Jump to content

Αναγνώριση άλγης.


Recommended Posts

Αυτή η άλγη μεγαλώνει εκεί που έχω ένα κουτί με σφουγκάρι για να περιορίζω τις φυσαλίδες του σκίμμερ. Παρόλο που μεγαλώνει πλέον μέσα στο νερό τα tang δεν της δίνουν καθόλου σημασία. Τι άλγη είναι?

post-59162-0-65598300-1432965454_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Με φως βαλε φωτο Λουκα.

Link to comment
Share on other sites

Και όμως με φως είναι Νίκο. Απλά έβαλα πρόγραμμα γρήγορης κίνησης στη μηχανή γιατί λόγο των ρευμάτων κουνιέται συνέχεια πέρα-δώθε, Και το πρόγραμμα αυτό σκοτείνιασε πολύ τη λήψη. Τέλος πάντον θα δω τι άλλο μπορώ να κάνω για να βγάλω καλύτερη φωτό...

Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω να βοηθήσουν περισσότερο αυτές οι φωτό.

 

post-59162-0-94802800-1432989958_thumb.jpg

post-59162-0-09402500-1432989973_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εμένα σαν καλουερπα μου φαίνεται. Οτι και να ειναι καλά θα κάνεις να την κόβεις και να την πετάς.

Link to comment
Share on other sites

Κάνει καλό μεγαλώνοντας? Εννοώ τραβάει θρεπτικά όπως η chaeto?

Link to comment
Share on other sites

Μοιαζει με αυτη?

http://www.reeflex.net/tiere/5971_Dasycladus_vermicularis.htm

Η

http://www.reeflex.net/tiere/1153_Caulerpa_verticillata.htm

Έγινε επεξεργασία - niknik
Link to comment
Share on other sites

Νίκο μου μοιάζει αρκετά περισσότερο με τη δεύτερη. Μα καλά που βρέθηκε στα καλά καθούμενα? Όχι ότι με χαλάει ειδικά αν τραβάει φωσφορικά μεγαλώνοντας! Στα tang δεν αρέσει η γεύση της??

Link to comment
Share on other sites

Χαχαχα προφανως απο σπορο που μεταφερθηκε στο ενυδρειο σου καποια την τρωνε καποια οχι κουρεψετη και παρακολουθατη.

Link to comment
Share on other sites

Νίκο μου μοιάζει αρκετά περισσότερο με τη δεύτερη. Μα καλά που βρέθηκε στα καλά καθούμενα? Όχι ότι με χαλάει ειδικά αν τραβάει φωσφορικά μεγαλώνοντας! Στα tang δεν αρέσει η γεύση της??

Εμένα ένας φίλος την έχει στο σαμπ σε μεγάλη ποσότητα και λέει ότι κάνει δουλειά.
Link to comment
Share on other sites

Μακάρι να κάνει δουλειά. Αύριο την κουρεύω και παρακολουθώ πόσο γρήγορα θα ξαναμεγαλώσει.

Link to comment
Share on other sites

εμένα αυτό το look "φτέρης" δεν μου αρέσει καθόλου...

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω με τον Πάνο. Εμενα για bryopsis μου κανει, εχει το χαρακτηριστικό σχημα "φτέρης" στις άκρες.

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ωχ λέτε να έμπλεξα με αυτόν τον διάολο? Το καλό είναι ότι μεγαλώνει σε ένα μόνο σημείο. Αν είναι bryopsis μεταδίδεται με σπόρο?

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειμαι σιγουρος, αλλα μοιαζει πολυ. και να ειναι ομως μην αγχώνεσαι. Ειχα κι εγω και τη ξεπάστρεψα. :bigemo_harabe_net-173:

 

Link to comment
Share on other sites

Μια και μεγάλωνε πάνω σε κομμάτια εξοπλισμού, τα έβγαλα και τα έτριψα καλά με οδοντόβουρτσα και καυτό νερό και τα καθάρησα. Ευχόμαι να μην βγει ξανά.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγω ενα βραχάκι που ειχα γεματο με bryopsis το βουτηξα για πεντε λεπτά σε ενα ταπερ με νερο ενυδρείου και οξυζενέ και μετα το έτριψα. Δεν ξαναβγήκε ποτε.

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...