Jump to content

Ξύλο από θυμάρι σε ενυδρείο με κιχλίδες


Recommended Posts

Καλησπέρα,

 

Εδώ και πολλά χρόνια είχα μαζέψει κάτι πανέμορφα ξεραμένα θαμνάκια θυμάρι σε ανεμοδαρμένες βραχώδεις ακτές της Μάνης και τα χρησιμοποιούσα για ντεκόρ σε ένα γυάλινο βάζο.
Σκέφτηκα να τα βάλω στο ενυδρείο μου (300 λίτρα με κιχλίδες Αφρικής). Αφού τα έπλυνα καλά με το πιεστικό και έφυγαν και τα τελευταία υπολείμματα φλοιού από κάποιες εσοχές, τα έβαλα στο ενυδρείο. Επειδή τα έχω πάνω από 10 χρόνια δεν περίμενα να βγάλουν τανίνες αλλά τελικά έβγαλαν και σε λίγες ώρες το νερό έγινε καφετί. Τα αφαίρεσα αμέσως και, καλού κακού, έκανα μερική αλλαγή νερού (1/3). Σήμερα μετά από 24 ώρες, το νερό έχει καθαρίσει και τα ψάρια φαίνονται καλά (ΟΥΦ!!!).
Ακολουθώντας τις συμβουλές του σχετικού πολύ κατατοπιστικού άρθρου του theodor72, ξεκίνησα με βράσιμο και μούλιασμα των ξύλων.
 
Έχει κανείς εμπειρία από τέτοιο ξύλο? Υπάρχει κίνδυνος για τα ψάρια ή να μαλακώσει πολύ το νερό?

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Εγω δεν θα το εβαζα παντως,γενικατα ξυλα που βρησκουμε εδω στη φυση εινα δικοπο μαχαιρι..

Επεισης,στα Αφρικανικα ενυδρεια δεν βαζουμε ξυλα,δεν εξηπηρετουν κατι αφου δεν υπαρχουν και στον βιοτοπο αυτων των ψαριων.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, σωστά, είναι ρίσκο. Αλλά είναι κρίμα όμως γιατί μερικά είναι πανέμορφα. Εγώ αποφάσισα να το γυρίσω σε κιχλίδες για να μπορώ να βάζω τις υπέροχες ασβεστολιθικές πέτρες που βρίσκω στα ελληνικά βουνά. Αν μπορούσα και τα ξύλα...

Έγινε επεξεργασία - Michael Emmanouilidis
Link to comment
Share on other sites

Κανονικα,βαση βιοτοπικοτητας,τα ξυλα δεν κολανε στην αφρικη.Τωρα αν κανεις μετρισεις ph κ εισαι οκ,δεν νομιζω να βγαλουν βλαβερες ουσιες στο ενυδρειου.

Link to comment
Share on other sites

Κανονικα,βαση βιοτοπικοτητας,τα ξυλα δεν κολανε στην αφρικη.Τωρα αν κανεις μετρισεις ph κ εισαι οκ,δεν νομιζω να βγαλουν βλαβερες ουσιες στο ενυδρειου.

Υπαρχουν απειρα ενυδρεια βιοτοπικα αφρικης που ΠΡΕΠΕΙ να εχουν ξυλο. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγω δεν θα το εβαζα παντως,γενικατα ξυλα που βρησκουμε εδω στη φυση εινα δικοπο μαχαιρι..

Επεισης,στα Αφρικανικα ενυδρεια δεν βαζουμε ξυλα,δεν εξηπηρετουν κατι αφου δεν υπαρχουν και στον βιοτοπο αυτων των ψαριων.

Υπαρχουν σε πολλους βιοτοπους αφρικανικους... ποσες φορες πρεπει να το πω αυτο εδω μεσα?????????? :P

Link to comment
Share on other sites

Τα ξύλα μπορει να μη τα συναντούμε τόσο συχνα σε βιότοπους της Αφρικής (όχι οτι δεν υπάρχουν, υπάρχουν) αλλα δε βλέπω και το λόγο να μη μπουν αν κάποιος θέλει να βάλει. Δε μπορούμε να αντιγράψουμε πλήρως έναν βιοτοπο άλλωστε. Εγω θετικά το βλέπω το θέμα "ξύλο" πάντως. Οπτικά θα ειναι κάτι πολυ ωραίο (προσωπική άποψη).

Έγινε επεξεργασία - Safarpn
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Υπαρχουν απειρα ενυδρεια βιοτοπικα αφρικης που ΠΡΕΠΕΙ να εχουν ξυλο.

Να φανταστω οχι σε ενυδρεια που θα φιλοξενισουν μαλουι/τανγκανιικα/βικτωρια ή μπαινει κ σ αυτα?
Link to comment
Share on other sites

Να φανταστω οχι σε ενυδρεια που θα φιλοξενισουν μαλουι/τανγκανιικα/βικτωρια ή μπαινει κ σ αυτα?

Σε διαφορα ντοκιμαντερ που μπορεις να δεις ευκολα στο youtube θα παρατηρησεις σε αρκετα σημεια της λιμνης ξυλα, καλαμιες κλπ. Αφου ρωτας για τις λιμνες. 

Link to comment
Share on other sites

Oυτως η αλλως ενα ξυλο δεν θα κανει κατι σε ενα ενυδρειο με υψηλες σκληροτητες.

Link to comment
Share on other sites

Ας αφήσουμε λίγο τα "πρεπει". Για ποιο λόγο να μη μπει ενα ξύλο σε Αφρικάνικο ενυδρειο; Αν το θέμα ειναι "δε θα ειναι βιοτοπικό το ενυδρειο" δε θα με συγκινήσει ως απάντηση γιατι το μεγαλύτερο ποσοστό δεν ειναι βιοτοπικά. Το ξύλο αποκλείεται να τα βλάψει με κάποιο τροπο, κανω λάθος; Αν κάπου του αρεσει στο μάτι ας βάλει 10 ξύλα μέσα αρκει να έχει τις πέτρες που χρειάζονται τα ψάρια. Το ίδιο μου λένε κι εμένα κάποιοι για τα φυτα που έχω δτο δικο μου. Απο τη στιγμη που τα ψάρια μου δε τα τρώνε, εγω θα βάλω κι αλλα γιατι τρελαίνομαι για πρασινάδα. Ειναι θέμα γούστου.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Σιγουρα ενα ξυλο η δυο δεν θα επηρεασουν σκληροτητες. Περαν αυτου στο θεμα βιοτοπικο ας μην το πιασουμε γιατι ειναι ανουσιο, αν στην Ελλαδα πιστευουμε οτι αμμο απο τον φλοισβο πετρες απο τα νταμαρια και εχεις βιοτοπικο, ειναι αλλο θεμα που χριζει αναλυσης αλλα ο φιλος απλα ρωτησε εαν μπορει να βαλει ενα ξυλο και η απαντηση ειναι οτι ναι μπορει.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σιγουρα ενα ξυλο η δυο δεν θα επηρεασουν σκληροτητες. Περαν αυτου στο θεμα βιοτοπικο ας μην το πιασουμε γιατι ειναι ανουσιο, αν στην Ελλαδα πιστευουμε οτι αμμο απο τον φλοισβο πετρες απο τα νταμαρια και εχεις βιοτοπικο, ειναι αλλο θεμα που χριζει αναλυσης αλλα ο φιλος απλα ρωτησε εαν μπορει να βαλει ενα ξυλο και η απαντηση ειναι οτι ναι μπορει.

Μια ερώτηση: Για να είναι βιοτοπικό από πού πρέπει να πάρει κανείς πέτρες και άμμο;

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση: Για να είναι βιοτοπικό από πού πρέπει να πάρει κανείς πέτρες και άμμο;

Κολλησες στο δαχτυλο.. DEX. Απο αυτο που γραφω κολλας στο χαβαλε. 

Link to comment
Share on other sites

Κολλησες στο δαχτυλο.. DEX. Απο αυτο που γραφω κολλας στο χαβαλε. 

Όχι, μη το παίρνεις έτσι.Ρωτάω καθαρά για να μαθαίνω. Άλλο αν μπορώ να πετύχω κάτι, αλλά τουλάχιστον να το μάθω. Δηλ το έγραψες καθ' υπερβολή να φανταστώ;

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση: Για να είναι βιοτοπικό από πού πρέπει να πάρει κανείς πέτρες και άμμο;

Για να ειναι βιοτοπικο απο τον βιοτοπο αλλα επειδη αυτο δεν παιζει...Απο οπου βρει την πιο ιδανικη για την περιπτωση και του αρεσει.

Link to comment
Share on other sites

Όχι, μη το παίρνεις έτσι.Ρωτάω καθαρά για να μαθαίνω. Άλλο αν μπορώ να πετύχω κάτι, αλλά τουλάχιστον να το μάθω. Δηλ το έγραψες καθ' υπερβολή να φανταστώ;

Oχι δεν ειναι υπερβολη... δε θεωρω οτι δυο νταμαρια το ενα στη μια ακρη το αλλο στην αλλη αποτελουν εξομοιωση βιοτοπου, οπως οι περισσοτεροι. Αλλα ξαναλεω ειναι μεγαλη συζητηση και αν θες οντως να μαθεις και δεν το λες ετσι, υπαρχουν βιντεο να δεις βιοτοπους και μετα μπορεις να εκφερεις τη δικη σου αποψη. Η λεξη βιοτοπικο ειναι πολυ βαρυα κατ εμε, που οι περισσοτεροι τη χρησιμοποιουν και ΕΓΩ μαζι, ηλιθιωδως , πολυ ευκολα και ανουσια τις περισσοτερες φορες. :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κανεις δεν μπορει να φτιαξει βιοτοπικο ενυδρειο,μη μπερδευεστε.Αλλο βιοτοπικης προσεγγισης και αλλο βιοτοπικο.

Εμεις ολοι,βιοτοπικης προσεγγισης φτιαχνουμε και οχι βιοτοπικα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κανεις δεν μπορει να φτιαξει βιοτοπικο ενυδρειο,μη μπερδευεστε.Αλλο βιοτοπικης προσεγγισης και αλλο βιοτοπικο.

Εμεις ολοι,βιοτοπικης προσεγγισης φτιαχνουμε και οχι βιοτοπικα.

A ρε Κωστα... να πεθαινε καποιος να σε εκανα βασιλια στη θεση του! :P

Link to comment
Share on other sites

A ρε Κωστα... να πεθαινε καποιος να σε εκανα βασιλια στη θεση του! :P

 

αχαχαχαχαχα αστο να λειπει το βυσσινο :P

 

Link to comment
Share on other sites

Oχι δεν ειναι υπερβολη... δε θεωρω οτι δυο νταμαρια το ενα στη μια ακρη το αλλο στην αλλη αποτελουν εξομοιωση βιοτοπου, οπως οι περισσοτεροι. Αλλα ξαναλεω ειναι μεγαλη συζητηση και αν θες οντως να μαθεις και δεν το λες ετσι, υπαρχουν βιντεο να δεις βιοτοπους και μετα μπορεις να εκφερεις τη δικη σου αποψη. Η λεξη βιοτοπικο ειναι πολυ βαρυα κατ εμε, που οι περισσοτεροι τη χρησιμοποιουν και ΕΓΩ μαζι, ηλιθιωδως , πολυ ευκολα και ανουσια τις περισσοτερες φορες. :)

Α κατάλαβα τι εννοείς. Βέβαια γίνονται καλές προσπάθειες προσομοίωσης του περιβάλλοντος αλλά για να αντιγράψει κανείς τη φύση είναι αδύνατον. Αυτό όμως δεν έχει να κάνει με "εμάς εδώ στην Ελλάδα". Πουθενά και κανένας δεν έχει αντιγράψει τη φύση. 

Link to comment
Share on other sites

Α κατάλαβα τι εννοείς. Βέβαια γίνονται καλές προσπάθειες προσομοίωσης του περιβάλλοντος αλλά για να αντιγράψει κανείς τη φύση είναι αδύνατον. Αυτό όμως δεν έχει να κάνει με "εμάς εδώ στην Ελλάδα". Πουθενά και κανένας δεν έχει αντιγράψει τη φύση. 

Ναι ως ενα σημειο, υπαρχουν καποιοι που κανουν πολυ καλες προσπαθειες προσγειωμενοι στη γη και με αγαπη.. Το αλλο κομματι ας μην το πιασουμε! Χαχαχαχαχα

Link to comment
Share on other sites

Α κατάλαβα τι εννοείς. Βέβαια γίνονται καλές προσπάθειες προσομοίωσης του περιβάλλοντος αλλά για να αντιγράψει κανείς τη φύση είναι αδύνατον. Αυτό όμως δεν έχει να κάνει με "εμάς εδώ στην Ελλάδα". Πουθενά και κανένας δεν έχει αντιγράψει τη φύση. 

Ναι ως ενα σημειο, υπαρχουν καποιοι που κανουν πολυ καλες προσπαθειες προσγειωμενοι στη γη και με αγαπη.. Το αλλο κομματι ας μην το πιασουμε! Χαχαχαχαχα

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει παιδιά, με πείσατε: τα ξύλα είναι θέμα γούστου, πιθανότατα δεν βλάπτουν τα ψάρια και να ελέγχω PH και σκληρότητα.

Και μια και η κουβέντα γύρισε στα βιοτοπικα, να σας πω οτι δεν είναι ουτοπία τα βιοτοπικά και μάλιστα της ελληνικής / μεσογειακής πανίδας. Σε μια ταβέρνα πάνω στο κύμα στην Β. Εύβοια. είχε ο τύπος ένα ενυδρείο καρμπόν του βυθού εκεί μπροστά. Τι γύλους, τι καλογρίτσες, σπάρους, καβούρια, πέρκες, πέτρες με ανεμώνες και πρασινάδες και πολλά άλλα. Ήταν πανέμορφο!  

Πρόσεξα ότι είχε μόνο μια αεραντλία και τίποτε άλλο. Τον ρώτησα πως το συντηρεί και εκεί ήταν που με κούφανε: "όποτε το θυμηθώ, αδειάζω λίγο νερό και συμπληρώνω μερικούς κουβάδες από την θάλασσα εδώ μπροστά." Ακόμα γελάω αλλά και ζηλεύω την απλότητα και το μεγαλείο της κατασκευής.

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει παιδιά, με πείσατε: τα ξύλα είναι θέμα γούστου, πιθανότατα δεν βλάπτουν τα ψάρια και να ελέγχω PH και σκληρότητα.

Και μια και η κουβέντα γύρισε στα βιοτοπικα, να σας πω οτι δεν είναι ουτοπία τα βιοτοπικά και μάλιστα της ελληνικής / μεσογειακής πανίδας. Σε μια ταβέρνα πάνω στο κύμα στην Β. Εύβοια. είχε ο τύπος ένα ενυδρείο καρμπόν του βυθού εκεί μπροστά. Τι γύλους, τι καλογρίτσες, σπάρους, καβούρια, πέρκες, πέτρες με ανεμώνες και πρασινάδες και πολλά άλλα. Ήταν πανέμορφο!  

Πρόσεξα ότι είχε μόνο μια αεραντλία και τίποτε άλλο. Τον ρώτησα πως το συντηρεί και εκεί ήταν που με κούφανε: "όποτε το θυμηθώ, αδειάζω λίγο νερό και συμπληρώνω μερικούς κουβάδες από την θάλασσα εδώ μπροστά." Ακόμα γελάω αλλά και ζηλεύω την απλότητα και το μεγαλείο της κατασκευής.

 

Καμια σχεση το ενα με το αλλο.Αλλο το μεσογειακο που μπορεις να παρεις τα παντα απο τη θαλασσα μας και αλλο το τροπικο που δεν μπορεις να παρεις τιποτα απο τα ποταμια και τις λιμνες που θελεις να προσομειωσεις.

Τα ξυλα δεν θα κανουν τιποτα στο νερο σου οσον αφορα το ph και τις σκληροτητες.

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...