Jump to content

ick ή αλλο...σε blue tank!


Recommended Posts

τρωει κανονικα κ κινειται επισης...εχει αυτα τα σημαδια μια βδομαδα τωρα...πανω απο ενα χρονο το εχω..

το ενυδρειο μ ειναι 500λιτρα..δεν εχει θεμα με αλλα ψαρια και οι μετρισεις ειναι κανονικες....ομως βλεπω τελευταια πως το ενοχλειται απο ενα Labroides dimidiatus απο τοτε που εβγαλε τα σιμαδια ενω πριν δεν ειχε θεμα!!!

 

post-59248-0-11587500-1433930103_thumb.jpg

post-59248-0-72082600-1433930125_thumb.jpg

post-59248-0-97852200-1433930158_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

ick ειναι φιλε μου καραντινα αμεσα αν μπορεις γιατι κ τα αλλα ψαρια θα κολλησουν οσο για τον γιατρο δεν το ενοχλει απλα προσπαθει νατο καθαρισει...εμπλουτισε κ τις τροφες με βιταμινες κ σκορδο και καλη επιτυχια ειναι υπουλη ασθενεια...

Link to comment
Share on other sites

θα το παλεψω στο ενυδρειο γιατι δεν εχω καραντινα..το καλο ειναι οτι τρωει κανονικα.

Link to comment
Share on other sites

Ψάξε για το aquarium munster protomarin coral και κάνε την θεραπεία μέσα στο ενυδρείο σου, μιας και δεν πειράζει ασπόνδυλα. Το έχω κάνει κι εγώ.

 

Edit : Τώρα είδα πως έχει μετονομαστεί σε aquarium munster protomor

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα λογικα θα την σκαουλαρη καλο φαγητο με σκορδο ηρεμια(μην τον ενοχλη αλλος) και λογικα θα ισιωση..κρατα μας ενημερους...το blue tang ειναι πολυ καλος φιλος του ick :)

Link to comment
Share on other sites

Καλο θα ηταν να σταματαγες το σκιμερ και να ριξεις μεσα στο ενυδρειο herbtana να ριξεις λιγο την αλατοτητα και βλεπεις υπ οψη το φαρμακο αυτο ειναι coral safe

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντισεις

..ρην προιγουμενη βδομαδα εκανα σε ενα lineatus θεραπεια με protomarin αλλά δεν την έβγαλε.. Ηταν καινούργιο ψάρι..απλα εντύπωση μ κανει πως έβγαλε ick διότι για 2 μηνες το είχα στο παλιό ενυδρείο με όχι καλες συνθήκες... Ο φίλος που ανέφερε το herbtanα σε μια συζήτηση που είχα μ κάποιον φιλο νομιζω πως μ είχε πει πως επιρεασε τα Κοραλία...εγώ το είχα δοκιμάσει σε λευκοατερνο παλαιότερα αλλά δεν.....γενικά αν ενα ψάρι που μπει στο ενυδρείο δεν φαει την πρωτη μέρα εμανα πρωσοπικα δεν έχει ζήσει....

Link to comment
Share on other sites

Παιδια το ick το μεταφερουμε με τα χερια μας , βαζοντας τα συνεχεια μεσα στο ενυδρειο και το blue tang ειναι πιο επιρεπεις σε αυτην την ασθενεια λογο του οτι δεν εχει προστασια απο τα λεπια.που εχουν τα αλλα φαρια . Οχι τα χερια μεσα στο ε.υδρειο για να μετριασουμε τις ασθενειες που μπορει να βγουν στην πορεια

Link to comment
Share on other sites

Εχω δοκιμασει διαφορα προοιοντα για ick και καλα reef safe δεν ειχα κανενα αποτελεσμα απεναντιας να ενοχλησω τα υπολοιπα ζωα στο ενυδρειο μου,θεωρω πως η καλυτερη θεραπεια για το ick ειναι η υποαλατοτητα και ο χαλκος,αλλα γινοντε μονο σε καραντηνα εαν εχεις reef.το ick παντα υπαρχει μεσα στα συστηματα μας για αυτο ειμαι της αποψεις καλη ποιοτητα νερου καλο φαγητο και ηρεμια στα ψαρια μας να το ξεπερασουν μονα τους μιας και δεν μπορουμε να κανουμε σωστες θεραπειες.εαν παλι ειναι σε πολυ χαλια κατασταση παμε για καραντινα... ολα τα ψαρια εαν ειναι ευκολο,διοτι τον καιρο που κανουμε τη θεραπεια στη καραντινα το ικ πεθαινει μεσα στο ενυδρειο μας γιατι δεν βρησκει ξενιστη να τραφη,φυσηκα αυτο προηποθετει τουλαχηστον για εμενα στους 26 27 βαθμους ενα μισι μηνα ...

Link to comment
Share on other sites

Ξαναλεω ο χακλος και η υποαλατοτητα δεν παει για θεραπεια στο ρεεφ μας.θα χασουμε κοραλλια ασπονδυλα και μεγαλες ζημιες στο βραχο μας...

Link to comment
Share on other sites

επειδη το ενυδρειο μου ειναι rimless βαζω καθημερινα τα χερια μεσα.....υπαρχουν διαφορες προτασεις καταπολεμησεις του ICK....ομως απο περιεργεια στο εξωτερικο πια ειναι η πιο διαδεμενη αραγε??

 

Link to comment
Share on other sites

επειδη το ενυδρειο μου ειναι rimless βαζω καθημερινα τα χερια μεσα.....υπαρχουν διαφορες προτασεις καταπολεμησεις του ICK....ομως απο περιεργεια στο εξωτερικο πια ειναι η πιο διαδεμενη αραγε??

 

Οι πραγματικές θεραπείες φίλε οθον ειναι 2 !

 

Υποαλατοτητα και χαλκός!

 

Και γίνονται οπως σου είπε και ο petran μόνο σε καραντίνα!

 

Ολα τα άλλα ειναι ημιμετρες λύσεις !

 

Αγόρασε ενα ενυδρειακι με 50 ευρω και ξεκίνα άμεσα!

 

Καλη τυχη!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καποτε που είχα blue tang και έπαθε Ικ εκανα τα παρακάτω:

 

-Υποαλατότητα

-Ταισμα τροφης εμπλουτισμενη με σκόρδο 

-Ανεβασμα θερμοκρασιας

-Herbtana 

-οχι χέρια μεσα, μείωση stress

 

Το ενυδρειο είχε κοράλια μεσα μαλακά και λίγα σκληρά. Απο απώλειες ειχα μονο 2 γαρίδες και 1-2 σαλιγκάρια, και αυτο πιστεύω οτι το αίτιο ειναι οτι ανέβασα(σε σχεση με τις οδηγίες) δοσολογία στο Herbtana. 

Απο την στιγμη που έχεις το παρασιτο στο ενυδρειο σου πρέπει να το εξοντώσεις ή εστω να το περιορίσεις με κάποια μέτρα όπως τα παραπάνω. 

Θεραπεία με χαλκο δεν έχω κάνει ποτέ μου. Σίγουρα θα είναι αποτελεσματικός, αλλά καραντίνα λίγοι έχουμε :(

 

Ύπαρχει και σχετικό θέμα στο φόρουμ μας για το Ικ που έιχα τότε και με τις ενέργειες που έκανα και έσωσα την Dory. (το Blue Tang θελω να πω  :usd:  )

Έγινε επεξεργασία - submarine1981
Link to comment
Share on other sites

μονόδρομος η καραντίνα με χαλκό αν θές να το ξεφορτωθείς..

θελει υπομονή μιας και η διαδικασία είναι χρονοβώρα αλλα αξίζει

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγω παιδια της πιο πετυχειμενες θεραπειες της εκανα με χαλκο σε καραντινα...στο ρεεφ μου απλα το αφηνω το ζωντανο να ηρεμισει κ με καλη τροφη οσο μπορω καθολου στρεςς να το ξεπερασει μονο του.

Link to comment
Share on other sites

Οπως τα λενε οι φιλοι ειναι τα πραγματα, επισης παιζει ρολο σε τι σταδιο ειναι το ψαρι οποτε οι κινησεις που πρεπει να κανεις πρεπει να γινουν συντομα...

Καλη τυχη με το ψαρακι και ενημερωνε μας :)

Link to comment
Share on other sites

Ομως γεινκα μια καραντινα με χαλκο οπως βλεπω ειναι το καλθτερο...μεταγενεστερα αφινει ισως καταλοιπα αφου το ψαρι περναει απο μια τετια διαδικασια με τα συμπτωματα να μιν ειναι ορατα.(ερωτιση) κανω!!!!

Link to comment
Share on other sites

Το ick θα συνεχισει να υπαρχη στο συστημα σου ακομα κ σε καραντινα να περασεις το ψαρακι,μπορει μολις το ξαναβαλεις να ξαναπεταξει δυστηχος.. τωρα πως ειναι το ψαρακι σου?ανεβασε μια φωτο να το δουμε.. κινητε φυσιολογικα τρωει?τον ενοχλει καποιο αλλο ψαρακι?? Τα χρωαματα του??

επισεις τι αλλα ψαρια εχεις μεσα?αυτα εχουν ick?(σορρυ για της τοσες ερωτησεις απλα προσπαθω να εχω μια οσο το δυνατον καλυτερι εικονα)

Έγινε επεξεργασία - petran halen
Link to comment
Share on other sites

Παιδια.. το χερντανα το ειχα δουλεψει στο παρελθων,με καμια διαφορα και αποτελεσμα... :) απεναντιας ψηλο (στρεσσαρα) ολο το ενυδρειο μου.. το χερντανα απο οτι ξερω ΔΕΝ ειναι φαρμακο απλα βοηθαει στο ick!!για εμενα στα ρεεφ ενυδρεια η καθε ζωακι που μπαινει μεσα πρεπει να περναει καραντινα 99.9% εαν ειναι να πεταξει θα πεταξει κ μεσα στο ενυδρειο μας η καλη διατροφη σωστα νερα και φαγητο ηρεμια και ολα θα πανε καλα..

συνηθως οταν ενα ψαρακη (σχετικα ευκολο δεν μιλαω για αχιλλεα η λευκοστερνο) το ξεπερνανε!!απο μονα τους...το ick ας πουμε πως εχει δυο μορφες η απλη που παει κ ερχετε και το ξεπερνανε και η αλλη που ειναι μπαμ κ κατω η (βαρια) μορφη.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια το ick το μεταφερουμε με τα χερια μας , βαζοντας τα συνεχεια μεσα στο ενυδρειο και το blue tang ειναι πιο επιρεπεις σε αυτην την ασθενεια λογο του οτι δεν εχει προστασια απο τα λεπια.που εχουν τα αλλα φαρια . Οχι τα χερια μεσα στο ε.υδρειο για να μετριασουμε τις ασθενειες που μπορει να βγουν στην πορεια

:) εννοεις πως τα στρεσσαρουμε με τα χερια μας προφανος οχι οτι το ick ζει σε εμας και το μεταφερουμε! Οσο γιαντα λεπια φυσικα αλλο οι τριγκερ με τα λεπια σαν γιαλοχαρτα και αλλο το βελουδο των ακανθουρων..
Link to comment
Share on other sites

τρωει κανονικα οπως παντα και κινειται επισης....παρολο το ick δεν ειχα θεμα φαγιτου-κινησης...βλεπω μια μικρη υποχωριση στα συμπτωματα!!!

Link to comment
Share on other sites

Μπραβοοο ολα μια χαρα θα πανε..και μολις το ξεπερασει τελειος μετα απο καιρο σιγουρα θα σου ξαναβγαλει παλι... μερικα ψαρακια δυστιχος ειναι παντρεμενα με το ick..ανεβασε μια φωτο οποτε μπορεσεις φιλε μου να το δουμε.. καλη σ μερα!!

Link to comment
Share on other sites

λόγω της φύσης του παράσιτου η μόνη λύση για να είναι το display σου ick-free πρέπει να βάλεις όλα του τα ψάρια σε καραντίνα για 90 μέρες. το display θα είναι μόνο με κοράλλια και λοιπά ασπόνδυλα οποτε το ick δεν θα βρεί ξενιστή και δεν θα συνεχιστεί ο κύκλος.

 

εαν περάσεις όλη ατή τη διαδικασία μόνο τοτε θα είσαι σίγουρος οτι δεν εχεις πια ick στο ενυδρείο σου

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

λόγω της φύσης του παράσιτου η μόνη λύση για να είναι το display σου ick-free πρέπει να βάλεις όλα του τα ψάρια σε καραντίνα για 90 μέρες. το display θα είναι μόνο με κοράλλια και λοιπά ασπόνδυλα οποτε το ick δεν θα βρεί ξενιστή και δεν θα συνεχιστεί ο κύκλος.

 

εαν περάσεις όλη ατή τη διαδικασία μόνο τοτε θα είσαι σίγουρος οτι δεν εχεις πια ick στο ενυδρείο σου

 

Ακριβώς έτσι!!!!

 

Για να μην παρερμηνευθει ο panozz εννοεί τα ψάρια στην καραντίνα κάνοντας μια από τις δυο θεραπείες (χαλκό ή υποαλατοτητα)!!!

Link to comment
Share on other sites

λόγω της φύσης του παράσιτου η μόνη λύση για να είναι το display σου ick-free πρέπει να βάλεις όλα του τα ψάρια σε καραντίνα για 90 μέρες. το display θα είναι μόνο με κοράλλια και λοιπά ασπόνδυλα οποτε το ick δεν θα βρεί ξενιστή και δεν θα συνεχιστεί ο κύκλος.

 

εαν περάσεις όλη ατή τη διαδικασία μόνο τοτε θα είσαι σίγουρος οτι δεν εχεις πια ick στο ενυδρείο σου

 

 

πανο μου!!!  εκανα της καταντηνες περασα απο χαλκους τον παλιο leykosternos μου απλυμανση full σε ολα μα ολα

μολισ το εβαλα μεσα μετα απο μερικες μερες να τα μας το ick!!

TO ΞΕΠΕΡΑΣΕ  μονος του!!! ποτε του ερχοταν ποτε τοθ εφευγε!!

καιτον εχασα μετα απο πολυ καιρο λογο δικιας μου ηλιθιας κινισεις!!

μεγαλη απογοητευση τοσες απολυμανσεις τοσο καιρο για ενα ψαρι και τα ιδια παλι με το ick..

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...