Jump to content

Το Χρυσοψαραδικο Μου


Giannis_X

Recommended Posts

Έχω βαλι 2 χρώματα από καλοδια γιατί δεν έβρισκα άλλο χρομα μισό λεπτό να ανιξω το κουτί

Link to comment
Share on other sites

Οοοπ με έπιασες πιγα να το ανιξω και ο εσθοτιρας μου εμινε στα χέρια δεν έσφιξα καν τις βιδες από βιασύνη :D χαχαχαχαχαχ οπιος βιάζεται..... Πφφφ την πατισα :P

Link to comment
Share on other sites

Με την ευκαιρία τσεκάρισε οτι έχεις σφίξει σωστά και τις υπόλοιπες κλέμες και αν τραβήξεις τα καλώδια δεν βγαίνουν. . .

Εννοείται το βγάζεις από την μπρίζα για να πάμε και διακοπές :usd:

Link to comment
Share on other sites

Αυτό ειναι

post-59496-0-74269500-1438959492_thumb.jpg

post-59496-0-30200400-1438959525_thumb.jpg

post-59496-0-03488000-1438959565_thumb.jpg

post-59496-0-45742200-1438959603_thumb.jpg

post-59496-0-71017900-1438959632_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Έβγαλα τον θερμοστάτη και αφίσα μόνο τους ανεμιστήρες ;)

Link to comment
Share on other sites

Έτοιμη και η πλάτη του ενυδρείου. Δεν προλαβαίνω να το βάψω με αποτέλεσμα και έβαλα χαρτόνι μαύρο. Απλά Τέλιο

Link to comment
Share on other sites

Να και μια φωτογραφία με τις αλλαγές :D

post-59496-0-32527500-1439215830_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Άλλο ενυδρείο έγινε!!

Το μπαστούνι της εισαγωγής μήπως το έχεις πάρα πολύ κοντά στον βυθό και τραβάει υπερβολική βρωμιά στο φίλτρο??

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι ακουμπά στον βυθό αλλά δεν έχω παρατηρήσει κάτι υπερβολικό από θέμα βρομιάς στο φίλτρο. Άντε να το κοντύνω καν δυο πόντους το πολύ

Link to comment
Share on other sites

Τώρα μένει μετά από διακοπές να πάρω το αλφαδολαστιχο και να αντικαταστήσω το μαμά λάστιχο του fluval 306

Και να αντικαταστείσω το εσωτερικό φίλτρο που έχω για έξτρα κυκλοφορία με έναν κυκλοφορητή γλικου μην πιάνει και τσάμπα χώρο ο κάδος του στο ενυδρείο.

Link to comment
Share on other sites

Τα φώτα έκλισαν εδώ και 15 λεπτά το μόνο που φωτίζει είναι η τηλεόραση και τα χρυσόψαρα οργιάζουν πέφτει τρελο κινιγιτο και πολλά πλατς πλουτς. Περιμάζεψα και έναν νέο φιλαράκο πριν κάνα σαρανταπενταλεπτο. :D

Η πλάκα είναι πος εγώ αυγά δεν έχω δει πουθενά!

Link to comment
Share on other sites

Δεν πρόλαβα να ησυχάσω με τον κοντρολερ που σύνδεσα 2 μέρες λειτουργίας και με κάτι ηλεκτρολογικές αλλαγές που έκλισαν τον γενικό σπίτι μόλις τον σήκωσαν κάηκε ο κοντρολερ :@. Α ρε πατέρα τι μου έκανες!

Δεν έκλινε και τον γενικό από το πολύμπριζο με τα ρεύματα του ενυδρείου! Άντε άλλο ένα 20€!

Link to comment
Share on other sites

Άστο καλό δεν πρόλαβα να χαρώ κάτι που έφτιαξα μόνος και μου κάηκε ο ο ηλεκτρομαγνητικώς διακόπτης του κοντρολερ και τώρα πάλι δουλεύω χειροκίνητα την ψύξη του ενιδρύου γιατί μου χάλασε ο ηλεκτρομαγνητικώς διακόπτης της ψύξης και δεν βρίσκω και ανταλλακτικό μπας και τον άλλαζα μιας και έχω κολλητήρι και καλαη! Αλλά δεν! Η γκαντεμιά σε οοολο της το μεγαλείο!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά βάσει αυτού του κυκλώματος πος θα μπορούσα και αν να προσθέσω γείωση?

Γιατί εντάξει χάρη στον Σάκη ( Chocolate_Puma ) που έχει έναν κοντρολερ αχρησιμοποίητο και αύριο κιόλας θα το αντικαταστήσω :)

Για να μην μου συμβεί πάλι κάτι παρόμοιο σε τυχόν διακοπή ρεύματος!

Τη λέτε παίζει το ενδεχόμενο της γείωσης?

post-59496-0-34379000-1439383661_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ομορφαααα συνδεσα τον νέο κοντρολερ και δουλεύουν ολλα στην εντέλεια :D

Και πάλη ευχαριστώ πολύ Σάκη ( chocolate puma ).

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μετά απο τόσο καιρό που προσπαθούσα να βρω και να αλλάξω την είσοδο και έξοδο του φίλτρου μου flouval 306 με πράσινο αλφαδολάστιχο πάχους 16/22 όπως με είχε πληροφορήσει πιο πίσω ένα άλλο μέλος του φόρουμ όπου θέλω να τον ευχαριστήσω πολύ για την τόσο μεγάλη και έγκυρη πληροφορία του για το τι πάχος λάστιχο έπρεπε να πάρω.

Πραγματικά απο την μέρα που έκανα την αλλαγή έχω καλύτερη και μεγαλύτερη κυκλοφορία του νερού, το μαμά λάστιχο ήταν τόσο μπουκωμένο που όταν τα έβγαλα και έβαλα το δάχτυλο μου μέσα είχε σχηματιστή μια γλοιώδες λάσπη στα κενά των λάστιχων και γενικότερα σε πολλά άλλα σιμια πιο μέσα ήταν πολύ..... μπουκωμένα.

Αυτό πρέπει να ευθύνεται όταν είχα τα γκαπι και είχα μαζικούς θανάτους + και οι ζέστες.

Link to comment
Share on other sites

Να σημειώσω πος τότε οταν είχα γκαπι δεν είχα ουτε ανεμιστιρακια αλλά ούτε και controller για να έχω σταθερές θερμοκρασίες με αποτέλεσμα να πιάνω το μεσημέρι 30-31 βαθμούς και το βράδυ που άναβε το κλιματιστικό έπιανα 23 μέχρι το πρωί που ξύπναγα.

Link to comment
Share on other sites

Σε τι θερμοκρασίες τα έχεις τώρα ;

Link to comment
Share on other sites

Τώρα τα έχω στους 25

Link to comment
Share on other sites

Τώρα τα έχω στους 25

 

Μια χαρά είναι

Link to comment
Share on other sites

Το χειμώνα να κατέβω στους 16 που μου έχει γράψει και η Καλλιρόη?

Link to comment
Share on other sites

Το χειμώνα να κατέβω στους 16 που μου έχει γράψει και η Καλλιρόη?

 

Ναι εκει καλά είναι, μπορείς μέχρι και 14 αλλά αν είναι μέσα στο σπίτι δεν είναι δυνατόν τόσο χαμηλές θερμοκρασίες, θα πρέπει να δουλεύουν τα ανεμιστηράκια συνέχεια και θα έχεις εξάτμιση.

Link to comment
Share on other sites

Οκ ευχαριστώ και οι 16 βαθμοί μια χαρά μου ακούγονται :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...