Jump to content

Σχετικά Με Ψύξη


johnnix

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους,

 

Καθώς η θερμοκρασία άρχισε να σκαρφαλώνει άρχισα να ψάχνομαι κι εγώ για λύση ψύξης στο ενυδρειάκι μου (κύβος 20 λίτρων). Καθότι είμαι πολύ γκατζετάκιας (!!!) μου άρεσε η λύση της Dennerle Nano Air Cool γιατί έχει τον δικό του θερμοστάτη (αν και μου ακυρώνει τον stc-1000 που περιμένω!!!!) αλλά δεν είμαι σίγουρος για την ικανότητά του. Άλλες λύσεις είναι με τα ανεμιστηράκια αλλά με το Decolight Duo φωτιστικό που έχω δεν το βλέπω να λειτουργούν σωστά. Γενικά λοιπόν θα ήθελα την γνώμη σας ....

 

Αυτές τις μέρες με το φωτιστικό αναμένο φτάνω τους 28.5 βαθμούς περίπου αν και το βράδυ βάζω το καπάκι γιατί φοβάμαι μην βρω πάλι καμιά γαρίδα στο πάτωμα :)

Link to comment
Share on other sites

Αφου εχεις τον stc στον δρομο για εσενα, ενα πολυ καλο ανεμηστηρακι για pc και ενα μικρο τροφοδοτικο 12v θα σου ειναι πιο φθηνη λυση και πιο αποδοτικη.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αφου εχεις τον stc στον δρομο για εσενα, ενα πολυ καλο ανεμηστηρακι για pc και ενα μικρο τροφοδοτικο 12v θα σου ειναι πιο φθηνη λυση και πιο αποδοτικη.

 

.... σωστός αλλά δεν ξέρω πως να το πιάσω στα τοιχώματα του ενυδρείου? Τα ανεμιστηράκια αυτά αντέχουν στις πιτσιλιές?

Link to comment
Share on other sites

ανεμιστηρακι και τροπος στερεωσης!το συγκεκριμενο ανεμιστηρακι ειναι πολλακις δοκιμασμενο σκυλι μαυρο!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ανεμιστηρακι και τροπος στερεωσης!το συγκεκριμενο ανεμιστηρακι ειναι πολλακις δοκιμασμενο σκυλι μαυρο!

 

Να' σαι καλά!!!!

Link to comment
Share on other sites

χρονια το εχω ετσι σε δυο γαριδαδικα χωρις θεμα!αλλα ακομα και στη στραβη το konig αντεχει και στο νερο!!! :bigemo_harabe_net-82:

Link to comment
Share on other sites

Δεκτόν αλλά δεν θα το ρίσκαρα.Ισως να είμαι πολύ επιφυλακτικός :(

 

Αν βρεις χρόνο βάλε μια φώτο γιατί δεν πάει το μυαλό μου πως μπορεί να το έχεις πιάσει με το μανταλάκι :geek:

Link to comment
Share on other sites

μια παλια που ειχα 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν αύτο είναι το δικό μου μικρό με red cherry .... με ένα ανεμιστηράκι και λίγες τρύπες στο καπάκι ψύχο και το νερό μια χαρά και τα λεντ που είναι ακριβώς από πάνω .... με ένα χρονοδιακόπτη το έχω βάλει να ανοίγει ανα μία ώρα . Μια ώρα ανοιχτό μια κλειστό δεν ανεβαίνει πάνω απο τους 26 ποτέ !!!

 

20150526_160430_zpsps9rf6y6.jpg

20150526_160438_zpsqwkgigup.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Η θερμοκρασια του χωρου δεν παντα σταθερη.

Με χρονοδιακοπτη ποτε δεν εισαι σιγουρος για τη διακυμανση της θερμοκρασιας μεσα στο καλοκαιρι.

Πρεπει το ματι σου να ειναι συνεχεια στο θερμομετρο. Κι αν λειψεις και μερικες μερες ..... ?

Με ελαχιστα χρηματα περισσοτερα, αγοραζεις controller θερμοκρασιας.

Έγινε επεξεργασία - Jimi
Link to comment
Share on other sites

Η θερμοκρασια του χωρου δεν παντα σταθερη.

Με χρονοδιακοπτη ποτε δεν εισαι σιγουρος για τη διακυμανση της θερμοκρασιας μεσα στο καλοκαιρι.

Πρεπει το ματι σου να ειναι συνεχεια στο θερμομετρο. Κι αν λειψεις και μερικες μερες ..... ?

Με ελαχιστα χρηματα περισσοτερα, αγοραζεις controller θερμοκρασιας.

 

Μια χαρά πιστεύω είναι ο χρονοδιακόπτης για τόσο μικρό ενυδρείο .....με τα 40 ευρω που έχει το κοντρολερ παίρνω αλλά ένα ενυδρείο πλάκα πλάκα ....Εντάξει εννοείτε όμως πως είναι η πιο ασφαλής λύση ο κοντρολερ !!! Απλά έχω σταθερή θερμοκρασία μέσα στο σπίτι χειμώνα καλοκαίρι λόγω ενεργειακής κλάσης και είμαι μια χαρά έτσι !!!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν αύτο είναι το δικό μου μικρό με red cherry .... με ένα ανεμιστηράκι και λίγες τρύπες στο καπάκι ψύχο και το νερό μια χαρά και τα λεντ που είναι ακριβώς από πάνω .... με ένα χρονοδιακόπτη το έχω βάλει να ανοίγει ανα μία ώρα . Μια ώρα ανοιχτό μια κλειστό δεν ανεβαίνει πάνω απο τους 26 ποτέ !!!

 

 

To πάω αλλού τώρα οπότε συγχωρέστε με :) Το καπάκι από το ενυδρείο σου είναι γυάλινο? Του έκανες εσύ τα ανοίγματα?

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά πιστεύω είναι ο χρονοδιακόπτης για τόσο μικρό ενυδρείο .....με τα 40 ευρω που έχει το κοντρολερ παίρνω αλλά ένα ενυδρείο πλάκα πλάκα ....Εντάξει εννοείτε όμως πως είναι η πιο ασφαλής λύση ο κοντρολερ !!! Απλά έχω σταθερή θερμοκρασία μέσα στο σπίτι χειμώνα καλοκαίρι λόγω ενεργειακής κλάσης και είμαι μια χαρά έτσι !!!

 

12 με 13 Ευρώ έχει ο κοντρόλερ, πιο φθηνός και απο ψηφιακό χρονοδιακόπτη

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά πιστεύω είναι ο χρονοδιακόπτης για τόσο μικρό ενυδρείο .....με τα 40 ευρω που έχει το κοντρολερ παίρνω αλλά ένα ενυδρείο πλάκα πλάκα ....Εντάξει εννοείτε όμως πως είναι η πιο ασφαλής λύση ο κοντρολερ !!! Απλά έχω σταθερή θερμοκρασία μέσα στο σπίτι χειμώνα καλοκαίρι λόγω ενεργειακής κλάσης και είμαι μια χαρά έτσι !!!

 

Το μικρο μεγεθος του ενυδρειου κανει τη δουλεια του ελεγχου της θερμοκρασιας ακομα δυσκολοτερη,

Οσο πιο λιγο το νερο τοσο πιο ευμεταβλητες οι παραμετροι του.

Για το κοστος του controller απαντησε ο takis.

Αν δεν εχεις περασει αλλο καλοκαιρι με ψυξη σε χρονοδιακοπτη,  ή εχεις ιδιαιτερες συνθηκες στο χωρο του ενδρειου (που δεν εχουν ολοι) δικαιολογεισαι  να το υποστηριζεις,

Σωστο ομως ειναι να προειδοποιεις τον αναγνωστη για τις προυποθεσεις, αφου με τα ιδια σχεδον χρηματα παιρνει controller που κανει για ολες τις συνθηκες.

Έγινε επεξεργασία - Jimi
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...