Jump to content

Το Χρυσοψαραδικο Μου


Giannis_X

Recommended Posts

Τη θα λέγατε να προσθέσω από βαλισνεριες αυτήν εδώ? http://www.aquazone.gr/forums/topic/85777-vallisneria-americana-sp-amini-twisterc/ μου αρέσει πολύ :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα παιδιά έχω ένα θέμα με τα φυτά μου δεν πάνε καλά... Δεν έχω καθόλου ανάπτυξη ειναι 20 μέρες που τρέχει το ενυδρείο με τον νέο βυθό .. Ρίχνω κάθε μέρα 2ml flourish και από φωτισμό έχω Τ8 30w*2 η μια 6700Κ και η άλλη 2800Κ τι λέτε να φταίει? Εκτός ότι ο βυθός μου είναι αστροτος

Link to comment
Share on other sites

Προταπολα θα αλλάξω την flora-glo που είναι στα 2800κ και γεμίζω παντού καφέ αλγι με την SUN-GLO που είχα και προτα που είναι στα 4200κ.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά άλλαξα την μια λάμπα σήμερα και είμαι με την sun glo στα 4200κ και την life glo στα 6700κ.

Μείοσα και την διάρκεια φωτισμού από 8 σε 6 ώρες μπας και ξεφορτωθώ την καφε αλγι .

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά τελια 3 μέρες μετά την αλλαγή του φωτισμού πανε ολλα καλύτερα :)

Οι αλγες σταματήσαν να εμφανίζονται στα τζάμια και γενικά σε φυτά και σε όλο το ενυδρείο μέχρι που άρχισαν και υποχωρούν :D και τα φυτά μου άρχισαν να ζωντανεύουν ξανά ξεπετώντας δυναμικά νέους γελαστούς και οι παλιοί άρχισαν να ζωντανεύουν τα χρώματα τους και να αναπτύσσονται :D

Μόλις στρώσουν τα πράγματα λιγάκι θα ανεβάσω υλικό με κάτι μικρό αλλαγές που έγιναν :)

Link to comment
Share on other sites

Έκανα σήμερα και κάτι μικρό αλλαγές, έβαλα λίγο ακόμα Vallisneria Americana Sp. ‘Mini Twister’ και πήρα και ταμπλέτες sera florenette για να δυναμώσουν τα φυτά μου γιατί με τον φωτισμό που είχα πριν και την κακή χορηγειση λιπάσματος κόντεψα να τα κάψω :(

Τορα πάνε πολύ καλύτερα πετώντας νέους βλαστούς. :D

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Και μια μεγάλη και πανέμορφη αλλαγή στο ενυδρείο μου

post-59496-0-05273300-1438172299_thumb.jpg

post-59496-0-99554900-1438172332_thumb.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά πάει...!!!

Link to comment
Share on other sites

Χαίρομαι που σου αρέσει :D

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα φτάσαμε τους 30 το ενυδρείο και έβαλα μπροστά τα ανεμιστηρακια.. Ποποο τη ζέστες είναι αυτές αδερφάκι μου!

Link to comment
Share on other sites

Προμηθευσου έναν controller και συνδεσε πάνω του τους ανεμιστήρες με ρύθμιση τους 25.5

Μην αφήνεις τη θερμοκρασία να φτάνει τόσο ψηλά και μην προτιμάς την χειροκίνητη ψύξη γιατί δεν γίνεται να είσαι συνεχώς πάνω απ το ενυδρείο

Link to comment
Share on other sites

Σε τη τιμές κυμαίνεται γιατί ιδικά αυτόν τον μήνα δεν περισσεύουν.

Link to comment
Share on other sites

Σε τη τιμές κυμαίνεται γιατί ιδικά αυτόν τον μήνα δεν περισσεύουν.

 

Δεν είναι ακριβός , από 12 έως 15 Ευρώ ο ακριβότερος αλλά λόγω capital control δύσυκολο να μπορείς να ψωνίσεις από ebay

 προσεχε να έχει τα χαρακτηριστικά σαν και αυτον που σου δείχνω

http://www.ebay.com/itm/12V-110V-220V-STC-1000-Digital-Temperature-Controller-Temp-w-Sensor-Thermostat-/351337994747?pt=LH_DefaultDomain_0&var=&hash=item51cd6059fb

με επιλογη 10Α/220V STC-1000

να έχει δηλαδή πλαστικό αισθητήρα και αυτες τις προδιαγραφές Relay contact capacity: Cool 10A/250VAC;Heat 10A/250VAC;

 

Έγινε επεξεργασία - takis_gt
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πολυ προσοχη στα χαρακτηριστικα και την περιγραφη,εγω εκανα λαθος και παρηγγηλα εναν 110 βολτ (ελειπης περιγραφη προιοντος) απο Αμερικη και τωρα μου ειναι αχρηστος.Για να επιστραφει επρεπε να επιβαρυνθω τα μεταφορικα κατι το οποιο δεν συμφερει φυσικα,οποτε λιγο προσοχη στα βολτ και τον αισθητηρα να ειναι πλαστικος ;)

Link to comment
Share on other sites

Πολυ προσοχη στα χαρακτηριστικα και την περιγραφη,εγω εκανα λαθος και παρηγγηλα εναν 110 βολτ (ελειπης περιγραφη προιοντος) απο Αμερικη και τωρα μου ειναι αχρηστος.Για να επιστραφει επρεπε να επιβαρυνθω τα μεταφορικα κατι το οποιο δεν συμφερει φυσικα,οποτε λιγο προσοχη στα βολτ και τον αισθητηρα να ειναι πλαστικος ;)

 

Πάρε ενα μικρό μετασχηματιστή απο τα 220V στα 110V , είναι κρίμα να πάει χαμένος

 

http://www.skroutz.gr/c/154/mpataries-kai-aksesouar.html?keyphrase=%CE%BC%CE%B5%CF%84%CE%B1%CF%84%CF%81%CE%BF%CF%80%CE%B5%CE%B1%CF%82+220v-110v

Έγινε επεξεργασία - takis_gt
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πάρε ενα μικρό μετασχηματιστή απο τα 220V στα 110V , είναι κρίμα να πάει χαμένος

 

http://www.skroutz.gr/c/154/mpataries-kai-aksesouar.html?keyphrase=%CE%BC%CE%B5%CF%84%CE%B1%CF%84%CF%81%CE%BF%CF%80%CE%B5%CE%B1%CF%82+220v-110v

 

Προσεξε όμως τη συνδεσμολογία, είναι διαφορτεική !!!!!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εκτος απο την συνδεσμολογια που ειναι διαφορετικη,μου ειπαν δεν δουλευει με τετοιο μετασχιματιστη,θελει αλλο τροφοδοτικο που κοστιζει 25 ευρω και ειναι ολοκληρο μπαουλο για να μπορει να δινει 500 βατ χονδρικα στο συνολο χωρις να τα καψει.

 

Αν εισαι σιγουρος θα μπορουσες να μου δωσεις ακριβης πληροφοριες για την συσκευη που χρειαζεται και την συνδεσμολογια?

Συγγνωμη για το offtopic παιδια..

Link to comment
Share on other sites

Εκτος απο την συνδεσμολογια που ειναι διαφορετικη,μου ειπαν δεν δουλευει με τετοιο μετασχιματιστη,θελει αλλο τροφοδοτικο που κοστιζει 25 ευρω και ειναι ολοκληρο μπαουλο για να μπορει να δινει 500 βατ χονδρικα στο συνολο χωρις να τα καψει.

 

Αν εισαι σιγουρος θα μπορουσες να μου δωσεις ακριβης πληροφοριες για την συσκευη που χρειαζεται και την συνδεσμολογια?

Συγγνωμη για το offtopic παιδια..

 

Οχι βρε, ποιος σου το είπε ;

Τον μετασχηματιστή θα τον συνδέσεις στο 1 & 2 για να δουλέψει μόνο ο κοντρολερ , στο 5 & 7 θα βάλεις το μπλε ή το καφε από τη πρίζα 220V , απο το 6 & και το 8 θα στείλεις στον θερμαντήρα και στα ανεμιστηράκια αντίστοιχα , και αντίθετα το καφέ ή το μπλέ στις άλλες πρίζες για θερμαντήρα και ανεμιστηράκια. Ο STC έχει απλά ρελεδες, δεν στέλνει ρεύμα στις συσκευές, εμείς με την ανάλογη γεφύρωση το κάνουμε.

Θα προσπαθήσω να σου φτιάξω ένα σχεδιο, εύκολο είναι , απλά θα έχεις 2 καλώδια παραπάνω

Link to comment
Share on other sites

Ενταξει με την συνδεσμολογια το καταλαβα,το μεγαλυτερο προβλημμα ειναι ο μετασχηματιστης γιατι στα 110 βολτ μετρανε με βολταμπερ και οι φθηνοι ειναι μεχρι 50 βατ συσκευη το πολυ.Για να δουλεψει ο θερμαντηρας (200 βατ) και οι ανεμηστηρες (πες αλλα 50βατ) θελω μετασχηματιστη που να σηκωνει 250-300 βατ (ας μην ειναι και οριακα) και αυτοι ειναι μπαουλα και στοιχιζεουν >25 ευρω.

 

Αυτα μου ειπαν.

Link to comment
Share on other sites

Ενταξει με την συνδεσμολογια το καταλαβα,το μεγαλυτερο προβλημμα ειναι ο μετασχηματιστης γιατι στα 110 βολτ μετρανε με βολταμπερ και οι φθηνοι ειναι μεχρι 50 βατ συσκευη το πολυ.Για να δουλεψει ο θερμαντηρας (200 βατ) και οι ανεμηστηρες (πες αλλα 50βατ) θελω μετασχηματιστη που να σηκωνει 250-300 βατ (ας μην ειναι και οριακα) και αυτοι ειναι μπαουλα και στοιχιζεουν >25 ευρω.

 

Αυτα μου ειπαν.

 

Οχι βρε Μιχάλη, με τον μετασχηματιστή 220 σε 110 θα δουλέψει μόνο ο κοντρόλερ, θερμαντηρας και ανεμιστηρακια κατευθείαν απο τα 220

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Θα το δοκιμασω και αν τον καψω τον εκαψα...Ετσι κι αλλιως αχρηστος μου ειναι τωρα :P

 

Αν μπορεσεις καποια στιγμη στειλε μου την συνδεσμολογια να το δοκιμασω,σε ευχαριστω πολυ!

Link to comment
Share on other sites

δες εδω

stc-1000_zpsu8y3khzq.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι ακριβός , από 12 έως 15 Ευρώ ο ακριβότερος αλλά λόγω capital control δύσυκολο να μπορείς να ψωνίσεις από ebay

 προσεχε να έχει τα χαρακτηριστικά σαν και αυτον που σου δείχνω

http://www.ebay.com/itm/12V-110V-220V-STC-1000-Digital-Temperature-Controller-Temp-w-Sensor-Thermostat-/351337994747?pt=LH_DefaultDomain_0&var=&hash=item51cd6059fb

με επιλογη 10Α/220V STC-1000

να έχει δηλαδή πλαστικό αισθητήρα και αυτες τις προδιαγραφές Relay contact capacity: Cool 10A/250VAC;Heat 10A/250VAC;[/size]

Αυτός είναι κατάλαλος http://m.ebay.com/itm/Elitech-STC-1000-220V-Digital-Temperature-Controller-Thermostat-Temp-Thermometer-/331498878244?nav=SEARCH

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Η εξόφληση της παραγγελίας πος γίνετε έχω λογαριασμό στο eBay αλλά πρώτη φορά θα παραγγείλω μέσο ίντερνετ και δεν τα γνωρίζω πος πανε τα βήματα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...