Jump to content

Σύστημα Ψύξης με 92mm ανεμιστηράκια σε 2 μαύρα κουτιά


Ilias Halk

Recommended Posts

 

Μια ερώτηση. . .

Έχεις αφήσει σε κάποια πλευρά κάνα "αυτάκι" για να κρατάει τα κουτιά στην θέση τους και να μην κάνουν μπλουμ με κάνα σκούντηγμα ?

 

Πολύ σωστή παρατήρηση

Link to comment
Share on other sites

Πολλα λεφτα για τα ανεμιστηρακια.

Αυτα ειναι the best για τη δουλεια μας και τα πιο οικονομικα .

http://www.skroutz.gr/s/2274256/Konig-CMP-FAN24-92mm.html

 

Και για τροφοδοτικο, θελουμε ενα ac/cd 3-12v (πολυπακ τα λενε συνηθως) 1Α (αμπερ) και πανω. Να μη ζοριζεται και υπερθερμανθει.

(3-12V γιατι δουλευουν  και με λιγοτερα βολτ τα ανεμιστηρακια, αν μας φτανει η ψυξη και ειναι πιιο ησυχα ετσι).

 

edit : για 6 τετοια ανεμιστηρακια (160mA το ενα ειναι), 1.5Α και πανω, το τροφοδοτικο.

 

Έγινε επεξεργασία - Jimi
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

To τροφοδοτικο αυτο το δουλεψα σε DIY αναπληρωση και σταματησε να δουλευει στη βδομαδα!!!!! Εχε το νου σου....

Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα πολλά παρα λίγα, δεν θα ζοριστεί ποτέ και θα αντέξει περισσότερο.

εχει διακόπτη για ρύθμιση από πίσω

 

 

Με πείσατε οκ :P Παραγγείλα από την Cosmodata τον ίδιο φορτιστή να το φέρει Γλυφάδα και είχε και αρσενικό βύσμα που ήθελα, οπότε 2σε1 να τελειώνουμε :D Οπότε ο άλλος ο 12άρης θα μπει στην αναπλήρωση...

 

 

Μπράβο φίλε μου ωραία δουλίτσα!!

Ωραίο τροφοδοτικό,σε πολύ καλή τιμή και τούμπανο τα ανεμιστήρια!!

 

Μια ερώτηση. . .

Έχεις αφήσει σε κάποια πλευρά κάνα "αυτάκι" για να κρατάει τα κουτιά στην θέση τους και να μην κάνουν μπλουμ με κάνα σκούντηγμα ?

 

 

Όχι ακουμπάει απλά πάνω και μάλιστα κάθεται ακριβώς που σημαίνει ότι δεν έχει καν περιθώριο να πιαστεί δάχτυλο-χέρι και να το σηκώσει κάπως. Αλλά μιλάμε επίσης για 10άρι τζάμι, δηλαδή έχει 1 πόντο πάτημα σε κάθε πλευρά, κάποιο σχετικό βάρος δεν κουνιέται για πλάκα, και να σκουντηχθεί με ένα πόντο αβάντα δεν πέφτει μέσα για πλάκα, λίγο προσοχή θέλει... ;)

 

 

Πολλα λεφτα για τα ανεμιστηρακια.

Αυτα ειναι the best για τη δουλεια μας και τα πιο οικονομικα .

http://www.skroutz.gr/s/2274256/Konig-CMP-FAN24-92mm.html

 

Και για τροφοδοτικο, θελουμε ενα ac/cd 3-12v (πολυπακ τα λενε συνηθως) 1Α (αμπερ) και πανω. Να μη ζοριζεται και υπερθερμανθει.

(3-12V γιατι δουλευουν  και με λιγοτερα βολτ τα ανεμιστηρακια, αν μας φτανει η ψυξη και ειναι πιιο ησυχα ετσι).

 

edit : για 6 τετοια ανεμιστηρακια (160mA το ενα ειναι), 1.5Α και πανω, το τροφοδοτικο.

 

Παρήγγειλα φίλε όπως είπα, εφόσον είναι ασφαλές και πιο ήσυχο, το διασταυρώσαμε από πολλούς. Για τα ανεμιστηράκια δεν έχω άποψη, έπαιζαν και φτηνότερα, αλλά μ'άρεσαν και αισθητικά τα arctic... ;)

Link to comment
Share on other sites

Παντως ο μονος λογος για να μειωσεις το ρευμα ειναι ο θορυβος αλλα μειωνοντας τις στροφες θα δουλευουν για περισσοτερη ωρα.

Link to comment
Share on other sites

Παντως ο μονος λογος για να μειωσεις το ρευμα ειναι ο θορυβος αλλα μειωνοντας τις στροφες θα δουλευουν για περισσοτερη ωρα.

 

Ντάξει DIY είναι ας πειραματιστούμε Μιχάλη, αφού έπρεπε να πάρω ούτως ή άλλως ακόμα ένα φορτιστή λόγο αναπλήρωσης, παρήγγειλα ένα τέτοιο με 4 ευρώ παραπάνω από τον άλλο, να δούμε τι διαφορά θα κάνει ;) Το θέμα μου είναι ότι πολλοί εξέφρασαν την άποψη ότι παίζει και δεν θα μας κάνει ζημιά :)

Έγινε επεξεργασία - Kiddo
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παντως ο μονος λογος για να μειωσεις το ρευμα ειναι ο θορυβος αλλα μειωνοντας τις στροφες θα δουλευουν για περισσοτερη ωρα.

 

και πιο ομαλή πτώση της θερμοκρασίας :)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Τα αρτικ εχουν ρουλεμαν και 6 χρονια εγγυηση,λογικο να εχουν την διπλη τιμη.

 

Προσωπικά το πιο σημαντικό κριτήριο για την επιλογή ειναι η ροή του αέρα

Η εγγύηση χρειάζεται, αλλα δεν νομιζω πως θα δεχτεί κάποιο ηλεκτρονικό κατάστημα να αντικαταστήσει ένα ανεμιστηρακι το οποίο χάλασε λόγω συνεχούς χρήσης ή λόγω αλάτων ή επειδή πιάστηκε ένα φυτό κλπ

Εφόσον χρησιμοποιούμε ανεμιστήρες υπολογιστών για χρήση άλλου είδους, δεν ξέρω κατά πόσο η εγγύηση μας καλύπτει σε όλα

 

Για να το κλείσω, τα konig έχουν την μεγαλύτερη ροή αέρα και το μικρότερο κόστος (καλώς ή κακώς έφαγα πολλές ώρες ψαξίματος, μεχρι να καταλήξω στα συγκεκριμένα)

 

Εδώ μέσα εκφράζουμε προσωπικές απόψεις κι εμπειρίες, οπότε είναι καλό να ακούγονται πολλές γνώμες

 

Link to comment
Share on other sites

Εχω τα ιδια ανεμηστηρια στην κατασκευη που ετοιμαζω. Δεν τα εχω δουλεψει ακομη. Απο θορυβο πως πανε;

Link to comment
Share on other sites

αυτα παιζουν γυρω στα 24 db!αντιστοιχα τα konig 30-32 db,αλλα βρισκοντε πιο οικονομικα!τα πρωτα τα δουλευω περιπου ενα χρονο ειναι αρκετα πιο αθορυβα απο τα konig και το ιδιο σχεδον αποτελεσματικα!

Έγινε επεξεργασία - polyagkistro
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Όχι ακουμπάει απλά πάνω και μάλιστα κάθεται ακριβώς που σημαίνει ότι δεν έχει καν περιθώριο να πιαστεί δάχτυλο-χέρι και να το σηκώσει κάπως. Αλλά μιλάμε επίσης για 10άρι τζάμι, δηλαδή έχει 1 πόντο πάτημα σε κάθε πλευρά, κάποιο σχετικό βάρος δεν κουνιέται για πλάκα, και να σκουντηχθεί με ένα πόντο αβάντα δεν πέφτει μέσα για πλάκα, λίγο προσοχή θέλει... ;)

 

Επειδι εχω φτιαξει κατι παρομοιο που παταει στο ενυδρειο(10αρι τζαμι)

Προσεξε το αυτο, μετα απο συνεχη ωρα λειτουργιας μετακινειται η βαση λογω ελαφρου κραδασμου

Το προλαβα τελευταια στιγμη στο δικο μου

 

Link to comment
Share on other sites

Ηλία κόλλησε απο μέσα 2 κομματάκια  πλεξι σε κάθε πλευρα του κουτιου, 0,5 πόντος είναι οκ, ισα ισα να μη μπορουν να πέσουν μέσα, ή ακόμα μπορείς να κολλήσεις εσωτερικά φιλετάκι σε όλη τη πλευρα. Και εξωτερικά μπορείς αννλα είναι θέμα αισθητικής, χρειάζεται πιχάκι σε όλα το εξωτερικό μήκος του κουτιού για να μη φαίνεται άσχημα

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ηλία κόλλησε απο μέσα 2 κομματάκια  πλεξι σε κάθε πλευρα του κουτιου, 0,5 πόντος είναι οκ, ισα ισα να μη μπορουν να πέσουν μέσα, ή ακόμα μπορείς να κολλήσεις εσωτερικά φιλετάκι σε όλη τη πλευρα. Και εξωτερικά μπορείς αννλα είναι θέμα αισθητικής, χρειάζεται πιχάκι σε όλα το εξωτερικό μήκος του κουτιού για να μη φαίνεται άσχημα

 

Αυτό με το απο μέσα ακούγεται καλή λύση, σε κάθε πλευρά από άκρη σε άκρη 11x0.5 και ένα πόντο μεσα, γιατί δεν παρεμβαίνει αισθητικά... Μην το κάνω και με διάφανο ακόμα σκέφτομαι ;)

 

Link to comment
Share on other sites

Αυτό με το απο μέσα ακούγεται καλή λύση, σε κάθε πλευρά από άκρη σε άκρη 11x0.5 και ένα πόντο μεσα, γιατί δεν παρεμβαίνει αισθητικά... Μην το κάνω και με διάφανο ακόμα σκέφτομαι ;)

 

 

Τότε εσωτερικά , διάφανο όπως λες, στις 3 πλευρές , δεν θα μπορέσει να πέσει έξω , αλλά ουτε και μέσα , απλά μπορεί να βρεθεί στη μέση του ενυδρείου αλλά μέσα δεν θα πέσει

Link to comment
Share on other sites

Ακυρο για τις 3 πλευρές ,δεν χρειάζεται  , στα 2 πλαινά μόνο, ουτε αυτά θα το αφήσουν να πεσει έξω

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Στα 2 πλαινά μόνο.Άφησε όμως και 2-3mm αέρα από το τζάμι.

 

Σωστός ;) Άμα είναι 8 αντι για 11 που είναι πλευρές μας ενοχλεί? Δεν νομίζω έτσι? Για να βάλω κομματάκια από ρετάλια, μην γλιτώσω να κόψω κομμάτι από την μεγάλη επιφάνεια...

Έγινε επεξεργασία - Kiddo
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που θέλεις να κάνεις είναι να αποτρέψεις το "μπρος-πίσω" και το στρίψιμο.

Ακόμα και 3 πόντους κομματάκι να βάλεις θα είσαι μια χαρά :)

Ύψος 1 πόντος είναι υπεραρκετό.

Οτι και να βάλεις πάντως μοίρασετο να φαίνεται ομοιόμορφο

Link to comment
Share on other sites

Mια χαρα ειναι, προσοχη μην σου φυγουν μέσα. :)

Ο μονος ευκολος τροπος που εχω βρει και με εχει βολεψει σε ολα τα ενυδρεια μου.

Το 180λιτρο το τρεχω με ενα ανεμιστηρα scythe τερατακι..

 

 

post-47325-0-78317200-1433428311_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Mια χαρα ειναι, προσοχη μην σου φυγουν μέσα. :)

Ο μονος ευκολος τροπος που εχω βρει και με εχει βολεψει σε ολα τα ενυδρεια μου.

Το 180λιτρο το τρεχω με ενα ανεμιστηρα scythe τερατακι..

 

Αυτα τα "μανταλακια" με τα οποια εχεις πιασει το ανεμιστηρακι στο τζαμι τι ειναι?Καλη πατεντα.

Link to comment
Share on other sites

Αυτα τα "μανταλακια" με τα οποια εχεις πιασει το ανεμιστηρακι στο τζαμι τι ειναι?Καλη πατεντα.

 

Σκληρο γαλβανιζε συρμα ειναι... :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τωρα μαλιστα, κοιμασαι ησυχος :thumbsu:

Θαυματουργη η κολλα

 

Έγινε επεξεργασία - vasilis4x4
Link to comment
Share on other sites

Τωρα μαλιστα, κοιμασαι ησυχος :thumbsu:

Θαυματουργη η κολλα

 

Λίγο συγκεντρωμένος να είσαι και να μην έχεις Παρκινσον κανονικό, κολλάς τέλεια. Επίσης όλο το μπουκάλι να χύσεις πάνω σου δεν παθαίνεις τίποτα, ούτε μυρίζει :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...