Jump to content

Το Χρυσοψαραδικο Μου


Giannis_X

Recommended Posts

Μάλιστα έψαξα στο Wikipedia και λέει πος φτάνει τα 2.5cm οπότε είναι οκ :)

Θα βάλω 5-6 zebra και ο θεός βοηθός.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως τα χρυσόψαρα - δεν έχουν κανέναν λόγο να "δοκιμάσουν" σαλιγκάρι, εφόσον δεν τους λείπει

 

Στο δικό μου, τα έχω μαζί με αρκετά zebra nerite & αρκετά helena

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παιδιά καλησπέρα και καλό ξημέρωμα.

Μετά από τόσο κερο επιτέλους βρήκα oranda red cap και χαρίζω τα 2 fancy που έχω αν ξέρετε κάποιον που να τα θέλει πείτε μου. Έχω Βάλη και αγγελία http://www.aquazone.gr/forums/classifieds/item/3065-χαρίζω-2-fancy-χρυσόψαρα/

Link to comment
Share on other sites

Ξέρω τη θα μου πείτε... Τη είναι αυτό το γκαπι που βοσκά με τα χρυσόψαρα :P

Εε δεν λέει να το υιοθετήσει κανείς...

Link to comment
Share on other sites

Ευτυχώς τα έδωσα σήμερα κιόλας τα 2 fancy και τώρα ειμαι με 3 oranda red cap και 1 fancy που ( μάλλον ) έχει και αυτό καπελάκι :).

Τα oranda έχουν εντελος διαφορετικούς χαρακτήρες αποτα κινα φανσι.

Είναι πιο κινητικά γυρνάνε κάθε γωνιά του ενυδρείου.

Το πιο υπέροχο απολλα είναι πος έρχομαι απο μόνα τους κοντά στον ιδιοκτήτη του και γενικά είναι πολύ πιο κινονικα σε σχέση με άλλα χρυσόψαρα που φοβούνται κάθε κίνηση που γίνεται κοντά στο ενυδρείο ενο τα οραντα έχουν την περιέργεια στο εμμα τους και ότι και όποιαν δουν να κουνιέται η να κινητε κάτι πανε οσο πιο κοντά γίνεται να δουν τη είναι και τη κάνεις.

Ούτε 24ωρο δεν τα έχω και έρχονται και τρώνε απο το χέρι μου :D τα εχω ερωτευτεί απίστευτα :D

Link to comment
Share on other sites

Βρε δε μπανα είναι και τα οραντα 3εκ. Εγω ρίχνω λαθρεπιβάτες σαλιγκάρια απο το ενυδρείο με τις γαρίδες μου και πάλι τα τρώνε... Μα εχω αλγες και θέλω να καθαρίσω τις ανουμπιες μου δεν γίνετε να τις βγάζω κάθε μήνα και να τις βουρτσίζω.... Έλεγα να βάλω zebra snail αλα δεν βρήκα.. Θα ψάξω πάλη απο βδομάδα

Link to comment
Share on other sites

Βρε δε μπανα είναι και τα οραντα 3εκ. Εγω ρίχνω λαθρεπιβάτες σαλιγκάρια απο το ενυδρείο με τις γαρίδες μου και πάλι τα τρώνε... Πρόσεχε γιατί μπορεί να τους "καθίσει" στο λαιμό... (δεν κάνω πλάκα) Μα εχω αλγες και θέλω να καθαρίσω τις ανουμπιες μου δεν γίνετε να τις βγάζω κάθε μήνα και να τις βουρτσίζω Είναι προτιμότερο να βρεις την αιτία για τις άλγες .... Έλεγα να βάλω zebra snail αλα δεν βρήκα.. Θα ψάξω πάλη απο βδομάδα Αν δεν βρεις σε μια βδομάδα, στείλε πμ

Καλημέρα!

Έγινε επεξεργασία - Chocolate_Puma
Link to comment
Share on other sites

Πρόσεχε γιατί μπορεί να τους "καθίσει" στο λαιμό... (δεν κάνω πλάκα)

 

Θα συμφωνήσω, στο τσακ προλαβα το κογκολεζο, σφήνωσε στο στομα του ενα ramshorn και είχε γυρίσει αναποδα, ευτυχώς ήμουνα έκει και του το έβγαλα με ένα τσιμπιδάκι των φρυδιών, μετά πεταξα ολα τα ramshorn

Link to comment
Share on other sites

Μα εγω αυτά που πετάω μέσα είναι σαν το κεφάλι της καρφίτσας για να αποφύγω ακριβός αυτή την περίπτωση.

Δεν ξέρω βρε παιδιά δεν βρίσκω την ετια.

Ο φωτισμός μου είναι 2 Τ8 τον 30w η κάθε μια 60 σύνολο η μια είναι στα 6700Κ. και η άλλη στα 4200Κ

Διαρκεί 7 ώρες και Νο3 κυττάζω να εχω 10-15

Link to comment
Share on other sites

Απο λίπανση ρίχνω μόνο το flourish γιατί απο φυτά. Έχω ανουμπιες και βαλισνεριες σπιράλ.

190λιτρα εχω και ρίχνω 6 μέρες τη βδομάδα κάτι παραπάνω απο 0,5ml με σύριγγα.

Απαιτητικά φυτά δεν εχω αλγες γιατί εχω?

Γιατί. Εκτός την καφέ άλγη εχω ελάχιστα Μαύρη τριχοειδής άλγη και στα τζάμια εμφανίζεται σιχνα τελευταία η Green Spot Algae

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Καλημέρα :)

Άσε εχω τρελαθεί με αυτό το pet shop, παω την μια μερα έχει τα πάντα παω την επόμενη και αυτά που εχω δει και θέλω να πάρω έχουν τελιοση! Τόσο γκαντέμης ειμαι? :P

Link to comment
Share on other sites

Τα Helena του που πήγα το Σάββατο απο τα 50 λέω εγω στο περιπου τώρα ζούσαν μόνο τα 10!! πάλη στο περίπου! Εκεί λίγο ως και πολύ ξενέρωσα.

Πήρα γρήγορα τα red cap και την έκανα οσο πιο βιαστικά γίνεται γιατί τους το έχω ξανά πει αφού είναι ψόφια γιατί τα αφήνεται μέσα η απάντηση είναι δεν έχω κάνει συντήρηση σε όλα τα ενυδρεία ακόμα... Μερα από μια βδομάδα να παω πάλι έτσι θα είναι.

Το ίδιο και με τα νεκρά ψάρια.. τα βγάζουν μετά από 2-3 μέρες και τους είπα πος αυτή η εικόνα σαν πελάτη με ενοχλεί! Απάντηση καμία μονάχα σιωπή!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά απο την 1 Σεπτεμβρίου εχω αρχίσει να κατεβάσω απο του 25 βαθμούς σιγά σιγά την θερμοκρασία.

Κάθε βδομάδα απο 0.1 βαθμό.

Πρατω σωστά η όχι.

Ρωτάω γιατί τα μεσημέρια ακόμα οσο νανε κάνη ζέστες και ανεβάζει ακόμα την θερμοκρασία στους 25.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά απο την 1 Σεπτεμβρίου εχω αρχίσει να κατεβάσω απο του 25 βαθμούς σιγά σιγά την θερμοκρασία.

Κάθε βδομάδα απο 0.1 βαθμό.

Πρατω σωστά η όχι.

Ρωτάω γιατί τα μεσημέρια ακόμα οσο νανε κάνη ζέστες και ανεβάζει ακόμα την θερμοκρασία στους 25.

 

Σε ποσα χρόνια θα έχει κατέβει η θερμοκρασία εκεί που θες???? :bigemo_harabe_net-62:

 

Αφησε βρε συ τη φύση να κάνει τη δουλειά της!

Το βασικό ειναι να μην ανεβει η θερμοκρασία πάνω απο τους 26 για μέρες και να μην πέσει κάτω από τους 15 επίσης για μέρες

 

Link to comment
Share on other sites

Οκ θα αφισω να κατέβει μόνη της :)

Link to comment
Share on other sites

Βλέπω ομος πος παίζει όλη μέρα η θερμοκρασία 2 βαθμούς 23 βαθμούς το βράδυ και το μεσημέρι εχω 25!

Είναι καλό τώρα αυτό? Να παίζει πάνω κάτω σινεχια η θερμοκρασία?

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά βάσει αυτού του κυκλώματος πος θα μπορούσα και αν να προσθέσω γείωση?

Γιατί εντάξει χάρη στον Σάκη ( Chocolate_Puma ) που έχει έναν κοντρολερ αχρησιμοποίητο και αύριο κιόλας θα το αντικαταστήσω :)

Για να μην μου συμβεί πάλι κάτι παρόμοιο σε τυχόν διακοπή ρεύματος!

Τη λέτε παίζει το ενδεχόμενο της γείωσης?

Αν και το ερώτημα είναι παλιό, δεν έχει απαντηθεί, οπότε πήρα την ευκαιρία να βοήθήσω και εγώ, γιατί από ενυδρεία είμαι ακόμα αρχάριος.

Γείωση βάζεις μόνο σε μεταλλικές συσκευές, έτσι ώστε σε περίπτωση βραχυκλώματος το ρεύμα να διαφύγει στο έδαφος και όχι από άλλες "εξόδους" ( πχ ανθρώπινο σώμα). Αν ο κοντρόλερ έχει πλαστικό περίβλημα ειναι ανούσιο να το γειώσεις.

Στις περιπτώσεις ηλεκτρονικών συσκευών για να μην καίγονται από υπερτάσεις που δημιουργούνται στο δίκτυο, χρησιμοποιούμε πολύπριζα με ενσωματωμένη ασφάλεια ή αν θέλουμε να το κάνουμε ποιο "επιστημονικό" χρησιμοποιούμε ένα επιτηρητή τάσης που ρυθμίζουμε άνω και κάτω όριο τάσης (volt 208-240)

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ φίλε μου με κάλυψες απόλυτα :)

Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδιά έχω κολλήσει...

Μας ήρθε ο λογαριασμός του νερού φουσκωμένος απο λάθος του προηγούμενου λογαριασμού...

Θέλω να δώσω το μερίδιο που μου αναλογεί για την σπατάλη στα ενυδρεία μου πος θα βγάλω το ποσο που πρέπει να δώσω εγω ?

Εγω των μήνα πάνω κάτω χαλάω 100λ

Και το ερώτημα είναι πος θα μετατρέψω τα κυβικά σε λίτρα για να πολλαπλασιάσω το κόστος του λίτρου και να βγάλω το δικό μου ποσοστό?

Εχω κατά μπερδευτεί......

Link to comment
Share on other sites

Τα 100 λιτρα ειναι 0,1 κυβικά

Link to comment
Share on other sites

Τελικά κατέληξα να κάνω 2 αλλαγές την βδομάδα για να κρατάω το Νο3 κάτω απο 10, προτα έκανα 30%/ βδομάδα και μου έφτανα να έχω Νο3 20-25

Και τώρα με 2 αλλαγές κάθε βδομάδα εχω 5-10 Νο3 και οι αλγες σταθεροποιήθηκαν.

Link to comment
Share on other sites

Θα κλίση και τον φωτισμό για 4-5 μέρες από βδομάδα και θα των βάλω απο 8ωρεα/μέρα στις 6ωρες/μέρα γιατί τα φυτά που έχω δεν είναι απαιτητικά.

Link to comment
Share on other sites

Και πλέον αφού τρώνε από το χέρι μου τα ταΐζω στο στόμα και δεν αφινω να πέσει τροφή κάτω και αν πέσει θα είναι 2-3 κοματακια τροφής.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά σκέφτομαι για μια αναβάθμιση στο ενυδρείο οσο αναφορά την φιλτρανση που έχω μέχρι τώρα.

Εχω 4φανσι και θέλω να βάλω αλο 1 και ταυτόχρονα θέλω να αυξήσω την φιλτρανση μου και σκάφτομε με βάση του οικονομικού κιόλας για το Dophin AS2212,

Τώρα εχω το fluval 306 & της marina ένα εσωτερικό στα 1000λτ/Ω.

Έχει αρχίσει αισθητικά να μην μαρεσει το εσωτερικό (αλλά) η ροΐ που έχω εικονικά μου αρέσει και δεν θα ειθελα να την χάσω εσείς τη γνομη έχετε για αυτή την κίνηση?

Υ.Γ.

Το αλο μου πρόβλημα είναι πος το fluval απο θέμα απόδοσης ροής του νερού έχει πέσει εσθήτα...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...