Jump to content

Νέα προσθήκη στο ενυδρείο!


Liomidis

Recommended Posts

Χθες απόκτησα ένα νέο μέλος για το κοινωνικό μου ενυδρείο. Το ψάρι νομίζω ότι ονομάζεται αν δεν κάνω λάθος acanthicus, σωστά;

Δεν γνωρίζω σχεδόν τίποτα για αυτό το ψαράκι και θα ήθελα τη βοήθεια σας για να του παρέχω ενα καλό περιβάλλον. Το ψάρι κατα τη διάρκεια της μέρας είναι χωμένο μέσα στην άμμο. Όταν το έβγαλα απο την άμμο για να το κάνω μοντέλο στις παρακάτω φωτογραφίες άκουσα κάτι σαν τσιρίδα. Υπάρχει περίπτωση να ήταν το ψάρι; Ή καμία γειτόνισα είδε κανα ποντικάκι - κατσαρίδα.

post-60854-0-13309500-1435101473_thumb.jpgpost-60854-0-08509700-1435101503_thumb.jpgpost-60854-0-89526100-1435101526_thumb.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Χθες απόκτησα ένα νέο μέλος για το κοινωνικό μου ενυδρείο. Το ψάρι νομίζω ότι ονομάζεται αν δεν κάνω λάθος acanthicus, σωστά;

Δεν γνωρίζω σχεδόν τίποτα για αυτό το ψαράκι και θα ήθελα τη βοήθεια σας για να του παρέχω ενα καλό περιβάλλον. Το ψάρι κατα τη διάρκεια της μέρας είναι χωμένο μέσα στην άμμο. Όταν το έβγαλα απο την άμμο για να το κάνω μοντέλο στις παρακάτω φωτογραφίες άκουσα κάτι σαν τσιρίδα. Υπάρχει περίπτωση να ήταν το ψάρι; Ή καμία γειτόνισα είδε κανα ποντικάκι - κατσαρίδα.

attachicon.gifimage.jpgattachicon.gifimage.jpgattachicon.gifimage.jpg

 

Το ψαρι φωναζε γιατι πρωτα το αγορασες και μετα ψαχνεις να βρεις σε

τι περιβαλλον ζει.

 

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Σε ποια άμμο χώνεται; Εγω βλέπω κοτρώνες εκει μέσα. Όπως λέει και ο φίλος παραπάνω, έπρεπε πρώτα να μάθεις τι ψάρι ειναι, σε τι συνθήκες - περιβάλλον ζει, σε πόσα λίτρα, ποσο μεγάλο γίνεται και μετα να το αγοράσεις ή να το προσπεράσεις ανάλογα με το τι μπορείς να του προσφέρεις. Όπως και να 'χει, περίμενε τα παιδια που ξέρουν απο αυτα τα ψάρια να σου πουν το χρειάζεται το συγκεκριμένο και πραττεις ανάλογα (και σοφά).

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα φίλε μου,

 

Κατ αρχάς κακώς το έκανες μοντέλο εκτός νερού και εγώ θα τσίριζα αν με έβαζες σε μια μπανιέρα χωρίς να μπορώ να αναπνεύσω για να με βγάλεις φωτογραφία. Σε πρώτη φάση κάνε μια παρουσίαση του ενυδρείου που έχεις και τι άλλα ψαράκια έχεις μέσα ( αν έχεις). Επίσης τι μετρήσεις έχεις κάνει σχετικά με το νερό και αν το έχεις στρώσει σωστά πριν βάλεις το ψαράκι μέσα

 

Γιώργος

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

@stav ένα ενα δικιο το έχεις :kookoo:

@Safarpn φυσικά και θα πράξουμε σοφά.

 

Είναι σε ενυδρείο 240 λίτρων, μαζί με ραμ και σκαλάρια, το ενυδρείο έχει υπόστρωμα 20% flourite και 80% μπέζ άμμο.

Το νερό είναι απο α/ο και οι μετρήσεις είναι άψογες (υγρά τεστ API και ηλεκτρονικά)

 

pH: 6,8-7,2
Γενική σκληρότητα (GH): 7
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ): 10
Αμμωνία (ΝΗ3): 0
Νιτρώδη (ΝΟ2): 0
Νιτρικά (ΝΟ3):10
Φωσφορικά (PΟ4):
Μέση Θερμοκρασία (°C): 26

 

 

Link to comment
Share on other sites

Μηπως εχεις μπερδεψει την αμμο με το χαλικι? :P

 

Επισης πως γινεται να εχεις gh7 και kh10?

Link to comment
Share on other sites

@argy1   post-60854-0-32997400-1434314398_thumb.jpg

έλα ντε πρέπει να είμαι αναμεταξύ 7-10, μπορεί χρωματικά να το υπολόγισα λάθος

Link to comment
Share on other sites

Αυτο το ψαρι δεν θα το βλεπεις ποτε αφου ειναι μονιμα κρυμενο στην αμμο.

Δεν εινα το ειδος που λες,αλλο ειναι αλλα δεν θυμαμαι ονομα.

Εχει ενα παρομοιο ενας φιλος μου στο ενυδρειο του.

Link to comment
Share on other sites

Χθες απόκτησα ένα νέο μέλος για το κοινωνικό μου ενυδρείο. Το ψάρι νομίζω ότι ονομάζεται αν δεν κάνω λάθος acanthicus, σωστά;

Δεν γνωρίζω σχεδόν τίποτα για αυτό το ψαράκι και θα ήθελα τη βοήθεια σας για να του παρέχω ενα καλό περιβάλλον. Το ψάρι κατα τη διάρκεια της μέρας είναι χωμένο μέσα στην άμμο. Όταν το έβγαλα απο την άμμο για να το κάνω μοντέλο στις παρακάτω φωτογραφίες άκουσα κάτι σαν τσιρίδα. Υπάρχει περίπτωση να ήταν το ψάρι; Ή καμία γειτόνισα είδε κανα ποντικάκι - κατσαρίδα.

attachicon.gifimage.jpgattachicon.gifimage.jpgattachicon.gifimage.jpg

για ριξε μια ματια εδω,με καποια επιφυλαξη γιατι οι φωτο που εχεις ανεβασει δεν βοηθανε και πολυ.

Link to comment
Share on other sites

Bunocephalus coracoideus ειναι, τα λιτα σου ειναι οκ γινετε μεχρι 13 εκ. Το υποστρωμα πρεπει να ειναι απο αμμο (λογο της τασης του να σκαβει δεν πρεπει το ενυδρειο να ειναι πυκνα φυεμενο) και δν πρεπει να εχεις αιχμιρα αντικειμενα.Οντος κρυβετε ολη την μερα και βγενει το βραδη για φαγητο. Ειναι φιλησυχο ψαρι αλλα προτειμα να ειναι με ατομα του ειδους του. Θερμοκρασια 21-27 ιδανικα 24,5 και το συγκεκριμενο ψαρι ειναι ουσιαστικα απαθη στη συνθεση του νερου. Ειναι παμφαγα αλλα προτημουν δισκια τροφης (sera Viformo) αλλα τρωνε και ζωντανη τροφη ,αν δεν το ταιζεις την νυχτα δν θα τρωει με αποτελεσμα να παιθανει. Αυτα με λιγα λογια ελπιζω να βοηθισα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Bunocephalus coracoideus ειναι, τα λιτα σου ειναι οκ γινετε μεχρι 13 εκ. Το υποστρωμα πρεπει να ειναι απο αμμο (λογο της τασης του να σκαβει δεν πρεπει το ενυδρειο να ειναι πυκνα φυεμενο) και δν πρεπει να εχεις αιχμιρα αντικειμενα.Οντος κρυβετε ολη την μερα και βγενει το βραδη για φαγητο. Ειναι φιλησυχο ψαρι αλλα προτειμα να ειναι με ατομα του ειδους του. Θερμοκρασια 21-27 ιδανικα 24,5 και το συγκεκριμενο ψαρι ειναι ουσιαστικα απαθη στη συνθεση του νερου. Ειναι παμφαγα αλλα προτημουν δισκια τροφης (sera Viformo) αλλα τρωνε και ζωντανη τροφη ,αν δεν το ταιζεις την νυχτα δν θα τρωει με αποτελεσμα να παιθανει. Αυτα με λιγα λογια ελπιζω να βοηθισα.

 

Τι εννοεις μ αυτο?

Link to comment
Share on other sites

Εννοεί ότι μπορεί να ζήσει άνετα σε άκρες συνθήκες νερού, είτε μαλακό είτε σκληρό νερό.

Link to comment
Share on other sites

http://www.seriouslyfish.com/species/bunocephalus-coracoideus/

Αν το ψαρι ειναι αυτο...

Έγινε επεξεργασία - rastafarian
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εννοεί ότι μπορεί να ζήσει άνετα σε άκρες συνθήκες νερού, είτε μαλακό είτε σκληρό νερό.

Αυτο ενοω
Link to comment
Share on other sites

Εχω και γω 2 απ' τα συγκεκριμένα. Είναι ψάρια που δεν θα τα βλέπεις γιατί όλη την μέρα είναι κρυμμένα και βγαίνουν το βράδυ.. Αλλά εμένα μαρέσει αυτό.. Σίγουρα όμως θέλουν ψιλή άμμο. Ένα απτα χαρακτηριστικά τους είναι ότι τη περισσότερη ώρα της μέρας βρίσκεται μέσα της κρυμμένα. Αυτή που έχεις δεν κάνει. Αν μπορείς άλλαξε την.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ειναι πανέμορφο και πολυ ενδιαφερον ψαρι,απ'οτι αναφερατε πιο πανω δεν εχει ιδιαιτερες απαιτησεις σε σκληροτητα νερου κλπ.Να το χαίρεσαι φιλε σιγουρα θα παρω ενα οταν φτιαξω το κοινωνικο μου.

Έγινε επεξεργασία - extar98
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...