Jump to content

Πιεσεις σε συστημα Co2


Recommended Posts

Καλησπερα αγορασα ενα συστημα co2 απο ενα καταστημα  με 2 κιλα μπουκαλα.
Η πισeις στα μανομετρα ειναι σε bar.Στο υψηλης πιεσης εχω τιμη 65
Στο χαμηλης πιεσης εχω να επιλεξω απο το 1 εως το 10
Το συστημα εχει και μικρομετρικη.

Στην χαμηλης πιεσης τι πιεση να ρυθμισω?

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς να ρυθμίσεις; Μόνο του δεν πάει το σύστημα; Τα μανόμετρα σου δείχνουν τις πιέσεις που ανεβάζεις.....πώς το ρυθμίζεις; Με τη μικρομετρική εννοείς; Βάλε καμια φωτο.

Link to comment
Share on other sites

Δημοσιευμένη  εικόναΔημοσιευμένη  εικόναΔημοσιευμένη  εικόνα

Το ενα μανομετρο μετραει την πιεση της μπουκαλας σωστα;

Για το αλλο μανομετρο τονσυστημα μπροστα εχει μια βανα-βαλβιδα που ρυθμιζεις ποση πιεση θελεις να στελνεις στην μικρομετρικη και γραφει απο 1 εως 10 bar .τελος με την μικρομετρικη την μικρη βαλβιδα ρυθμιζεις τον αριθμο των φυσαλιδων.

Εγω θελω να μαθω για το ποση πιεση πρεπει να "γραφει"στο δευτερο μανομετρο.

Sindarta

Link to comment
Share on other sites

Το ενα μανομετρο σου λεει ποσο γεματη ειναι η μπουκαλα σου και δεν θα το δεις ποτε να ξεπερναει το 50+,εκει που ειναι τωρα δηλαδη.

Το αλλο μανομετρο μετραει την πιεση,εγω στο δικο μου το εχω  στο 2,5 περιπου.

Μεχρι το 3 εισαι καλα πιστευω,απο εκει και πανω δεν πρεπει να το βαζεις γιατι θα εχει πολυ πιεση η βανα.

Ανοιξε τερμα την βανα και ρυθμισε τις φυσαλιδες απο την μικρομετρικη σου.Οπως τερμα πρεπει να ειναι και η πισω βανα,αυτη που ειναι πανω στην μπουκαλα.

Link to comment
Share on other sites

Πανω απο το 1,5 το δειχνει σε κοκκινη περιοχη.Και τα μανομετρα ειναι σε bar οχι σε psi.
να το βαλω σιγουρα στο 2,5?
Και ποια βανα να ανοιξω φουλ ?Την μικρουλα για τις φυσαλιδες?

Link to comment
Share on other sites

Πανω απο το 1,5 το δειχνει σε κοκκινη περιοχη.Και τα μανομετρα ειναι σε bar οχι σε psi.

να το βαλω σιγουρα στο 2,5?

Και ποια βανα να ανοιξω φουλ ?Την μικρουλα για τις φυσαλιδες?

 

Εχουμε το ιδιο μανομετρο και την ιδια μπουκαλα και την δουλευω οπως σου λεω χωρις κανενα προβλημα.

Θα ανοιξεις φουλ την βανα της μπουκαλας και αυτη την μαυρη που ειναι μπροστα στο μανομετρο.

Μετα θα ανοιγεις σιγα σιγα την μικρομετρικη για να ρυθμισεις τις φυσαλιδες που θες.

Link to comment
Share on other sites

Λογικα μολις αρχισεις να ανοιγεις την μικρομετρικη σου θα πεφτει και η πιεση.

Αν δεις και δεν πεφτει ετσι τοτε κλεισε ελαχιστα τη μαυρη.

Link to comment
Share on other sites

Οκ Ευχαριστω πολυ!Τουλαχιστον ειναι της προκοπης το συστημα?
Ειχε μαζι ενα αντιδραστηρα γυαλινο και μεσα απο αυτον μετραω φυσαλιδες αλλα παρατηρω πως βγαζει 3 μαζι σταματαει για καποια δευτερολαπτα(1-2) και μετα αλλες 3 κοντα κοντα.Ειναι καλος αυτος?
Υπαρχει κατι αλλο?

Link to comment
Share on other sites

Το συστημα ειναι μια χαρα,εγω το πηρα μεταχειρισμενο απο φιλο που το ειχε κατι χρονια,εγω το εχω σχεδον ενα χρονο τωρα.

Δεν ξερω για ποιον γιαλυνο διαχυτηρα λες,γιατι εγω εχω αγορασει απο ebay το bazooka.

Παρε εναν μετρητη φυσαλιδων για να τις μετρας,απο εκει δεν ξερω αν τις μετραει σωστα.

Ποσες ριχνεις τωρα?

Παντως στα λιτρα σου,η γνωμη μου ειναι οτι επρεπε να παρεις 5κιλη μπουκαλα,η 2κιλη θα σου τελειωνει γρηγορα.

Link to comment
Share on other sites

Λογο δουλειας εχω συνεργατη με αερια κτλ οποτε θα με γεμιζει οταν θελω σχεδον δωρεαν.Ειναι θεμα χωρου το μεγεθος της μπουκαλας και επειδη το εχω στην δουλεια δεν ηθελα να φενεται.
Ο γυαλινος ο κλασικος με την  καμπυλη και το λευκο κεραμικο απο πανω. http://olympia-p.gr/index.php?id_product=46&controller=product&id_lang=6
εχεις link για αυτο που μου λες?

Link to comment
Share on other sites

Το ρυθμισα με το ghl να ανοιγει οταν το ph ξεπερναει το 6,7 ριχνω καπου στην μια με 2 το δευτερολεπτο.

Link to comment
Share on other sites

Λογο δουλειας εχω συνεργατη με αερια κτλ οποτε θα με γεμιζει οταν θελω σχεδον δωρεαν.Ειναι θεμα χωρου το μεγεθος της μπουκαλας και επειδη το εχω στην δουλεια δεν ηθελα να φενεται.

Ο γυαλινος ο κλασικος με την  καμπυλη και το λευκο κεραμικο απο πανω. http://olympia-p.gr/index.php?id_product=46&controller=product&id_lang=6

εχεις link για αυτο που μου λες?

Εγω εχω αυτον http://www.ebay.co.uk/itm/Aquarium-Co2-System-Atomizer-Diffuser-L-siz-For-planted-aquarium-plant-tank-/111614237067?pt=LH_DefaultDomain_3&hash=item19fcba198b

 

Το ρυθμισα με το ghl να ανοιγει οταν το ph ξεπερναει το 6,7 ριχνω καπου στην μια με 2 το δευτερολεπτο.

 

Εχεις ph controler?

Βασικα δεν δουλευει πολυ καλα ετσι το co2,θα πρεπει να εχεις πολυ καλο ph controler αλλιως θα εχεις σκαμπανευασματα.

Καλυτερα να ειναι 24ωρο το co2,ετσι ειναι πιο σταθερα τα πραγματα με λιγοτερα σκαμπενευασματα.

Link to comment
Share on other sites

Ναι εxω το Computer της GHL με ηλεκτροδιο κανονικα.
Εχω σκαμπανευασμα ετσι και αλλιως  στο Ph  το βραδυ πεφτει 6,2 με 6,3 και την ημερα μπορει να πιασει 7,8.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω,τι να σου πω,προσωπικα εγω το δουλευω 24ωρο.

Το προβλημα με τους controler ειναι οτι αν δεν σου φτανει το co2 που ριχνεις και θες να ριξεις περισσοτερο,δεν μπορεις γιατι σε φρεναρει ο controler

Link to comment
Share on other sites

Μετρας και βρισκεις ποσες φυσαλιδες πρεπει να ριχνεις.

Και ετσι εχεις και λιγοτερα σκαμπανευασματα γιατι ριχνεις 24ωρες co2

Link to comment
Share on other sites

Ξεκινας με 60 φυσαλιδες και το βλεπεις οπως σου λεει ο Κωστας.

 

Link to comment
Share on other sites

Την μπουκάλα δεν υπάρχει λόγος να την ανοίξεις τέρμα.Μισή στροφή και είσαι μια χαρά.

Την πίεση την ρυθμίζεις στις τιμές που σου είπαν οι προλαλήσαντες.

Προσπάθησε να μην έχεις τόσο μεγάλες μεταβολές στο ph σου 6,4-7,8 γιατί δεν τα βλέπω καλά τα ζωντανά σου.

Τέλος προσπαθησε να σταθεροποιήσεις την ποσότητα του co2 που ρίχνεις στο ενυδρείο σου σύντομα γιατί κάποιες

άλγες ευνοούνται από τα σκαμπανεβάσματα :(

 

Εννοείται πως ένας bubble counter θα σε βοηθήσει να ρυθμίσεις καλύτερα την ποσότητα και να έχεις μια καλύτερη εικόνα

όπως επίσης είναι απαραίτητη και η χρήση μιας αντεπίστροφης βαλβιδας για ασφάλεια :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...