Jump to content

Το Χρυσοψαραδικο Μου


Giannis_X

Recommended Posts

Το χειμώνα να κατέβω στους 16 που μου έχει γράψει και η Καλλιρόη?

 

Τον χειμώνα άφησε τη θερμοκρασία να κατέβει όσο θέλει με όριο τους 15 (εφόσον μιλάμε για fancy χρυσόψαρα)

Ειναι χαζό να δουλεύεις ανεμιστήρες τον χειμώνα και θερμαντήρα το καλοκαίρι, εκτός κι αν μιλάμε για ιδιαίτερες συνθήκες

 

Τι να πω κι εγώ που κρατάω ένα ενυδρείο σε μπαλκόνι, με τη ΔΕΗ να με έχει πλεον ως βασικο μέτοχο!!!!!

 

Link to comment
Share on other sites

Καλά σίγουρα κάθε άλλο να κάνουμε όσο το δυνατόν οικονομία γίνετε.

Απλά το μόνο σίγουρο επειδή είναι μέσα στο σπίτι σίγουρα δεν θα έχω σταθερές θερμοκρασίες οπότε και τον χειμώνα θα παίξει μπάλα ο controller .

Link to comment
Share on other sites

Τι να πω κι εγώ που κρατάω ένα ενυδρείο σε μπαλκόνι, με τη ΔΕΗ να με έχει πλεον ως βασικο μέτοχο!!!!!

 

 

Δεν με ακους που σου λέω να το κάνεις ξύλινο :bling:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν με ακους που σου λέω να το κάνεις ξύλινο :bling:

 

Τάκη αν το πάρω απόφαση, τότε θα γίνει 2μετρο!

 

Γιαννη, σορρυ για το οφ τοπικ

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν με πειράζει καθόλου :D

Χαίρομαι να γίνονται συζητήσεις ακόμα και εκτός θέματος :)

Link to comment
Share on other sites

Και ένα μικρό update :D

Πραγματικά δεν αγγίζουν τίποτα απο φυτά παρά μόνον όταν βγαίνει λίγο τριχωιδη άλγη.

Έχουν γίνει τουμπανακια τα ταΐζω εναλλάξ πουρέ αρακα αποξηραμένο σε κομματάκια, σπιρουλινα βυθού και 2 άλλες τροφές με λίγο πρωτεΐνη και ιδού τα αποτελέσματα :D

post-59496-0-83153500-1440851638_thumb.jpg

post-59496-0-16174900-1440851668_thumb.jpg

post-59496-0-26139200-1440851690_thumb.jpg

post-59496-0-32247600-1440851716_thumb.jpg

post-59496-0-90502600-1440851765_thumb.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Λίγες ακόμα φωτο

post-59496-0-77322200-1440851820_thumb.jpg

post-59496-0-46364400-1440851852_thumb.jpg

post-59496-0-84952400-1440851891_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Γιάννη θα τα σκάσεις ρε συ στο τέλος

Βάλε και λίγη δίαιτα στο πρόγραμμα ή φτιάξε ένα διάδρομο να γυμνάζονται!!!

Link to comment
Share on other sites

πανεμορφα, να τα χαιρεσαι!

αρακα δινε πιο σπανια... τους παει "αιμα"  :D

Link to comment
Share on other sites

Μαλον πρέπει να μειώσω της ποσότητες γιατί δευτέρα και πέμπτη έχουν νηστεία τέταρτη παρασκευή το τελευταίο γεύμα είναι με αρακά και τα υπόλοιπα γεύματα είναι με ελαφρός πρωτεϊνούχες τροφές

Link to comment
Share on other sites

Γιάννη είναι λάθος το πρόγραμμα

Σκέψου εσένα να μην τρως δυο μέρες την εβδομάδα και δυο φορές την εβδομάδα να σου δίνουν καθαρτικό!!!!

 

Τα χρυσόψαρα θέλουν ποικιλία τροφών και πιο λογικό πρόγραμμα

Link to comment
Share on other sites

Μμμ μάλιστα οπότε κάθε δευτέρα που κάνω αλλαγή νερού θα παίζει και νηστεία 2 φορές τον μήνα αρακά και διάφορες τροφές καθημερινά.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Περιμένω πος και πος να χειμωνιάσει για να αρχίσω να ρίχνω στο ενυδρείο την θερμοκρασία. :D

Link to comment
Share on other sites

Περιμένω πος και πος να χειμωνιάσει για να αρχίσω να ρίχνω στο ενυδρείο την θερμοκρασία. :D

 

Υπομονή !!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Περιμένω πος και πος να χειμωνιάσει για να αρχίσω να ρίχνω στο ενυδρείο την θερμοκρασία. :D

 

Το ανάποδο εννοεις

Η θερμοκρασία θα πέφτει μονη της. Εσυ θα πρέπει να την κρατας πάνω απο ένα κατώτατο όριο...

Link to comment
Share on other sites

Ναι σίγουρα αλλα αν δεν κατεβάσω σταδιακά και την θερμοκρασία του controller θα παραμένει σταθερά ως έχει στους 25 δλδ.

Link to comment
Share on other sites

Να και νέος μας συγκάτοικος :D τον οποίο ( ψάρεψα ) στο πανηγύρι στο Αιγάλεω ;)

Έψαχνα καιρό να βρω ένα να μου αρέσει και για πρώτη φορά είδα oranda με λευκό καπέλο.... Μέσα στο πλήθος των χρυσόψαρών που είχαν η ιδιοκτήτης του πάγκου ξεχώριζε ήταν το πιο όμορφο απο ολλα :D

post-59496-0-64894000-1442263815_thumb.jpg

post-59496-0-32648100-1442263846_thumb.jpg

post-59496-0-85000900-1442263895_thumb.jpg

post-59496-0-07219800-1442263917_thumb.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ομορφο. Να σου ζησει.

Στάλθηκε από το LG-P710 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Να σου ζήσει!! Είναι κουκλάκι!

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ παιδιά :) αυτό που μου έκανε απίστευτη εντύπωση είναι πος αφού του έκανα 2 ώρες προσαρμογή μέσα στην σακούλα και μετά το ελευθέρωσα μέσα στο ενυδρείο κατευθείαν πήγε κοντά στα αλλα 2 σαν να γνωρίζονται κερο χωρίς επιθέσεις η καπια αρνητικά σημάδια προς το oranda.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους :).

Έχω μια ερώτηση προς τους χρησοψαραδες...

Βάζω συχνά λαθρεπιβάτες απο το γαριδαδικο στο χρυσοψαραδικο μου και δεν αφήνουν κανένα όρθιο, τα πιπιλάνε συνέχεια με αποτέλεσμα να μην τρώνε οσο πρέπει η και καθόλου απο το στρες με αποτέλεσμα να πεθαίνουν όλα... Εσείς έχετε δει ίδια συμπεριφορά απο τα χρυσόψαρα σας?

Ρωτάω γιατί θέλω να βάλω zebra snail και φοβάμαι μην μου τα ( φάνε ) και αυτά.

Εσείς τη λέτε ?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους :).

Έχω μια ερώτηση προς τους χρησοψαραδες...

Βάζω συχνά λαθρεπιβάτες απο το γαριδαδικο στο χρυσοψαραδικο μου και δεν αφήνουν κανένα όρθιο, τα πιπιλάνε συνέχεια με αποτέλεσμα να μην τρώνε οσο πρέπει η και καθόλου απο το στρες με αποτέλεσμα να πεθαίνουν όλα... Εσείς έχετε δει ίδια συμπεριφορά απο τα χρυσόψαρα σας?

Ρωτάω γιατί θέλω να βάλω zebra snail και φοβάμαι μην μου τα ( φάνε ) και αυτά.

Εσείς τη λέτε ?

 

 

Προσωπικά τα έβγαλα όλα τα σαλιγκάρια από το χρυσοψαράδικο, και αυτό γιατί , τα μικρά physsa  τα έτρωγαν , τώρα πως τα έτρωγαν είναι άλλο θέμα , και με τα ramshorn παρά λίγο να χάσω τον "Πάγκαλο", το μεγάλο μου blackmoor , είχε βάλει ένα μεγάλο ramshorn στο στόμα και του είχε σφηνώσει, και βρήκα το ψάρι ανάποδα, στο τσακ το πρόλαβα, με ένα τσιμπιδάκι φρυδιών του το έβγαλα, και από τότε μάζεψα όλα τα σαλιγκάρια που είχα μέσα έκτος από 3 μεγαλούτσικα Zebra που αυτά δεν χωράνε στο στόμα τους , ο "Πάγκαλος" φοβάμαι πως θα κάνει πάλι καμια βλακεία και θα προσπαθήσει να καταπιεί κανένα αλλά δεν νομίζω αυτά να μπορέσει να τα βάλει στο στόμα του. Και το κακό ήταν πως το σαλιγκάρι που είχε σφηνώσει στο στόμα του ήταν ψόφιο και βρόμαγε ο τόπος

Link to comment
Share on other sites

Ναι ψοφάνε τα σαλιγκάρια απο το στρες και την ασιτία έχω βγάλει μέχρι τώρα τουλάχιστον 6 κελύφη και να παραθέτω και φωτογραφία να δείτε ίσα ίσα που δεν χωράει όλο στο στόμα του και αυτό το κέλυφος είναι αδια και πολύ φοβαμε σε λίγο κερί θα χώρα στο στόμα τους.

Εσύ τη λες να βάλω zebra snail η όχι?

post-59496-0-35275900-1442490324_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αυτό μου με απασχολεί είναι τη μέγεθος έχει το Zebra snail η γενικά το τελικό του μέγεθος?

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω πως τα zebra δεν θα τα πειράξουν, είναι πιο μεγάλα από τα ramshorn. Το τελικο μέγεθος των zebra δεν το ξέρω να σου πω την αλήθεια, είναι πιο μεγάλα όμως από ramshorn , έχω δει βέβαια και κάτι ramshorn γομάρια.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...