Jump to content

Βοήθεια Για Jebao Dp-4 Dosing Pump


Recommended Posts

Τελικά μάλλον είμαι ο γκαντέμης της παρέας. :thumbdown:

Όπως πολλά άλλα παιδιά, έτσι πήρα και εγώ τη jebao DP-4. Μέχρι τώρα δεν έχω δει από κανέναν κάποιο παράπονο οπότε υποπτεύομαι ότι κάποιος παλιός γνωστός πολιτικός μου ευχήθηκε... "με γειά η καινούργια δοσομετρική"

MITSOTOS.jpg

Την δοσομετρική τη πήρα από fs και δυστηχός έχει δύο θέματα. Η αντλία 1 δεν ανταποκρίνεται σε κανένα προγραμματισμό. Στο manual mode δουλεύει μια χαρά αλλά όταν τη προγραμματίζω δεν ρίχνει ποτέ ζουμάκι. Και το δεύτερο θέμα είναι στην αντλιούλα 4 η οποία δεν μπορεί να τραβήξει υγρό. Ούτε σε manual ούτε σε auto mode. Ένώ ακούγεται ο ήχος ότι δουλεύει και το λεντάκι ανάβει κανονικά η αντλία δεν τραβάει. ΟΙ άλλες δύο δουλεύουν κανονικά.

Έχω στείλει mail στον Κινέζο και περιμένω απάντηση αλλά κάθε βοήθεια είναι ευπρόσδεκτη καθώς όλη αυτή η φάση με έχει ξενερώσει πολύ. 

Ευχαριστώ.

 

Link to comment
Share on other sites

Έλα ρε φίλε!!Πάντως μην φοβάσαι.Ο κινέζος θα λύσει ότι πρόβλημα υπάρχει και σχετικά γρήγορα.Έτσι είχε κάνει και με εμένα όταν είχα κάποιο θεματάκι με την αναπλήρωση που είχα πάρει

Link to comment
Share on other sites

Για την αντλία που δεν τραβάει καθόλου, πιάσε τα σωληνάκια και τράβα τα λίγο να τεντώσουν μέσα στην αντλία και θα είναι οκ.

Αν χαλαρώσει γυρίζουν τα έμβολα αλλά δεν δημιουργήτε κενό ώστε να τραβήξει υγρό. Εμένα ήταν έτσι οι δύο από τις τέσσερεις, τώρα είναι οκ.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Παραπάνω παρέλειψα να πω ότι η αντλία 1 που δεν ακούει τον προγραμματισμό στις δοκιμές στην αρχή που της είχα κάνει δούλεψε κανονικότατα. Και manual και auto mode όλα κανονικά! Όταν σέταρα κανονικά τη δοσομετρική ξεκίνησε το πρόβλημα. Σκεφτόμουν τώρα μήπως υπάρχει κάποιος τρόπος να γίνει ολικό reset της δοσομετρικής μπας και έχει φάει κανένα κόλλημα...

Link to comment
Share on other sites

Για να δουλεψει Λουκα η ενδειξη πρεπει να ειναι στο 0 ςτσι ριχνει καθε μερα οσες φορες θες για ριξε μια ματια.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

λουκα εγω οταν την ξεκιναγα με μια σιριγκα  (εφτυσα) υλικο μεσα στα σωληνακια της και γενικοτερα την (γεμισα)μετα την εβαλα να τρεξει καμια 30ml την τεσταρα και την τεσταρο συνεχεια   εως 8ml δεν χανει καθολου  απο 15 και panv εχω μια μικρη αποκλεισι.... το time per day  ειναι οσες φορες θελεις την ημερα kai to interval day ειναι ανα ποσες μερες θελεις...

Link to comment
Share on other sites

και καποιο αλλο παιδι απο οτι ακουσα των τελευτεο καιρο πηρε κατι (ελατοματικο) απο το συγκεκριμενο καταστημα...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μάλλον δεν είχα καταλάβει τι έπρεπε να βάλω στο interval day και είχα βάλει 30 ένω έπρεπε 0. Θα το κάνω απόψε και θα κάνω update να σας πω τι έγινε.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μάλλον δεν είχα καταλάβει τι έπρεπε να βάλω στο interval day και είχα βάλει 30 ένω έπρεπε 0. Θα το κάνω απόψε και θα κάνω update να σας πω τι έγινε.

 

Λουκα στο interval day αν βαλεις 30 ειναι σαν να δινεις την εντολη να ριχνει καθε 30 μερες (π.χ. 1/05/15 και να ξαναριξει 31/05/15) στο 0 ριχνει καθε μερα στην ωρα που το εχεις ωρισει.

 

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καταρχήν σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις. Το πρόβλημα με την αντλία 1 ήταν όντος το "interval day" το οποίο πρέπει να είναι 0 για να ρίχνει κάθε μέρα. Συγνώμη παιδιά δεν το είχα καταλάβει. Τώρα δουλεύει μια χαρά. Η αντλία 4 όμως έχει θέμα. Δοκίμασα να τεντώσω τα σωλινάκια της αλλά τζίφος. Δεν έγινε τίποτα. Όμως παιδιά ο Κινέζος απάντησε. Κάνω copy/paste την απάντηση. "About the pump 4, it s the white cover loose on it, we will send you a new white cover" Δεν ξέρω τι εννοεί ο ποιητής... έχει λέει χαλαρώσει το άσπρο κάλυμα... θα στείλουν καινούριο άσπρο κάλυμα. Αν κάποιος κατάλαβε κάτι περισσότερο ας μου πει και μένα. Το θετικό πάντος είναι ότι απάντησαν πολύ γρήγορα και θα στείλουν ανταλακτικό, ότι και είναι αυτό. Αυτά μέχρι στιγμής.

Link to comment
Share on other sites

Λουκά η αντλία είναι γεμάτη με υγρό;  Αν δεν γεμίσει δεν τραβάει.  Βαλβιδάκι ανεπίστροφο έχεις βάλει στο σωληνάκι της αναρρόφησης; 

Link to comment
Share on other sites

Σταμάτη ναι οι αντλίες είναι γεμάτες με τα υγρά. Βαλβιδάκια εννοείς αυτά στις αεραντλίες που αποτρέπουν σε περίπτωση διακοπής ρεύματος να μην γυρίσει νερό στην αντλία? Δεν έχω βάλει τέτοια...

Πάντος ο Κινέζος μου απάντησε πάλι σήμερα εξηγώντας μου τι γίνεται και ότι θα στείλει ανταλακτικό. Βέβαια δεν έχω ακόμα πολυκαταλάβει τι φταίει στην τέταρτη αντλία και δεν ρουφάει αλλά παραθέτω την απάντησή του μήπως καταλάβετε εσείς κάτι περισσότερο.

"

If the pump4 have a sound but dosing have a problem, it is the tense of the white cover
 
We will resend a new cover for you on Monday
 
around 2 weeks can arrived"
 
φταίει λέει το τέντωμα του άσπρου καλύματος. Θα μου στείλουν καινούργιο κάλυμα. Δεν καταλαβαίνω...
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Τελικά μια χαρά ο Κινέζος. Μία αντλία είχε χαλάσει, δύο ανταλακτικά έστειλε.

post-59162-0-43518900-1434594332_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Απο το fish street ειναι ;;Λουκά εμενα το δοχείο τις δοσομετρικης στο fish street ηρθε σπασμένο δεν μου το άλλαξε ποτέ αντίθετος τα λεφτά τα πήρα κανονικά πίσω μαζί με τα μεταφορικά, :) οσο για τα αγγλικα του αυτός βάζει μετάφραση στο Google και τα στέλνει για αυτό ειναι λίγο μπερδεμένα ;) καλημέρα :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...