Jump to content

Sump και θεματάκια αναπλήρωσης-αλλαγης νερού


Recommended Posts

Εδω και τρεις βδομάδες εχω βάλει sump με υπερχείληση της Tunze, σωλήνα φ40 και επιστροφή μια sicce με μεταβλητή ροή. Ολα πάνε καλα, αλλα εχω ενα θεμα με την αναπλήρωση.

 

Πριν το sump η αναπλήρωση ηταν στο κυρίως ενυδρείο και δουλευε κανονικά.

 

Αυτο που παρατηρω τωρα ειναι οτι η στάθμη στο κυρίως ενυδρείο δεν πέφτει ποτε, αντίθετα με το sump που παρατηρω τη στάθμη να πεφτει στο ιδιο διάστημα που έπεφτε στο κυρίως.

 

Θεμα αλατότητας δεν εχω γιατι μετράω αναγκαστικά καθημερινά και αναπληρώνω χεράτα...Με τον καιρό πια εχω μαθει ποσο χρειάζομαι να συμπληρώνω.

 

Επίσης να προσθέσω οτι λογω έλειψης χωρου στο έπιπλο το sump ειναι σε ξεχωριστό έπιπλο διπλα στο ενυδρείο.

 

Οπότε προβληματίζομαι τι να κάνω. Να βαλω την αναπλήρωση στο sump;

 

Δευτερο θεμα που σκεφτόμουν ειναι μηπως αντι για αλλαγή νερού που κάνω στο main, να κανω στο sump. Σκέφτηκα οτι ετσι το φρεσκο νερό θα αφομειώνεται πιο ομαλα αποτι οπως το έβαζα πριν.

 

Τι λέτε;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα ειναι φυσιολογικό να πέφτει η στάθμη μονο στο σαμπ,επισης σωστα σκέφτεσαι να βαλεις την αναπλήρωση στο σαμπ ´οπως και απο εκει να κανεις τις αλλαγες σου αυτα εξάλλου ειναι λίγα απο τα πολλα που εχει η χρηση σαμπ σε ενυδρειο.

Link to comment
Share on other sites

Η εξατμιση γινεται στο διαμερισμα επιστροφης οταν εχουμε σαμπ, στο κυριως η σταθμη παραμενει σταθερη

Tην αναπληρωση βαλτην στο σαμπ εξαλλου αυτη ειναι και η χρησιμοτητα του σαμπ εκτος των αλλων

Να μην φαινεται εξοπλισμος στο κυριως ενυδρειο

 

Αλλαγες  σιφωναρισμα στο κυριως και συμπληρωνεις στο σαμπ το νερο της αλλαγης

Αν δεν κανεις σιφωναρισμα τοτε βγαζεις απ το σαμπ και συμπληρωνεις στο σαμπ

Link to comment
Share on other sites

Λυκουργο μαζι γραφαμε........

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ωραία, θα κανω οπως ειπατε.

 

Ευχαριστώ παιδιά!

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...