Jump to content

Ξύλο από θυμάρι σε ενυδρείο με κιχλίδες


Recommended Posts

Καμια σχεση το ενα με το αλλο.Αλλο το μεσογειακο που μπορεις να παρεις τα παντα απο τη θαλασσα μας και αλλο το τροπικο που δεν μπορεις να παρεις τιποτα απο τα ποταμια και τις λιμνες που θελεις να προσομειωσεις.

Τα ξυλα δεν θα κανουν τιποτα στο νερο σου οσον αφορα το ph και τις σκληροτητες.

 

Ευχαριστώ! Απλά μου άρεσε πολύ η ιδέα και το ζήλεψα. Έχουμε τον παράδεισο στα πόδια μας και εισάγουμε φύση. Αλλά, οκ ξέρω, είναι δύσκολα και ακριβά τα θαλασσινά. Αν φτιάξω πάντως κάποτε θαλασσινό, θα είναι μεσογειακό.

Link to comment
Share on other sites

Διαβάζοντας τον τίτλο του θέματος αλλά και την κουβέντα που ακολούθησε εγώ δεν εστιάζω στο αν μπορούμε να βάλουμε ξύλα σε ενυδρείο Αφρικής. Προφανώς και μπορούμε! Αν υπάρχουν ασβεστολιθικές πέτρες και ο κατάλληλος βυθός, όσα ξύλα και να βάλουμε πτώση του ph και πιο μαλακό δε πρόκειται να δούμε. Για το αισθητικό μέρος, περί ορέξεως κολοκυθόπιτα που λεμε :D . Όσο για την βιοτοπικότητα ή όχι του ενυδρείου, είναι ένας όρος μάλλον αδόκιμος που τον χειριζόμαστε ως λάστιχο και τον μακρένουμε όπως θέλουμε και μας βολεύει. Δε το λέω για κακό, απλά, όταν λέμε βιοτοπικό ενυδρείο, πρέπει να έχουμε στο νου μας κάτι πολύ γενικό και όχι τόσο αυστηρό. Τέλος πάντων.

Εγώ λοιπόν, εστίασα στη λέξη θυμάρι και έχω την εντύπωση πως η ερώτηση έχει σχέση με το συγκεκριμένο ξύλο αλλά και γενικά τα ξύλα από την φύση. Από όσα έχω διαβάσει στο διαδίκτυο (και όχι εκ πείρας), ξύλο που περιέχουν έλαια και ρητίνες, είναι ακατάλληλα για ενυδρεία. Τα αρωματικά φυτά (όπως το θυμάρι) ανήκουν σε αυτή τη κατηγορία; Δε ξέρω. Πάντως, μιας και μιλάμε για θάμνους, είναι δεδομένο πως θα λιώσουν πολύ γρήγορα. Επίσης, παρά το γεγονός ότι το πιο ασφαλές ξύλο είναι το ενυδριακό ξύλο, δεν έχω διαβάσει πουθενά να αποδίδουν θάνατο ψαριών στην εισαγωγή σε ενυδρείο ξύλου που έχει συλλεχθεί από την φύση.

Link to comment
Share on other sites

.... Από όσα έχω διαβάσει στο διαδίκτυο (και όχι εκ πείρας), ξύλο που περιέχουν έλαια και ρητίνες, είναι ακατάλληλα για ενυδρεία. ...

Σημαντική αμφισβήτηση. Λαμβάνεται σοβαρά υπόψιν. Προς διερεύνηση το θέμα λοιπόν.

Link to comment
Share on other sites

Δεν μας βάζεις και καμιά φωτό να δούμε το αφρικάνικό σου με τα ξύλα. Σίγουρα ενδιαφέρον θα είναι μια που δεν συνηθίζεται τόσο.

Link to comment
Share on other sites

Τοξικά εκχυλίσματα περιέχουν κυρίως τα ρητινοφόρα δέντρα, όπως το δασόπευκο, το έλατο και η ερυθρελάτη

Το θυμάρι δεν ανήκει στα ρητινοφόρα (χωρίς αυτό να σημαίνει πως εγώ προσωπικά θα το έβαζα σε ενυδρείο)

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν εννοώ πως τα αρωματικά φυτά ανήκουν στα φυτά που έχουν τοξικά εκχυλίσματα αλλά μήπως ανήκουν στα ακατάλληλα για το ενυδρείο ξύλα, αφού περιέχει ( ; ) αρωματικά έλαια :)

Link to comment
Share on other sites

Δεν εννοώ πως τα αρωματικά φυτά ανήκουν στα φυτά που έχουν τοξικά εκχυλίσματα αλλά μήπως ανήκουν στα ακατάλληλα για το ενυδρείο ξύλα, αφού περιέχει ( ; ) αρωματικά έλαια :)

 

Το ίδιο λεμε

Ναι μεν δεν εχει τοξικά εκχυλίσματα, αλλά δεν το βάζεις και τόσο "ανετα" σε ένα ενυδρειο

Υπάρχουν πιο ασφαλείες επιλογές

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν μας βάζεις και καμιά φωτό να δούμε το αφρικάνικό σου με τα ξύλα. Σίγουρα ενδιαφέρον θα είναι μια που δεν συνηθίζεται τόσο.

Τώρα, όπως ανέφερα και στο αρχικό ποστ, τα έχω βγάλει και τα μουλιάζω να δω αν θα σταματήσουν να βγάζουν τανίνες. 

Παράλληλα τα σχόλια των φίλων εδώ, βγάζουν πολύ αμφισβήτηση. Δεν ξέρω αν θα το ρισκάρω τελικά σε ένα ενυδρείο στρωμένο 3 χρόνια χωρίς προβλήματα. Αν και οι κιχλίδες έχουν αποδειχθεί σκυλιά. 31 βαθμούς πέρυσι με καύσωνα και δεν έγιναν σούπα. Χαχαχα!

Μετά έβαλα ανεμιστήρες.

Link to comment
Share on other sites

Τώρα, όπως ανέφερα και στο αρχικό ποστ, τα έχω βγάλει και τα μουλιάζω να δω αν θα σταματήσουν να βγάζουν τανίνες. 

Παράλληλα τα σχόλια των φίλων εδώ, βγάζουν πολύ αμφισβήτηση. Δεν ξέρω αν θα το ρισκάρω τελικά σε ένα ενυδρείο στρωμένο 3 χρόνια χωρίς προβλήματα. Αν και οι κιχλίδες έχουν αποδειχθεί σκυλιά. 31 βαθμούς πέρυσι με καύσωνα και δεν έγιναν σούπα. Χαχαχα!

Μετά έβαλα ανεμιστήρες.

Α οκ δεν το πρόσεξα.... καλά κάνεις και το σκέφτεσαι....κάλιο γαϊδουρόδενε παρά γαϊδουρογύρευε που λέει και η παροιμία.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...