Jump to content

Aυτοματη αναπληρωση ταυτοχρονα σε 3 ενυδρεια


klipitiklopos

Recommended Posts

Ηθελα απο καιρο να βρω μια λυση για να μην βρισκω τα ενυδρεια μου με την σταθμη του νερου κατεβασμενη αρκετα, και φυσικα τις παραμετρους του νερου οπου ηθελαν.

Μιας και ομως εχω crs πλεον και θελω να ασχοληθω (λεμε τωρα)icon_biggrin.gif με επιλεκτικες αναπαραγωγες, δεν γινοταν ετσι μιας και ειναι απαιτητικο ειδος.

Οποτε εφτιαξα εναν αυτοματισμο, οπου με ενα βαρελι και μια αντλια μεσα, να παρακολουθει την σταθμη των 3 ενυδρειων που εχω στον ιδιο χωρο, και αφου δουλευει ρολοι ειπα να το μοιραστω μαζι σας μηπως και αντιμετωπισε τον ιδιο προβληματισμο και καποιος αλλος.

Το σχεδιακι ειναι σχετικα απλο για οσους εχουν μια επαφη με τα ηλεκτρονικα, για τους υπολοιπους μαλλον θα δυσκολευτουν.

Οποτε σας παραθετω την κατασκευη.

Το σχεδιο που το ειχα φτιαξει αρκετο καιρο πριν, αλλα λογω καποιων υποχρεωσεων δεν καταφερα να το υλοποιησω τοτε.

 

AYTOMATHANAlphaPiLambdaEtaRhoOmegaSigmaE

 

Στο γκριζο περιγραμμα απεικονιζεται ενα ρελε μιας επαφης 12v/10A.

Χρησιμοποιω απο ενα για καθε φλοτερ, και αλλο ενα για την τροφοδοσια της αντλιας η οποια ειναι 230v γιατι αυτην ειχα, αλλα με καποιες αλλαγες στο σχεδιο μπορει να χρησιμοποιηθει και 12v.

Χρησιμοποιω εξωτερικο τροφοδοτικο για την κατασκευη για να διατηρηθει το μεγεθος του κουτιου σε λογικο μεγεθος, αλλα και γιατι το ειχα ηδη εγκατεστημενο στο εσωτερικο του ντουλαπιου.

Εσεις μπορειτε να χρησιμοποιησετε ενα πακακι 12v/1A.

Το καθε ρελε διαγειρεται απο ενα φλοτερ που ειναι συνδεδεμενο σε σειρα με το πηνιο του, και στις επαφες συνδεω τα φορτια οπου χρησιμοποιω ηλεκτρομαγνητικες βαλβιδες που τις βρηκα στο e-bay: http://www.ebay.com/itm/161139004889?_trksid=p2060353.m2749.l2649&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT

Θελει μονο λιγη προσοχη να ειναι gravity feed, αυτο σημαινει οτι δεν προοριζεται για λειτουργια υπο πιεση, για την χρηση που την ηθελα ειναι οτι πρεπει και σε καλη τιμη.

Για να μην οπλιζουν ομως ταυτοχρονα και τα αλλα ρελε που τροφοδοτουν τα υπολοιπα ενυδρεια ασχετα με το υψος της σταθμης, τα απομονωνω συνδεοντας διοδους ανορθωσης, οποτε ετσι σιγουρευουμε οτι η σταθμη του καθε ενυδρειου θα παρακολουθειται αυτονομα αφου θα υπαρχει απο ενα φλοτερ σε καθε ενυδρειο.

Για μεγαλυτερη σιγουρια μαλιστα μπορουμε να βαλουμε διπλο φλοτερ, οπου αν κολλησει το πρωτο θα δουλεψει το δευτερο. μην πλημμυρισουμε κιολας.

 

http://www.ebay.com/itm/161320323833?_trksid=p2060353.m2749.l2649&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT

$_12.JPG?set_id=880000500F

 

Επελεξα μονο να τα βαλω μεσα σε πλαστικες θηκες για να μην τυχει και μπουνε τιποτα σαλιγκαρια η φυλλα και μαγκωσουν.

Και αντε αν κολλησουν ανοιχτα δεν θα αναπληρωθει το εξατμισμενο νερο.

Αν ομως κολλησουν κλειστα, η αντλια θα αδειασει ολο το νερο του βαρελιου μεσα στο ενυδρειο, και μολις γεμισει και αυτο στο πατωμα...

Μια καλη ιδεα ειναι οι πλαστικες ποτιστρες που χρησιμοποιουνται στα κλουβια των πουλιων, στο μικρο μεγεθος μαλιστα χωρανε μια χαρα.

WP_20150620_00_39_36_Pro_zpsiooyekl5.jpg

 

WP_20150620_00_45_13_Pro_zps2uftcatq.jpg

 

Εφτιαξα μια βασουλα απο plexiglas με οδηγο για να μπορω να ρυθμισω την σταθμη του νερου που θα κοβει το φλοτερ.

H πλακεττα:

 

WP_20150528_20_25_45_Pro_zps3ao1tqpq.jpg

 

Kαι στο κουτι της ολοκληρωμενη η κατασκευη:
 

WP_20150529_18_51_50_Pro_zps9jkdvlft.jpg

WP_20150529_18_51_21_Pro_zpsj62nn6uj.jpg

Kαι τοποθετημενη:

 

WP_20150529_23_34_09_Pro_zpsydedjagx.jpg

 

To κοκκινο led ειναι ενδειξη οτι ειναι στο ρευμα.

Το κιτρινο οτι εχει ενεργοποιηθει η αντλια, και τα πρασινα αντιστοιχουν στα φλοτερ, δηλαδη οταν αναβει το δευτερο πρασινο και το κιτρινο σημαινει οτι αναπληρωνει με νερο στο δευτερο ενυδρειο.

 

Και η εγκατασταση των βαλβιδων στο βαρελι:

 

WP_20150605_11_31_41_Pro_zpsemxus7ti.jpg

 

Επιτελους μπορω να λειψω για λιγες μερες χωρις να ανησυχω.

 

Aν θελει καποιος καποια διευκρινηση ας ρωτησει.

Έγινε επεξεργασία - klipitiklopos
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τρομερη κατασκευη, Μπραβο φιλε :thumbsu: :thumbsu:

 

Απλο και ευκολο το σχεδιακι μ αυτο εφτιαξα κι εγω την δικια μου αλλα λιγο χυμα

Πρακτικο το διπλο φλοτερακι, δεν το ηξερα

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω.

Mε το διπλο κοιμασαι πιο ησυχος, να κολλησουν και τα 2 μαζι δυσκολο.

Link to comment
Share on other sites

Βρε τρελε τι εχεις κανει εκει... :)

Αντε φτιαξε και αλλο ενα τετοιο συστηματακι για αυτοματες αλλαγες. :P

Έγινε επεξεργασία - nicpapa
Link to comment
Share on other sites

Καλα εκατσες και σκεφτηκες ολο αυτο και το Σαββατο εφτιαξες κι ολας!!!! Το μονο που εδω να πω ειναι ενα μεγαλο μπραβο και πολλα συγχαρητηρια!

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω ολους για τα καλα σας λογια.

Link to comment
Share on other sites

Βρε τρελε τι εχεις κανει εκει... :)

Αντε φτιαξε και αλλο ενα τετοιο συστηματακι για αυτοματες αλλαγες. :P

 

Οταν θα φυγω για το "project" ποιος θα συμπληρωνει βρε;138.gif

Μεχρι τωρα ειχα την μονη "version" στο 80λιτρο και πηγαινε καλα, τωρα που εχω crs σε αλλα 2 ενυδρεια σφιγγουν τα πραγματα.

Οι αλλαγες ειναι τελειως διαφορετικο πραγμα, εκει δεν ειναι μονο το νερο, αλλα και το mineral, tds και λεω να μην το ρισκαρω.

Ηδη ειμαι τυχερος που μου κανουν την χαρη και πανε καλα στην απουσια μου.

Γινεται, το εχω σκεφτει με μια ταιστρα με προκαθορισμενες θεσεις για να μπει το mineral, αλλα ειναι τρελο ρισκο.

Ενας χρονοδιακοπτης με εβδομαδιαια ρυθμιση και απο ενα ακομα φλοτερ και μιια ηλεκτρομαγνητικη σε καθε ενυδρειο. ;)

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλα εκατσες και σκεφτηκες ολο αυτο και το Σαββατο εφτιαξες κι ολας!!!! Το μονο που εδω να πω ειναι ενα μεγαλο μπραβο και πολλα συγχαρητηρια!

 

Οχι φιλε μου δεν το υλοποιησα χθες, το ξεκινησα στις αρχες του μηνα περιμενα και τα υλικα απο e-bay, οποτε εγινε σταδιακα να το ευχαριστηθω κιολας. ;)

Πιο πολυ χρονο μου πηρε να καταληξω στα μπουκαλακια των φλοτερ.icon_biggrin.gif

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...