Jump to content

Αρρώστια στο Ενυδρείο μου?


ele9w

Recommended Posts

Γειά σας και καλώς σας βρήκα.

Έχω ένα ενυδρείο 90 λίτρων από πέρσι τον Ιούνιο.

 

Ξεκίνησα με τα βακτηρίδια και λίγα λίγα ψάρια(ένα ένα,δύο δύο την εβδομάδα ή στις δύο εβδομάδες)γέμισα το ενυδρείο.

Τα ψάρια είναι στο σύνολό τους είναι 30 η ποικηλία είναι Γκάπι,Ξιφοφόροι,Πλάτυ,Νέον,ένας Γλύφτης(δεν θυμάμαι το όνομα) που δεν μεγαλώνει όπως οι κλασικοί και τέσσερα που μοιάζουν με τα πάντα(πάλι δεν θυμάμαι όνομα).

 

Στο ξεκίνημα είχα το πρόβλημα της αμμωνίας μιάς και δεν γνώριζα το οποίο αντιμετωπίστηκε.

Στην πορεία βγάλαμε και ich  το οποίο αντιμετωπίστηκε με φάρμακο.

 

Τώρα τελευταία υπάρχει πάλι ένα προβληματάκι με τα ψάρια.Ξεκίνησε με ένα από τα Πλάτι μετά ένα Γκάπι μετά ένα Μόλι και μετά τα Δύο Πλάτι.

Το ψάρι-α έχουν χαμιλά τα πτερύγια,δεν έχουν την ζωντάνια όπως τα φυσιολογικά,κάθονται ή στον πυθμένα ή κοντά στον πυθμένα και ολα αυτά χωρίς κάποια σημάδια όπως στίγματα κτλ.

 

Το πρώτο Πλάτι και Γκάπι δεν είχαν και όρεξη και γίνανε πολύ αδύνατα και μετά ψοφήσανε.

 

Μέτρησα πάλι την αμμωνία και είναι μηδέν η αλλαγή του νερού(10 λίτρα περίπου και με ένα καπάκι βακτηρίδια γίνεται ανά 20 μέρες)ψάρια από τότε που είχα το πρόβλημα της αμμωνίας δεν υπάρχουν.

 

Τί μπορεί να φταίει και το ένα ψάρι μετά το άλλο αρρωσταίνουν?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες στο φορουμ μας.

Επειδη εδω ειναι η κατηγορια του καλωσορισματος και το θεμα μετα απο μερικες μερες κλεινει,θα σε παρακαλεσω να ανοιξεις ενα νεο θεμα στις ασθενειες και να συμπληρωσεις τη φορμα με ολες τις λεπτομεριες και με φωτογραφιες του ψαριου.

Για αρχη θα σου πω,οτι τα εχεις μπλεξει λιγο με τα ψαρια σου.

Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες φιλε. Ακοκουθησε τις οδηγιες του Κωστα και θα τα βρουμε ολα. ;)

Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες φιλε. Ακοκουθησε τις οδηγιες του Κωστα και θα τα βρουμε ολα. ;)

 

Κι αν μπορεις βάλε και κάποια φωτογραφία των ψαριών που δεν γνωρίζεις...

Link to comment
Share on other sites

βασικα εχετε δικαιο.δεν ξερω καλα ακομα τους κανονες.θα κανω οτι μου ειπατε και τα ξανα λεμε. :bigemo_harabe_net-53:

 

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...