Jump to content

Παρουσίαση ενυδρείου 120 λίτρα με χρυσοψαρα


xgeorgex34

Recommended Posts

Κατηγορία : κρύου νερού

Γενικές Πληροφορίες

Διαστάσεις Ενυδρείου (ΜxΠxΥ):100χ40χ30

Συνολικά Λίτρα:120 λίτρα (καθαρά 100)

Sump (λίτρα):

Οργανισμοί

Φυτά:

Ψάρια: 3 comet

Άλλα είδη:

Διακοσμητικά υλικά

Φόντο:προς το παρών ο τοίχος

Πέτρες:

Ξύλα:

Άλλα διακοσμητικά :2 καραβάκια και 1 κάτι σαν κορμός

Υπόστρωμα:

Βυθός:μπεζ άμμο και λευκό χαλίκι

Φωτισμός

Πηγές φωτισμού (πλήθος και τύπος):1χ30 watt t8 (σύντομα θα αλλαχτεί με Led)

Διάρκεια φωτισμού:6 ώρες

Υποστήριξη οργανισμών

Φίλτρανση:εσωτερικό φίλτρο βιολογικό που αποτελείται (υαλοβάμβακα/μακαρόνι/υαλοβάμβακα/ελαφρόπέτρα/υαλοβάμβακα/κυκλοφορητής pacific 450 l/h ) και ένα μηχανικό φίλτρο τις boyu 500 l/h (θα βάλω και βίντεο στο τέλος τις παρουσίασης)

Θέρμανση/ Ψύξη:

Λίπανση:

Παροχή CO2:

Άλλες τεχνικές ευκολίες ή/και παρεμβάσεις:

Διατροφή:μια φορά την ημέρα flakes εμπορίου και μια φορά την εβδομάδα δίαιτα

Παράμετροι

pH:7.6

Γενική σκληρότητα (GH):

Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):

Αμμωνία (ΝΗ3):0

Νιτρώδη (ΝΟ2):0

Νιτρικά (ΝΟ3):10

Φωσφορικά (PΟ4):

Μέση Θερμοκρασία (°C):24-26

Συντήρηση

Αλλαγές νερού:30% κάθε βδομάδα

Προετοιμασία νερού/πρόσθετα:προετοιμασία νερού με αντίχλώριο.

Άλλες ρουτίνες συντήρησης:το πορτοκαλί χρυσόψαρο πριν δύο βδομάδες περίπου αρρώστησε (ich) αν την γράφω σωστά την αρρώστια. Έγινε θεραπεία μέσα στο ενυδρείο μαζί με το κίτρινο χρυσόψαρο και όλα καλά. Αφού τελείωσε η θεραπεία άλλαξα τα 3/4 του νερού έβαλα καινούργιους υαλοβάμβακες και για μια βδομάδα έβαλα και ενεργό άνθρακα. Μετά έκανα ξανά αλλαγή νερού 2/4 αφαιρούντας άνθρακα και υαλοβάμβακες.το δίχρωμο έχει δύο μέρες που μπήκε στην παρέα.

Φωτογραφίες:

Βίντεο:https://youtu.be/kt0wd8gw5ws

Περιμένω σχόλια και εντυπώσεις. Ευχαριστώ

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλό ξεκίνημα εύχομαι

 

Ωραία τα λίτρα, αλλα είναι λίγα για 3 comet - Εφόσον σου αρέσει το συγκεκριμένο είδος, ίσως να πρέπει να πας σε κάτι πάνω απο 200 λίτρα

Τα ψεύτικα διακοσμητικά δεν χρειάζονται. Προσπάθησε να κάνεις κάτι πιο φυσικό

Επίσης, πρέπει να αυξήσεις τη συχνότητα ταίσματος και την ποικιλία στις τροφές. 3 διαφορετικές τροφές ειναι ένα καλό ξεκίνημα

Θα βοηθούσε εάν μια φορά στις 10 μέρες, ταίζεις βρασμένο αρακά

Τη θερμοκρασία προσπάθησε να την κρατάς κάτω από τους 26

Τα χρυσόψαρα έχουν μεγάλο εύρος θερμοκρασιών, αλλά μην ξεχνάμε πως είναι ψάρια κρύου νερού

 

Σ οτι αφορά τη φίλτρανση, η προσωπική μου επιλογή είναι να μην διαχωρίζω μηχανική και βιολογική φίλτρανση. Προτιμώ να έχω ένα ή δυο φίλτρα με βιολογικό υλικό & σφουγγάρια. Ο λόγος απλός!

Αν διαχωρίζεις τη φίλτρανση και συμβεί κάτι σε ένα από τα δύο φίλτρα - και δεν το προλάβεις, ενδέχεται να δημιουργηθεί θέμα

 

Ολα τα παραπάνω εννοείται με καλή διάθεση και τελείως φιλικά!!!!

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Το ξέρω ότι είναι λίγα τα λίτρα αλλά λόγω χώρου δεν υπάρχει δυνατότητα αυτήν την στιγμή για μεγαλύτερο. Η διακόσμηση όπως έχω αναφέρει σε παλιότερη συζήτηση για άλλο θέμα είναι προσωρινή.θα αλλαχτεί με πέτρες και φυτά.Το τάισμα γιατί το θεωρείς λίγο μια φορά την ημέρα? όσο για την ποικιλία θα εμπλουτιστεί σύντομα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Το ξέρω ότι είναι λίγα τα λίτρα αλλά λόγω χώρου δεν υπάρχει δυνατότητα αυτήν την στιγμή για μεγαλύτερο. Η διακόσμηση όπως έχω αναφέρει σε παλιότερη συζήτηση για άλλο θέμα είναι προσωρινή.θα αλλαχτεί με πέτρες και φυτά.Το τάισμα γιατί το θεωρείς λίγο μια φορά την ημέρα? όσο για την ποικιλία θα εμπλουτιστεί σύντομα.

 

Το θέμα με τα λίτρα το ανέφερα, με μοναδική σκέψη τα ψάρια να μεγαλώσουν σωστα!

Σιγουρα τα 120 λιτρα ειναι παράδεισος αν τα συγκρίνεις με τις 2λιτρες γυάλες που ορισμένοι επιλέγουν

Επειδή όμως τα είδη common & commet θελουν ενυδρείο με μήκος (1.20 περίπου) και περίπου 60-80 λιτρα για σωστή ανάπτυξη, γι αυτό το ανέφερα

 

Σ οτι αφορά το ταισμα, είναι πολύ καλύτερο - από πολλές απόψεις - να τρωνε περισσοτερες φορες και λιγοτερη ποσότητα

Ειναι ψάρια τα οποία χαρακτηρίζονται ως λαίμαργα. Αν μπορείς τάιζε 3 φορες με μικρότερη ποσότητα

 

Για τη διακόσμιση, σορρυ δεν θυμόμουν παλιά συζήτηση, γι αυτό και τη σχολιάσα

 

Μ αρέσει γενικά που πλέον τα χρυσόψαρα αποκτούν ενυδρεία ανάλογα με τις απαιτήσεις τους...ή εστω κοντά σ αυτές!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τουλάχιστον προσπαθώ γιατί είμαι καινούργιος στο συγκεκριμένο χόμπι. Δέκτες πάντως είναι οι παρατηρήσεις-επισημάνσεις. Άλλωστε γι αυτό έκανα και την παρουσίαση για να ακούσω γνώμες και προτάσεις.

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω σε όλα με τον Σοκολατένιο.

Και όντως είναι αλήθεια πως το ενυδρείο σε κανα χρόνο θα φανεί πως είναι μικρό για αυτά τα ψάρια, και ίσως να σε κουράσουν οι αλλαγές γιατί θα πρέπει να τις αυξήσεις, αν τα ήταν Funcy θα ήταν πολύ καλύτερα.

Θα επιμείνω λίγο στα διακοσμητικά , θα ήταν καλύτερα να τα βγάλεις , το συντομότερο δυνατόν.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τουλάχιστον προσπαθώ γιατί είμαι καινούργιος στο συγκεκριμένο χόμπι. Δέκτες πάντως είναι οι παρατηρήσεις-επισημάνσεις. Άλλωστε γι αυτό έκανα και την παρουσίαση για να ακούσω γνώμες και προτάσεις.

 

Βρε συ δεν τα ειπα κακοπροαίρετα

Ολοι μας για το καλύτερο των ψαριών μας παλεύουμε

Απλα ειναι κρίμα κάποια λάθη που πχ κι εμείς κάναμε, να μην το επισημαίνουμε

 

Για παράδειγμα κι εγώ τα δικά μου χρυσόψαρα, τα έχω σε μικρό ενυδρείο από θέμα μήκους

Αυτό υπάρχει - αυτό έχω. Αλλα αυτό δεν σημαίνει πως δεν θα διορθωσω το συγκεκριμένο λάθος στο αμεσο μελλον

Link to comment
Share on other sites

Μπόμπα το ενυδρείο σου, πρόσεξα ότι μέσα έχεις και 1 classic. Πρόσεξε να μη βάλεις ευαίσθητα φυτά γιατί θα στα κατασπαράξουν τα χρυσόψαρα. Ακόμα και μια ανούμπια νανά που είχα, όταν άνθησε, άρχισαν και τρώγαν τον ανθό της ... στο τέλος ο ένας που είναι γυρινόψαρο κλασσικ την έφαγε όλη...

Έγινε επεξεργασία - Lfterr
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...