Jump to content

Περι Ψαροσύνθεσης


Recommended Posts

Καλημέρα στο forum.

Θα ήθελα μερικές συμβουλές σχετικά με την ψαροσυνθεση του ενυδρείου μου. Κατά την παρουσίαση του η κύρια άποψη όσων είδαν το  post  ήταν ότι η ψαροσυνθεση δεν είναι κ η καλύτερη. 

Μια σύντομη περιγραφή. 60 λτ φυτεμένο με 8 Neon, 2 Dwarf Gourami Κ εναν Anchistrus. (pH 7,2 σταθερό με προσθήκη CO2)

Η κύρια αντίρρηση αφορούσε τα Gourami.Έτσι μου γεννήθηκαν κάποιες ιδέες όπως: 

1. Αντικατασταση των Gourami με ενα ζευγάρι Ramirezi. (Πιθανόν αυτό το μήνα να αποκτήσω κ Α.Ο οπότε το pH θα πέσει λίγο ακόμα.)

2.Να βγουν τα Gourami Κ να μεγαλώσει το κοπαδακι των Neon κατά 3-4 ψαράκια ακόμα 

3. Να βγουν μόνο τα Gourami  κ να μην προστεθεί τίποτα (αν θεωρείτε υπερβολικός ο αριθμός των ψαριών)

 

Οι παράμετροι του νερού είναι σε άψογα επίπεδα.

 

Ευχαριστώ εκ των προτερων

Link to comment
Share on other sites

Τι γκουραμι ειναι;

Link to comment
Share on other sites

Η γνωμη μου ειναι οτι τα γκουραμι πρεπει να βγουν και φυσικα θα πρεπει να ειναι ζευγαρι για να τα κρατησεις αλλα με την προυποθεση οτι θα ειναι τα μονα ψαρια στο ενυδρειο σου.

Τα ραμιρεζι και παλι θα πρεπει να ειναι ζευγαρι κα να ειναι τα μονα ψαρια στο ενυδρειο σου.

Για τα νεον παλι,ειναι ψιλομικρο το ενυδρειο σου αλλα με 8 ψαρακια καλα εισαι.

Οπωτε,εγω ειμαι στο 3.

Link to comment
Share on other sites

Τι γκουραμι ειναι;

 Είναι Dwarf Gourami. Αν με ρωτάς για το φύλο τους, πιθανότατα είναι κ τα 2 αρσενικά γιατί πέφτει λίγο κυνηγιτο

Link to comment
Share on other sites

Η γνωμη μου ειναι οτι τα γκουραμι πρεπει να βγουν και φυσικα θα πρεπει να ειναι ζευγαρι για να τα κρατησεις αλλα με την προυποθεση οτι θα ειναι τα μονα ψαρια στο ενυδρειο σου.

Τα ραμιρεζι και παλι θα πρεπει να ειναι ζευγαρι κα να ειναι τα μονα ψαρια στο ενυδρειο σου.

Για τα νεον παλι,ειναι ψιλομικρο το ενυδρειο σου αλλα με 8 ψαρακια καλα εισαι.

Οπωτε,εγω ειμαι στο 3.

Κώστα μία μικρή διόρθωση που σίγουρα γνωρίζεις απλά σου ξέφυγε την συγκεκριμένη στιγμή..

Τα γκουραμι θέλουν χαρέμι και όχι ζευγάρι.

Αν έχει καλή φιλτρανση δεν θεωρώ τραγικό την παρουσία τους..

Η μεγάλη μου ένσταση είναι να μην υπάρχει δεύτερο αρσενικό.

Link to comment
Share on other sites

Κώστα μία μικρή διόρθωση που σίγουρα γνωρίζεις απλά σου ξέφυγε την συγκεκριμένη στιγμή..

Τα γκουραμι θέλουν χαρέμι και όχι ζευγάρι.

Αν έχει καλή φιλτρανση δεν θεωρώ τραγικό την παρουσία τους..

Η μεγάλη μου ένσταση είναι να μην υπάρχει δεύτερο αρσενικό.

 

Αγαπη και ζευγαρι μπορουν να μπουν τα γκουραμι,σιγουρα χαρεμι ειναι καλυτερα αλλα και ζευγαρι μπαινουν.

Το θεμα δεν ειναι η φιλτρανση,αλλα ο χωρος και το 60λιτρο για ολα αυτα τα ψαρια ειναι μικρο.

Αν ειχε ενα ζευγαρι η ενα χαρεμι απο γκουραμι μονα τους στο ενυδρειο θα ηταν οκ.

Link to comment
Share on other sites

Σε ζευγάρι μπορεί να φάει τέτοιο κυνηγητό το θηλυκό που μπορεί να αρρωστήσει.. ανάλογα με τον χαρακτήρα του αρσενικού.

Εντάξει.. ούτε εγώ λέω ότι είναι τα ιδανικά λίτρα αλλά ξέρω πολύ καλά πώς κινούνται τα συγκεκριμένα ψάρια.

Είναι αργοκίνητα και δεν χρειάζονται μεγάλη ζώνη κολύμβησης.

P.S.

3 γκουραμι και 8 νέον σε 60 λίτρα καλής ποιότητας νερού θεωρω οτι είναι«λεπτομέρεια».. σε σχέση με αυτά που έχουν γράφει για το θέμα ψάρια-λίτρα. Όπως για παράδειγμα σκαλαρια και δίσκοι.

Link to comment
Share on other sites

Σε ζευγάρι μπορεί να φάει τέτοιο κυνηγητό το θηλυκό που μπορεί να αρρωστήσει.. ανάλογα με τον χαρακτήρα του αρσενικού.

Εντάξει.. ούτε εγώ λέω ότι είναι τα ιδανικά λίτρα αλλά ξέρω πολύ καλά πώς κινούνται τα συγκεκριμένα ψάρια.

Είναι αργοκίνητα και δεν χρειάζονται μεγάλη ζώνη κολύμβησης.

P.S.

3 γκουραμι και 8 νέον σε 60 λίτρα καλής ποιότητας νερού θεωρω οτι είναι«λεπτομέρεια».. σε σχέση με αυτά που έχουν γράφει για το θέμα ψάρια-λίτρα. Όπως για παράδειγμα σκαλαρια και δίσκοι.

 

Απο το προφιλ του ψαριου.

http://www.aquazone.gr/forums/topic/86055-colisa-lalia-hamilton-1822/

Κοινωνική συμπεριφορά: Το Dwarf Gourami είναι ένα ψάρι που ενώ είναι κατάλληλο για κοινωνικά ενυδρεία έχει κάποιες ιδιαιτερότητες. Είναι συγχρόνως ντροπαλό αλλά και επιθετικό στην προστασία της περιοχής του. Σε ένα ενυδρείο πρέπει να κρατιέται μόνο ένα αρσενικό λόγω επιθετικής συμπεριφοράς, εκτός αν το ενυδρείο είναι πραγματικά μεγάλο και πυκνοφυτεμένο. Είναι καλύτερα να κρατάμε ένα ζευγάρι ή χαρέμι αυτών των ψαριών στο ενυδρείο.

 

Τα λιτρα παιζουν μεγαλο ρολο Αγαπη και δυστοιχως τα 60 λιτρα για ολα αυτα τα ψαρια ειναι λιγα.

Αν ηταν να παιζει ρολο το ποσο καλη ποιοτητα νερου εχουμε,θα παιρναμε ενα ενυδρειο ανεξαρτητου λιτρων,θα βαζαμε ενα πολυ μεγαλο φιλτρο και πολλα ψαρια.

Αυτο ομως δεν γινεται γιατι τα λιτρα παιζουν πολυ συμαντικο ρολο,ισως τον συμαντικοτερα για τι ψαρια θα επιλεξουμε.Το φιλτρο και γενικα το φιλτραρισμα αλλαζει ευκολα,τα λιτρα ομως οχι.

Και εγω ξερω πολυ καλα τα συγκεκριμενα ψαρια,μιας και τα ειχα στο 100αρι μου παλιοτερα που ηταν φυτεμενο.

Link to comment
Share on other sites

Εσύ Κώστα στο 100αρι σου τι ψαροσυνθεση είχες μαζί με τα γκουραμι;

Εγώ τα έχω σε 150 λίτρα.

Link to comment
Share on other sites

Εσύ Κώστα στο 100αρι σου τι ψαροσυνθεση είχες μαζί με τα γκουραμι;

Εγώ τα έχω σε 150 λίτρα.

 

Εγω ειχα ενα ζευγαρι γκουραμι,12 αρλεκινους,5 οτοκυκλους και πολλες γαριδες red cherry σε 110 λιτρα με το εσωτερικο φιλτρο του juwel αναβαθμισμενο στα υλικα του.

Link to comment
Share on other sites

Οι διαστάσεις του ενυδρείου παίζουν ρόλο στην επιλογή

Τα λίτρα από μόνα τους δεν αρκούν

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει.. εσύ είσαι ομάδα συντονισμού..

Πάντως εγώ επιμένω πώς μπορεί να τα φιλοξενήσει!

Και αν σας φαίνεται επικίνδυνο αυτό που γράφω.. μπορείτε να διαγράψετε το ποστ.

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει.. εσύ είσαι ομάδα συντονισμού..

Πάντως εγώ επιμένω πώς μπορεί να τα φιλοξενήσει!

Και αν σας φαίνεται επικίνδυνο αυτό που γράφω.. μπορείτε να διαγράψετε το ποστ.

 

Συγνωμη Αγαπη,αλλα γιατι το γραφεις αυτο?Και τι σημαινει που ειμαι στην ομαδα συντονισμου?

Σου εδωσα επιχειρηματα γιατι ειναι μικρο το ενυδρειο για ολα αυτα τα ψαρια.

Και ξαναλεω οτι αν ηταν τα γκουραμι μονα τους σε ζευγαρι η χαρεμι,τοτε θα ηταν οκ.

Και για να ξερουμε και τι λεμε,κοιτα και το προφιλ των νεον να δεις τι λενε για τα λιτρα...8-10 ψαρια σε ενυδρειο 80 καθαρων λιτρων..http://www.aquazone.gr/forums/topic/37877-paracheirodon-innesi-myers-1936/#entry335942

 

Link to comment
Share on other sites

Αν ο ancictrus ειναι οντως τετοιος που σημαινει οτι δεν γινεται τεραστιος η δικη μου γνωμη ειναι να αυξισεις το κοπαδι των νεον και να κρατησεις και τον ανσιστρους, χωρις τα γκουραμια τα οποια αν καταλαβαινω καλα κυνηγιουνται και στρεσαρουν τα υπολοιπα.

Link to comment
Share on other sites

Και τι σημαινει που ειμαι στην ομαδα συντονισμου?

 

Τα ψάρια στο δικό σου ενυδρείο έχουν άλλη συμπεριφορά γιατί φοβούνται μην τους ρίξεις warn :bleh:

Link to comment
Share on other sites

Τα ψάρια στο δικό σου ενυδρείο έχουν άλλη συμπεριφορά γιατί φοβούνται μην τους ρίξεις warn :bleh:

Αλλος ειχε τη χαρη αλλα δεν πας και εσυ πισω mr spaaam!
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Οι διαστάσεις του ενυδρείου παίζουν ρόλο στην επιλογή

Τα λίτρα από μόνα τους δεν αρκούν

 

Τι διαστάσεις έχει το ενυδρείο?

 

Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη Αγαπη,αλλα γιατι το γραφεις αυτο?Και τι σημαινει που ειμαι στην ομαδα συντονισμου?

Σου εδωσα επιχειρηματα γιατι ειναι μικρο το ενυδρειο για ολα αυτα τα ψαρια.

Και ξαναλεω οτι αν ηταν τα γκουραμι μονα τους σε ζευγαρι η χαρεμι,τοτε θα ηταν οκ.

Και για να ξερουμε και τι λεμε,κοιτα και το προφιλ των νεον να δεις τι λενε για τα λιτρα...8-10 ψαρια σε ενυδρειο 80 καθαρων λιτρων..http://www.aquazone.gr/forums/topic/37877-paracheirodon-innesi-myers-1936/#entry335942

Κώστα λάθος κατάλαβες.. δεν το είπα ειρωνικά.

Ομάδα συντονισμού για μένα σημαίνει συνήθως περισσότερες γνώσεις από τους υπόλοιπους.

Δεν εννοούσα τίποτα παραπάνω από αυτό.

Αλλά μην μου βάζεις να διαβάζω προφίλ.. Τα έχω διαβάσει.

Ειδικά για τα γκουραμι έχω διαβάσει και ασχοληθεί τόσο πολύ που δεν φαντάζεσαι.

Επίσης τα προφίλ των ψαριών και πόσο τα ασπάζεται o καθένας μας είναι μεγάλη κουβέντα που έχει γίνει πολλές φορές εδώ μέσα.

Να με θεωρείς φίλη!!!

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές σας. 

Link to comment
Share on other sites

Θεωρω τα νεον ακαταλληλα γιαυτα τα λιτρα και οχι τα γκουραμι! Νομιζω ενα ζευγαρακι δεν εχει προβλημα. Ουτε κι ο ανσιστρους νομιζω!

Αν επιλεξεις να βγαλεις τα γκουραμι και τα νεον και να βαλεις ραμ, νομιζω πως θα πρεπει να φυγει και το ανσιστρους!

Link to comment
Share on other sites

Στην συντριπτική πλειοψηφία των δημοσιεύσεων που κάνω στο forum γράφω ως μέλος και όχι ως συντονιστής. Επειδή όμως βλέπω μια παρανόηση του συνόλου της έννοιας "συντονιστής", θα γράψω τώρα ως συντονιστής.

Συντονιστής λοιπόν, δε σημαίνει φωτεινός παντογνώστης. Όλοι έχουν κάποια εμπειρία σε κάποιους τομείς και με κάποια ψάρια, άλλος λιγότερο άλλος περισσότερο. Αυτό ΔΕΝ αποτελεί το βασικό ζητούμενο για να είναι κάποιος συντονιστής.

Συντονιστής δε σημαίνει πως η γνώμη του σε ενυδρειακά θέματα είναι ιερό ευαγγέλιο. Στο παρελθόν τέτοια νοοτροπία είχε δημιουργήσει σοβαρό πρόβλημα στη λειτουργία του forum. Κανένα μέλος της συντονιστικής ομάδας δεν έχει αυτό το "κουσουρι".

Ο συντονιστής δε λογοκρίνει, δεν κόβει και ράβει θέματα, δεν είναι ο υπέρτατος κριτής πάντων. Φροντίζει να τηρούνται οι κανονισμοί του forum.

Ο συντονιστής δεν είναι υποχρεωμένος ούτε δεσμευμένος να συμμετέχει και να απαντά σε όλα τα θέματα που ανοίγονται στο forum. Αν το κάνει σε όσα θέματα τον ενδιαφέρουν το κάνει σχεδόν πάντα ως απλό μέλος, είτε για να βοηθήσει όπου μπορεί είτε για να βοηθηθεί.

Αυτά μου ήρθαν σαν πρώτες σκέψεις, πάντα με καλή και φιλική διάθεση. :)

Έγινε επεξεργασία - theodor72
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Επανέρχομαι τώρα ως μέλος :D.

Το κατά πόσο ένα ψάρι ή ένας συνδυασμός ψαριών χωράει σε ένα ενυδρείο έχει να κάνει με αρκετούς παράγοντες και πολλές φορές η γνώμη που εκφέρεται είναι υποκειμενική. Ενδέχεται δε να κρύβει και σκοπιμότητες. Σε αρκετά site του εξωτερικού που εμπορεύονται ψαράκια, θα δείτε πως προτείνουν πολύ λίγα λίτρα για την διαβίωση τους με προφανή λόγο. Λίτρα, διαστάσεις, φιλτρανση, διαμόρφωση ενυδρείου και χαρακτήρας ψαριού είναι οι βασικοί παράγοντες που μου έρχονται αυτή τη στιγμή στο νου.

Ένας εξίσου βασικός παράγοντας (κατά την γνώμη μου) που συχνά δε λαμβάνετε υπόψη, είναι η εμπειρία και η γνώση του χομπίστα.Να μπορεί δηλαδή να διαβάσει στα είδη ψαριών που φιλοξενεί τα σημάδια ότι κάτι δεν πάει καλά. Θα μπορούσε δηλαδή κάποιος να δοκιμάσει κάποιο συνδυασμό ή κάποια ψάρια σε ένα εκ πρώτης όψεως ακατάλληλο ενυδρείο αρκεί να έχει την ικανότητα, αλλά και την δυνατότητα να επέμβει άμεσα αν κάτι στραβώσει πριν χαθεί κάποιο ψαράκι

Link to comment
Share on other sites

Κώστα λάθος κατάλαβες.. δεν το είπα ειρωνικά.

Ομάδα συντονισμού για μένα σημαίνει συνήθως περισσότερες γνώσεις από τους υπόλοιπους.

Δεν εννοούσα τίποτα παραπάνω από αυτό.

Αλλά μην μου βάζεις να διαβάζω προφίλ.. Τα έχω διαβάσει.

Ειδικά για τα γκουραμι έχω διαβάσει και ασχοληθεί τόσο πολύ που δεν φαντάζεσαι.

Επίσης τα προφίλ των ψαριών και πόσο τα ασπάζεται o καθένας μας είναι μεγάλη κουβέντα που έχει γίνει πολλές φορές εδώ μέσα.

Να με θεωρείς φίλη!!!

 

Να με συγχωρεις,πηρα την απαντηση του τελειως διαφορετικα.Ο γραπτος λογος μπερδευει μερικες φορες και ειναι κακο αυτο.

Για το συντονιστηλικι με καλυψε πληρως ο Θοδωρης πιο πανω,κανεις μας δεν τα ξερει ολα και ολοι λεμε την αποψη μας εδω.

Τωρα,για τα ψαρια που μιλαμε,δεν λεω οτι δεν εχεις ασχοληθει με τα συγκεκριμενα ψαρια,αλλα αλλο να τα εχεις σε 150 λιτρα και αλλο σε 60 μαζι με αλλα ψαρια μεσα,δεν βλεπεις το ιδιο πραγμα.

Εγω δεν ειπα πουθενα οτι δεν μπαινουν τα συγκεκριμενα ψαρια σε 60 λιτρα ενυδρειο,ειπα οτι εχει πολλα ψαρια για τα λιτρα αυτα.Αν αφησει ενα ζευγαρι η χαρεμι απο αυτα τα ψαρια μονο θα ειναι μια χαρα.

Οσον αφορα τα προφιλ τωρα,καλο θα ειναι θα κοιταμε και να τα ακολουθουμε,ισως οχι σε ολα αλλα σε καποια πραγματα θα πρεπει,αυτη ειναι η γνωμη μου.

Ειδικα τα λιτρα που γραφουμε ειναι πολυ σημαντικο πραγμα για μενα.

Αυτα ειχα να πω πανω στο θεμα και ειπα απλα την γνωμη μου.

Αν ο φιλος εχει διαφορετικη αποψη η καποιος αλλος,καλα κανει,εδω λεμε τις αποψεις μας και δεν βαζουμε κανεναν να τις ακολουθησει με το ζορι. :)

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...