Jump to content

Κάτι δεν πάει καλά με το ενυδρείο μου


Recommended Posts

Γειά σας και πάλι και εύχομαι καλό καλοκαίρι σε όλους.

 

Ακολούθησα όσο μπόρεσα τις συμβουλές σας.

 

1) Αλλαγή νερού περίπου 20 λίτρα(σύνολο ενυδρείου 90 λίτρα) μία φορά την εβδομάδα με την προσθήκα αντιχλώριου της sera.

 

2) Μεγαλύτερο φίλτρο.Τα οικονομικά για την ώρα δεν ευννοούν για εξωτερικό οπότε πήρα ένα μεγάλο μπουκάλι νερού το έκανα πάραπολλές τρύπες στον πάτο και το γέμισα με υλικό.

Το υλικό είναι βιομπάλλες στον πάτο μετά τα "μακαρονάκια" μετά σφουγγάρι της aqoua και από επάνω η αντλία.

 

3)Ο αριθμός των ψαριών.Δεν μείωσα γιατί με προλάβαν από μόνα τους (αφού ψοφούσαν).

Τα ψάρια είναι τα εξής.

10 νέον  3 ξιφοφόροι  3 Γκάπι  3 Μόλι 1 Πλέκο

 

Μία φορά την εβδομάδα δεν τα ταΪζω καθόλου.

 

Οι μετρίσεις είναι (σημερινές πριν την αλλαγή του νερού)

 

No3(ml) 10

No2(ml) 1

GH 8

KH 6

PH 7.6

Cl2(ml) 0

 

Το προβλημα είναι ότι βλέπω ακόμα αδιαθεσία και κακά σημάδια  σε μερικά ψάρια.

 

Σε ενα Μόλι βλέπω να είναι αδιάθετο και να κάθεται πολύ στον πυθμένα(φώτο) και να χτυπιέται- ξύνεται στην άμμο.

 

Χθες ψόφισε και το τελευταίο γατοψαράκι(ένα είδος που δεν θυμάμαι το όνομα είχα αναρτίσει φώτο στο συγκεκριμένο θέμα) τα συπτώματά ήταν έλειψη ζοΪράδας και σάπια πτερίγια και ουρά.

 

Το Πλέκο έχει σάπια φτερά και ουρά.

 

Πολλά ψάρια χτυπιούνται-ξύνονται στην άμμο.

 

Τι μπορεί να φταίει?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

 

 

post-19920-0-28720200-1438358975_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Με τι τεστ μετράς?

Link to comment
Share on other sites

Με τι τεστ μετράς?

 

Το Ph και της αμωνίας έχω της sera τα τεστ με τις σταγόνες αλλά όταν άνοιξα το θέμα και μου ζητίσαν τα παιδιά και άλλα τεστ πήρα το 6 σε 1 της Tera με την ταινία.

 

Το έχω συγκρίνει (το Tera) με τα  Sera που έχω για να δω πόσο αξιόπιστα είναι και δείχνουν το ίδιο

Link to comment
Share on other sites

Με τι τεστ μετράς?

με στικ.

 

Τα ψαρια ειναι ασυμβατα μεταξυ τους...  τα νεον , πρεπει να φυγουν..

στο ενυδρειο μια θεραπεια με αλατι θα την χρειαστουν σιγουρα τα ζωοτοκα... τα αλλα δεν ξερω κατα ποσο θα την παλεψουν.

αμμωνια εχεις μετρησει?

θα πρεπει να μετρησεις με υγρα τεστ , αμμωνια, νιτρωδη και νιτρικα , πρεπει να δουμε με ακριβεια (οσο ειναι αυτο δυνατον) αν τα 2 πρωτα ειναι μηδεν και τα νιτρικα μετρησιμα

Link to comment
Share on other sites

Το Ph και της αμωνίας έχω της sera τα τεστ με τις σταγόνες 

η αμμωνια ποσο ειναι?

Link to comment
Share on other sites

με στικ.

 

Τα ψαρια ειναι ασυμβατα μεταξυ τους...  τα νεον , πρεπει να φυγουν..

στο ενυδρειο μια θεραπεια με αλατι θα την χρειαστουν σιγουρα τα ζωοτοκα... τα αλλα δεν ξερω κατα ποσο θα την παλεψουν.

αμμωνια εχεις μετρησει?

θα πρεπει να μετρησεις με υγρα τεστ , αμμωνια, νιτρωδη και νιτρικα , πρεπει να δουμε με ακριβεια (οσο ειναι αυτο δυνατον) αν τα 2 πρωτα ειναι μηδεν και τα νιτρικα μετρησιμα

Πράγματι μου έκανε εντύπωση πως τα Νέον δεν είχαν πρόβλημα

 

Τι σημαίνει  το ότι δεν είναι συμβατά,υπάρχει κάτι που έχουν τα Νέον το οποίο πειράζει τα άλλα?

 

Η θεραπεία για το αλάτι για πιό λόγο πρέπει να γίνει ααι πως γίνεται?

 

 είχα και προϊστορία με ich τα χριστούγεννα και είχα βάλει φάρμακο της sera

Link to comment
Share on other sites

τα νεον θελουν αλλο νερο (μαλακο), με χαμηλες τιμες ph και σκληροτητων.. κατι που δυσκολα βρισκεις στην βρυση μας (εκτος εαν μενεις Φλωρινα  :D ).. επομενως θελει επεξεργασια το νερο της βρυσης με Α/Ο ή τυρφη.

αντιθετως τα ζωοτοκα (πχ τα γκαπυ)θελουν σκληρο νερο , που συνηθως της βρυσης μας αρκει , χωρις καποια επεξεργασια.

η ασυμβατοτητα αυτη συνεχιζεται και σε θεραπειες , που στα ζωοτοκα συνηθως η πρωτη κινηση ειναι το αλατι , κατι που δεν αντεχουν (ή εστω ζοριζονται) τα τετρα   , καθως και τα γατοψαρα (αν και σε χαμηλες ποσοτητες δεν νομιζω να εχουν θεμα).

το αλατι θα απομακρυνει τα εξωπαρασιτα που πιθανοτατα ενοχλουν τα ψαρια. ποσα λιτρα καθαρα ειναι το ενυδρειο?

παντως το ενυδρειο σου θελει καποιες αλλαγες , ωστε να ειναι ¨σωστο¨ , οπως να διορθωσεις την ψαροσυνθεση και να φτιαξεις ενα πιο φυσικο περιβαλλον για τα ψαρακια , με φυτα,ριζες κι οχι με ψευτικα κοραλια κλπ.  :)

 

Link to comment
Share on other sites

τα νεον θελουν αλλο νερο (μαλακο), με χαμηλες τιμες ph και σκληροτητων.. κατι που δυσκολα βρισκεις στην βρυση μας (εκτος εαν μενεις Φλωρινα  :D ).. επομενως θελει επεξεργασια το νερο της βρυσης με Α/Ο ή τυρφη.

αντιθετως τα ζωοτοκα (πχ τα γκαπυ)θελουν σκληρο νερο , που συνηθως της βρυσης μας αρκει , χωρις καποια επεξεργασια.

η ασυμβατοτητα αυτη συνεχιζεται και σε θεραπειες , που στα ζωοτοκα συνηθως η πρωτη κινηση ειναι το αλατι , κατι που δεν αντεχουν (ή εστω ζοριζονται) τα τετρα   , καθως και τα γατοψαρα (αν και σε χαμηλες ποσοτητες δεν νομιζω να εχουν θεμα).

το αλατι θα απομακρυνει τα εξωπαρασιτα που πιθανοτατα ενοχλουν τα ψαρια. ποσα λιτρα καθαρα ειναι το ενυδρειο?

παντως το ενυδρειο σου θελει καποιες αλλαγες , ωστε να ειναι ¨σωστο¨ , οπως να διορθωσεις την ψαροσυνθεση και να φτιαξεις ενα πιο φυσικο περιβαλλον για τα ψαρακια , με φυτα,ριζες κι οχι με ψευτικα κοραλια κλπ.  :)

 

 Παντός τα Νέον δεν έχουν κάποιο πρόβλημα,θυμάμαι όταν είχα κάνει θεραπεία για το ich τρία Νέον είχαν γίνει σαν λείψανα και στο τέλος ψοφήσαν.

 

Με το αλάτι τι ακριβώς πρέπει να κάνω?Τα λίτρα ακριβώς  είναι 84 (μιάς και δεν είναι γεμάτο μέχρι επάνω).

Link to comment
Share on other sites

Από θερμοκρασία πως πας αυτές τις ημέρες ??

Τώρα που το είδα 30,5

Έγινε επεξεργασία - ele9w
Link to comment
Share on other sites

Δυσκολη η κατασταση.

Εχεις καποιον ανεμιστηρα να βαλεις να χτυπαει στην επιφανεια η καποιον αλλο τροπο να το δροσισεις λιγο.

Να φτασεις στους 28 τουλαχιστον

Link to comment
Share on other sites

Δυσκολη η κατασταση.

Εχεις καποιον ανεμιστηρα να βαλεις να χτυπαει στην επιφανεια η καποιον αλλο τροπο να το δροσισεις λιγο.

Να φτασεις στους 28 τουλαχιστον

Το σαλόνι που το έχω το ενυδρείο έχει κλιματιστικό και ο χώρος έχει 26 βαθμούς,τώρα που είδα την θερμκρασία στο ενυδρείο δεν δούλευα το κλιματιστικό αν είναι να το δω αύριο που θα δουλεύω το κλιματιστικό.

 

Το πρόβλημα δεν είναι μόνο με τις  πολλές τις ζέστες, εδώ και καιρό το ένα ψάρι ψοφάει μετά το άλλο,αφού δεν μείωσα το πλυθησμό τους όπως μου προτείνανε στην αρχή γιατί όλο ψοφούσανε και ήθελα να δω πως θα κάνω κατανομή του πλυθησμού μέχρι να σταματίσουν να ψοφάνε αλλά αυτά συνεχεια ψοφάνε.

Έχω χάσει σχεδόν 10 ψάρια και ακόμα δεν σταθεροποιήθικε η κατάσταση,και τα βλέπω πως ξύνονται στην άμμο και όταν είναι κάποιο ψάρι να ψοφίσει έχει τα ίδια συμπτώματα.

 

Τα συπτώματα είναι έλειψη ζωντάνιας άραγμα ή στον πυθμενα ή κοντά στο φίλτρο και σε μερικά ψάρια σάπια ουρά και φτερά.

 

 Μήπως υπάρχει κάποιο παράσιτο που να τα τρώει από μέσα και χρειάζεται όλο το ενυδρείο κάποια θεραπεία?

Link to comment
Share on other sites

Για αρχη θα προτεινα να ριξεις αμμεσα την θερμοκρασια εστω βαζοντας μπουκαλια με παγο μεσα στο ενυδρειο.Τα ψαρια σου κατα μεσο ορο θελουν 26 βαθμους.

Το ξυσιμο πιθανοτατα μα οφειλεται σε καποιο παρασιτο αλλα εφοσον δεν υπαρχουν εμφανη σημαδια προσωπικα δεν θα εκανα καποια θεραπεια.Αλλαγες νερου ποσο συχνα ειπαμε οτι κανεις;

Link to comment
Share on other sites

Για αρχη θα προτεινα να ριξεις αμμεσα την θερμοκρασια εστω βαζοντας μπουκαλια με παγο μεσα στο ενυδρειο.Τα ψαρια σου κατα μεσο ορο θελουν 26 βαθμους.

Το ξυσιμο πιθανοτατα μα οφειλεται σε καποιο παρασιτο αλλα εφοσον δεν υπαρχουν εμφανη σημαδια προσωπικα δεν θα εκανα καποια θεραπεια.Αλλαγες νερου ποσο συχνα ειπαμε οτι κανεις;

Οι αλλαγές γίνονται  μία φορά την εβδομάδα και αλλάζω περίπου 20 λίτρα

Link to comment
Share on other sites

τα νεον και ο πλεκο , θα πρεπει να φυγουν παντως... 

τωρα οσον αφορα το αλατι , θα εβαζα σιγουρα αν ηταν μονο ζωοτοκα.. στην συγκεκριμενη ψαροσυνθεση, δεν  ξερω..

παντως σαν θεραπεια χρησιμοποιεις τυροκομικο ή ενυδρειακο αλατι (εγω παιρνω χιων απο ΑΒ ).

Μια δοσολογια 2 γρ/ λιτρο ειναι μια καλη αρχη για το ξυσιμο.. δλδ 170 γραμμαρια για σενα (περιπου 11 κουταλιες της σουπας).

το ριχνεις σε εναν καθαρο κουβα/λεκανη (που εχεις για χρηση στο ενυδρειο) με νερο ενυδρειου και ανακατευεις μεχρι να διαλυθει...

επειτα το αδειαζεις μεσα στο ενυδρειο.... το αφηνεις καμια βδομαδα και βλεπεις..

η αφαιρεση της αλατοτητας , θα πρεπει να γινει σταδιακα , μετα το περας την θεραπειας θα κανεις καθημερινες αλλαγες νερου 10% για να φυγει σιγα σιγα το αλατι κι οχι αποτομα.

ολα αυτα αν ηταν μονο ζωοτοκα, τωρα σε νεον και πλεκο δεν το εχω δοκιμασει και δεν ξερω αν θα την "ακουσουν"

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι θα ξεκινούσα πάλι από την αρχή, μετά τα μέσα Σεπτέμβρη

 

Καλώς ή κακώς το χόμπι θέλει διάβασμα και καλή προετοιμασία

 

Διανύουμε το καλοκαίρι και χωρις σωστή οργάνωση, τα πραγματα δυσκολεύουν...

 

Χαρισε τα ψάρια σε ενα πετ σοπ και πες τους να τα βαλουν σε καραντινα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...