Jump to content

Κατασκευη DIY ενυδρείου τη βοηθεια σας παρακαλώ


kostas3

Recommended Posts

Αν το τζαμι ειναι 10mm οι κοντρες ποσο πρεπει να ειναι? Θα κανω κοντρες πανω κατω σαν κορνιζα με φαλτσο πισω για το σωληνα του φιλτρου

Link to comment
Share on other sites

Αυτό παίζεται, γιατί άλλοι λένε ότι καλύτερα τα μικρά τζάμια να είναι μέσα απ' τα μεγάλα, δηλαδή να πατήσουν πάνω στον πάτο.

 

Έχω επισκευάσει αρκετά εταιρικά ενυδρεία και κανένα δεν είχε τα τζάμια κολλημένα πάνω στον πάτο. Κάτι παραπάνω θα ξέρουν αυτοί…..  Έπειτα αυτά που γράφουν στα φόρουμ  και οπουδήποτε αλλού είναι εικασίες και δεν υπάρχει καμία τεκμηριωμένη έρευνα που να το αποδεικνύει   

Αν το τζαμι ειναι 10mm οι κοντρες ποσο πρεπει να ειναι? Θα κανω κοντρες πανω κατω σαν κορνιζα με φαλτσο πισω για το σωληνα του φιλτρου

Κάντε και αυτές 10αρες. Πλάτος γύρο στους 5 πόντους είναι καλό τα υπόλοιπα όπως τα λες. Σιλικόνη όποια και να βάλεις κάνει την ίδια δουλειά. Αυτό που πρέπει να προσέξεις είναι να μην έχει αντιμουχλικό φάρμακο. Συνήθως γράφουν πάνω ότι είναι κατάλληλη για ενυδρειακή χρήση

Link to comment
Share on other sites

Επί της ευκαιρίας, χθες διάβασα τις οδηγίες της ενυδρειακής bison που χρησιμοποιούμε οι περισσότεροι.

Πέραν των άλλων, γράφει:

Ανθεκτική στο (θαλασσινό) νερό. Σκάλωσα λίγο  :blink:

Link to comment
Share on other sites

το ενυδρείο θα γινει τελικά 120χ50χ60 υψος γιατι θελω να το εχω φυτεμένο και 500 λιτρα θα δωσω πολλα λεφτα. ο τζαμάς λεει πως δεν χρειάζεται κόντρες. τι λετε?

Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποίησε αυτό το εργαλείο για να υπολογίζεις πάχος γυαλιού.

Δεξιά σου δείχνει τον δείκτη ασφαλείας.Το πιο ασφαλές είναι το very safe που στην περίπτωσή σου θέλει 12άρι τζάμι.

Άρα στο 10άρι να βάλεις κόντρες και άσε τον τζαμά να λέει. Εκτός αυτού, που κολλάς στο να μην βάλεις κόντρες;Στην τιμή;

Ο δικός μου που είναι φραγκοφονιάς μου πήρε 5 ευρώ για 4 κομμάτια 55x4cm και άλλα 4 κομμάτια 35x4. Να σου πάρει 10 ευρώ;

Link to comment
Share on other sites

Με 10αρι τζάμι αν δεν θες να βάλεις κόντρες πάνω, θα πρέπει να μπει ένα κομμάτι τζάμι που θα ενώσει τις δύο απέναντι πλευρές. Ειδάλλως σίγουρα θα σου κάνει κοιλιά  όταν το γεμίσεις.  Θα σου πρότεινα εφόσον προορίζεται  για φυτεμένο να περιορίσεις το ύψος κοντά στους 50 πόντους. Θα χρειαστείς σημαντικά λιγότερο φωτισμό.

Το παραπάνω εργαλείο που σου προτείνει ο φίλος AgMa και  πολλοί το έχουν κάνει ευαγγέλιο  θέλει προσοχή γιατί σε πολλές περιπτώσεις  βγάζει πατατιές, για να μην το πω διαφορετικά.  

Link to comment
Share on other sites

Στο δικό μου που το χρησιμοποίησα για να έχω έναν μπούσουλα στο πάχος των τζαμιών, δεν μου έδειξε τίποτα περίεργο. Βέβαια το δούλεψα μόνο για το πάχος, όχι για τις διαστάσεις που σου λέει πόσο να κόψεις τα τζάμια.

Anyway 10άρι τζάμι και κόντρες ή περιμετρικά ή όπως σου είπε ο Σταμάτης.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους!

Θα ήθελα να κανω ορισμένες ερωτήσεις για κατασκευή ενός ενυδρείου .

Οι διαστάσεις που θέλω ειναι 130x60x60 ,αυτή τη στιγμή κάνω ακόμα έρευνα αγοράς για τα τζάμια γιατί προσπαθώ να μειώσω το κόστος όσο γίνεται . Η καλύτερη προσφορα που έχω πάρει ως τώρα ειναι 300 € με καθαρό γυαλί 10mm και κόντρες πάνω και κάτω . Ολοι οι καταστηματάρχες μου είπαν πως το γυαλί πρέπει να ειναι ρονταρισμένο γιατι αλλιώς δεν θα κολησουν τα τζαμια μεταξυ τους και το ενυδρείο δεν θα πατάει καλά . Σε μια σελιδα στο ιντερνετ με οδηγείες για diy διαβασα πως τα τζαμια ενός ενυδρείου δεν πρεπει επουδενι να ειναι ρονταρισμένα γιατι η επιφάνεια μειώνεται και δεν θα κολησουν καλα. Το ροντάρισμα παει 5 € το μέτρο και όπως καταλαβαινετε θα γλυτώσω αρκετα χρήματα αν δεν τα "ροντάρω" . Παρακαλώ οποιος μπορει να με συμβουλεψει να κάνω μια σωστη επιλογη.

Το ενυδρείο θα φαινεται ομορφο με αρονταριστα τζαμια Η αν μπει η σιλικονη δε φαινεται τιποτα? Και το ποιο σημαντικο : θα ειναι εφικτη η σωστη και ασφαλης κολληση των τζαμιών ? Τέλος το πάχος 10mm ειναι αρκετό?. Μολις λυσω αυτα τα θέματα θα προχωρήσω και στις λοιπες αποριες μου

 

Καλησπέρα kostas3,

 

Σου παραθέτω τις γνώσεις μου σχετικά με DIY κατασκευή ενυδρείου.

 

1) Τα τζάμια θα τα προμηθευτείς από εργοστάσιο και όχι από κάποιο κατάστημα με τζάμια διότι όσο αυξάνουν τα χιλιοστά στο πάχος των τζαμιών αυξάνεται και η δυσκολία κοπής τους με ακρίβεια, κάτι που τα εργοστάσια, που προμηθεύουν τους τζαμάδες, δεν τους προβληματίζει διότι έχουν πολύ ακριβά μηχανήματα ακριβείας.

 

2) Όσον αφορά το ροντάρισμα, τα τζάμια προτείνω να μην ρονταριστούν διότι μειώνεται η επιφάνεια κόλλησης. Τα τζάμια προτείνω να είναι απλά τροχισμένα (αυξάνεται η επιφάνεια κολλήματος) και δεν σου το χρεώνουν extra.

 

3) Αν τα τζάμια είναι ρονταρισμένα ή τροχισμένα δεν σε επηρεάζει στο αισθητικό αποτέλεσμα αφού ότι και να επιλέξεις τα τζάμια θα κολλήσουν μεταξύ τους και δεν θα φαίνεται κάτι.

 

4) Σχετικά με την σιλικόνη, προτείνω της BISON. Την συγκεκριμένη που αναφέρεις δεν την έχω χρησιμοποιήσει αλλά από όσες έχω, θεωρώ ότι η BISON είναι η καλύτερη.

Link to comment
Share on other sites

 

 

2) Όσον αφορά το ροντάρισμα, τα τζάμια προτείνω να μην ρονταριστούν διότι μειώνεται η επιφάνεια κόλλησης. Τα τζάμια προτείνω να είναι απλά τροχισμένα (αυξάνεται η επιφάνεια κολλήματος) και δεν σου το χρεώνουν extra.

 

Αν και δεν θα βγάλουμε άκρη στο συγκεκριμένο καθώς οι απόψεις διίστανται χρόνια τώρα στο συγκεκριμένο ζήτημα. . .

 

Θέλεις να εξηγήσεις το "μειώνεται" και το "αυξάνεται" ??

Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν θα βγάλουμε άκρη στο συγκεκριμένο καθώς οι απόψεις διίστανται χρόνια τώρα στο συγκεκριμένο ζήτημα. . .

 

Θέλεις να εξηγήσεις το "μειώνεται" και το "αυξάνεται" ??

 

Καλησπέρα rastaman,

 

Εκφράζω καθαρά τις εμπειρίες μου.

 

Στα ενυδρεία που έχω κατασκευάσει, σε αυτά που ήταν τροχισμένα η εφαρμογή της σιλικόνης ήταν πολύ πιο εύκολη. Προσπάθησε να ακουμπήσεις δύο γυαλισμένες επιφάνειες μεταξύ τους και από την άλλη προσπάθησε να ακουμπήσεις δύο σαγρέ/άγριες επιφάνειες.

Ποιά επιφάνεια θεωρείς ότι θα είναι πιο σταθερή;

 

Με το ροντάρισμα το τζάμι δεν έχει καθόλου πόρους, που σημαίνει ότι η εφαρμογή της σιλικόνης θα πραγματοποιηθεί πάνω σε μία γυαλιστερή επιφάνεια.

 

Από την άλλη το τροχισμένο τζάμι έχει ανοιχτούς πόρους που επιτρέπει την διείσδυση της σιλικόνης. 

 

Επίσης, ο λόγος που αναφέρω ότι η επιφάνεια μειώνεται είναι διότι όποιος έχει ασχοληθεί με κατασκευή ενυδρείου και έχει ροντάρει τα τζάμια του, γνωρίζει ότι το ροντάρισμα γίνεται υπό γωνία που σημαίνει ότι όταν έχεις μια επιφάνεια 10 mm και την ροντάρεις υπό γωνία κάποιων μοιρών, αυτόματα η επιφάνεια αυτή μειώνεται...

 

[Ροντάρισμα: ονομάζεται η επεξεργασία του γυαλιού, κατά την οποία φαλτσάρονται και λειαίνονται οι δύο ακμές του σόκορου του γυαλιού, ώστε να μην κόβουν και να φαίνονται αισθητικά καλύτερα.]

 

 

Υ.Γ Σχετικά με το τροχισμένο τζάμι, δεν εννοώ την επεξεργασία που πραγματοποιείται από τα μηχανήματα αλλά ένα απλό πέρασμα με γυαλόχαρτο ώστε να μην κόβουν οι επιφάνειες. Παράληψη μου.

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται ότι όσο πιο καθαρές και ίσιες είναι οι επιφάνειες τόσο καλύτερη εφαρμογή θα έχουμε.

Το ροντάρισμα μπορεί να μειώνει το πάχος του γυαλιού κατά 1-1.5mm αλλά αυτή η εσοχή που κάνει να είσαι σίγουρος

οτι δίνει την δυνατότητα στην σιλικόνη να μπει εκεί μέσα και να πιάσει καλύτερα ( η λεγόμενη ρίζα) σε αντίθεση με ένα αροντάριστο

που θα πιάσει απλά επιφανειακά.

Θεωρώ πως με το ροντάρισμα κάνουμε πιο δυνατό και αλλά και πιο στεγανό κόλλημα.

 

Τώρα αν έχει πόρους ή όχι το ρονταρισμένο δεν μπορώ να στο απαντήσω με σιγουριά.Γενικά δεν νομίζω τα τζάμια να έχουν πόρους

γιατί θα είχαμε άλλα προβλήματα και όχι μόνο στα ενυδρεία μας :)

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται ότι όσο πιο καθαρές και ίσιες είναι οι επιφάνειες τόσο καλύτερη εφαρμογή θα έχουμε.

Το ροντάρισμα μπορεί να μειώνει το πάχος του γυαλιού κατά 1-1.5mm αλλά αυτή η εσοχή που κάνει να είσαι σίγουρος

οτι δίνει την δυνατότητα στην σιλικόνη να μπει εκεί μέσα και να πιάσει καλύτερα ( η λεγόμενη ρίζα) σε αντίθεση με ένα αροντάριστο

που θα πιάσει απλά επιφανειακά.

Θεωρώ πως με το ροντάρισμα κάνουμε πιο δυνατό και αλλά και πιο στεγανό κόλλημα.

 

Τώρα αν έχει πόρους ή όχι το ρονταρισμένο δεν μπορώ να στο απαντήσω με σιγουριά.Γενικά δεν νομίζω τα τζάμια να έχουν πόρους

γιατί θα είχαμε άλλα προβλήματα και όχι μόνο στα ενυδρεία μας :)

 

Σου παραθέτω το παρακάτω:

 

[Απαραίτητη προϋπόθεση που θα πρέπει να ληφθεί υπ’ όψιν κατά την παραγγελία των τζαμιών του ενυδρείου μας είναι, να ΜΗΝ είναι ρονταρισμένα, ούτε τροχισμένα (δηλ. να μην έχουν περάσει από μηχάνημα). Αυτό είναι σημαντικό, γιατί στο ροντάρισμα μειώνεται η προς κόλληση επιφάνεια, ενώ στο τρόχισμα έχουμε αλλοίωση της προς κόλληση επιφανείας , οπότε και στις 2 περιπτώσεις η επιφάνεια τζαμιού είναι ακατάλληλη για κόλλημα (αυτό έχει δείξει η πείρα μας).

Με το βαμβάκι ποτισμένο οινόπνευμα η ασετόν καθαρίζουμε πολύ καλά όλες τις προς κόλληση επιφάνειες, μέχρι να ακούσουμε το τζάμι να τρίζει.]

Πηγή http://www.tsamisaquarium.gr/Selides/Themata/kataskEnydr.htm

 

Γενικά το τζάμι δεν έχει πόρους ... χαίρω πολύ. Όταν μια επιφάνεια όμως είναι "φαγωμένη" με γυαλόχαρτο, αποκτά πορώδη επιφάνεια (μιλάω συγκεκριμένα για την επιφάνεια που έχει κοπεί το τζάμι... όχι για το τζάμι σαν υλικό).

 

Για τη λεγόμενη ρίζα, εγώ εκφράζω διαφωνία. Όταν η προς κόλληση επιφάνεια μειώνεται κατά 10%-15% θεωρώ ότι δεν μιλάμε για ρίζα άλλα για αδύναμα θεμέλια. Προσωπική μου άποψη πάντα.

 

Όπως και να έχει άκρη δεν θα βγάλουμε όπως είπες κι εσύ. Το θέμα είναι βοηθηθεί ο kostas3 ώστε να επιλέξει σωστά.

 

Επαναλαμβάνω ότι εκφράζω τις εμπειρίες μου από τις κατασκευές που έχω πραγματοποιήσει και να τονίσω ότι όσο ζείς μαθαίνεις.

Έγινε επεξεργασία - bonelias
Link to comment
Share on other sites

Όταν εδώ και δεκαετίες όλες οι εταιρίες κατασκευής ενυδρείων ροντάρουν τα τζάμια τους το τι μπορεί να γράφει ο tsamis και ο κάθε ένας που έχει ενα blog ή ένα μαγαζί και κολλάει ενυδρεία δεν μου λέει

κάτι εφόσον μάλιστα δεν το αποδεικνύει.(αυτό έχει δείξει η πείρα μας).

 

Στο γυαλί τώρα ότι και να του κάνεις πόρους δεν νομίζω να αποκτήσει.Σκεψου πολύ απλά πως σε οτιδηποτε πορώδη εισχωρεί πχ βρωμιά.

 

Για την "ρίζα" τώρα θα προσπαθήσω να στο εξηγήσω με ένα διαφορετικό παράδειγμα.

Όταν θες στον τοίχο να στοκάρεις μια ρωγμή για να πιάσει σωστα ο στόκος πάντα την χαράζεις για να μπει βαθιά.Αν περάσεις στόκο επιφανειακά μόλις το τρίψεις

υπάρχει περίπτωση κιολας να ανοίξει.Αν έχεις χαράξει όμως και έχει μπει μέσα ο στόκος όσο και να το τρίψεις δεν ανοίγει,εκτός και αν το σκάψεις :P

Σκέψου λοιπόν με βάση το παραπάνω παράδειγμα την σιλικόνη στο ρονταρισμένο τζάμι.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

παιδιά ρονταρισμένα θα τα κάνω για έναν και μόνο λόγο. ο τζαμάς φτιάχνει ενυδρεία και τα θέλει ρονταρισμένα. την ευθύνη την έχει αυτός και έχει φήμη καλού κατασκευαστή ενυδρείων.τώρα ο θεός βοηθός.

 

πάντως εκτιμώ βαθύτατα τις συμβουλές σας.

 

του είπα βέβαια να βάλει κόντρες πάνω κάτω θέλει δε θέλει

Έγινε επεξεργασία - kostas3
Link to comment
Share on other sites

Φιλέ kostas3 πάρε και στόκο μαζί γιατί μπορεί να έχει καμία ρωγμή ο τοίχος σου.

Link to comment
Share on other sites

Όταν εδώ και δεκαετίες όλες οι εταιρίες κατασκευής ενυδρείων ροντάρουν τα τζάμια τους το τι μπορεί να γράφει ο tsamis και ο κάθε ένας που έχει ενα blog ή ένα μαγαζί και κολλάει ενυδρεία δεν μου λέει

κάτι εφόσον μάλιστα δεν το αποδεικνύει.(αυτό έχει δείξει η πείρα μας).

 

Στο γυαλί τώρα ότι και να του κάνεις πόρους δεν νομίζω να αποκτήσει.Σκεψου πολύ απλά πως σε οτιδηποτε πορώδη εισχωρεί πχ βρωμιά.

 

Για την "ρίζα" τώρα θα προσπαθήσω να στο εξηγήσω με ένα διαφορετικό παράδειγμα.

Όταν θες στον τοίχο να στοκάρεις μια ρωγμή για να πιάσει σωστα ο στόκος πάντα την χαράζεις για να μπει βαθιά.Αν περάσεις στόκο επιφανειακά μόλις το τρίψεις

υπάρχει περίπτωση κιολας να ανοίξει.Αν έχεις χαράξει όμως και έχει μπει μέσα ο στόκος όσο και να το τρίψεις δεν ανοίγει,εκτός και αν το σκάψεις :P

Σκέψου λοιπόν με βάση το παραπάνω παράδειγμα την σιλικόνη στο ρονταρισμένο τζάμι.

 

Θα συμφωνήσω σε όλα.

Θεωρώ πως με το ροντάρισμα αυξάνεται η επιφάνεια συγκόλλησης, και για την ακρίβεια , όσο πιο πολύ φαγωθούν/τριφτούν οι γωνίες του τζαμιού τόσο πιο μεγάλη επιφάνεια συγκόλλησης έχουμε. (αποδεικνύεται γεωμετρικά) Επίσης με το γυαλί που δεν είναι ρονταρισμένο είναι πιο εύκολο να εγκλωβιστούν φυσαλίδες αέρα παρά με το ρονταρισμένο. Αλλά το θέμα της αύξησης ή όχι της επιφάνειας συγκόλλησης είναι αμελητέο μπροστά στο άλλο καλό που έχει το ρονταρισμένο τζάμι. Το κόψιμο μπορεί να έχει αφήσει μικρορωγμές που το ροντάρισμα διώχνει αυτά τα κομμάτια με αποτέλεσμα να έχουμε λιγότερα έως καθόλου σαθρά σημεία στο τζάμι. Επίσης αισθητικά είναι πολύ καλύτερο και φυσικά μεγαλύτερη ασφάλεια στο να τραυματιστούμε αλλά αυτό μπορεί να διορθωθεί με ένα απλό γυαλοχαρτάρισμα που όμως αισθητικά δεν είναι ότι το καλύτερο. Σε τζάμια με πάχος  από 8 χιλιοστά και πάνω το ροντάρισμα το  θεωρώ απαραίτητο.

 

Το γυαλί δεν έχει πόρους ή τουλάχιστον δεν έχει πόρους τέτοιου μεγέθους που να εξυπηρετούν στη συγκόλληση, αν είχε πόρους δεν θα είχε αυτή τη διαύγεια, αντίθετα το γυαλί με αμμοβολή έχει πόρους αλλά δεν έχει διαύγεια ή ακόμα χειρότερα δεν βλέπουμε καθόλου. Η συγκόλληση γίνεται χάρη στις ιδιότητες της σιλικόνης και τη σχέση της με το γυαλί και όχι στους πόρους του υλικού, και αν παρατηρήσετε , η σιλικόνη δεν ξεκολλάει από το γυαλί , σκίζεται, αρκεί να είναι καλά καθαρισμένες οι επιφάνειες συγκόλλησης και να μην υπάρχουν άλλα υλικά όπως σκόνες ή λιπαρά.

 

Το ροντάρισμα το μόνο αρνητικό που έχει είναι το κόστος που αυτό μπορείς να το μειώσεις μόνο με ψάξιμο και έρευνα αγοράς. Προσωπικά δεν έχω αντιμετωπίσει τέτοιο θέμα γιατί ο τζαμάς που παίρνω τζάμια είναι εργαστήριο/εργοστάσιο και κόβει ροντάρει ο ίδιος τα τζάμια, γιατί πολλοί τζαμάδες είναι απλοί μεταπωλητές, δεν κόβουν και δεν ροντάρουν τζάμια, ειδικά τέτοιου πάχους , δεν έχουν τον κατάλληλο εξοπλισμό, και τα παραγγέλνουν από αλλού, και τότε το κόστος ανεβαίνει, γιατί υπάρχει και το κέρδος μεταπώλησης, άσχετα ότι κάποιοι χρεώνουν όσο θέλουν.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε kostas3 αν δεν έχεις κολλήσει άλλο ενυδρείο να μην επιχειρήσεις να κολλήσεις ενα τόσο μεγάλο .

Αν θέλεις περίμενε μέχρι τον Αύγουστο που θα έρθω Κέρκυρα , να πάμε στο Κώστα το Βλάχο που έχει μαγαζί στην Αλεπού να κόψουμε τα τζάμια και να το κολλήσουμε μαζί εκεί .

 

Link to comment
Share on other sites

Παντως,προσωπικα οτι ενυδρεια εχω κολλησει,απο μικρα μεχρι 180 λιτρα,τα τζαμια πατουσαν πανω στον πατο.

Σε κανενα απο αυτα τα ενυδρεια δεν ειχα ποτε προβλημα και μερικα απο αυτα τρεχουν ακομα.

Μεγαλητερο ενυδρειο απο 180 λιτρα δεν εχω κολλησει,εκει δεν ξερω αν παιζει ρολο αν θα κολληθον τα τζαμια πανω στον πατο η οχι.

Link to comment
Share on other sites

Κολλιούνται και έτσι και αλλιώς .

Το σημαντικό δεν είναι αυτό .

Κάπου το έχουμε γραμμένο .

Πρέπει να έχεις προηγούμενη εμπειρία σε μικρά ενυδρεία , πρέπει να έχεις κατανοήσει οτι η σιλικόνη δεν είναι κόλα και να πιάνουν τα χέρια σου .

Link to comment
Share on other sites

Από τη στιγμή που θα βάλεις κόντρες δε νομίζω ότι θα έχεις πρόβλημα στο πως θα κολληθούν τα τζάμια.

 

Για να μην παιδεύεσαι, πάρε την πεπατημένη, ροντέ τζάμι (αφού όλοι οι κατασκευαστές τα κάνουν έτσι, αν κι εγώ διαφωνώ) - κόντρες πάνω κάτω - και πάνω στον πάτο το κόλλημα με τα πλαϊνά μέσα, για το πρώτο σου ενυδρείο και μετά πειραματίζεσαι αν έχεις χρόνο και όρεξη.

Έγινε επεξεργασία - bonelias
Link to comment
Share on other sites

Έχω κολλήσει αρκετά ενυδρεία και μερικά άνω των 500 λίτρων. Ρονταρισμένο, αροντάριστο  ένα και το αυτό. Δεν υπάρχει καμία διαφορά στην ποιότητα του κολλήματος Να πω πως σε τζάμια 12mm και πάνω δεν γίνεται να μην ρονταριστεί το σόκορο γιατί δεν υπάρχει καμία περίπτωση να κοπεί τελείως κάθετα ακόμα και αν έχει κοπεί σε cnc. Ρωτήστε οποιοδήποτε τζαμά θέλετε να σας το επιβεβαιώσει.    Σε τζάμια από 8 mm και κάτω το ροντάρισμα το θεωρώ πεταμένα λεφτά και με ένα σβουράκι άνετα λειώνονται οι άκρες. Είτε μπουν κόντρες είτε όχι προτιμώ να κολλώ τα τζάμια περιμετρικά στον πάτο για δύο λόγους. Α) με αυτόν τον τρόπο δημιουργείτε η πρώτη κάτω κόντρα Β) έρχονται από μόνα τους τα τζάμια και γωνιάζουν χωρίς να υπάρχει ο φόβος του στραβοκολλήματος    Σιλικόνες όλες είναι καλές και οι διαφορές μεταξύ τους είναι απειροελάχιστες. Προσωπικά προτιμώ την S 100 της ελαστοτεκ  Αργεί να κάνει κρούστα και μπορείς να κάνεις μερικές ψιλοδιορθώσεις αν χρειαστεί

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έχω κολλήσει αρκετά ενυδρεία και μερικά άνω των 500 λίτρων. Ρονταρισμένο, αροντάριστο  ένα και το αυτό. Δεν υπάρχει καμία διαφορά στην ποιότητα του κολλήματος Να πω πως σε τζάμια 12mm και πάνω δεν γίνεται να μην ρονταριστεί το σόκορο γιατί δεν υπάρχει καμία περίπτωση να κοπεί τελείως κάθετα ακόμα και αν έχει κοπεί σε cnc. Ρωτήστε οποιοδήποτε τζαμά θέλετε να σας το επιβεβαιώσει.    Σε τζάμια από 8 mm και κάτω το ροντάρισμα το θεωρώ πεταμένα λεφτά και με ένα σβουράκι άνετα λειώνονται οι άκρες. Είτε μπουν κόντρες είτε όχι προτιμώ να κολλώ τα τζάμια περιμετρικά στον πάτο για δύο λόγους. Α) με αυτόν τον τρόπο δημιουργείτε η πρώτη κάτω κόντρα Β) έρχονται από μόνα τους τα τζάμια και γωνιάζουν χωρίς να υπάρχει ο φόβος του στραβοκολλήματος    Σιλικόνες όλες είναι καλές και οι διαφορές μεταξύ τους είναι απειροελάχιστες. Προσωπικά προτιμώ την S 100 της ελαστοτεκ  Αργεί να κάνει κρούστα και μπορείς να κάνεις μερικές ψιλοδιορθώσεις αν χρειαστεί

 

Έτσι είναι όπως τα λές Στάμο μόνο στις σιλικόνες έχω να πω ότι δεν είναι όλες ίδιες .

Μπορεί να είναι σιλικόνες ενυδρείου και να κάνουν τη δουλειά τους η διαφορά τους όμως είναι η αντοχή στη διάρκεια του χρόνου .

Έχω ενυδρείο 60άρι που το έφτιαξα με μια πανάκριβη σιλικόνη το 1990 και ακόμα αντέχει ξεχειλισμένο με νερό και στον ήλιο τα τελευταία 15 χρόνια .

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Προχώρησε τελικά αυτή η κατασκευή; πώς πήγε;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

τωρα ειδα το ποστ. ναι τελιωσε τον ιουλιο, δες το αλλο μου ποστ εχω φωτο

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...