα αρκετα χρονια και σε διαφορες μορφες,με κερδισε το reef ομως!!αλλο το ενα καψιμω αλλο το αλλο ;) καλημεραααα

Link to comment
Share on other sites

Όσοι θέλετε να ξανανιώσετε φυσιολογικοί ...... μπορείτε να μετανοήσετε , ( αμαρτωλοί ) και να επιστρέψετε εκεί που πρέπει ....!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πιστευω αργα η γρηγορα ειτε λογω κοστους ειτε λογω ρουτινας ολοι το ξεστηνουν το θαλασσινο και καταληγουν εκει που πρεπει. Εγω το εκανα με σχετικη ευκολια αν και το ρεεφ ηταν τρομερη συγκινηση. Το σιγουρο ειναι οτι τα ειδη που μπορεις να φροντισεις στο τροπικο ειναι εκατομμυρια φορες περισσοτερα και πιο ενδιαφεροντα. Ωστοσο και η θαλασσα εχει τη μαγεια της..

Link to comment
Share on other sites

Mαλλον δεν το εστησες σωστα. ή δεν καταφερες να απαλαγεις απο τις άλγες... :P

Οι περισσοτεροι που προτιμησαν θαλλασα απο το γλυκο, ειναιι αυτοι που δεν καταφεραν να φτιαξουν ενα υγιες ενυδρειο.. :)

Αν και δεν εχω δοκιμασει το αλμυρο, θα έλεγα οτι ειναι πολυ πιο ευκολο σε συντηρηση απο το γλυκό φυτεμένο ενυδρειο.

 

Μην το ξαναπεις αυτο, εκτος κι αν αστειευεσαι :usd: :usd:

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μην το ξαναπεις αυτο, εκτος κι αν αστειευεσαι :usd: :usd:

Μάλλον.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ολοι οι αλμυροι ΝΤΟΥ στους γλυκους !!!χαχαχα. Ολα ειναι πανεμορφα και εχουν τη δικη τους χαρη!!αρκει να αφειερωσεις χρονο διαβασμα και αγαπη :)

Link to comment
Share on other sites

Πιστευω αργα η γρηγορα ειτε λογω κοστους ειτε λογω ρουτινας ολοι το ξεστηνουν το θαλασσινο και καταληγουν εκει που πρεπει. Εγω το εκανα με σχετικη ευκολια αν και το ρεεφ ηταν τρομερη συγκινηση. Το σιγουρο ειναι οτι τα ειδη που μπορεις να φροντισεις στο τροπικο ειναι εκατομμυρια φορες περισσοτερα και πιο ενδιαφεροντα. Ωστοσο και η θαλασσα εχει τη μαγεια της..

ποιο ενυδρειο δεν ειχε ποτε προβλημα??ειτε.μεγαλο ειτε μικρο?? Γλυκο αλμυρο..ολα εχουν τα θεματακια τους φυσικα το αλμυρο πολυ πιο δυσκολα τα ξεπερνας... θελεσει και πεισμα!! Έγινε επεξεργασία - petran halen
Link to comment
Share on other sites

Μην το ξαναπεις αυτο, εκτος κι αν αστειευεσαι :usd: :usd:

 

 

χαχα...

Σε προκαλω να φτιαξεις ενα γλυκο.. :usd: :usd:

Ναι βρε πλάκα κανω...

Και εγω θα ηθελα να δοκιμάσω το θαλασσινο , αλλα ειναι ακριβο στην συντηρηση του και στο γέμισμα του.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αν και φανατικος του φυτεμενου δεν κρυβω οτι με συναρπαζουν πολυ πολλα ιδαιτερα ψαρια και κοραλλια στο θαλασσινο. Απο την αλλη στην επαρχια τα πραγματα ειναι πολυ δυσκολα συν το κοστος.

Link to comment
Share on other sites

Εγω προσφατα αλλαξοπιστησα απο γλυκο σε θαλασσινο και δηλωνω μαγεμενος απο την ομορφια του.Ο μονος λογος που θα γυρναγα πισω στο γλυκο θα ηταν αν εβλεπα καποια στιγμη οτι δεν μπορω με τιποτα να συντηρησω οικονομικα ενα θαλασσινο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...