Jump to content

Εχω θεμα με μπαλαστ τ5..


xrys24

Recommended Posts

Καλησπερα παιδια..εχω ενα μπαλαστ τ5 2χ21 και θελω να δουλεψω μονο την μια λαμπα αλλα το μπαλαστ δεν μου κανει την χαρη..μηπως ξερει κανενας αν μπορω με καποιο τροπο να δουλεψει με μια λαμπα?

Link to comment
Share on other sites

Εαν το ballast δεν δουλεύει μόνο με την μια λάμπα όσο και να το παλέψεις δεν θα σου κάνει την χάρη.

 

Link to comment
Share on other sites

Ουτε με καποιο γεφυρομα ε?

Link to comment
Share on other sites

Αυτο ειναι

post-57908-0-64695000-1434302152_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - xrys24
Link to comment
Share on other sites

Φυσιολογικά πρέπει να δουλέψει και με μια λάμπα.

Έχεις τσεκάρει τις συνδέσεις σου και τις επαφές σου?Το ballast είναι δουλεύει?

Link to comment
Share on other sites

Τα εχω δει,δουλευε με δυο λαμπες δεν εχω καιρο που το εβγαλα..θα τα ξανατσεκαρω να δω!και οταν το εβγαλα προσπαθεισα να δουλεψω την μια αλλα αναβωσβηνε..τωρα δεν κανει ουτε αυτο.η λαμπα δεν ειναι καμμενη σιγουρα!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παλικάρια...απ'όσο ξέρω υπάρχουν ballast για 1 λάμπα τ5 και ballast για 2 λάμπες τ5, αν ήταν έτσι δεν θα υπήρχαν 2 ειδών θα κάναμε και έτσι τη δουλεία μας...με λίγα λόγια απο όσα έχω δει εκ πείρας και απο όσα έχω ακούσει δεν γίνεται αυτό με τιποτα, ή αλλάζεις ballast για μια λάμπα τ5 ή φοράς πανω και τις 2

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παλικάρια...απ'όσο ξέρω υπάρχουν ballast για 1 λάμπα τ5 και ballast για 2 λάμπες τ5, αν ήταν έτσι δεν θα υπήρχαν 2 ειδών θα κάναμε και έτσι τη δουλεία μας...με λίγα λόγια απο όσα έχω δει εκ πείρας και απο όσα έχω ακούσει δεν γίνεται αυτό με τιποτα, ή αλλάζεις ballast για μια λάμπα τ5 ή φοράς πανω και τις 2

έτσι είναι...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παλικαρια μου καλημερα!Το ξερουμε οτι υπαρχουν διαφορα μπαλαστ στην αγορα απλα προσπαθουμε αν γινεται κατι,μια λυση!Το να παρω αλλο το ξερω κ μονος μου,δεν θα εμπαινα στο κοπο καν να γραψω!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παλικάρια...απ'όσο ξέρω υπάρχουν ballast για 1 λάμπα τ5 και ballast για 2 λάμπες τ5, αν ήταν έτσι δεν θα υπήρχαν 2 ειδών θα κάναμε και έτσι τη δουλεία μας...με λίγα λόγια απο όσα έχω δει εκ πείρας και απο όσα έχω ακούσει δεν γίνεται αυτό με τιποτα, ή αλλάζεις ballast για μια λάμπα τ5 ή φοράς πανω και τις 2

 

 

έτσι είναι...

Εχω διπλο ballast το οποιο τρεχει με μια μονο λάμπα.

Αν το εχεις και καθεται γιατι να μην το χρησιμοποιησεις...

Τα ballast μου εμενα ειναι διαφορετικα.

post-47325-0-15891000-1434359308_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

κανονικα το διπλο θελει και της 2 λαμπες ταυτοχρονα και στα ιδια βαττ για να της οδηγη σωστα. αυτο που λες οτι σε διπλο εβαλες μονο την μια και ειναι οκ πρωτη φορα το ακουω στα 10 χρονια που εργαζομαι στα ηλεκτρολογικα .. αν μπορεις κανε το κυκλωμα του ballast και το κυκλωμα που εφαρμοσες εσυ πανω του με την μια λαμπα. η λαμπα αυτη ποσο καιρο λειτουργει ετσι? ειδες καποια φθορα στην επικαλυψη εσωτερικα του φθοριου? τα ακρα της λαμπας μαυρισαν? αν ναι σε ποσο καιρο?

Link to comment
Share on other sites

Μανωλη εμεις ηλεκτρολογοι δεν ειμαστε!Αν εισαι εσυ πες μας οτι δεν γινεται..το οτι υπαρχουν διαφορα μπαλαστ το ξερω κ εγω,αλλα αν γινοται κατι με αυτο κριμα δεν ητανε να δωσω λεφτα να παρω κ αλλο κ να καθεται?αυτο ρωτησα δεν θελω ανατομια της λαμπας..κ να που μαθαμε κατι οτι γινεται!κ δεν νομιζω να εχει προβλημα ο Νικος ολοι εχουμε δει τα ενυδρεια του-φυτα του!

Link to comment
Share on other sites

κανονικα το διπλο θελει και της 2 λαμπες ταυτοχρονα και στα ιδια βαττ για να της οδηγη σωστα. αυτο που λες οτι σε διπλο εβαλες μονο την μια και ειναι οκ πρωτη φορα το ακουω στα 10 χρονια που εργαζομαι στα ηλεκτρολογικα .. αν μπορεις κανε το κυκλωμα του ballast και το κυκλωμα που εφαρμοσες εσυ πανω του με την μια λαμπα. η λαμπα αυτη ποσο καιρο λειτουργει ετσι? ειδες καποια φθορα στην επικαλυψη εσωτερικα του φθοριου? τα ακρα της λαμπας μαυρισαν? αν ναι σε ποσο καιρο?

 

Tι να σου πω...

Ετσι τρεχει οσο καιρο τρεχουν τα γαριδαδικα, 2-3 χρονια. 

Λαμπες ναι καπου καπου μου μου μαυριζουν οι ακρες οπως λες, αλλα στους 6 -8 μηνες.

Ετσι και αλλιως εγω τις αλλαζω ολες τις λαμπες μου καθε εξαμηνο.

Δεν εκανα κατι περιεργο, το συνδεσα οπως το διαγραμμα που φαινεται στην λαμπα.

Επειδη ειμαι ασχετος απο ηλεκτρολογικα, αυτο που εχω ειναι μεγάλο σε μεγεθος , μηπως εχει μεσα 2 ballast ξεχωριστα?

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον σου αναβόσβηνε μου μυρίζει θέμα σε κάποια επαφή.Από τα καλώδια μέχρι και τα ντουί αν έχουν εφαρμόσει σωστά στην λάμπα.

 

@SiReX Νομίζω για τους τύπους των ballast που υπάρχουν και τον τρόπο που δουλεύουν τα ξεκαθαρίσαμε από το #2 και ακόμα περισσότερο στο #5

που βλέπουμε το διάγραμμα των συνδέσεων.

 

@mopani Ενδεχομένος η εμπειρία σου θα μπορούσε να βοηθήσει τα μηνύματα σου όμως δεν το κάνουν.

Στην φώτο στο #5 βλέπω δυο λάμπες που δουλεύουν ανεξάρτητα.Αν βλέπεις εσύ κάτι διαφορετικό δώσε μας τα φώτα σου :)

 

 

Link to comment
Share on other sites

Σε Rio 125 8ετίας, το μανισίσιο φωτιστικό με 2x18 watt και λάμπες Τ8 δούλευε πάντα και με δύο λάμπες και με μια καμμένη λάμπα (όχι χωρίς λάμπα). Το ballast κάηκε, αντικατασταθηκε με νεότερο. Δεν έχω όμως καμμένη λάμπα για να πω πως δουλεύει...

Τα ballast #24 στην φώτο 5:

http://www.aquazone.gr/forums/topic/94365-αλλαγή-φωτιστικού-σε-rio125

Έγινε επεξεργασία - theodor72
Link to comment
Share on other sites

εαν το είχα στο χέρι και το μετρούσα θα σου έλεγα με σιγουριά εαν παίζει να ανάψει με 1 λάμπα.. μέχρι τώρα γνωρίζω απο τους κατασκευαστές οτι πρέπει να γίνετε το κυκλωμα σύνδεση λάμπες βαττ.κ.λ.π. έτσι όπως ορίζει ο κατασκευαστείς διαφορετικά η δεν θα ανάψουν η λάμπες η θα καούν όλα η θα γίνει βραχυκύκλωμα.κ.λ.π.. κάποια όμως μπορούν να το κάνουν με μια απλή γεφύρωση.. στο δικό σου πάιζει να γίνετε και χωρίς τίποτα γιατί ενδέχετε απο οτι είδα να είναι ανεξάρτητη η μια λάμπα απο την άλλη.. αλλά έτσι δεν μπορω να είμαι σίγουρος..

Link to comment
Share on other sites

η ερωτήσεις nicpapa έγιναν για να δω και να μάθω κάτι που ίσως δεν γνωρίζω και πώς τα κατάφερες για να μαθένουμε μιας και δεν είναι τόσο απλό να γίνει αλλά και ασφαλές..και αν η λάμπες ανάβουν σωστά ή καταπονούνται και ξεθοριάζουν η μαυρίζουν πρόωρα και πολύ η άκρες τους. Συγνώμη που στην αρχή δεν είμουν ξεκάθαρος και είχα γράψει το μήνυμα βιαστικά στο πόδι..

Link to comment
Share on other sites

μπορείς να ρωτήσεις σε ένα κατάστημα με ηλεκτρολογικά που κάνουν και μελέτες φωτισμού έαν το μπάλαστ σου μπορεί και πώς να δουλέψει με μια λάμπα.. να το έχεις μαζί σου έτσι απλά μια ερωτηση είναι.. για να είσαι σίγουρος χώρις δοκιμές με άγνωστο αποτέλεσμα.. εγώ μιά φορά έκανα γέφυρα σε μπάλαστ και άναψε η μία λάμπα αλλά δεν το δοκίμασα καιρό για δω τα αποτελέσματα μακροπρόθεσμα.. δεν χρειάστικε ποτέ και για κανένα λόγο να γίνει κα´τι τέτοιο με αμφίβολα αποτελέσματα σε βάθος χρόνου.. δηλ. αν χαλάει το μπάλστ η λάμπες η ποιότητα του φωτός τους κ.λ.π.

Link to comment
Share on other sites

nicpapa το μέγεθος του μπάλαστ δεν έχει να κάνει αν είναι διπλό η μονό.. μετά από 6-8 μήνες φυσικό είναι να μαυρίζουν τα άκρα.. ακόμη και να καταπονήτε μια λάμπα σε 6 μήνες που της αλλάζεις δεν υπάρχει κανένα θέμα.. έκανες το κύκλωμα όπως στο σχέδιο αλλά με μιά μόνο? ε..? στο μπάλαστ σου τότε γίνετε αυτό.. δεν μπορώ να το γνωρίζω με σιγουριά για του φίλου.. άσε που δουλεύω 4 εταιρίες ..δεν ξέρω η άλλες τι και πώς είναι το κύκλωμα τους όπως τα δικά σας.. μην με παρεξηγήτε για τα πολλά και ακατάστατα μηνύματα δεν μπορώ να γράψω ένα συνεχόμενο

Link to comment
Share on other sites

nicpapa το μέγεθος του μπάλαστ δεν έχει να κάνει αν είναι διπλό η μονό.. μετά από 6-8 μήνες φυσικό είναι να μαυρίζουν τα άκρα.. ακόμη και να καταπονήτε μια λάμπα σε 6 μήνες που της αλλάζεις δεν υπάρχει κανένα θέμα.. έκανες το κύκλωμα όπως στο σχέδιο αλλά με μιά μόνο? ε..? στο μπάλαστ σου τότε γίνετε αυτό.. δεν μπορώ να το γνωρίζω με σιγουριά για του φίλου.. άσε που δουλεύω 4 εταιρίες ..δεν ξέρω η άλλες τι και πώς είναι το κύκλωμα τους όπως τα δικά σας.. μην με παρεξηγήτε για τα πολλά και ακατάστατα μηνύματα δεν μπορώ να γράψω ένα συνεχόμενο

 

Ναι ρε συ οπως ειναι το διαγραμα, τα υπολοιπα τα αφησα κενα.

Για το μεγεθος,εχω και καποια μονα και ειναι τα μισα.

Εταιρια δεν ξερω τι ειναι.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδια!σημερα θα τα ξανασυνδεσω ολα ενα προς ενα κ θα σας πω με σιγουρια αν αναβει κανονικα το συγκεκριμενο χωρις γεφυρομα με μια λαμπα,γιατι χθες με προβληματισε λιγο εβαλα 2 λαμπες κ δεν δουλεψε καμια μαλλον κατι εκανα λαθος..το μπαλαστ δουλευε πριν ενα μηνα το εβγαλα!

Link to comment
Share on other sites

nipapa αφού είναι οκ! ασε το έτσι! διαφορετικά δεν θα άναβε , θα τρεμόπαιζε ή η λάμπα θα έβλεπες οτι βγάζει πολύ και ''περίεργο'' φως ή θα καιγόταν κάτι..

 

xrys24 ή έκανες λάθος το κύκλωμα ή δεν πάτησε ένα καλώδιο ή κάποιο ντουί ,κλέμα.. ή είναι καμένες η λάμπες ή το μπάλαστ ή και κάτι στην όλη σύνδεση είχε διακοπή δεν υπήρχε συνέχεια στο ρεύμα..

δοκίμασε το με 2 δύο λάμπες αλλά να ξέρεις σίγουρα οτι είναι καλές και αν ανάψει μετά μόνο την μία όπως λέει στο διάγραμμα (κύκλωμα) του και αν ανάψει είσαι τυχερός!. 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα φιλος!Σημερα το πηγα σε εναν φιλο ηλεκτρολογο κ δεν αναψαμε την λαμπα,το μετρησε κ δεν εβγαζε ρευμα στισ εξοδους..μαλλον καμμενο!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...