Jump to content

Φωτισμός ενυδρείου


Recommended Posts

Γεια σας παιδιά, θα ήθελα να σας κάνω μια ερώτηση, πόσες ώρες πρέπει να είναι ανοιχτή η λάμπα του ενυδρείου(έχω ακούσει 8-9 ώρες) είναι αλήθεια;Και ποια ώρα πρέπει να ανάβω την λάμπα και ποια να την κλείνω;

Βοηθήστε με ώστε να μην ταράζω τα καημένα τα ψαράκια μου! :turned:

Link to comment
Share on other sites

Η φωτοπερίοδος εξαρτάται κυρίως από τα φυτά που έχεις (αν έχεις) και λιγότερο από τα ψάρια. Σε συνδιασμό πάντα με το ειδος του φωτισμού

8-9 ωρες ειναι ο μέσος όρος που προτιμούν οι περισσότεροι. Στα θαλασσινά η φωτοπερίοδος συνήθως αυξάνει

 

Τα φώτα πρέπει να σβηνουν εκείνη την ώρα στην οποία ξεκινά η "νύχτα" των ψαριών

πχ μια προτεινόμενη φωτοπερίοδος είναι : 3 το μεσημέρι με 11 το βράδυ

 

Έγινε επεξεργασία - Chocolate_Puma
Link to comment
Share on other sites

Εντάξει σε ευχαριστώ πολύ!Θα είμαι πανέτοιμος γιατί τώρα στήνω το μεγάλο ενυδρείο με φυτά. :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Συνήθως η ώρες που βάζουμε τα φώτα να δουλεύουν είναι οι ώρες που μπορούμε να είμαστε σπίτι (στο χώρο που είναι το ενυδρείο δηλαδή) για να μπορουύμε να τα χαζεύουμε. Έπισης τώρα που καλοκαίριασε και πιάνουν οι ζέστες, αν έχουμε πρόβλημα με την αυξημένη θερμοκρασία, μπορούμε να μετακινούμε την φωτοπερίοδο προς τις βραδυνές ώρες που έχει περισσότερη δροσιά. Εγώ το εφαρμόζω.

Link to comment
Share on other sites

Συνήθως η ώρες που βάζουμε τα φώτα να δουλεύουν είναι οι ώρες που μπορούμε να είμαστε σπίτι (στο χώρο που είναι το ενυδρείο δηλαδή) για να μπορουύμε να τα χαζεύουμε. Έπισης τώρα που καλοκαίριασε και πιάνουν οι ζέστες, αν έχουμε πρόβλημα με την αυξημένη θερμοκρασία, μπορούμε να μετακινούμε την φωτοπερίοδο προς τις βραδυνές ώρες που έχει περισσότερη δροσιά. Εγώ το εφαρμόζω.

 

Θοδωρή σίγουρα ειναι αυτό το κριτηριο για την φωτοπερίοδο?

Δλδ ο νυχτοφύλακας έχει άλλη φωτοπερίοδο στα ενυδρεία του, από τον δημόσιο υπάλληλο?

Έγινε επεξεργασία - Chocolate_Puma
Link to comment
Share on other sites

Θοδωρή σίγουρα ειναι αυτό το κριτηριο για την φωτοπερίοδο?

Δλδ ο νυχτοφύλακας έχει άλλη φωτοπερίοδο στα ενυδρεία του, από τον δημόσιο υπάλληλο?

 

Φίλε μου μην πιάνεις τα άκρα! Δε θα έχουν ψυχολογικό πρόβλημα τα φυτά και τα ψάρια αν μετακινήσουμε την φωτοπερίοδο πέντε ώρες νωρίτερα ή πέντε ώρες αργότερα...

 

Εκτός αν έχεις στοιχεία ή υπόνοιες για το αντίθετο!

 

Αλλά ακόμα και έτσι όπως το λές, αν εξασφαλίσει ο νυχτοφύλακας στο ενυδρείο του πλήρη συσκότιση το μεσημέρι, θα έχει πρόβλημα το ενυδρείο αν έχει σταθερή μεταμεσονύκτια φωτοπερίοδο;

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου μην πιάνεις τα άκρα! Δε θα έχουν ψυχολογικό πρόβλημα τα φυτά και τα ψάρια αν μετακινήσουμε την φωτοπερίοδο πέντε ώρες νωρίτερα ή πέντε ώρες αργότερα...

 

Εκτός αν έχεις στοιχεία ή υπόνοιες για το αντίθετο!

 

Αλλά ακόμα και έτσι όπως το λές, αν εξασφαλίσει ο νυχτοφύλακας στο ενυδρείο του πλήρη συσκότιση το μεσημέρι, θα έχει πρόβλημα το ενυδρείο αν έχει σταθερή μεταμεσονύκτια φωτοπερίοδο;

 

To παράδειγμα εννοείται πως το ανέφερα ως αστείο

 

Ο προβληματισμός μου ειναι πως εφόσον διατηρούμε ενα ζωντανό σε γυαλα, γιατί να μην προσαρμόζουμε τον φωτισμό να τρέχει παράλληλα με την 'μερα' έτσι ώστε η νύχτα να είναι πραγματικά νύχτα και για τα ψάρια

 

Στη φύση ειναι δεδομένο πως τα ψάρια γνωρίζουν τη μέρα και τη νύχτα, χωρίς εξαρτήματα - λάμπες κλπ

Γιατί στο χόμπι να μην ισχύει το ιδιο?

 

Σ' οτι αφορά το "κοκκινο" συμφωνώ απόλυτα

Υποθέτω όμως πως οι περισσότεροι απο εμάς έχουν τα ενυδρεία τους σε χώρο ο οποίος είτε λίγο είτε πολύ, κατά τη διάρκεια της ημέρας, έχει φυσικό φως

Έγινε επεξεργασία - Chocolate_Puma
Link to comment
Share on other sites

Επί της ουσίας δεν μου απάντησες, θα έχουν πρόβλημα τα φυτά και τα ψάρια αν η φωτοπερίοδος μου είναι π.χ. έξι το απόγευμα με δύο το βράδυ;

 

Μακάρι το πρόβλημα "προσομοίωσης" της φύσης στο ενυδρείο να ήταν ο φωτισμός.

 

:)

Link to comment
Share on other sites

Επί της ουσίας δεν μου απάντησες, θα έχουν πρόβλημα τα φυτά και τα ψάρια αν η φωτοπερίοδος μου είναι π.χ. έξι το απόγευμα με δύο το βράδυ;

 

Μακάρι το πρόβλημα "προσομοίωσης" της φύσης στο ενυδρείο να ήταν ο φωτισμός.

 

:)

Για το συγκεκριμένο παράδειγμα θεωρώ πως δεν θα έχουν πρόβλημα

 

Αν όμως το διευρύνεις πχ σε 8 το απογευμα με 4 το πρωι, θα έλεγα πως οι πραγματικές ώρες "νυχτας" αν λάβουμε υπόψη πως στις 6 έχει ξημερώσει, θα ειναι ελάχιστες και ναι θεωρώ πως τα ψάρια θα έχουν πρόβλημα

 

Κι εγώ έχω αναπάντητο ερώτημα : "γιατί να μην προσαρμόζουμε τον φωτισμό να τρέχει παράλληλα με την 'μερα' έτσι ώστε η νύχτα να είναι πραγματικά νύχτα και για τα ψάρια"

 

Link to comment
Share on other sites

Για το συγκεκριμένο παράδειγμα θεωρώ πως δεν θα έχουν πρόβλημα

 

Αν όμως το διευρύνεις πχ σε 8 το απογευμα με 4 το πρωι, θα έλεγα πως οι πραγματικές ώρες "νυχτας" αν λάβουμε υπόψη πως στις 6 έχει ξημερώσει, θα ειναι ελάχιστες και ναι θεωρώ πως τα ψάρια θα έχουν πρόβλημα

 

Κι εγώ έχω αναπάντητο ερώτημα : "γιατί να μην προσαρμόζουμε τον φωτισμό να τρέχει παράλληλα με την 'μερα' έτσι ώστε η νύχτα να είναι πραγματικά νύχτα και για τα ψάρια"

 

Ένας σημαντικός λόγος για να αλλάξουμε την φωτοπερίοδο στο ενυδρείο μας, όπως είπε και ο theodor72 είναι αναλόγως το πότε θα μπορούμε να βλέπουμε το ενυδρείο μας. Κακά τα ψέματα το ενυδρείο το έχουμε και για να κάνουμε το χόμπι μας, άρα αν έχεις μια δουλειά που σου "τρώει" το απόγευμα και όσο λείπεις από το σπίτι ανάβει και το ενυδρείο σου χάνεις όλη την χαρά του να το παρακολουθείς.

Τώρα αν έχεις την δυνατότητα να το βλέπεις όσο είναι μέρα, είναι καλύτερο φαντάζομαι και για τα ψάρια σου που θα ζουν την "μέρα" τους παράλληλα με την "κανονική" μέρα.

Έγινε επεξεργασία - lefteris123
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Για το συγκεκριμένο παράδειγμα θεωρώ πως δεν θα έχουν πρόβλημα

 

Αν όμως το διευρύνεις πχ σε 8 το απογευμα με 4 το πρωι, θα έλεγα πως οι πραγματικές ώρες "νυχτας" αν λάβουμε υπόψη πως στις 6 έχει ξημερώσει, θα ειναι ελάχιστες και ναι θεωρώ πως τα ψάρια θα έχουν πρόβλημα (*)

 

Κι εγώ έχω αναπάντητο ερώτημα : "γιατί να μην προσαρμόζουμε τον φωτισμό να τρέχει παράλληλα με την 'μερα' έτσι ώστε η νύχτα να είναι πραγματικά νύχτα και για τα ψάρια" (**)

 

 

(*) Δεν ξέρω αν υπάρχει κάποιος που θα κάτσει να απολαύσει το ενυδρείο του στις τρεις τα ξημερώματα. Αν και παλιότερα ξεκινώντας να συμμαζεύω - κλαδεύω - διαμορφώνω το φυτεμένο ενυδρείο που είχα, δεν ήταν διόλου απίθανο να τελειώσω τέτοια ώρα! Αλλα αυτό δεν συχνό! Πάλι στα άκρα είναι το παράδειγμα σου και όχι στα νορμάλ....

 

(**) Γιατί αν γυρίσω στις πέντε από την δουλεία, μέχρι να φάω, να τακτοποιηθώ και να δω την οικογένεια, πάει, το έχασα το ενυδρείο. Και δεν είναι μόνο να κάτσει κάποιος να το απολαύσει, πρέπει και να το παραατηρεί για τυχόν προβληματα, και η συμπεριφορά των ψαριών θέλει αρκετή ώρα παρατήρησης. Ασε που για τους παντρεμένους με παιδιά η ώρα ενασχόλησης με το ενυδρείο είναι αφού κοιμηθούν τα μικρά...

Link to comment
Share on other sites

(*) Δεν ξέρω αν υπάρχει κάποιος που θα κάτσει να απολαύσει το ενυδρείο του στις τρεις τα ξημερώματα. Αν και παλιότερα ξεκινώντας να συμμαζεύω - κλαδεύω - διαμορφώνω το φυτεμένο ενυδρείο που είχα, δεν ήταν διόλου απίθανο να τελειώσω τέτοια ώρα! Αλλα αυτό δεν συχνό! Πάλι στα άκρα είναι το παράδειγμα σου και όχι στα νορμάλ....

 

(**) Γιατί αν γυρίσω στις πέντε από την δουλεία, μέχρι να φάω, να τακτοποιηθώ και να δω την οικογένεια, πάει, το έχασα το ενυδρείο. Και δεν είναι μόνο να κάτσει κάποιος να το απολαύσει, πρέπει και να το παραατηρεί για τυχόν προβληματα, και η συμπεριφορά των ψαριών θέλει αρκετή ώρα παρατήρησης. Ασε που για τους παντρεμένους με παιδιά η ώρα ενασχόλησης με το ενυδρείο είναι αφού κοιμηθούν τα μικρά...

 

Μάλλον χάσαμε το ερωτημα : Τα ψάρια κοιμούνται? Καταλαβαίνουν τη διαφορά μεταξύ νυχτας και μέρας? Έχουν βιολογικό ρολοϊ?

 

Αν η απαντηση ειναι ναι, σε ολα τα παραπάνω, τότε ειναι απαραίτητο να δημιουργήσουμε ένα τέτοιο περιβάλλον στο οποίο θα υπάρχουν αρκετές ώρες "νυχτας"

 

Αν η απάντηση στα παραπάνω ειναι όχι, τότε θα συμφωνήσω πως πρέπει να ρυθμίζουμε τον φωτισμό βάσει των δικών μας "αναγκών"

 

ΥΓ1 : Τελικά το "ναι" ή "οχι" φοριέται πολύ τελευταιά!!!

ΥΓ2 : Στο (*) δεν έφερα παράδειγμα. Διέρυνα το δικό σου :thumbsu:

ΥΓ3 : Το (**) με πιάνει απόλυτα στο τελευταίο μέρος

 

Link to comment
Share on other sites

Τώρα αν έχεις την δυνατότητα να το βλέπεις όσο είναι μέρα, είναι καλύτερο φαντάζομαι και για τα ψάρια σου που θα ζουν την "μέρα" τους παράλληλα με την "κανονική" μέρα.

 

Θα συμφωνήσω

Το θέμα ειναι "γιατί ειναι καλυτερο"?

 

Έγινε επεξεργασία - Chocolate_Puma
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ έχω το ίδιο ερώτημα με τον Chocolate_Puma, γιατί να μην προσαρμόζουμε τον φωτισμό να τρέχει παράλληλα με την 'μέρα' έτσι ώστε η νύχτα να είναι πραγματικά νύχτα και για τα ψάρια, δηλαδή να ανάβουμε την λάμπα τις πρωινές ώρες, όταν ξημερώνει και να την σβήνουμε τις απογευματινές ώρες, όταν ο ήλιος δεν είναι πια τόσο δυνατός;Φυσικά το καλοκαίρι θα πρέπει να ανάβει λιγότερο λόγω το υψηλών θερμοκρασιών... :) 

Link to comment
Share on other sites

@Chocolate_Puma: Αν και δε το έχω ψάξει, θεωρώ μάλλον βέβαιο πως έχουν βιολογικό ρολόι όπως όλα τα ζώα αλώστε. Όπως και ο άνθρωπος. Και πέφτουν και σε κάποιο είδος ύπνου. Όμως δεν είπα να τους "αλλάξουμε τα φώτα", ούτε να κάνουμε τη νύχτα μέρα. Ξαναλέω, μιλάω για νορμάλ καταστάσεις.

@oscar123: Όπως είπα παραπάνω, νομίζω πως οι περισσότεροι από εμάς θέλουν που και που να απολαμβάνουν το ενυδρείο τους. Και αυτό έχει σχέση με το πότε έχει ο καθένας ελεύθερο χρόνο. Και να μη ξεχνάμε πως τον χειμώνα σκοτεινιαζει από τις πέντε! ;)

Link to comment
Share on other sites

Να το κάνω λίγο πιο περίπλοκο?

 

Πως ορίζετε την ημέρα και την νύχτα στο ενυδρείο?Μόνο με την φωτοπερίοδο του φωτιστικού?

Το παράθυρο στο δωμάτιο που βρίσκεται αυτό δεν παίζει κάποιο ρόλο εαν και ποιες ώρες τις ημέρας είναι

ανοιχτό ή είναι κάτι δεδομένο/αμελητέο ?

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και παίζει ρόλο ο εξωτερικός φωτισμός. Και όχι μόνο το παράθυρο, αλλά και τα φώτα του δωματίου.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εντάξει δεκτές οι απόψεις πιστεύω πως θα ακολουθώ το αρχικό πρόγραμμα της φωτοπεριόδου, 15:00-23:00.

Link to comment
Share on other sites

Κουβεντούλα κάνουμε, χαλαρά!

Link to comment
Share on other sites

Υποθέτω όμως πως οι περισσότεροι απο εμάς έχουν τα ενυδρεία τους σε χώρο ο οποίος είτε λίγο είτε πολύ, κατά τη διάρκεια της ημέρας, έχει φυσικό φως

 

 

Να το κάνω λίγο πιο περίπλοκο?

 

Πως ορίζετε την ημέρα και την νύχτα στο ενυδρείο?Μόνο με την φωτοπερίοδο του φωτιστικού?

Το παράθυρο στο δωμάτιο που βρίσκεται αυτό δεν παίζει κάποιο ρόλο εαν και ποιες ώρες τις ημέρας είναι

ανοιχτό ή είναι κάτι δεδομένο/αμελητέο ?

 

Ακριβώς αυτό!

 

Επειδή λοιπον αναφερόμαστε σε χώρους που έχουν φως λόγω ήλιου, αν η φωτοπερίοδος του ενυδρείου είναι επιπλέον του ηλιακού φωτός, το αποτέλεσμα θα είναι οι πραγματικές ώρες νυχτας να ειναι ελάχιστες

 

Για παράδειγμα : Ενα ενυδρείο ειναι σε ενα δωματιο με φυσικό φωτισμό. Από τις 7 το πρωι υπάρχει φως, το οποίο διαρκεί εώς τις 9 το βραδυ. Αν ανάψουμε τα φώτα του ενυδρείου από τις 9 το βράδυ εως τις 5 το πρωι, τότε μένουν μόνο 2 ώρες μέχρι τις 7 το επόμενο πρωι. Θεωρώ πως ειναι ελάχιστο και πως θα δημιουργησει θέμα στα ψάρια

 

Συνεχίζω να επιμένω πως η φωτοπερίοδος πρέπει να προσαρμόζεται με τετοιο τρόπο ώστε τελικά τα ζωντανα να μπορούν να διακρίνουν τη μέρα και τη νύχτα

 

Πχ το ενυδρείο που έχω σε εξωτερικό χώρο, ανάβω τις λάμπες στις 9 το βράδυ και τις κλείνω στις 10. Μια μόνο ώρα. Το ενυδρείο το βλέπει απευθείας ο ήλιος

Έγινε επεξεργασία - Chocolate_Puma
Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και παίζει ρόλο ο εξωτερικός φωτισμός. Και όχι μόνο το παράθυρο, αλλά και τα φώτα του δωματίου.

 

Σωστό κι αυτό!

 

Προσωπικά, στους χώρους που έχω ενυδρεία, αποφεύγω να ανάβω φωτα από τη στιγμή που τα φώτα του ενυδρείου έχουν σβήσει

Link to comment
Share on other sites

Φίλε theodor72 δεν πείρα κάτι στραβά να ξέρεις, ακριβώς αυτό κουβεντούλα κάνουμε απλά επειδή δεν κατάφερα να βγάλω ένα συμπέρασμα από όσα είπαμε αποφάσισα να χρησιμοποιώ το πρόγραμμα του 15:00 με 23:00! :turned:  :bigemo_harabe_net-64:  :bigemo_harabe_net-66:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εντάξει δεκτές οι απόψεις πιστεύω πως θα ακολουθώ το αρχικό πρόγραμμα της φωτοπεριόδου, 15:00-23:00.

 

Και εγώ αυτό περίπου το ωράριο έχω δηλ

Ανάβει χαμηλός φωτισμός 13:30 - 14:00

Κύριος φωτισμός 14:00 - 22:30

Χαμηλός φωτισμός 22:30 - 23:15

O χαμηλός φωτισμός πριν τα βοηθάει να προσαρμοστούν στον κύριο φωτισμό μην τους έρχεται απότομα και μετά για να χαλαρώσουν πριν το σκοτάδι.

Έγινε επεξεργασία - Force
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ όπως κ ο περισσότερος κόσμος έχω πρωινή δουλειά. Οπότε ο φωτισμός στο ενυδρείο ξεκινάει μεσημέρι κ σβήνει κατά τα μεσάνυχτα για να μπορώ να το χαίρομαι όσο είμαι σπίτι. Απλά την ώρα που πάω για ύπνο τοποθετώ στις 2 πλευρές του ενυδρείου που έχουν πρόσβαση σε φως, ένα μαύρο χαρτόνι. Έτσι όταν ξημερώνει για μας για τα ψαράκια είναι ακόμα νύχτα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...