Jump to content

το πιρανχο-reef μου (!)


antonis t83

Recommended Posts

Μετά απο τόσο καιρό απουσίας , λογικό είναι να λοξοδρομήσεις !!! :bigemo_harabe_net-115:

 

Εσένα δε σε φοβάμαι , ότι πιάσουν τα χέρια σου θα το κάνουν καλά !!!

 

Καλή επιτυχία !!!

 

Και με το καλό θα καταλάβεις και θα επανέλθεις στον ίσιο δρόμο !!! :bigemo_harabe_net-143:

Link to comment
Share on other sites

σας ευχαριστω παιδια!

η αληθεια ειναι οτι αφου ξεφορτωθηκα ολα τα ενυδρεια μου και εκλεισα ενα μεγαλο κυκλο, επιστρεφω πλεον με μεγαλυτερη ορεξη.

εδω θα ειμαστε και θα τα λεμε...

 

και επειδη ειμαι και αρκετα συναισθηματικος τυπος θελω να ευχαριστησω τον Σταματη για την ξεναγηση και οχι μονο στην Αθηνα πριν μερικα χρονια που ειχα ερθει.

το εκτιμω πολυ και ακομα το θυμαμαι και μακαρι να μπορουσα να ανταποδωσω!

 

επισης Θαναση εχω πολυ καλλες αναμνησεις απο το ταξιδι σας στη θεσσαλονικη (προσφατα περασα απο την ταβερνα που φαγαμε στην Περαία) αλλα και απο την συναντηση στο βόλο.

πραγματικα ωραιες στιγμες...

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίο Αντώνη!Να το χαίρεσε...όμως θα συμπληρώσω με ένα λίνκ...

 

https://en.wikipedia.org/wiki/Et_tu,_Brute%3F

 

Link to comment
Share on other sites

Μετά απο τόσο καιρό απουσίας , λογικό είναι να λοξοδρομήσεις !!! :bigemo_harabe_net-115:

 

Εσένα δε σε φοβάμαι , ότι πιάσουν τα χέρια σου θα το κάνουν καλά !!!

 

Καλή επιτυχία !!!

 

Και με το καλό θα καταλάβεις και θα επανέλθεις στον ίσιο δρόμο !!! :bigemo_harabe_net-143:

Εσυ λοξοδρομεις σταματη μου τοσο καιρο και εισαι σε λαθος μονοπατι :usd:

Αλλα θα ερθει και η ωρα σου να "αλμυρισεις" αργα η γρηγορα,εστω με ενα νανακι :jig:

 

Πολύ ωραίο Αντώνη!Να το χαίρεσε...όμως θα συμπληρώσω με ένα λίνκ...

 

https://en.wikipedia.org/wiki/Et_tu,_Brute%3F

 

  :bigemo_harabe_net-163:  :bigemo_harabe_net-163:

Λεω κατι σοβαρο θα εχει βαλει στο λινκ,κατσε να το τσεκαρω...και ελιωσα!

 

Αφηστε τον ανθρωπο βρε...ηταν τυφλος και ειδε,διψασμενος και ξεδιψασε,πεινασμενος και εφαγε :usd:  :usd:​ 

Μην τους αφηνεις να σε παρασυρους αντωνη τωρα που θα δεις το χομπυ στην καλυτερη εκδοση του! :D

Link to comment
Share on other sites

 

Αφηστε τον ανθρωπο βρε...ηταν τυφλος και ειδε,διψασμενος και ξεδιψασε,πεινασμενος και εφαγε :usd:  :usd:​ 

Μην τους αφηνεις να σε παρασυρους αντωνη τωρα που θα δεις το χομπυ στην καλυτερη εκδοση του! :D

 

Σε λίγο θα μας πείς ότι ήταν φαλακρός και έβγαλε μαλλιά...άν είναι έτσι να φτιάξω ένα ριφάκι με το που γυρίσω σπίτι.... :)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

καλησπερα παιδια,

 

ψαχνω πληροφοριες για τα παρακατω ψαρια,

εχω ξεχωρισει το centropyge loriculus (φλογα)
καθως και ενα κοπαδακι απο anthias evansi.

θα ηθελα την γνωμη σας για το κατα ποσο θα μου ειναι δυσκολο να τα κρατησω ή τι θα πρεπει να προσεξω ή αν θα πρεπει να τα αποφυγω!
επισης εχω σκοπο να βαλω ζωανθους και μερικα ακομα ευκολα κοραλια, ricordea - μανιταρια - εφιλια κλπ.
θα εχω προβλημα με τη φλογα?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Antonis t83 

 

Για τα Αnthias ειναι πολύ εύκολα ψαράκια, και δεν χρειάζεται να προσέξεις τίποτα. Είναι πού φιλικά με τους άλλους κατοίκους (γαρίδες ψάρια, κοράλια κλπ) καθώς και με το ίδιο είδος τους. Συνήθως βάζουμε 5-6 μαζί καθώς κάνουν κοπάδι. Βάλτα με κλειστά μάτια.

 

Για το άλλο ψαράκι "Φλόγα" νομίζω είναι πεταλούδα? δεν είχα ποτέ και δεν μπορώ να σου πώ κάτι. Κάποιος άλλος που το είχε θα ήταν καλύτερα να έχει τον πρώτο λόγο για το συγκεκριμένο ψαράκι. Πάντως είναι πολύ όμορφο. 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κι απο μενα! Ενυδρεια φιλε μου!

Με το flame δεν θα εχεις κανενα προβλημα. Βαλτο, θα σου ομορφυνει το ενυδρειο!

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για τις απαντησεις σας!

 

η αληθεια ειναι οτι το naso τον εχασα πριν λιγες μερες και γιαυτο θελω να ειμαι πολυ προσεχτικος απο δω και περα... και οσο γινεται πιο ενημερωμενος για τα ψαρια που θα βαλω....

 

ο naso ενω ειχε πολυ καλη συμπεριφορα και πολυ καλο μεγεθος δεν εφαγε τιποτα τον ενα μηνα που τον ειχα και μοιραια τον εχασα...

Έγινε επεξεργασία - antonis t83
Link to comment
Share on other sites

Φίλε Αντώνη το flame είναι μια πολύ όμορφη προσθήκη ! Αν και στα λίτρα σου δεν θα πολύ φενεται !

Το έχω περίπου 6-7 μήνες παρόλο που είναι αγγελοψαρο δεν εχει πειράξει τίποτα και κανέναν !

Link to comment
Share on other sites

Το flame μπορεις να το βαλεις αλλα δεν υπαρχει περιπτωση να σου υποσχεθω οτι δεν θα χτυπησει κοραλια ,ζοας και αλλα,το ειχα χρονια χωρις θεμα κανενα αλλα δεν ειναι reef safe.Οσο για τα anthias ειναι 50 50 εαν θα σου κατσουν.Ναι ησυχα αλλα δυσκολα στην διατροφη τους ,εαν φανε θελουν πολλα ταισματα στην ημερα.Ποιο ευκολο ειναι https://www.google.com/search?q=squamipinnis+anthias&sa=X&biw=1366&bih=635&tbm=isch&imgil=riSnkMgI4SQhmM%253A%253BINzbfLF9kejaNM%253Bhttp%25253A%25252F%25252Fwww.ultimatereef.net%25252Finfo%25252Fiddb%25252Fanthias.php&source=iu&pf=m&fir=riSnkMgI4SQhmM%253A%252CINzbfLF9kejaNM%252C_&usg=__fqXMeoJOS3XwRSuR-mxq0U-xDBI%3D&ved=0CDcQyjdqFQoTCNbuit-128cCFULJGgodhD4FFw&ei=Y4foVZaxMcKSa4T9lLgB#imgrc=riSnkMgI4SQhmM%3A&usg=__fqXMeoJOS3XwRSuR-mxq0U-xDBI%3D

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

εδω και μερικες μερες εχω καποιες νεες προσθηκες.

gramma loreto και  centropyge loriculus ειναι καποια απο αυτα.

η φλογα τα σπαει πραγματικα, απιστευτο χρωμα και προς το παρον χωρις προβλημα με καποια ζωανθακια που εχω βαλει δοκιμαστικα.

πιστευω οτι θα κλεισω την ψαροσυνθεση μου με ενα λευκοστερνο και μελλοντικα θα δοκιμασω καποια ακομα ευκολα κοραλακια.

 

 

post-6112-0-87365900-1441996808_thumb.jpg

post-6112-0-75093800-1441996837_thumb.jpg

post-6112-0-05968400-1441996856_thumb.jpg

post-6112-0-55584100-1441996870_thumb.jpg

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω παιδια,

 

σκεφτομαι σαν τελευταια προσθηκη μαζι με τον λευκοστερνο να βαλω και ενα Synchiropus splendidus.

γνωριζω οτι ειναι δυσκολο ψαρι στην διατροφη του και γιαυτο το λογο απερριψα και τα anthias 

αλλα θελω να ρωτησω τους πιο εμπειρους αν μπορω να τον

κρατησω χωρις προσθηκες ζωντανων τροφων και αν θα μπορει να τρεφεται απο τον βραχο μου.

να θυμισω οτι το ενυδρειο εχει περιπου 75 κιλα ζωντανο (πλεον) βραχο ο οποιος "ξεκινησε σαν νεκρος" 4 μηνες πριν. 

Link to comment
Share on other sites

Αντωνη ο Μανταρινος ειναι ενα υπεροχο ψαρι !

 

Δυστηχως ομως χρειαζεται ενα οριμο ενυδρειο με αφθονα κοπιποδα και αμφιποδα!

 

Θα πρεπει ο βραχος σου να ειναι γεματος ζωη γιανα τραφει!

 

Σε διαφορετικη περιπτωση μετα απο λιγο εως πολυ θα το χασεις το ψαρι!

Link to comment
Share on other sites

Μην το ξεχασω!

 

Οταν λεμε κοπιποδα , αμφιποδα λεμε οχι μονο αυτα πθ θα ριξεις και θα φανε ολα τα ψάρια αλλα και αυτα που θα αποικίσουν τον βράχο!

 

Θα πρεπει να κάνεις πολυ καλη προσαρμογή γιατι ειναι ευαίσθητα!

 

Καλο θα ηταν να ειχες βαλει μπολικα πριν βαλεις το ψαρι!

 

Θα τα βαζεις βραδι και θα βαζεις και μεσα στο sump!

Link to comment
Share on other sites

τα ατιμα, ολα τα ομορφα ειναι και δυσκολα!!!!

δεν ειναι για μενα!!

ευχαριστω πολυ για την αμεση απαντηση!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

εδω και 3 μερες εχω καινουριο κατοικο, ενα λευκοστερνο σε μεγεθος medium.

το ψαρι ηταν σε αψογη κατασταση και απο την πρωτη στιγμη αντισταθηκε στο bullying που δεχθηκε απο τα υπολοιπα tang αλλα και απο το flame !!

ειναι φοβερη φατσα πολυ κινητικος νευρικος και λαιμαργος, βρηκε γρηγορα τη θεση του στην "ιεραρχια" και ουτε λογος για ick, να μην τον ματιασουμε...! 

προς το παρον στο ενυδρειο ολα πηγαινουν πολυ καλα, χωρις κανενα προβλημα ουτε με τα ψαρια ουτε με τις αλγες και πιστευω πως ειναι ενας συνδιασμος που περιλαμβανει εκτος των αλλων αρκετη μελετη αλλα και τυχη...

 

θα ανεβασω φωτο το βραδυ

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

να σου ζησει.

τι αλατοτητα εχεις;

Link to comment
Share on other sites

1,24 αλατοτητα (εβαλα καποια zoanthus - ricordea και την ανεβασα σταδιακα)

28,0 θερμοκρασια

 

τον ματιασα, σημερα βλεπω οτι εβγαλε λιγο ich ενω μεχρι χθες δεν ειχε.

αντιθετα για 2 μερες μεχρι χθες ειχε λιγο το blue tang και σημερα δεν εχει (!)

δεν ειχα ποτε ξανα λευκοστερνο αλλα δειχνει δυνατο ψαρι  και πιστευω οτι θα στρωσει γρηγορα...

αν και του ορμαει κυριως το desjardini που ειναι και το μεγαλυτερο ψαρι μου δειχνει να μην φοβαται και αντιδραει με τσαμπουκα και τρωει πολυ καλα με βιταμινες και σκορδο.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...