Jump to content

Κοινωνικό φυτεμένο 60 λτ


Antonis K

Recommended Posts

Γενική κατηγορία ενυδρείου 
Κοινωνικό Φυτεμένο 

Γενικές Πληροφορίες
Διαστάσεις Ενυδρείου (ΜxΠxΥ):60 30 40
Συνολικά Λίτρα: 55lt καθαρα
Sump (λίτρα):

Οργανισμοί
Φυτά: Πολλα κ διαφορα
Ψάρια: 8 Neon, 2 Dwarf gourami, 1  ειδος pleco που δεν θυμαμαι πως λεγεται 
Άλλα είδη:

Διακοσμητικά υλικά
Φόντο: Μαυρο χαρτονι
Πέτρες: ναι

Ξύλα:ναι
Άλλα διακοσμητικά :
Υπόστρωμα: Sera floredepot

Βυθός: Καφε χαλικακι JBL

Φωτισμός
Πηγές φωτισμού (πλήθος και τύπος): 1*24W T5 4000K και 3 λεντοταινιες θερμο λευκο για moonlight
Διάρκεια φωτισμού: 8 ωρες η Τ5 και μιση ωρα πριν αναβουν οι λεντοταινιες κ σβηνουν μιση ωρα μετα.

Υποστήριξη οργανισμών 
Φίλτρανση: Eheim Ecopro 130
Θέρμανση/ Ψύξη: Θερμοστατης 50W  και ανεμιστηρακι 120mm για ψυξη Και τα 2 πανω σε ενα STC-1000
Λίπανση: Seachem flourish
Παροχή CO2: Μπουκαλα 2Kg απο πυροσβεστηρα και μανομετρα απο τα βαθη της Κινας + κεραμικο διαχυτη
Άλλες τεχνικές ευκολίες ή/και παρεμβάσεις: Ηλεκτρονικο pHμετρο, 2καναλος ηλεκτρονικος χρονοδιακοπτης για το φωτισμο.
Διατροφή: JBL Granomix


Παράμετροι
pH:7,2
Γενική σκληρότητα (GH): 14
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ): 9
Αμμωνία (ΝΗ3): λογικα 0
Νιτρώδη (ΝΟ2): 0
Νιτρικά (ΝΟ3): 0-10
Φωσφορικά (PΟ4):
Μέση Θερμοκρασία (°C): 26 χειμωνα 27 καλοκαιρι

Συντήρηση
Αλλαγές νερού: 30% ανα βδομαδα
Προετοιμασία νερού/πρόσθετα: αντιχλωριο, λιπασμα κ θερμαντικο(αν χρειαζεται) μεσα σε δοχειο με κυκλοφορητη για καμια ωρα 
Άλλες ρουτίνες συντήρησης: κανα κλαδεματακι οποτε χρειαζεται

Φωτογραφίες:

post-61071-0-90421500-1435000341_thumb.jpg

post-61071-0-00299700-1435000355_thumb.jpg

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Δεν θα σου πω τίποτα για την ψαροσύνθεσή σου..

Θα πω μόνο για τις φωτογραφίες.. οι οποίες είναι Καταπληκτικές!!!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα σου πω τίποτα για την ψαροσύνθεσή σου..

Θα πω μόνο για τις φωτογραφίες.. οι οποίες είναι Καταπληκτικές!!!!

 

Καταρχην σε ευχαριστω για τα καλα σου λογια για τις φωτο. 

Αλλα κατι μου λεει οτι κατι λαθος εχω κανει με τα ψαρακια μου. Τι δεν εγκρινεις?

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα σου προτεινα να βγαλεις την κλαδοφορα που εχεις μεσα. Θα εχεις προβλημα. Εκτος εαν δε βλεπω καλα και ειναι moss...

Link to comment
Share on other sites

Παρα πολυ ομορφο!!!Να το χαιρεσαι!!!
Μ'αρεσει ο συνδυασμος που εχεις κανει με τα ξυλα και τις πετρες...αλλα δεν μας ειπες και τι φυτακια εχεις? :)

Ποσο καιρο τρεχει?

Συμφωνω κι εγω για την moss ball που ουσιαστικα ειναι κλαδοφορα αλγη που ισως στο μελλον να σου δημιουργησει μεγαλο προβλημα αν εξαπλωθει.......ποσο καιρο την εχεις μεσα?

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην σε ευχαριστω για τα καλα σου λογια για τις φωτο.

Αλλα κατι μου λεει οτι κατι λαθος εχω κανει με τα ψαρακια μου. Τι δεν εγκρινεις?

Χα.. Χα..! Δεν ήθελα να χαλάσω αυτήν την πανέμορφη εικόνα που μας έδωσες με αρνητικό σχόλιο.

1. Συμφωνώ και εγώ για την μπάλα αλγης γιατί μπορεί να σου δημιουργήσει προβλήματα.

2. Τα γκουραμι είναι αρκετά αργοκίνητα και θεωρώ πώς μπορείς να τα κρατήσεις στα λίτρα σου.

Δεν τα βλέπω όμως στις φωτογραφίες και πολύ φοβάμαι πώς έχεις 2 αρσενικά... κάτι που επίσης θα σου δημιουργήσει πρόβλημα.

3. Ούτε τα δικά μου ενυδρεία (70 και 150 λίτρα), ούτε το δικό σου κάνουν για πλέκο.

Αν θέλεις ένα χέρι βοήθειας για να φαίνονται πεντακάθαρα τα φυτά σου, μπορείς να βάλεις γαρίδες αμανο.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν απο φυτά παίζουν τα εξής. Ludwigia palustris, bacopa caroliniana, cryptocotyne willissii, Hygrophila difformis και 2 moss balls. Εκτος απο τη Ludwigia που μπήκε σχετικά πρόσφατα όλα τα υπόλοιπα είναι από την πρώτη μέρα που το έστησα, δηλαδή περίπου 8 μήνες. Απο αλγες ειχα λιγο πράσινη στην αρχή (λογικό) και λιγο μαύρη τριχοειδή επειδή μάλλον το είχα παρακάνει με το Flourish. (Με λίγο Excel καθάρισα κ με αυτή) Εύκολα φυτά γενικά, που με τη μπουκαλιτσα CO2  πάνε σφεντόνα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Χα.. Χα..! Δεν ήθελα να χαλάσω αυτήν την πανέμορφη εικόνα που μας έδωσες με αρνητικό σχόλιο.

1. Συμφωνώ και εγώ για την μπάλα αλγης γιατί μπορεί να σου δημιουργήσει προβλήματα.

2. Τα γκουραμι είναι αρκετά αργοκίνητα και θεωρώ πώς μπορείς να τα κρατήσεις στα λίτρα σου.

Δεν τα βλέπω όμως στις φωτογραφίες και πολύ φοβάμαι πώς έχεις 2 αρσενικά... κάτι που επίσης θα σου δημιουργήσει πρόβλημα.

3. Ούτε τα δικά μου ενυδρεία (70 και 150 λίτρα), ούτε το δικό σου κάνουν για πλέκο.

Αν θέλεις ένα χέρι βοήθειας για να φαίνονται πεντακάθαρα τα φυτά σου, μπορείς να βάλεις γαρίδες αμανο.Tt

Τα Gourami έτυχε να κρύβονται πίσω απο τα φυτά. Συνήθως βολτάρουν κ κυνηγιούνται( μάλλον είναι 2 αρσενικά) αλλά χωρίς πολλούς τσαμπουκάδες.

Οσο για τον Pleco Οταν έστρωσε το ενυδρείο κ έβαλα τα ψαράκια είχα λίγη πράσινη άλγη κ ήθελα ενα καθαριστή. Ο πετσοπας μου πρότεινε αυτό το είδος που δε μεγαλώνει πολύ (8cm max μου ειπε). Ανεβάζω φωτο αν μπορεί κάνεις να αναγνωρίσει το ειδος.

post-61071-0-61577900-1435009332_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Τα Gourami έτυχε να κρύβονται πίσω απο τα φυτά. Συνήθως βολτάρουν κ κυνηγιούνται( μάλλον είναι 2 αρσενικά) αλλά χωρίς πολλούς τσαμπουκάδες.

Οσο για τον Pleco Οταν έστρωσε το ενυδρείο κ έβαλα τα ψαράκια είχα λίγη πράσινη άλγη κ ήθελα ενα καθαριστή. Ο πετσοπας μου πρότεινε αυτό το είδος που δε μεγαλώνει πολύ (8cm max μου ειπε). Ανεβάζω φωτο αν μπορεί κάνεις να αναγνωρίσει το ειδος.

Αν δεν κάνω λάθος είναι ancistrus sp και φτάνει μέχρι τα 12.5 εκατοστά άρα δεν θα έχεις πρόβλημα 

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν κάνω λάθος είναι ancistrus sp και φτάνει μέχρι τα 12.5 εκατοστά άρα δεν θα έχεις πρόβλημα 

 

δεν εχουμε αλλη με ανοιχτα τα πτερυγια ??? 

Έγινε επεξεργασία - Irakles
Link to comment
Share on other sites

Γιατί ή μοςς μπαλλ να δημιούργησουν πρόβλημα?

Link to comment
Share on other sites

Επειδή και το φόρουμ έχει το προφίλ δες το και εδώ

Link to comment
Share on other sites

O.Κ. Αντώνη!

Απλά νόμιζα πώς είχες τον κοινό πλεκο.

Πάντως και οι γαρίδες κάνουν πολύ καλή δουλειά!

Να προσέχεις τα γκουραμακια σου τα έχω αδυναμία! Πρόσεχε να βλέπεις και τα δύο να περνάνε σχεδόν όλο τον χρόνο τους στην επιφάνεια. Αν βλέπεις το ένα σε άλλη ζώνη του ενυδρείου σημαίνει ότι φοβάται να ανέβει στην επάνω ζώνη γιατί την έχει καταλάβει o άλλος!

Θα περιμένω να δω και άλλες φωτογραφίες!!!

Link to comment
Share on other sites

Ωραιο το εχεις φτιαξει!

Τα γκουραμι καλυτερα να τα βγαλεις,ειναι μικρο το ενυδρειο για ολα αυτα τα ψαρια.

Κρατα μονο τα νεον και το ανσιστρους.

Η μπουκαλα και ευκολα φυτα να εχεις μονο καλο κανει.

Πρεπει ομως να ξεκινησεις και σωστη λιπανση σε προγραμμα,εκει θα δεις τη διαφορα.

Παρε και αλλες τροφες να ταιζεις,καλο ειναι να εχουμε αρκετες διαφορετικες τροφες.

 

Γιατί ή μοςς μπαλλ να δημιούργησουν πρόβλημα?

 

Δημητρη δεν ειναι μοςς αυτο,ειναι μπαλα αλγης και μαλιστα της χειροτερης,της κλαδοφορα.

Απο τετοιες μπαλες εχουν ξεκινησει αρκετες φορες ενυδρεια να βγαλουν την αλγη αυτη και μετα δεν την σκοτωνεις με τιποτα.

Λαθος τις λενε moss ball,αφου καμια σχεση δεν εχουν με moss

Link to comment
Share on other sites

αρκετά ωραίο ενυδρείο

μπορείς ανάμεσα στο ξύλο που είναι ξαπλωμένο κάτω και στο ξύλο και την πέτρα

να βγάλεις τα 3-4 κλαδέματα που έχεις και να προσθέσεις κάποιο φυτό

το οποίο δημιουργεί θαμνακια (πχ stay rogue, bonsai)

επίσης μπορεί σε μια από τις πέτρες να δέσεις

πάνω της είτε riccia είτε moss

για τα ψάρια και την μπάλα άλγη σου ειπαν

Link to comment
Share on other sites

O.Κ. Αντώνη!

Απλά νόμιζα πώς είχες τον κοινό πλεκο.

Πάντως και οι γαρίδες κάνουν πολύ καλή δουλειά!

Να προσέχεις τα γκουραμακια σου τα έχω αδυναμία! Πρόσεχε να βλέπεις και τα δύο να περνάνε σχεδόν όλο τον χρόνο τους στην επιφάνεια. Αν βλέπεις το ένα σε άλλη ζώνη του ενυδρείου σημαίνει ότι φοβάται να ανέβει στην επάνω ζώνη γιατί την έχει καταλάβει o άλλος!

Θα περιμένω να δω και άλλες φωτογραφίες!!!

Τσεκαρε εδω

 

https://flic.kr/p/pMstUy

 

https://flic.kr/p/pM9C6Z

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ωραιο το εχεις φτιαξει!

Τα γκουραμι καλυτερα να τα βγαλεις,ειναι μικρο το ενυδρειο για ολα αυτα τα ψαρια.

Κρατα μονο τα νεον και το ανσιστρους.

Η μπουκαλα και ευκολα φυτα να εχεις μονο καλο κανει.

Πρεπει ομως να ξεκινησεις και σωστη λιπανση σε προγραμμα,εκει θα δεις τη διαφορα.

Παρε και αλλες τροφες να ταιζεις,καλο ειναι να εχουμε αρκετες διαφορετικες τροφες.

 

 

Δημητρη δεν ειναι μοςς αυτο,ειναι μπαλα αλγης και μαλιστα της χειροτερης,της κλαδοφορα.

Απο τετοιες μπαλες εχουν ξεκινησει αρκετες φορες ενυδρεια να βγαλουν την αλγη αυτη και μετα δεν την σκοτωνεις με τιποτα.

Λαθος τις λενε moss ball,αφου καμια σχεση δεν εχουν με moss

 

Να σου πω την αλήθεια θα λυπηθω πολύ να τα δώσω τα γκουραμια. Εφτά μήνες τώρα δεν έχω χάσει ούτε ενα ψαράκι αρα μάλλον δεν υπάρχει ιδιαίτερο πρόβλημα ε?

(Πες ναι, πες ναι)

Για τις μπαλιτσες με πεισατε ηδη. Τωρα ειναι σε ενα βαζακι με τα σαλιγκαρια που κατα καιρους εμφανιζονται στο ενυδρειο

Link to comment
Share on other sites

αρκετά ωραίο ενυδρείο

μπορείς ανάμεσα στο ξύλο που είναι ξαπλωμένο κάτω και στο ξύλο και την πέτρα

να βγάλεις τα 3-4 κλαδέματα που έχεις και να προσθέσεις κάποιο φυτό

το οποίο δημιουργεί θαμνακια (πχ stay rogue, bonsai)

επίσης μπορεί σε μια από τις πέτρες να δέσεις

πάνω της είτε riccia είτε moss

για τα ψάρια και την μπάλα άλγη σου ειπαν

 Ειχα κάνει μια απόπειρα να στρώσω  Monte Carlo γύρω απο το ξαπλωμένο ξύλο, αλλα το μισό σάπισε (δεν ξέρω γιατί) κ το άλλο μισό μου το ξεθαψανε τα γ@μ#$%να τα σαλιγκάρια που εμφανίστηκαν απο το πουθενά αφού τα περισσότερα τα είχα "ψαρέψει".

Link to comment
Share on other sites

 

 

Δημητρη δεν ειναι μοςς αυτο,ειναι μπαλα αλγης και μαλιστα της χειροτερης,της κλαδοφορα.

Απο τετοιες μπαλες εχουν ξεκινησει αρκετες φορες ενυδρεια να βγαλουν την αλγη αυτη και μετα δεν την σκοτωνεις με τιποτα.

Λαθος τις λενε moss ball,αφου καμια σχεση δεν εχουν με moss

 

Χωρις να θελω να πεισω κανενα!

Κωστα οταν ειχα το 125 φυτεμενο φουλ ( το θυμασαι ) ειχα μεσα αυτη τη μπαλα για πανω απο 

2 χρονια. Δεν μου ειχε βγαλει καθολου αλγη.

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω την αλήθεια θα λυπηθω πολύ να τα δώσω τα γκουραμια. Εφτά μήνες τώρα δεν έχω χάσει ούτε ενα ψαράκι αρα μάλλον δεν υπάρχει ιδιαίτερο πρόβλημα ε?

(Πες ναι, πες ναι)

Για τις μπαλιτσες με πεισατε ηδη. Τωρα ειναι σε ενα βαζακι με τα σαλιγκαρια που κατα καιρους εμφανιζονται στο ενυδρειο

Δυστυχως το ενυδρειο σου ειναι μικρο για ολα αυτα τα ψαρια και ειδικα αν εχεις 2 αρσενικα,θα αρχισει και θα πεφτει πολυ ξυλο και δεν θα εχουν χωρο να κρυφτουν.

Εγω παντως επιμενω οτι θα πρεπει να φυγουν.

 

Χωρις να θελω να πεισω κανενα!

Κωστα οταν ειχα το 125 φυτεμενο φουλ ( το θυμασαι ) ειχα μεσα αυτη τη μπαλα για πανω απο 

2 χρονια. Δεν μου ειχε βγαλει καθολου αλγη.

 

Και ομως Δημητρη,αυτες οι μπαλες ειναι μπαλες αλγης και οχι μοςς.

Και ειναι η αιτια πολλες φορες σε ενυδρεια που βγαζουν αυτη την αλγη.

Αυτο δεν σημαινει οτι οποιος τις βαλει θα εχει αυτο το προβλημα,αλλα αν βρει τις καταλληλες συνθικες αυτη η αλγη θα σου γεμισει το ενυδρειο και δεν φευγει με τιποτα και ολα αυτα απο την μπαλα..

Και να ξερεις και κατι αλλο,οι ιδανικες συνθικες γι αυτη την αλγη,ειναι οι ιδανικες συνθικες που θελουν και τα φυτα σου.Δηλαδη αν εχεις μπουκαλα co2,καλα φωτα,ριχνεις λιπασματα και γενικος εχεις σωστο φυτεμενο ενυδρειο,εχεις πολλα πιθανοτητες να γεμισεις..οπωτε δεν υπαρχει λογος να το ρισκαρεις για μια μπαλα αλγης.:)

Link to comment
Share on other sites

 

Και ομως Δημητρη,αυτες οι μπαλες ειναι μπαλες αλγης και οχι μοςς.

Και ειναι η αιτια πολλες φορες σε ενυδρεια που βγαζουν αυτη την αλγη.

Αυτο δεν σημαινει οτι οποιος τις βαλει θα εχει αυτο το προβλημα,αλλα αν βρει τις καταλληλες συνθικες αυτη η αλγη θα σου γεμισει το ενυδρειο και δεν φευγει με τιποτα και ολα αυτα απο την μπαλα..

Και να ξερεις και κατι αλλο,οι ιδανικες συνθικες γι αυτη την αλγη,ειναι οι ιδανικες συνθικες που θελουν και τα φυτα σου.Δηλαδη αν εχεις μπουκαλα co2,καλα φωτα,ριχνεις λιπασματα και γενικος εχεις σωστο φυτεμενο ενυδρειο,εχεις πολλα πιθανοτητες να γεμισεις..οπωτε δεν υπαρχει λογος να το ρισκαρεις για μια μπαλα αλγης. :)

 

Αυτες οι συνθηκες που λες υπηρχαν και μαλιστα στο επακρο.

Μια αλλη ερωτηση σε αυτο.

Αφου υποτιθεται θα υπαρξει θεμα ( αυριο - μεθαυριο ) στο χ ενυδρειο, γιατι τα πουλανε στα καταστηματα?

Link to comment
Share on other sites

Αυτες οι συνθηκες που λες υπηρχαν και μαλιστα στο επακρο.

Μια αλλη ερωτηση σε αυτο.

Αφου υποτιθεται θα υπαρξει θεμα ( αυριο - μεθαυριο ) στο χ ενυδρειο, γιατι τα πουλανε στα καταστηματα?

 

Αυτο που ρωτας τωρα δεν μπορω να στο απαντησω,ομως ετσι ειναι και δυστυχως ειναι λαθος να λεγονται moss ball ενω ειναι κλαδοφορα αλγη.

Και για να μην λεμε πραγματα του αερα διαβασε το δικο μας προφιλ εδω, για την αλγη κλαδοφορα εδω και εδω το original προφιλ της tropica για την μπαλα αλγης.

Τωρα στο δικο σου ενυδρειο,μπορει να μη βρηκε τις συνθικες που χρειαζοταν για να εξαπλωθει,ομως καλο ειναι να μη παιρνουμε τετοιο ρισκο στο ενυδρειο μας,γιατι αν εξαπλωθει,το πιο πιθανο ειναι να ξηλωσεις ολο το ενυδρειο...

Link to comment
Share on other sites

Μάντεψε!!!! Γιατι υπάρχουν και σκευάσματα που μετα θα τα πάρεις για να σκοτώσεις την αλγη!!!! Και επίσης την πουλάνε γιατι καποιοι την αγοραζουν!!!

Επίσης σε καποια καταστήματα πουλανε και οτι να'ναι ψαρια γιατι το κανου αυτο ??? Γιατι πρέπει να πουλανε αλλιως θα κλείσουν!!! Καλύτερα να διαβαζεις και να κρινεις μονος σου οτι ακους απο γυρω γυρω ακομα και απο εδω που ολοι λεμε την αποψη μας!!!! Εμεις δεν εχουμε να κερδίσουμε βέβαια κατι αλλα αν υ κερδίσεις κατι απο τις συμβουλες οσων ξερουν κατι παραπάνω τοτε θα εχεις γλιτώσει ταλαιπωρία και χρήμα!!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειαζεται να βαζουμε ολα τα μαγαζια στο ιδιο τσουβαλι,υπαρχουν και πολυ καλα καταστηματα που ειναι πολυ καλοι γνωστες του αντικειμενου.

Αλλοστε,σε ολα τα επαγγελματα υπαρχουν οι καλοι και οι κακοι επαγγελματιες,στο χερι μας ειναι πηγαινουμε στους σωστους αφου εχουμε ψαξει πρωτα και διαβασει γι αυτο που θελουμε να παρουμε.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...