Jump to content

ερώτηση για νέο φίλτρο eheim biopower


SPYROS81

Recommended Posts

Αγόρασα και αναμενω το eheim biopower 160 για το 65αρι ενυδρείο μου. Για να το στρωσω να το αφήσω να δουλέψει μαζί με το υπάρχων φίλτρο και αν ναι για ποσό καιρό και τα δύο;;

Νομίζω το eheim έχει λέει στην μέση υλικό φιλτραρίσματος να το αφήσω ή να το αντικαταστασησω με το siporax mini που έχω μέσα στο φίλτρο που τρέχει ήδη 2 χρόνια;

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν χρειάζεσαι το παλιό φίλτρο, μπορείς να μεταφέρεις όλο το βιολογικο υλικό στο eheim (εφόσον χωράει), να κρατήσεις μέρος του βιολογικού υλικού που ήδη έχει το eheim,  να στίψεις τα σφουγγάρια από το παλιό φίλτρο στο eheim και να βάλεις στην αποθήκη το παλιό - Αφού πρώτα το καθαρίσεις

 

Την παράλληλη λειτουργία την κάνουμε όταν σκοπεύουμε να κρατήσουμε και τα δύο φίλτρα στο ενυδρειο

 

Το συγκεκριμένο θα σε καλύψει, αλλά να ξέρεις πως πέφτει η ροή του και χρειάζεται καθάρισμα (με νερό ενυδρείου) κυρίως στη μηχανική φίλτρανση (σφουγγάρι)

Έγινε επεξεργασία - Chocolate_Puma
Link to comment
Share on other sites

Όχι το παλιό δεν το χρειαζομαι και έχει μέσα ένα ολόκληρο σακουλάκι mini siporax. Αν είναι θα το ανοιξω και θα το βάλω στο eheim .Τώρα να μείνει χώρος και για το δικό του βιολογικό υλικό μακάρι, δεν ξέρω, όταν το πάρω στα χέρια βλέπουμε.

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτο το φιλτρο ισως χρειαστη το υλικο να το ριξεις χυμα και οχι με το σακουλακι.

Τη υψος εχει το ενυδρειο? Ισως να ειναι ψιλο το φιλτρο.

Link to comment
Share on other sites

Ναι για χύμα σκέφτομαι. Αν θυμάμαι καλά το ενυδρείο έχει ύψος 45 εκατοστά.

Link to comment
Share on other sites

Ναι για χύμα σκέφτομαι. Αν θυμάμαι καλά το ενυδρείο έχει ύψος 45 εκατοστά.

 

 

Μπορείς να το βάλεις χύμα. Το φιλτρο εχει σαν ενα μικρό καλαθάκι στο ένα διαμέρισμα και στο άλλο έχει το σφουγγάρι

Εχει πολύ εύκολες ασφάλειες για το άνοιξε - κλείσε και γενικά καθαρίζετε εύκολα

 

Αν θυμάμαι καλά ειναι μεγαλύτερο απο 40 εκατοστά. Ισως χρειαστείς να το βάλεις πλαγιαστό

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον το παρελαβα σημερα μολις. Απο οτι βλεπω θα χωρεσει το παλιο siporax mini και θα μεινει χωρος και για αλλο. Να βαλω τις δικες του μπιλιτσες συμπληρωμα ή και αλλο siporax??

Στο υψος φτανει απο οτι βλεπω αλλα θα ειναι κοντα 5 εκ στο βυθο, πειραζει?

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον το παρελαβα σημερα μολις. Απο οτι βλεπω θα χωρεσει το παλιο siporax mini και θα μεινει χωρος και για αλλο. Να βαλω τις δικες του μπιλιτσες συμπληρωμα ή και αλλο siporax??

Στο υψος φτανει απο οτι βλεπω αλλα θα ειναι κοντα 5 εκ στο βυθο, πειραζει?

 

Οχι δεν πειραζει

Αυτό που πρέπει να σε απασχολεί ειναι να μην μείνει εκτός νερού - λόγω εξάτμισης - και καεί

 

Λογικα μέσα έχει EHEIM SUBSTRATpro

 

Προσωπικά δεν ανακατεύω διαφορετικά βιολογικά υλικά, οπότε θα σου πρότεινα να συμπληρώσεις κι άλλο siporax

Έγινε επεξεργασία - Chocolate_Puma
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τελικά χωρεσε το περιεχόμενο από 2 σακουλάκια mini siporax γεμάτα γεμάτα. Το έβαλα κάθετα με spray bar να κάνει κυματισμό και το έχω στη μισή ένταση για να μην γίνεται πλυντήριο μέσα.

Link to comment
Share on other sites

Μια μικρή λεπτομέρια : Μην στριμώξεις υπερβολικά το βιολογικό υλικό, γιατί έτσι μειώνεις τη ροή του νερού και κατά συνέπεια την ανάπτυξη των βακτηρίων

Με λίγα λόγια : άστο να "αναπνέει"

Link to comment
Share on other sites

Χμμμμ η αλήθεια είναι ότι μάλλον το στριμωξα λίγο αν κατάλαβα από το κλείσιμο, θα αφαιρέσω λίγο. Σε ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Να σαι καλά Σπύρο

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...