Jump to content

Recommended Posts

Πολύ ωραίο ποστ.Τι να το κανεις ομως οταν τα forum mates εχουν χωριστεί σε κλίκες και δεν βοηθάνε τους εντελώς αρχάριους. Ένας λόγος που πούλησα το ενυδρείο ειναι αυτο το forum.Χαζές απαντήσεις ( οπως το βράσιμο του βράχου , ακόμα το σκέφτομαι πως το έκανα ) , καμια φορά σε απλή ερώτηση καμια απαντηση ακομα και μετα από ημερες. Δεν υπάρχει δικαιολογία να πει κανεις. Ποτε δεν ειπα οτι εβαλα την ερωτηση στις 17:00 και ήθελα απάντηση στις 17:15. Περίμενα ακόμα και μια ημέρα αλλα απάντηση τίποτα. Αν είχα βέβαια κανενα θηρίο  ενυδρείο ίσως τραβούσα τα βλέματα αλλα με 125Λ που πας ? Τελικά μονο το aquario με βοήθησε και το ενυδρείο μου πήγαινε μια χαρά.Βάζετε τον κόσμο σε ΠΡΕΠΕΙ. Πρεπει να φτιαξεις sump , πρεπει να εχεις αυτόματη αναπλήρωση πρεπει πρεπει πρεπει.Τον μπουχτίζετε και μετά σε συντομο χρονικό διάστημα τα παρατάει. Περισσότερες εχουν καταντήσει να ειναι οι Αγγελίες πώλησης ενυδρειων παρα τα new post για νεο στήσιμο ενυδρείου.  Δεν εχω να πω αλλα γιατι ετσι και αλλιως το ποστ θα το διαγράψει ο mod οποτε ...! Το μονο καλο που μου εκανα αυτο το forum ειναι να απαντώ σε ερωτήσεις σε άλλα forum αλλου περιεχομένου ετσι ωστε να βοηθαω όσο μπορω. Για αυτό εχουν φυγει απο το forum και σπουδαία παλιά mates.

 

Καλη συνέχεια εύχομαι σε όλους και ελπίζω αυτό το ποστ να ανοιξει λιγο τα μάτια και την ψυχή σε κάποιους έτσι ωστε οι γνωσεις να μοιράζονται και να μην ειναι ο καθένας για την πάρτι του

 

Ακομα το ποστ σου ειναι ανεβασμένο !

 

Αλλα ακομα δεν εχω λαβει καμια απάντηση σε αυτα που σου εγραψα!

 

Επειδη νιώθω παρα πολύ αδικημένος απο αυτα που ειπες θα περιμενω και θα συνεχίσω να σου απαντώ!

 

Κάθισα και κοιταξα τα θεματα σου! Έγραψες οτι κανενας δεν ασχολήθηκε μαζι σου!

 

Το πρωτο θεμα σου New Reef ηταν 1 σελιδα και σου απαντησαν 6 μελη!

 

Στο Lozd reef που επισης ηταν μια σελιδα ειχες 7 ποστ απο μελη!

 

Στο βασικο σου θεμα  RIO 125 που ηταν 6 σελιδες ειχες λαβει 60 ποστ απο μελη!!!!!!

 

Πραγματικά δεν καταλαβαίνω πως νιωθεις οτι δεν σε πρόσεξε κανένας!

 

Φιλε Lozd οι κουβέντες σου ηταν βαριές και πραγματικά περιμένω απάντηση!

 

Αν μου (μας ) πεις τα σημεία που κάναμε λαθη απέναντι σου μπορεί να μην τα ξανακάνουμε!

 

Αλλα οταν ακούω για κλίκες και για παλιά μέλη που αποχώρησαν τρελαίνομαι!

 

Δηλαδή εμεις που μείναμε τι είμαστε????

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 62
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Πολύ ωραίο ποστ.Τι να το κανεις ομως οταν τα forum mates εχουν χωριστεί σε κλίκες και δεν βοηθάνε τους εντελώς αρχάριους. Ένας λόγος που πούλησα το ενυδρείο ειναι αυτο το forum.Χαζές απαντήσεις ( οπως το βράσιμο του βράχου , ακόμα το σκέφτομαι πως το έκανα ) , καμια φορά σε απλή ερώτηση καμια απαντηση ακομα και μετα από ημερες. Δεν υπάρχει δικαιολογία να πει κανεις. Ποτε δεν ειπα οτι εβαλα την ερωτηση στις 17:00 και ήθελα απάντηση στις 17:15. Περίμενα ακόμα και μια ημέρα αλλα απάντηση τίποτα. Αν είχα βέβαια κανενα θηρίο  ενυδρείο ίσως τραβούσα τα βλέματα αλλα με 125Λ που πας ? Τελικά μονο το aquario με βοήθησε και το ενυδρείο μου πήγαινε μια χαρά.Βάζετε τον κόσμο σε ΠΡΕΠΕΙ. Πρεπει να φτιαξεις sump , πρεπει να εχεις αυτόματη αναπλήρωση πρεπει πρεπει πρεπει.Τον μπουχτίζετε και μετά σε συντομο χρονικό διάστημα τα παρατάει. Περισσότερες εχουν καταντήσει να ειναι οι Αγγελίες πώλησης ενυδρειων παρα τα new post για νεο στήσιμο ενυδρείου.  Δεν εχω να πω αλλα γιατι ετσι και αλλιως το ποστ θα το διαγράψει ο mod οποτε ...! Το μονο καλο που μου εκανα αυτο το forum ειναι να απαντώ σε ερωτήσεις σε άλλα forum αλλου περιεχομένου ετσι ωστε να βοηθαω όσο μπορω. Για αυτό εχουν φυγει απο το forum και σπουδαία παλιά mates.

 

Καλη συνέχεια εύχομαι σε όλους και ελπίζω αυτό το ποστ να ανοιξει λιγο τα μάτια και την ψυχή σε κάποιους έτσι ωστε οι γνωσεις να μοιράζονται και να μην ειναι ο καθένας για την πάρτι του

 

φιλε μου τοσες μέρες πέρασαν και απάντηση καμία!

 

Θα πει κάποιος τι κάθομαι και ασχολούμαι η δεν λεω σε κάποιον mod να διαγράψει το ποστ!

 

Αυτό ομως θα ηταν αντίθετο με τα πιστεύω μου!  Πρέπει να ακούγονται ολες οι απόψεις και

 

να συζητούνται ολα καλοπροαίρετα παντα!

 

επίσης το εχω παρει και προσωπικά οχι μονο για αυτα που ειπώθηκαν σε δικο μου θεμα αλλά στο συγκεκριμένο!

 

Αφιέρωσα χρονο και κοπο (δεν το εχω και πολυ με τους υπολογιστές και στο να δακτυλογραφώ) σε ενα θεμα που ειναι

 

αποκλείστηκα για αρχάριους !  και στο ιδιο θεμα να υπάρχει ποστ που να κατηγορεί το AQUAZONE οτι αδιαφορεί για αυτούς!

 

Ακόμα και να κάνω λάθος εσυ μέσα σε τοσους λίγους μηνες ποτε προλαβες να μπεις σε κλίκες τοσο πολυ που σε επηρέασαν στο να διαλύσεις το ενυδρείο σου!

 

Φίλε μου το AQUAZONE ειναι το μεγαλύτερο ενυδρειακο φόρουμ με μελη παντού!

 

Σε αυτο το φορουμ μείνανε άνθρωποι με μεράκι για το χόμπι !

 

Δεν έχουμε Γκουρού και αλάνθαστους!

 

Μιλάμε με τις δικές μας εμπειρίες και μαθαίνουμε απο τα λάθη μας!

 

Κανε έναν κόπο και εσυ στο να μου απαντήσεις.....

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Κακώς ασχολείσαι και επιμένεις τόσο. Μονο με το θέμα που άνοιξες έχεις απαντήσει στις "κατηγορίες" του φίλου πριν ακόμα τις διαβάσεις. Το ΑΖ ειναι εδω για να βοηθάει αρχάριους και μη και αυτο έκανες κι εσύ. Καλο ειναι να ακούγονται όλες οι απόψεις αλλα γι' αυτο έγραψα παραπάνω οτι το παλικάρι βρίσκεται σε λάθος θέμα. Εδω βρήκε ο φίλος να εκφράσει τέτοιο παράπονο;

Link to comment
Share on other sites

Ωραιο θεμα... το θαλασσινο για μενα ειναι η κορυφωση ενος χομπιστα, απαιτει ενα μεγαλο αρχικο κονδυλι αλλα η συντηρηση μπορει να γινει με ελαχιστα λεφτα.. Εξαρταται βεβαια και το τι θελει ο καθενας. :)

Link to comment
Share on other sites

Καταλαβαινω τον φιλο lord 13...αρκετες φορες ενιωσα ετσι στο aguazone....αλλα καταλαβα οτι ειναι αδυνατον να υπαρχουν απαντησεις για ολα...οπως και οτι δεν μπορεις να υποχρεωσεις τον αλλο να σου απαντησει...ειδα βεβαια και το αντιθετο...να σκιζονται πολλα ατομα να βρουν λυση σε ενα θεμα..οποτε αν η γνωμη μου ηταν μονοδιαστατη θα ημουν αδικος....το θεμα ειναι φοβερο.....θα μου χρειαστει προσωπικα στο μελλον σαν βαση στο επομενο ενυδρειο μου..μπραβο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίο ποστ.Τι να το κανεις ομως οταν τα forum mates εχουν χωριστεί σε κλίκες και δεν βοηθάνε τους εντελώς αρχάριους. Ένας λόγος που πούλησα το ενυδρείο ειναι αυτο το forum.Χαζές απαντήσεις ( οπως το βράσιμο του βράχου , ακόμα το σκέφτομαι πως το έκανα ) , καμια φορά σε απλή ερώτηση καμια απαντηση ακομα και μετα από ημερες. Δεν υπάρχει δικαιολογία να πει κανεις. Ποτε δεν ειπα οτι εβαλα την ερωτηση στις 17:00 και ήθελα απάντηση στις 17:15. Περίμενα ακόμα και μια ημέρα αλλα απάντηση τίποτα. Αν είχα βέβαια κανενα θηρίο  ενυδρείο ίσως τραβούσα τα βλέματα αλλα με 125Λ που πας ? Τελικά μονο το aquario με βοήθησε και το ενυδρείο μου πήγαινε μια χαρά.Βάζετε τον κόσμο σε ΠΡΕΠΕΙ. Πρεπει να φτιαξεις sump , πρεπει να εχεις αυτόματη αναπλήρωση πρεπει πρεπει πρεπει.Τον μπουχτίζετε και μετά σε συντομο χρονικό διάστημα τα παρατάει. Περισσότερες εχουν καταντήσει να ειναι οι Αγγελίες πώλησης ενυδρειων παρα τα new post για νεο στήσιμο ενυδρείου.  Δεν εχω να πω αλλα γιατι ετσι και αλλιως το ποστ θα το διαγράψει ο mod οποτε ...! Το μονο καλο που μου εκανα αυτο το forum ειναι να απαντώ σε ερωτήσεις σε άλλα forum αλλου περιεχομένου ετσι ωστε να βοηθαω όσο μπορω. Για αυτό εχουν φυγει απο το forum και σπουδαία παλιά mates.

 

Καλη συνέχεια εύχομαι σε όλους και ελπίζω αυτό το ποστ να ανοιξει λιγο τα μάτια και την ψυχή σε κάποιους έτσι ωστε οι γνωσεις να μοιράζονται και να μην ειναι ο καθένας για την πάρτι του

 

Εντελώς φιλικά θα σου πω πως μακάρι να είχα βρει το aquazone όταν ξεκίνησα το χόμπι. Σήμερα το ενυδρείο μου θα ήταν εντελώς διαφορετικό και θα είχα γλιτώσει από τεράστια περιττά έξοδα, και μεγάλη απογοήτευση που παραλίγο να με κάνουν το παρατήσω. Τα παιδιά εδώ αγαπούν πραγματικά το χόμπι και δεν έχουν οικονομικό όφελος ούτε από τα sump ούτε απ΄οτιδήποτε άλλο οπότε και τα "ΠΡΕΠΕΙ" που λες βασίζονται σε προσωπικές εμπειρίες των παιδιών. Διαφορετικές απόψεις βεβαίως υπάρχουν μεταξύ των μελών αλλά αυτό δεν το λες "κλίκες". Τελος πάντον έτσι βλέπω εγώ το φόρουμ. Καλή συνέχεια και σε σένα και σου εύχομαι να δεις το ενυδρείο σου όπως επιθυμείς και γουστάρεις.

 

Διονύση μου επειδή μάλλον "κουρεύεται" το θέμα σου διέγραψε το ποστ μου. Απλά ήθελα να πω και εγώ τη γνώμη μου.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίο ποστ.Τι να το κανεις ομως οταν τα forum mates εχουν χωριστεί σε κλίκες και δεν βοηθάνε τους εντελώς αρχάριους. Ένας λόγος που πούλησα το ενυδρείο ειναι αυτο το forum.Χαζές απαντήσεις ( οπως το βράσιμο του βράχου , ακόμα το σκέφτομαι πως το έκανα ) , καμια φορά σε απλή ερώτηση καμια απαντηση ακομα και μετα από ημερες. Δεν υπάρχει δικαιολογία να πει κανεις. Ποτε δεν ειπα οτι εβαλα την ερωτηση στις 17:00 και ήθελα απάντηση στις 17:15. Περίμενα ακόμα και μια ημέρα αλλα απάντηση τίποτα. Αν είχα βέβαια κανενα θηρίο  ενυδρείο ίσως τραβούσα τα βλέματα αλλα με 125Λ που πας ? Τελικά μονο το aquario με βοήθησε και το ενυδρείο μου πήγαινε μια χαρά.Βάζετε τον κόσμο σε ΠΡΕΠΕΙ. Πρεπει να φτιαξεις sump , πρεπει να εχεις αυτόματη αναπλήρωση πρεπει πρεπει πρεπει.Τον μπουχτίζετε και μετά σε συντομο χρονικό διάστημα τα παρατάει. Περισσότερες εχουν καταντήσει να ειναι οι Αγγελίες πώλησης ενυδρειων παρα τα new post για νεο στήσιμο ενυδρείου.  Δεν εχω να πω αλλα γιατι ετσι και αλλιως το ποστ θα το διαγράψει ο mod οποτε ...! Το μονο καλο που μου εκανα αυτο το forum ειναι να απαντώ σε ερωτήσεις σε άλλα forum αλλου περιεχομένου ετσι ωστε να βοηθαω όσο μπορω. Για αυτό εχουν φυγει απο το forum και σπουδαία παλιά mates.

 

Καλη συνέχεια εύχομαι σε όλους και ελπίζω αυτό το ποστ να ανοιξει λιγο τα μάτια και την ψυχή σε κάποιους έτσι ωστε οι γνωσεις να μοιράζονται και να μην ειναι ο καθένας για την πάρτι του

 

 

Καταλαβαινω τον φιλο lord 13...αρκετες φορες ενιωσα ετσι στο aguazone....αλλα καταλαβα οτι ειναι αδυνατον να υπαρχουν απαντησεις για ολα...οπως και οτι δεν μπορεις να υποχρεωσεις τον αλλο να σου απαντησει...ειδα βεβαια και το αντιθετο...να σκιζονται πολλα ατομα να βρουν λυση σε ενα θεμα..οποτε αν η γνωμη μου ηταν μονοδιαστατη θα ημουν αδικος....το θεμα ειναι φοβερο.....θα μου χρειαστει προσωπικα στο μελλον σαν βαση στο επομενο ενυδρειο μου..μπραβο.

Κατά αρχή συγνώμη Διονύση για το κούρεμα του θέματός σου .

Αυτό που έχει πλάκα είναι ότι όλοι αυτοί οι <<αρχάριοι>>  που γράφονται σε κάθε φόρουμ  στήνουν μια γυάλα πετάνε μέσα ένα σκασμό ψάρια ότι να΄ναι  το φορτώνουν και στα ματσούνια από τον πετσοπα και όταν αρχίζουν τα έρημα και ψοφούν  αρχίζουν οι ερωτήσεις.

Ερωτήσεις που αν κάποιος ψάξει στο φόρουμ θα τις δει να έχουν απαντηθεί δεκάδες φορές για να μην πω εκατοντάδες.

Προσωπικά προσπερνώ τα θέματα με τις πλέον κλασικές ερωτήσεις και πραγματικά θαυμάζω τα παιδιά που έχουν την υπομονή να απαντούν ξανά και ξανά στα ίδια ερωτήματα.

Όλα τα φόρουμ και ιδικά το aquazone έχει τόσα πολλά υπομνήματα και τόσα πολλά θέματα που πραγματικά θα καλύψουν και τον πιο άσχετο με το ενυδρείο. Φυσικά αυτό θέλει λίγο κόπο από την μεριά του ενδιαφερόμενου που θα πρέπει να κάτσει και να διαβάσει.    

Με αυτό τον τρόπο και διαβάζοντας την εμπειρία του κάθε ένα που την μοιράστηκε εδώ μέσα, μπορούμε απλά να προλάβουμε καταστάσεις  και να στήσουμε φανταστικά ενυδρεία.

Ακόμα και θέμα που δεν μας ενδιαφέρει, με μια γρήγορη ανάγνωση όλο και κάτι θα μας μείνει στο μυαλό και ίσως αν κάποια στιγμή θα έχουμε να αντιμετωπίσουμε παρόμοια κατάσταση, θα ξέρουμε ότι κάπου στο φόρουμ υπάρχει η λύση.

Όσο αναφορά το θέμα της κλίκας. Πάντα ένα νέο άτομο στο φόρουμ το ζυγίζεις όσο είναι δυνατόν. Δεν γίνετε με το που θα γραφτεί κάποιος να έχεις  οικειότητα απέναντι του  Παίζει μεγάλο ρόλο το ύφος που γράφει. Αν συμμετέχει ενεργά στο φόρουμ και  πόσο έχει την διάθεση να μάθει ή να μας πει νέα πράγματα που δεν γνωρίζουμε.

Έτσι αποκτείται η οικειότητα μεταξύ μελλών. Προσωπικά έχω κάνει τρελή πλάκα με παιδιά που δεν έχω δει  ποτέ και βρίσκονται στην άλλη άκρη της χώρας. Όπως και από τις συναντήσεις έχω γνωρίσει φανταστικά παιδιά και έχω αποκτήσει νέους υπέροχους φίλους.

Αυτό είναι το aquazone. Οπότε μην μιζεριάζουμε και την βλέπουμε Βασιλάκης  Καίλας  Εδώ υπάρχουν μόνο φίλοι και όχι κλίκες αρκεί να θέλουμε να το δούμε αυτό.

Έγινε επεξεργασία - bouboulas
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κατά αρχή συγνώμη Διονύση για το κούρεμα του θέματός σου .

Αυτό που έχει πλάκα είναι ότι όλοι αυτοί οι <<αρχάριοι>> που γράφονται σε κάθε φόρουμ στήνουν μια γυάλα πετάνε μέσα ένα σκασμό ψάρια ότι να΄ναι το φορτώνουν και στα ματσούνια από τον πετσοπα και όταν αρχίζουν τα έρημα και ψοφούν αρχίζουν οι ερωτήσεις.

Ερωτήσεις που αν κάποιος ψάξει στο φόρουμ θα τις δει να έχουν απαντηθεί δεκάδες φορές για να μην πω εκατοντάδες.

Προσωπικά προσπερνώ τα θέματα με τις πλέον κλασικές ερωτήσεις και πραγματικά θαυμάζω τα παιδιά που έχουν την υπομονή να απαντούν ξανά και ξανά στα ίδια ερωτήματα.

Όλα τα φόρουμ και ιδικά το aquazone έχει τόσα πολλά υπομνήματα και τόσα πολλά θέματα που πραγματικά θα καλύψουν και τον πιο άσχετο με το ενυδρείο. Φυσικά αυτό θέλει λίγο κόπο από την μεριά του ενδιαφερόμενου που θα πρέπει να κάτσει και να διαβάσει.

Με αυτό τον τρόπο και διαβάζοντας την εμπειρία του κάθε ένα που την μοιράστηκε εδώ μέσα, μπορούμε απλά να προλάβουμε καταστάσεις και να στήσουμε φανταστικά ενυδρεία.

Ακόμα και θέμα που δεν μας ενδιαφέρει, με μια γρήγορη ανάγνωση όλο και κάτι θα μας μείνει στο μυαλό και ίσως αν κάποια στιγμή θα έχουμε να αντιμετωπίσουμε παρόμοια κατάσταση, θα ξέρουμε ότι κάπου στο φόρουμ υπάρχει η λύση.

Όσο αναφορά το θέμα της κλίκας. Πάντα ένα νέο άτομο στο φόρουμ το ζυγίζεις όσο είναι δυνατόν. Δεν γίνετε με το που θα γραφτεί κάποιος να έχεις οικειότητα απέναντι του Παίζει μεγάλο ρόλο το ύφος που γράφει. Αν συμμετέχει ενεργά στο φόρουμ και πόσο έχει την διάθεση να μάθει ή να μας πει νέα πράγματα που δεν γνωρίζουμε.

Έτσι αποκτείται η οικειότητα μεταξύ μελλών. Προσωπικά έχω κάνει τρελή πλάκα με παιδιά που δεν έχω δει ποτέ και βρίσκονται στην άλλη άκρη της χώρας. Όπως και από τις συναντήσεις έχω γνωρίσει φανταστικά παιδιά και έχω αποκτήσει νέους υπέροχους φίλους.

Αυτό είναι το aquazone. Οπότε μην μιζεριάζουμε και την βλέπουμε Βασιλάκης Καίλας Εδώ υπάρχουν μόνο φίλοι και όχι κλίκες αρκεί να θέλουμε να το δούμε αυτό.

Επειδη ειδα οτι τικαρες και εμενα...συγνωμη κιολας ποιο απο αυτα που εγραψες νομιζεις οτι εκανα;
Link to comment
Share on other sites

Καταλαβαινω τον φιλο lord 13...αρκετες φορες ενιωσα ετσι στο aguazone....

Φίλε Στάθη ποιον έχει απορρίψει το aquazone η δεν έχει προσπαθήσει να βοηθήσει με κάθε τρόπο; 

Αισθάνεσαι και εσύ ότι υπάρχει κλικαρία στο φόρουμ; 

Πίστεψε με,  αν συμμετέχεις ενεργά σε λίγο καιρό θα αισθάνεσαι μέλλος αυτής της <<κλίκας>> όπου αριθμεί χιλιάδες μέλλει

 

αλλα καταλαβα οτι ειναι αδυνατον να υπαρχουν απαντησεις για ολα..

Λάθος έχεις καταλάβει. Πολλές φορές η απάντηση είναι μπροστά στα μάτια μας και η δεν την βλέπουμε η δεν την κατανοούμε.  Η μπορεί να μην την διατυπώνει σωστά αυτός που την γράφει. Γιαυτό λέω ότι το φόρουμ θέλει διάβασμα

.οπως και οτι δεν μπορεις να υποχρεωσεις τον αλλο να σου απαντησει...

Εδώ συμφωνούμε εν μέρει, αν και σχεδόν πάντα κάποιος θα βρεθεί να απαντήσει εκτός και αν το ερώτημα δεν είναι κατανοητό.

ειδα βεβαια και το αντιθετο...να σκιζονται πολλα ατομα να βρουν λυση σε ενα θεμα..οποτε αν η γνωμη μου ηταν μονοδιαστατη θα ημουν αδικος....το θεμα ειναι φοβερο.....θα μου χρειαστει προσωπικα στο μελλον σαν βαση στο επομενο ενυδρειο μου..μπραβο.

 

Ελπίζω να σε κάλυψα Στάθη και δεν το έκανα γιανα επιτεθώ σε σένα, Γνωρίζω πολλά νέα άτομα που έχουν αυτή την λανθασμένη εντύπωση όπως κατάλαβα από αυτά που γράφεις και μέσα από το δικό σου ποστ μιας και έχεις το θάρρος να γράψεις την γνώμη σου να τους δώσω να καταλάβουν ότι δεν είναι έτσι όπως νομίζουν.

Δεν θέλω να επεκταθούμε άλλο  και να χαλάμε το θέμα του Διονύση.  

Αν θες μπορείς να ανοίξεις καινούριο θέμα και να εκθέσουμε τις απόψεις μας εκεί.

Πάντα φιλικά και με πολύ καλή διάθεση !

 

Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω να σε κάλυψα Στάθη και δεν το έκανα γιανα επιτεθώ σε σένα, Γνωρίζω πολλά νέα άτομα που έχουν αυτή την λανθασμένη εντύπωση όπως κατάλαβα από αυτά που γράφεις και μέσα από το δικό σου ποστ μιας και έχεις το θάρρος να γράψεις την γνώμη σου να τους δώσω να καταλάβουν ότι δεν είναι έτσι όπως νομίζουν.

Δεν θέλω να επεκταθούμε άλλο και να χαλάμε το θέμα του Διονύση.

Αν θες μπορείς να ανοίξεις καινούριο θέμα και να εκθέσουμε τις απόψεις μας εκεί.

Πάντα φιλικά και με πολύ καλή διάθεση !

Σταματη αν πας δυο γραμμες πιο κατω απο αυτα που μου τικαρες και απαντησες θα δεις οτι και εγω λεω οτι ειδα οτι ισχυει και το αντιθετο..και οτι θα ημουν αδικος αν η γνωμη μου ηταν μονοπλευρη..και εγω γνωριζω και νεα και παλια μελη που εχουν αυτη την αποψη...και προσπαθησα λιτα να περιγραψω οτι δεν ειναι ακριβως ετσι...τεσπα..οκ..
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σταμάτη και Λουκά , δεν χαλάτε το θέμα !

Βασικά χαίρομαι που και κάποιος άλλος πήρε θέση σε αυτό το ζήτημα !

Το πρόβλημα μου τώρα είναι ότι πέταξε μια βόμβα και δεν επιστρέφει να απαντήσει σε αυτά που του έγραψα !

Link to comment
Share on other sites

Σταματη αν πας δυο γραμμες πιο κατω απο αυτα που μου τικαρες και απαντησες θα δεις οτι και εγω λεω οτι ειδα οτι ισχυει και το αντιθετο..και οτι θα ημουν αδικος αν η γνωμη μου ηταν μονοπλευρη..και εγω γνωριζω και νεα και παλια μελη που εχουν αυτη την αποψη...και προσπαθησα λιτα να περιγραψω οτι δεν ειναι ακριβως ετσι...τεσπα..οκ..

Φίλε Στάθη , σε καμία περίπτωση δεν σε κατηγόρησε ούτε ο σταματης ούτε εγώ ότι συμφωνείς με το lozd !

Απλά νευριάζω όταν ακούγονται τέτοιες κατηγορίες σε ένα τόσο σημαντικό φόρουμ !

Στο θαλασσινό ενυδρείο που γνωρίζω είναι by far το πιο μεγάλο και ενημερωμένο !

Και σίγουρα σε ένα θέμα που αναφέρεται σε επισκέπτες και αρχάριους είναι επιοικως απαράδεκτο να μιλάς έτσι !

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ωραιο θεμα... το θαλασσινο για μενα ειναι η κορυφωση ενος χομπιστα, απαιτει ενα μεγαλο αρχικο κονδυλι αλλα η συντηρηση μπορει να γινει με ελαχιστα λεφτα.. Εξαρταται βεβαια και το τι θελει ο καθενας. :)

  

Πολύ ωραίο θέμα Διονύση. Μπράβο για τον κόπο σου!

Ευχαριστώ πολύ παιδιά !

Και συγνώμη για το off topic που γίνεται !

Link to comment
Share on other sites

Οταν διαβαζω πραγματα για κλικες,οτι τα μελη απαντανε μονο σε καποιους και αλλα τετοια ωραια..πραγματικα γελαω..

Ο καθενας απανταει οπου ξερει και οπου θελει να απαντησει,κανενας δεν ειναι υποχρεωμενος να απανταει παντου,ουτε καν οι συντονιστες του φορουμ.

Το κακο ομως ειναι,οτι μελη τα οποια ειναι αρκετο καιρο εδω,δεν κανουν καν τον κοπο να διαβασουν τα παλια θεματα του φορουμ και περιμενουν μονο ετοιμες απαντησεις.

Καλως η κακως φιλοι μου,αυτο το χομπι θελει πολυ διαβασμα..οποιος βαριεται να το κανει,ειναι αποδεδειγμενα οτι συντομα θα το παρατησει το χομπι.

Εδω,μου εχει τυχει να ρωτησει καποιος κατι,να του βαζω λινκ για να διαβασει και να ξαναρωταει καπακι το ιδιο..

Το φορουμ αν το ψαξει καποιος,θα βρει πολλα ωραια θεματα που λυνουν πολλες ερωτησεις.Δεν λεω να μην ανοιγουν νεα θεματα,αν γινει αυτο τοτε το φορουμ θα παψει να υπαρχει,αλλα και λιγο διαβασμα δεν βλαπτει...

Οσο για τις κλικες,καλως η κακως καποιοι εδω μεσα γνωριζονται μεταξυ τους,ειτε επειδη ειναι πολυ καιρο εδω μεσα ειτε εχουν γνωριστει στις συναντησεις και ειναι λογικο να υπαρχει μια παραπανω οικιοτητα μεταξυ τους. Κλικες δεν υπαρχουν και οσοι το πιστευουν αυτο ειναι πολυ λαθος.

Διονυση,θα αναφερθω σε σενα,δεν ξερω αν κανω λαθος,που δεν νομιζω,τα ειχαμε πει στην εκθεση και μου ελεγες οτι ψιλοντρεπεσαι να γραψεις στο φορουμ αν και εισαι μελος και σου ειπα να ξεκινησεις να γραφεις και ολοι θα σε βοηθησουν.Εκανα λαθος? Για πες μας τωρα,μετα απο σχεδον 1 χρονο που εχει περασει απο τοτε στην εκθεση που ηρθες στο περιπτερο μας και τα ειπαμε,τι γνωμη εχεις σχηματισει?

Σορρυ για το offtopic αλλα πραγματικα εχω βαρεθει να διαβαζω καθε τοσο και λιγακι για κλικες και αλλα τετοια.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα παιδιά.

μπράβο φίλε μου για το θέμα που άνοιξες.

καλό θα ήταν αν δεν υπάρχει να γίνει ένας μπούσουλας και τα το γλυκό νερό.....(ψίνομαι να το κάνω)

ευχαριστώ για το χρόνο σου.

όσο για τα υπόλοιπα

είναι φυσικό κάποιος μερικές φορές να βαριέται να απαντήσει κάτι που έχει απαντηθεί για χιλιοστή φορά

αλλά και κάποιος πελαγωμένος και αγχωμένος μπορεί να μην βλέπει την αλήθεια μπρος στα μάτια του και ας την έχει διαβάσει ή να χρειάζεται επιβεβαίωση από ανασφάλεια.

για μένα η αλήθεια είναι κάπου στη μέση.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

Μήπως να καθαρίσει το πολύ ωραίο θέμα από τα οφ τοπικ?

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίο ποστ.Τι να το κανεις ομως οταν τα forum mates εχουν χωριστεί σε κλίκες και δεν βοηθάνε τους εντελώς αρχάριους. Ένας λόγος που πούλησα το ενυδρείο ειναι αυτο το forum.Χαζές απαντήσεις ( οπως το βράσιμο του βράχου , ακόμα το σκέφτομαι πως το έκανα ) , καμια φορά σε απλή ερώτηση καμια απαντηση ακομα και μετα από ημερες. Δεν υπάρχει δικαιολογία να πει κανεις. Ποτε δεν ειπα οτι εβαλα την ερωτηση στις 17:00 και ήθελα απάντηση στις 17:15. Περίμενα ακόμα και μια ημέρα αλλα απάντηση τίποτα. Αν είχα βέβαια κανενα θηρίο  ενυδρείο ίσως τραβούσα τα βλέματα αλλα με 125Λ που πας ? Τελικά μονο το aquario με βοήθησε και το ενυδρείο μου πήγαινε μια χαρά.Βάζετε τον κόσμο σε ΠΡΕΠΕΙ. Πρεπει να φτιαξεις sump , πρεπει να εχεις αυτόματη αναπλήρωση πρεπει πρεπει πρεπει.Τον μπουχτίζετε και μετά σε συντομο χρονικό διάστημα τα παρατάει. Περισσότερες εχουν καταντήσει να ειναι οι Αγγελίες πώλησης ενυδρειων παρα τα new post για νεο στήσιμο ενυδρείου.  Δεν εχω να πω αλλα γιατι ετσι και αλλιως το ποστ θα το διαγράψει ο mod οποτε ...! Το μονο καλο που μου εκανα αυτο το forum ειναι να απαντώ σε ερωτήσεις σε άλλα forum αλλου περιεχομένου ετσι ωστε να βοηθαω όσο μπορω. Για αυτό εχουν φυγει απο το forum και σπουδαία παλιά mates.

 

Καλη συνέχεια εύχομαι σε όλους και ελπίζω αυτό το ποστ να ανοιξει λιγο τα μάτια και την ψυχή σε κάποιους έτσι ωστε οι γνωσεις να μοιράζονται και να μην ειναι ο καθένας για την πάρτι του

Μπηκα μετα απο καιρο να δω κατι καινουργιο,τι κανουν καποιοι φιλοι και τα ενυδρεια τους και εχω δει μερικα πολυ στεναχωρα ποστ,πραγματικα.

 

Θα ζητησω συγνωμη που συνεχιζω την εκτος θεματος κουβεντα αλλα ειναι κριμα.

 

Κλικες?Κλικες?Γνωριζουμε τι σημαινει κλικα και ποιος ειναι ο σκοπος της?

Το να τα πηγαινουν καποιοι ανθρωποι καλυτερα μεταξυ τους δεν αποτελει κλικα.

Μπορει να οφειλεται στο οτι ειναι πιο κοντα τα σπιτια τους,να κανουν την ιδια δουλεια,να ειναι κουμπαροι,να ταιριαζουν,να τα εχουν,να γουσταρουν σινεμα και εγω δεν ξερω τι αλλο.....αυτο δεν λεγεται κλικα.....λεγεται παρεα......και στο ΑΖ ειμαστε οπως ειπε ο διονυσης και τα αλλα παιδια,μια μεγαλη παρεα η οποια εχει καποια παιδια τα οποια βλεπονται συχνοτερα εξαιτιας των παραπανω,τα οποια μονο μεμπτα δεν ειναι...τι πιο φυσιολογικο!!!

Οποιος ερθει σε καφε θα δει ολα τα παιδια μαζι.

Κλικες ειναι ενας χαρακτηρισμος που δινουν μονο οι κομπλεξικοι/περιθωριακοι/γκουρου που νοιωθουν πως μενουν στην απ'εξω απο κει εγω δεν ξερω τι...και σου ορκιζομαι πως δεν εννοω εσενα φιλε lozd13.

 

Ειναι δυνατον να εχουν ξοδεψει χρονο απο τη ζωη τους συνχομπυστες σου να σου απαντησουν στις ρωτησεις σου και εσυ να λες χαζη την κινηση τους για αλληλεγγυη?

Ακομα και χαζες απαντησεις να σου εδωσαν ειναι στο χερι σου να τις ακολουθησεις η' οχι.

Και στο ενυδρειακο κομματι,αυτο που σου ειπαν τα παιδια να βρασεις το βραχο μονο χαζο δεν ειναι.....εφαρμοζεται απο πολυυυυυυυ κοσμο παγκοσμιως και γινεται για να νεκρωσει ο βραχος ταχυτερα σε σχεση με το να τον αφησεις στο μπαλκονι(οπως εγω π,χ) για να ξεραθει απο τον ηλιο κτλ.Ειδικα το χειμωνα ειναι σχεδον μονοδρομος.Οποτε αν σε απογοητευσε κατι απο το ενυδρειο σου σιγουρα δεν ηταν εξαιτιας αυτης της συμβουλης.

 

Το ποτε παιρνουμε και αν παιρνουμε απαντησεις γενικα,ειναι αποτελεσμα πολλων παραμετρων.....αλλα σε ΔΙΑΒΕΒΑΙΩ πως τα ΛΙΤΡΑ ΤΟΥ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ ΜΑΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΑΠΟ ΑΥΤΕΣ.....ΓΙΑ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΟΥ ΘΕΟΥ!!!

Υπαρχει ατομο π.χ που εχει μποοοολικα λιτρα και δεν του δινει κανεις σημασια....ετσι απλα ενα παραδειγμα....ΑΠΤΟ....

Μπες στην κατηγορια των ΝΑΝΟ οπως σου ειπαν τα παιδια και θα δεις.Αν ηταν ετσι οπως τα λες δεν θα ειχαμε καν κατηγορια τετοια και δεν θα δεχομασταν μικρα ενυδρεια(δεν ξερω ποσα λιτρα εννοειες μικρο ενυδρειο).....στην πολυ δυσκολη εποχη που ζουμε ΟΛΑ ΤΑ ΛΙΤΡΑ ΕΙΝΑΙ ΜΕΓΑΛΑ ΕΝΥΔΡΕΙΑ.

 

Καμια απο τις συμβουλες που σου δωθηκαν δεν ειχε τη μορφη του ΠΡΕΠΕΙ,ηταν ολες προσωπικες αποψεις/εμπειριες και αν ηθελες θα μπορουσες να αγνοησεις.

Στο κατω κατω ας ακολουθουσες το δικο σου δρομο(δεν υπαρχουν μονοδρομοι και αδιεξοδα στο θαλασσινο) η' ας ζηταγες συμβουλη απο το καταστημα που εχεις σε τοσο μεγαλη εκτιμηση.

 

Το αν εχει γεμισει αγγελιες το φορουμ μονο στο φορουμ δεν οφειλεται, εκτος και αν το ΑΖ φταει και για την οικονομικη κριση και ολα αυτα τα δραματα που περναμε ολοι στα σπιτια μας.

 

Κανε μου μια χαρη και μη σταματησεις στο ενυδρειο....συνεχισε το παιρνωντας συμβουλες απο το καταστημα που θεωρεις αξιοπιστο και συνεχισε να απολαμβανεις το χομπυ.

Καλη συνεχεια και σε εσενα :thumbsu:

 

ΥΣ1

Δεν υπαρχουν σπουδαια μελη.....ολοι οσοι συμμετεχουν στο φορουμ ειναι σπουδαιοι!

Οσο για τα παλια μελη οταν τους δεις δωσε τους τα χαιρετισματα μου και πες τους να ειναι για μια φορα ειλικρινεις στη ζωη τους και να σου πουν τους πραγματικους λογους που εφυγαν η' τους εφυγαν...

 

ΥΣ2

Παιδια εγω εδω και καιρο ειμαι αντιθετος στο να σβηνονται ποστ και να προστατευονται προβληματικοι χαρακτηρες.

Καλυτερα να μενουν για να σκεφτομαστε και τι γραφουμε δυο φορες,να βουταμε τα δαχτυλα μας στο μυαλο μας πρωτα.

Γιατι ετσι μπορει εγω να μπω και να κανω επιθεση με χυδιαο τροπο στον mad23 και ενω θα σας δειξω-αποδειξω τι πραγματικα ειμαι,να προστατευθω με ενα σβησιμο των γραπτων μου και μετα να το παιζω αγιος.

Το θεμα ειναι πολυ καλο του διονυση και μπορει να ειναι μακρυα απο τετοιες καταστασεις αν απομονωθει το πρωτο ποστ σε καποιο αλλο θεμα.

Τεσπα,αντε να κανουμε και λιγο χομπυ ρε γμτ...βαρετα και κουραστικα ολα αυτα...

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Διονύση καταπληκτικό το θέμα σου και τρόπος παρουσίασης.

Πολλά μα πολλά μπράβο!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Θα βρομίσω και εγώ λίγο το θέμα...

Διονύση πραγματικά φοβερή δουλειά!

Φίλε σε ευχαριστούμε που μας αφιέρωσες ώρα από τον χρόνο σου να κάνεις ένα τέτοιο ποστ, που μόνο θα βοηθήσει στο έπακρο τους νέους φίλους του χόμπι μας!

:bow:  :bow:  :bow:  :bigemo_harabe_net-122: Και πάλι thanks!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Διονύση καταπληκτικό το θέμα σου και τρόπος παρουσίασης.

Πολλά μα πολλά μπράβο!!!

Μητσάκο ευχαριστώ πολυ !
Link to comment
Share on other sites

Θα βρομίσω και εγώ λίγο το θέμα...

Διονύση πραγματικά φοβερή δουλειά!

Φίλε σε ευχαριστούμε που μας αφιέρωσες ώρα από τον χρόνο σου να κάνεις ένα τέτοιο ποστ, που μόνο θα βοηθήσει στο έπακρο τους νέους φίλους του χόμπι μας!

:bow::bow::bow::bigemo_harabe_net-122: Και πάλι thanks!

Αγορινα χαίρομαι που σου άρεσε !

Αν και όπως είπα αναφέρεται κυρίως σε νέα μέλη και ενδιαφερόμενους !

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μια παρατήρηση : το pay pal ακόμα δεν επιτρέπει τις συναλλαγές !

Νομίζω ότι με πιστωτικές κάρτες γίνονται ;;;

Αν εχει κάποιος κάτι νέο να μας ενημέρωσει!!!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μια παρατήρηση : το pay pal ακόμα δεν επιτρέπει τις συναλλαγές !

Νομίζω ότι με πιστωτικές κάρτες γίνονται ;;;

Αν εχει κάποιος κάτι νέο να μας ενημέρωσει!!!

Το pay pal για αγορές από το εξωτερικό δέχεται μόνο American Express

Link to comment
Share on other sites

Χθες βράδυ με χρεωστική της Πειραιώς ψωνισα από Αγγλία.Μικρής αξίας βέβαια (5,50 ευρώ) αλλά πέρασε

Στάλθηκε από το W910 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...