Jump to content

Recommended Posts

Παιδια καλησπερα εκανα μετρησεις σημερα με ενα φιλο στο kh αλλη ωρα απο οτι κανω συνηθοςκαι μου εδειξε 6,8 . Το τεστ ειναι τις salifert δεν εχει λιξει . Λογικα μπορει να πεζει ρολο οτι τα φωτα δεν εχουν ανοιξει ακομα ,απο εχτες το βραδυ που εκλεισαν στις 10 και τωρα ειναι 2το μεσημερι.Στο τεστ κατα τη μετρησει μου διχνει ροζ και αν σηνεχισω να ριχνω σταγωνα σταγωνα ακομα με την μικρη τη συριγκα απο ροζ γινεται πορτοκαλι .Σε πιο απο τα δυο περνω τη μετρησει; Μημπος κανω καποιο λαθος

Link to comment
Share on other sites

Απ ότι θυμάμαι στις οδηγίες λέει red-orange or pink όποιο φανεί πρώτο...

Link to comment
Share on other sites

Μετρας παντα με τον ιδιο τροπο και χρωμα παντα.κανε ενα test με το μπουκαλακι που εχει μεσα για να δεις εαν ειναι οκ.

Link to comment
Share on other sites

Νικο δεν εχει μεσα το μπουκαλακι για να τσεκαρω. Σε ενα video με τεστ salifert kh στο youtube αυτος που το κανει μολις αλλαξει χρωμα κρατα αυτη τιν τιμη ,και στι συνεχεια ριχνει σταγωνες για να δει αν θα ξανα αλλαξει χρωμα , και ετσι βλεπει αν δεν αλλαξει ειναι η πρωτη τιμη και αν αλλαξει κρατα την δευτερη

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω με αυτό που είδες στο youtube. Και εγω έτσι μετράω. Με το που έρθει ο αποχρωματισμός με την σταγόνα  ουσιαστικά ειναι και η τιμή του ΚΗ. Τώρα άν ειναι η τιμή του ΚΗ 10 ή 10,5 εγώ αυτή την απόκλιση την θεωρώ αμελητέα.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω με αυτό που είδες στο youtube. Και εγω έτσι μετράω. Με το που έρθει ο αποχρωματισμός με την σταγόνα ουσιαστικά ειναι και η τιμή του ΚΗ. Τώρα άν ειναι η τιμή του ΚΗ 10 ή 10,5 εγώ αυτή την απόκλιση την θεωρώ αμελητέα.

Ευγενιε εαν δουλευεις πελλετ δεν ειναι αμελλητεα ειδικα εαν απο 7,3 7,4 παει 7,8 7,9.
Link to comment
Share on other sites

Νικο ποιά πελλέτ λές ?

τα nb εχω αλλα δεν νομιζω να εχει σημασια.
Link to comment
Share on other sites

Παιδια εγω ετσι οπως μετραγα με πορτοκαλι απωχροση εχω kh 8,5 ενω με ροζ εχω 7 . Πια ειναι η σωστη; Και αν πρεπει να το ανεβασω;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!!!:) με ροζ μετράω και εγω φίλε Κουρκούλη ούτε εχω πάει παρακάτω να δω Την άλλη απόχρωση,όταν γίνονταν ροζ εκει επερνα μέτρηση..πάντως κοιτά να βάλεις στο πρόγραμμα σου μια δοσομετρικη ;)

Link to comment
Share on other sites

Το σωστό σύμφωνα και με οδηγίες του Habib της salifert είναι όταν αλλάζει χρώμα. Πράγμα εύκολο να το διαπιστώσεις άμα κάνεις και το τεστ με το υγρό που έχει μέσα για αναφορά. Όπως λέει και ο Νίκος αν δεν σε ενδιαφέρει η τιμή αλλά η σταθερότητα καλό είναι να το κάνεις πάντα με τον ίδιο τρόπο.

Δείτε εδώ και φώτο από την μετρηση

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?/topic/40045-Salifert-Profi-Test#entry851796

Sent from the dungeons of Mordor

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...