Jump to content

Recommended Posts

Παιδιά ήλπιζα οτι δε θα γράψω σε αυτή τη κατηγορία , όπως όλοι μας το ελπίζουμε αλλα ήρθε η στιγμή ..

Θελω τη βοήθεια σας !

Με το που ανοίξαν τα φώτα σήμερα στις 3 το μεσημέρι ( η φωτοπερίοδος μου ειναι 15.00 - 23.00 )

είδα ένα black neon tetra να έχει ένα κοκκινο σημαδάκι μικρο στο κάτω μέρος της κοιλιάς του , κοντα στην ουρά , να είναι αποκομμένο απο το κοπάδι , να αναπνέει γρήγορα και να στέκεται σε ένα μέρος μόνο 3-4 εκατοστά κάτω απο την επιφάνεια .. 

Τί μπορεί να συμβαίνει ? 

¨Ενα μετρήσεις τώρα me ta  test της api και έχω αμμωνια 0 , no2 0 , no3 5 . 

Η θερμοκρασία στους 26 .

:umm: Βοήθεια ! 

Link to comment
Share on other sites

post-60922-0-93747800-1434114567_thumb.jpg

post-60922-0-29508100-1434114593_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Έλλειψη διάθεσης φαγητού επίσης και απώλεια χρώματος .. 

Link to comment
Share on other sites

ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΤΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ :  

Βlack neon tetra με  ένα κοκκινο σημαδάκι μικρο στο κάτω μέρος της κοιλιάς του , κοντα στην ουρά ,  είναι αποκομμένο απο το κοπάδι , αναπνέει γρήγορα και  στέκεται σε ένα μέρος μόνο 3-4 εκατοστά κάτω απο την επιφάνεια .. 

Έλλειψη διάθεσης φαγητού επίσης και απώλεια χρώματος .. 
ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ
- Λίτρα: 96
- Φίλτρανση (όγκος κάδου και υλικά): Εσωτερικό φίλτρο Biobox 2 (310 l /h) , εσωτερικό φίλτρο  dolphin kf - 150 (200 l /h)

Siporax & στα δύο , Eheim substrat στο biobox 2 , σφουγγάρια & filterwool της serra .
- Ιστορικό (χρόνος λειτουργίας κλπ): 2 μήνες 
- Ψάρια (είδη και αριθμός): 15 black neon tetra , 10 corydoras aeneus , 2 ancistrus cirhossus 
- Ρουτίνες (Τάϊσμα, προετοιμασία νερού αλλαγής, αλλαγές νερού κλπ): 6 μέρες τη βδομάδα με ποικιλία τροφών , αλλαγή νερού μια φορά την εβδομάδα 20% , προετοιμασία σε κουβά απο την προηγούμενη μέρα για να αποκτήσει θερμοκρασία δωματίου και δύο ώρες πρίν την αλλαγή αντιχλώριο prime της seachem .

ΒΑΣΙΚΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ
- PH: 7.2 - 7.5 ( Μέτρηση με υγρό τέστ της waterlife )
- KH: Δέν έχω μέτρηση 
- GH: Δέν έχω μέτρηση
- ΝΗ3/NH4 (αμμωνία): 0 (Μέτρηση με υγρό τέστ της API )
- ΝΟ2 (νιτρώδη): (Μέτρηση με υγρό τέστ της API )
- ΝΟ3 (νιτρικά): (Μέτρηση με υγρό τέστ της API )
- Θερμοκρασία: 26
ΜΕΤΡΑΩ ΜΕ:
-Υγρά Τεστ: +
-Strips: -
-Ηλεκτρονικά: -

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ
- Είδος Ψαριού: Black neon tetra ( Hyphessobrycon Herbertaxelrodi )

- Ιστορικό Ψαριού: Γύρω στις 40 μέρες στο ενυδρείο μου,απο το αρχικό κοπάδι των 11 ατόμων(προστέθηκαν πρόσφατα άλλα 4)
- Συμπτώματα που παρουσιάζει (Περιττώματα, χρωματισμός ψαριού, όρεξη, αναπνοή, κινητικότητα κλπ):

Δέν παρατηρήθηκαν , αποχρωματισμός , Καθόλου όρεξη για φαγητό  , Πολύ γρήγορη αναπνοή , Καθόλου κινητικότητα .
- Ιστορικό πιθανών ασθενειών του ίδιου ψαριού ή ενυδρείου: Κανένα 

ΘΕΡΑΠΕΙΑ ( Πιθανή θεραπεία που έχει ακολουθηθεί έως τώρα)
-Φάρμακο που χρησιμοποιήθηκε: - 
-Δοσολογία:  -
-Χρόνος Χρήσης:
-Αναλυτική περιγραφή: -

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά SOS

Link to comment
Share on other sites

Ευτυχη εγω ειμαι ασχετος απο ασθενειες αλλα να σε ρωτησω μηπως θυμασαι αν ειναι απο τα πρωτα που εβαλες ή απο τα επομενα?Αν δηλαδη μπορεσες κατα καποιο τροπο να τα ξεχωρισεις...και δευτερον αν ετρωγε καθολου ξυλο? Ή αν πεφτει καθολου ξυλο γενικα?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Βαλε κανα δυο φωτογραφιες ακομα αν μπορεις...οσο πιο καθαρες γινεται...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Γιωργο καλημερα  , ειναι απο το πρωτο κοπαδι σιγουρα  , ειναι ψαρια μεγαλα σε μεγεθος αρκετα  , , ξυλο οχι θα ελεγα οτι δε πεφτει καθολου , πολυ λιγα παιχνιδισματα κανουν γενικα .Θα βαλω φωτογραφιες σε λιγο που θα ανοιξουν τα φωτα , σημερα θα αλλαξω και το νερο , ειναι η εβδομαδιαια αλλαγη τους .

 

Link to comment
Share on other sites

Ευτυχη, δεν βλεπω κατι στις φωτο. Που ειναι οι καινουριες;

Link to comment
Share on other sites

Ευτυχη, δεν βλεπω κατι στις φωτο. Που ειναι οι καινουριες;

Θοδωρη θα βγάλω σε λίγο φωτογραφία που ανοίγουν τα φώτα μου , παραμένει εκεί όμως μοναχό του , κομμένο απο το κοπάδι , αναπνέει πολύ γρήγορα και είναι στατικό , μπορεί η δηλητηρίαση απο αμμωνία να εκδηλωθεί βδομάδες αργότερα ή μπορεί να επηρεάστηκε απο την προσθήκη του εχινόδορου ? Εννοώ να υπήρχε κάτι στο φυτό ?

Link to comment
Share on other sites

post-60922-0-65330400-1434193993_thumb.jpg

post-60922-0-76581000-1434194041_thumb.jpg

post-60922-0-06979000-1434194146_thumb.jpg

post-60922-0-57303700-1434194166_thumb.jpg

¨Ανοιξα τα φώτα μια ώρα νωρίτερα για να βγάλω τις φωτό .. 

Link to comment
Share on other sites

Εχει και πρησμένη κοιλιά νομίζω , σύν την κοκκινίλα στο κάτω μέρος της κοιλιάς .. 

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον, για αιμοραγικη συψαιμια μου φαινεται. Μπανακια με bactopur direct.

Link to comment
Share on other sites

Μακαρι να τη βγαλει μεχρι τη Δευτερα , ειναι κλειστα ολα , σε ευχαριστω Θοδωρη .

Πως δημιουργήθηκε ?

 

Έγινε επεξεργασία - ΕΥΤΥΧΗΣ
Link to comment
Share on other sites

Είναι μεταδοτικό ? Θα γίνει σε άλλο ενυδρείο , καραντίνας ? Πρεπει να γίνει θεραπεία και στο κυρίως ενυδρείο ? 

Συγνώμη για τις πολλες ερωτησεις και παιδια σας παρακαλώ οσοι γνωρίζετε τα φώτα σας 

Link to comment
Share on other sites

post-60922-0-34571500-1434222050_thumb.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορεις να γνωριζεις απο τι εγινε. Απο χιλια δυο. Μεταδοτικο δεν το νομιζω. Εγω θα το βγαζα το ψαρι και θα το βαζα σε ενα αλλο δοχειο/ ενυδρειο με μια αεραντλια. Αυτο αποσκοπει στο να μην στρεσσαρεται το ψαρι απο τα φωτα, το ταισμα κτλ αλλα και στην ευκολια του να το βαγαζεις για τα μπανια του.

Link to comment
Share on other sites

Θοδωρη και Γιώργο , σας ευχαριστω παιδια για τη βοήθεια .. Το ψαράκι μόλις έφυγε , το βρήκα στον πάτο μόλις τώρα ..  Το ΄άσπρο στο κεφαλάκι του είναι κόκκοι άμμου .. 

post-60922-0-18747700-1434223462_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - ΕΥΤΥΧΗΣ
Link to comment
Share on other sites

Κριμα φίλε μου για το ψαράκι το ιδιο έπαθα και εγω με τους αρλεκίνους μου..ολοι πέθαναν με τον ιδιο ακριβως τροπο μεσα σε διάστημα 5 μηνών περίπου. Δεν ειναι μεταδοτικό πιστευω και νομιζω οτι συμβαίνει καποια εσωτερική αιμορραγία στα ψαράκια απο την γενικότερη κακομεταχείριση τους (ΟΧΙ ΑΠΟ ΕΣΕΝΑ)! ΑΠό τη μέρα που γεννιούνται ταξιδεύουν ελλαδα μετα σε πετ σοπ με τυχαίες συνθήκες νερου και αλλα ψαρια μαζι και μετα κι αλλο ταξίδι σπιτι μας. Ίσως να ειναι και από συσσώρευση αμμωνίας και αλλα!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ενταξει ρε φιλαρακι, δεν πειραζει. Συμβαινουν αυτα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω να υπαρχει χομπίστας που να μην εχει χάσει ψαρι

 

Το χόμπι συνεχίζεται...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Οσο να ναι στεναχωριέσαι , κυρίως για την ώρα που το βλέπεις αποκομμένο και να βασανίζεται ..

Οσο για αυτο που αναφέρατε παιδια , στην τελευταια παρτίδα με ψάρια που πήρα , έκανα ενα τέστ αμμωνίας στη σακούλα του Pet shop και ήταν αρκετά ανεβασμένη η τιμή . ¨Το ψαράκι που έφυγε ήταν απο άλλη παρτίδα , αλλα υποψιαζομαι οτι κάτι ανάλογο θα συνέβαινε και εκεί ..Τέλος πάντων , έκανα μετρήσεις μόλις τώρα και η αμμωνία μου είναι μηδενική , νο2 0 , νο3 5  .

Σημερα έκανα και την εβδομαδιαία  αλλαγή του νερού ..Ας ελπίσουμε να ήταν αυτή η αιτία του χαμού και να μην μεταδοθεί το οτιδήποτε στα υπόλοιπα ψαράκια .. Ευχαριστω παιδια , όλους σας .

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...