Jump to content

πεθαναν τα ψαρια


Recommended Posts

οποτε λες να το αφησω λιγο και να κανω καποιο τεστ αμμωνιας; γτ πεταξαν και λευκες κηλιδες; μπορει επειδη ηταν ανεβασμενη η αμμωνια; τι μ προτινεις να κανω;

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει αρρώστια..με την μετακόμιση πεθαναν καποια καλά βακτήρια και σου ανέβηκε η αμμωνία. δε χρειάζεται να ανέβει πολυ,εσω και ένα κλικ πάνω από το 0 αρκεί για να σου σκοτώσει τα ψάρια. .μετα έγινε Νο2 που είναι αυτό που τα καθαρισε.....μετα θα γίνει Νο3 που δεν είναι τοξικά. .και αν πιστευεις οτι ακόμη υπάρχει αρρώστια τότε χωρις ψάρια δεν μπορεί να ζήσει και το παράσιτο σε 48 ωρες..

Μια ενσταση..

το θαλασσιο ick που δεν εχει καμια σχεσει με το τροπικο εχει καπιο διαφορετικο κυκλο ζωης...μπορεις να το τσεκαρεις εδω στο φορουμ !!η ακομη και στο ιντερνετ..

cryptocaryon irritans life cycle.. :)

Link to comment
Share on other sites

ωραια ευχαριστω πολυ. το πρωτο βημα μ θα ειναι να κανω τεστ αμμωνιας!

Link to comment
Share on other sites

Ευκαιρια να το στησεις απ την αρχη φιλε μου τωρα που ειναι αδειο, να καθαρισει και απο το ick

Ανεμιστηρακια μην περιμενμεις απ το e-bay ενα μηνα, εχει το e-shop με 2,50ε!

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

ωραια ευχαριστω!! να το στησω απο την αρχη τι εννοεις; πρεπει να αλλαξω κατι;

Link to comment
Share on other sites

Ευκαιρια να το στησεις απ την αρχη φιλε μου τωρα που ειναι αδειο, να καθαρισει και απο το ick

Ανεμιστηρακια μην περιμενμεις απ το e-bay ενα μηνα, εχει το e-shop με 2,50ε!

 

+1000!! Ανέβασε αν μπορείς και φωτό για να υπάρχει καλύτερη άποψη.

Link to comment
Share on other sites

για μένα φίλε μου βγάλε το αυτοκόλλητο από πίσω και παίξε με τον βράχο σου τώρα που είναι νωρίς και δεν έχεις τπτ μέσα...στην ανάγκη σπάσε κομμάτια και χτίσε λίγο....καλή αρχή και υπομονή πάνω απ όοοοοοοοοολα......

Έγινε επεξεργασία - dano23
Link to comment
Share on other sites

γτ να βγαλω το αυτοκολλητο; αυτα που μ λες ειναι απο θεμα αισθητικης ή αποσκοπούν καπου;

Link to comment
Share on other sites

σου είπα τι θα έκανα εγώ..για τον βράχο αποσκοπεί στο όταν αρχίζεις να βάζεις ζωντανά μέσα άμα δεν σ αρέσει θα ναι δυσκολότερο να το φτιάξεις..επίσης σκέψου το όταν αρχίζεις να βάζεις κοράλια πως θα θελες να είναι...το αυτοκόλλητο καθαρά αισθητική άποψη...το ξαναλέω είναι προσωπική άποψη αυτό που γράφω....άμα σ αρέσει εσένα έτσι εμάς μας περισσεύει...

Link to comment
Share on other sites

φίλε μου εγώ θα σου έλεγα να ρωτήσεις το παιδί που σου έδωσε το ενυδρείο αν παρατήρησε λευκά στίγματα στα ψάρια που του ψόφησαν. επίσης επειδή είναι καλοκαίρι και θα σε ταλαιπωρήσει το ενυδρείο θα σου έλεγα να το αφήσεις να τρέχει χωρίς ψαρια μέχρι τα μέσα Σεπτέμβριο. εως τότε μάζεψε χρήματα για εξοπλισμό και αναλώσιμα που σου είναι τελείως απαραίτητα.

 

θα σου έλεγα να μή μπλέξεις με φάρμακα. Τώρα αν σε τρώει να βλέπεις κάτι ζωντανό μέσα τότε πάρε ανεμιστήρακια και ξεκίνα με ασπόνδυλα. Όχι όμως πριν πάρεις μετρήσεις

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Για ψύξη αν βαλεις ανεμιστηρακια θες κοντρολερ θερμοκρασίας επισης τα τεστ ειναι απαραίτητα!! Δεν ειδα να γραφεις για αλατοτητα ποσο εχεις και αν μετράς αλλα και για αναπλήρωση που ειναι απαραίτητη τωρα το καλοκαίρι και ειδικά σε αυτα τα λίτρα.

Και κατι ακομα νερό βρύσης η οσμωση;

Link to comment
Share on other sites

γεια σου φιλε μου! σ ευχαριστω για το ενδιαφερον, καπως ετσι το σκεφτομαι και εγω.. του χρονου ομως το καλοκαιρι ( ξερω μακρια ειναι αλλα σκεφτομαι) δεν θα ειναι δυσκολο παλι;;

Link to comment
Share on other sites

νερό βρυσης εχω

αλατοτητα 1023

η αληθεια ειναι πως δεν εκανα τεστ πριν βαλω ψαρι..

ποια τεςτ θεωρειτε απαραιτητα πριν βαλεις ψαρι;

Link to comment
Share on other sites

Για ψαρακι και μονο για ψαρακι δεν θες τιποτα..καταλαβενς πως καθεσε σε αναμενα καρβουνα!!!εγω θα ημουν σε πολυ χειροτερι φαση!! :P αστο κανα μηνα χωρις ψαρακι οστοσο βαλε κανα ασπονδυλο (γαριδα καβουακι mithrax) και αστο..

σε αυτο το διαστημα μαζεψε κανα φραγκο,και ΜΠΑΙΝΕΙΣ ΔΥΝΑΜΙΚΑ ΝΑ ΤΟ ΠΑΣ ΣΦΑΙΡΑ!!!!

να θυμασε το καλυτερο φαρμακο για το ενυδρειο ειναι η υπομονη.. κανε λιγακι κανα μηνα 40 μερες και ορμα μετα!!!

Link to comment
Share on other sites

Ξεχασα ανεμυστηρακια παρε ομως για οτιδηποτε φιλοξενησεις τωρα με της ζεστες...και αστο να δουλεψει το ενυδρειο..(αυτο ξερει τι θα κανει)

καλημεραααα!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...