Jump to content

ερώτηση για λεντ και φακούς.


baggos777777

Recommended Posts

Λοιπόν σκέφτομαι να φτιάξω ένα φωτιστικό με λεντ για το ριφ μου και θέλω να μάθω αν ειναι ανάγκη να βάλω φακούς. Να πω ότι το ενυδρείο είναι 60 ύψος και το φωτιστικό θα πατάει στης κόντρες του ενυδρείου απανω.

Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται την ποσότητα και το βάθος που θες να φτάσουν !

Αν βάλεις λίγα δεν εχει νόημα να βάλεις φακούς !

Αν είναι πολλα και πυκνά σίγουρα θα εχεις καλύτερη δυησδιση! (Αν γράφετε έτσι ;)

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν σκέφτομαι να φτιάξω ένα φωτιστικό με λεντ για το ριφ μου και θέλω να μάθω αν ειναι ανάγκη να βάλω φακούς. Να πω ότι το ενυδρείο είναι 60 ύψος και το φωτιστικό θα πατάει στης κόντρες του ενυδρείου απανω.

Δηλαδη ποσο ύψος θα εχουν απο την στήλη του νερού;

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη ποσο ύψος θα εχουν απο την στήλη του νερού;

το πολυ 5 ποντους.

Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται την ποσότητα και το βάθος που θες να φτάσουν !

Αν βάλεις λίγα δεν εχει νόημα να βάλεις φακούς !

Αν είναι πολλα και πυκνά σίγουρα θα εχεις καλύτερη δυησδιση! (Αν γράφετε έτσι ;)

θα βαλω 72 λεντ 3 βατ το ενα.

Link to comment
Share on other sites

Έχω φτιάξει ακριβώς το ίδιο !

Bridgelux 3w να φανταστώ ;

Link to comment
Share on other sites

Έχω φτιάξει ακριβώς το ίδιο !

Bridgelux 3w να φανταστώ ;

Απο το ebay τα εχω πάρει που τα εχει ενας φιλος ενα χρόνο τωρα τα ίδια χωρίς πρόβλημα.
Link to comment
Share on other sites

5 πόντους απο την στάθμη ειναι πολυ λιγο θα εχεις καψίματα πολλα πιστευω

Λυκουργο αν είναι έτσι θα το σηκώσω λιγο. Το θέμα είναι ότι το παιδί που εχει τα ίδια λεντ που πήρα και εγω δεν εχει φακούς και απλώνεται ωραία ο φωτισμός του. Και γιαυτό σκέφτομαι να μην βάλω και εγω φακούς.
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν στο φωτιστικό που σκέφτομαι να φτιάξω λεω να βαλω 45 μπλε 6 κοκκινα και 22 άσπρα. Τι λέτε θα χρειαστεί κάτι άλλο σε χρώμα?

Link to comment
Share on other sites

Έχω φτιάξει ακριβώς το ίδιο !

Bridgelux 3w να φανταστώ ;

Για πες μου τι συνδυασμό εχεις κανει εσύ με τα λεντ?
Link to comment
Share on other sites

Για πες μου τι συνδυασμό εχεις κανει εσύ με τα λεντ?

 

36 blue ,Royal Blue

 

18 white 50% 6500K ,  50% 12000K

 

3 green

 

3Cyan

 

9  UV

 

2 Red

 

συν 80βαττ λεντομπαρες

Link to comment
Share on other sites

36 blue ,Royal Blue

18 white 50% 6500K , 50% 12000K

3 green

3Cyan

9 UV

2 Red

συν 80βαττ λεντομπαρες

Σε ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά σκέφτομαι για αλλαγή ενυδρείο τέλος του χρόνου πάλι και θέλω να κάνω κάτι που να το βάλω στο καινούργιο μου 300+ λίτρα.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά σκέφτομαι για αλλαγή ενυδρείο τέλος του χρόνου πάλι και θέλω να κάνω κάτι που να το βάλω στο καινούργιο μου 300+ λίτρα.

Τι λεντ μου προτείνετε για να πιάσει το φάσμα τον τ5? Εγω πάντως πιστεύω ότι δεν θα εχω τα ίδια χρώματα με της φθορίου με αυτή τον λεντ.
Link to comment
Share on other sites

Τώρα στα 210 λιτρα εχω 4 τ5×39 βατ 2 μπλε 1 άσπρη 1 ροζ. Και είμαι σε σκέψη αν παω σε λεντ.

Link to comment
Share on other sites

Βαγγέλη γιατι θες να αλλάξεις το φωτισμό; Δεν είσαι ικανοποιημένος;

 

Nα ξερεις οτι τα led δεν εχουν τη διασπορά που εχουν οι Τ5, θα εχεις σκοτεινά σημεία, σκιες εκει που δεν φτάνει το led. Και θέλει πολυ δυνατό και επίπονο σχεδιασμό για να προσπαθήσεις να βγάλεις το ίδιο φάσμα, κι αν..

 

Eπίσης πρέπει να λάβεις υπ'όψιν σου και την προσαρμογή του ενυδρείου απο Τ5 σε led.

 

Γιατι δεν δοκιμάζεις να βάλεις led σαν βοηθητικά, να κανεις δηλαδή ενα συνδυασμό led και Τ5. Ετσι το εχω κι εγω και παίρνεις τα καλα και απο τους δυο φωτισμούς.

 

Πάρε δυο έτοιμες λάμπες led, οσα βαττ νομιζεις και δοκίμασε.

 

Link to comment
Share on other sites

Θοδωρή αυτό φοβάμαι και εγω με της σκιές και τα νεκρά σημεία που εχω δει σε ενυδρεία φίλων μου..Για πες τι έχεις κανει εσυ ακριβώς?

Link to comment
Share on other sites

Ικανοποιημενος ειμαι αλλά δεν θέλω να της αλλάζω και καθε χρόνο ρε συ Θοδωρή και εκτός αυτό ανεβάζουν και τρελες θερμοκρασίες.

Link to comment
Share on other sites

Ο φιλος που σου ειπε για τη διασπορα των

Τ5,εχει απολυτο δικιο.Ειναι, οχι δυσκολο,

θελει πολλες δοκιμες για να φωτιστει ολο

το ενυδρειο,χωρις σκιες, η, disco effect.

Μπες σε καποιο site που ειδικευεται στα

LED,π.χ. ledgroupbuy, για να παρεις πληρο-

φοριες για φακους αναλογα το υψος του

ενυδρειου σου και την αποσταση του φωτι-

στικου,το φασμα κλπ.

Επισης, μπορεις να δεις και ετοιμες κατα-

σκευες για να κρινεις και να αποφασισεις.

Ειναι παντως μεγαλη σπαζοκεφαλια για

να ξεκινησεις τετοια κατασκευη μονος σου.

Ελπιζω να βοηθησα.

Φιλικα

Μανος.

Link to comment
Share on other sites

Θοδωρή αυτό φοβάμαι και εγω με της σκιές και τα νεκρά σημεία που εχω δει σε ενυδρεία φίλων μου..Για πες τι έχεις κανει εσυ ακριβώς?

 

Εγω στο ενυδρείο μου 160 λίτρα εχω 4χ24Watt T5-δυο blue plus-μια coral plus-μια actinic και εχω βαλει δυο τετοιες στα 27 Watt.

http://www.ebay.com/itm/E27-9-15-21-27-36-54W-LED-Aquarium-Light-Coral-Marine-Reef-Tank-Grow-Lamp-Bulb-/181446705116?pt=LH_DefaultDomain_15&var=&hash=item2a3f10ffdc

 

Τωρα αγόρασα και δυο τετοιες : http://www.ebay.com/itm/Full-Spectrum-E27-Fixture-7-LED-Aquarium-Coral-Reef-Light-Fresh-Saltwater-PAR30/141684834427?_trksid=p2047675.c100011.m1850&_trkparms=aid%3D222007%26algo%3DSIC.MBE%26ao%3D1%26asc%3D20140602152332%26meid%3Dcac398e8353f4f5d8cd813a2b77b4d27%26pid%3D100011%26rk%3D7%26rkt%3D10%26sd%3D141457772907

 

αλλα δεν τις εχω βαλει ακομα λογω χρόνου.

 

Ολες αυτες οι λάμπες εχουν φακούς στις 60 μοίρες οπότε ειναι σαν spot. Tις εχω βάλει στους 25 πόντους απο το νερό.

Ειμαι πολυ ευχαρστημένος,, φωτίζουν κυρίως τα sps και βλέπω πολυ καλή ανάπτυξη.

Αν θες περισσότερες πληροφορίες τηλεφώνησε μου να σου πω.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ παιδιά για της πληροφορίες σας μάλλον θα κάτσω στα αβγά μου και θα μείνω με της τ5 και βλέπουμε για μετά απο μερικά χρόνια για λεντ.

Link to comment
Share on other sites

Θοδωρή πάντως ωραίες και η δευτερες λάμπες που πήρες πρέπει να σου κάνουν δουλειά. Αλλά θεωρώ με το ρεύμα που καίνε βάζεις ακόμα 1-2 τ5 και είσαι τούμπανο απο φως. Στα περισσότερα ενυδρεία που ειχα τα δουλευα με 6 λάμπες και τα sps ήταν μια χαρά.

Link to comment
Share on other sites

Θοδωρή πάντως ωραίες και η δευτερες λάμπες που πήρες πρέπει να σου κάνουν δουλειά. Αλλά θεωρώ με το ρεύμα που καίνε βάζεις ακόμα 1-2 τ5 και είσαι τούμπανο απο φως. Στα περισσότερα ενυδρεία που ειχα τα δουλευα με 6 λάμπες και τα sps ήταν μια χαρά.

 

Nαι Βαγγέλη, το σκέφτηκα να βάλω αλλες δυο Τ5 αλλα δεν υπάρχουν χρήματα για εξτρα φωτιστικό, αυτες οι led ειναι και σχετικά φτηνές και δεν καινε πολυ ρευμα.

 

Καλύτερα που δεν την κάνεις την αλλαγή, ειμαι της άποψης πως οταν κατι πάει καλα στο ενυδρείο δεν το αλλάζω. Οι ριζικές αλλαγές φωτισμού στα ενυδρεία εχουν ρίσκο.

 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Λοιπόν παίδες άλλαξα ενυδρείο τελικά και πηρα το φωτιστικό ενός φίλου μου εχει του παρακάτω φακούς έχουν διαφορά απο του διαφανές? Εχει κανεις τους ίδιους? http://www.aquastyleonline.com/products/80-degree-Bridgelux-lens-%28B-type%29.html

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...