Jump to content

Βοήθεια για αλλαγή ενυδρείου και πιο σωστό στήσιμο!


Recommended Posts

Καλησπέρα φίλη μου...

Ανοίγω αυτό το topic για να με βοηθήσετε λίγο....

Είχα φτιάξει ένα ενυδρείο 100x30x40 και τώρα μου δόθηκε ένα ενυδρείο 70x40x50 είναι λίγο πιο μεγάλο σε λίτρα αλλά πιο ψιλό και βαθύ!

Από ψάρια έχω 3 γατόψαρα (2 πλέκο και ένα μικρό άσπρο με κοκκινωπά ματάκια που δε ξέρω την ράτσα του)

2 αγγελόψαρα 1 μαύρο και ένα άσπρο και ένα silver dolare το οποίο θα πάρει πόδι γιατί από ότι βλέπω αν δε το ταΐσω μια μέρα, μου τρώει τα πτερύγια από τα αγγελόψαρα -_- και γενικός μου τρώει τα φυτά (όταν προσπαθούσα να βάλω)

Έχω καινούργιο φίλτρο το οποίο το έβαλα στο Ίδη υπάρχων ενυδρείο ώστε να είναι πιο έτοιμο και να μη περιμένω πάλι 1 μήνα μέχρι να βάλω τα ψάρια μέσα!

Η αλλαγή θα πρέπει να γίνει την ίδια μέρα αν γίνεται γιατί δεν υπάρχει μέρος να βάλω το δεύτερο ενυδρείο...

Αυτό που με προβληματίζει πιο πολύ είναι "Τι πέτρα να βάλω" τώρα είχα χοντρή μπλε πέτρα... να βάλω άμμο ψιλή? να βάλω πετρούλες φυσικές μικρού πάχους? έχω Ίδη τέτοιες απλά θέλουν καθάρισμα!

Θα ανεβάσω φωτογραφίες και θα σας πω πιο πολλά πράγματα το βράδυ, γιατί δεν έχω χρόνο αυτή τη στιγμή!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλη μου...

Ανοίγω αυτό το topic για να με βοηθήσετε λίγο....

Είχα φτιάξει ένα ενυδρείο 100x30x40 και τώρα μου δόθηκε ένα ενυδρείο 70x40x50 είναι λίγο πιο μεγάλο σε λίτρα αλλά πιο ψιλό και βαθύ!

Από ψάρια έχω 3 γατόψαρα (2 πλέκο και ένα μικρό άσπρο με κοκκινωπά ματάκια που δε ξέρω την ράτσα του)

2 αγγελόψαρα 1 μαύρο και ένα άσπρο και ένα silver dolare το οποίο θα πάρει πόδι γιατί από ότι βλέπω αν δε το ταΐσω μια μέρα, μου τρώει τα πτερύγια από τα αγγελόψαρα -_- και γενικός μου τρώει τα φυτά (όταν προσπαθούσα να βάλω)

Έχω καινούργιο φίλτρο το οποίο το έβαλα στο Ίδη υπάρχων ενυδρείο ώστε να είναι πιο έτοιμο και να μη περιμένω πάλι 1 μήνα μέχρι να βάλω τα ψάρια μέσα!

Η αλλαγή θα πρέπει να γίνει την ίδια μέρα αν γίνεται γιατί δεν υπάρχει μέρος να βάλω το δεύτερο ενυδρείο...

Αυτό που με προβληματίζει πιο πολύ είναι "Τι πέτρα να βάλω" τώρα είχα χοντρή μπλε πέτρα... να βάλω άμμο ψιλή? να βάλω πετρούλες φυσικές μικρού πάχους? έχω Ίδη τέτοιες απλά θέλουν καθάρισμα!

Θα ανεβάσω φωτογραφίες και θα σας πω πιο πολλά πράγματα το βράδυ, γιατί δεν έχω χρόνο αυτή τη στιγμή!

 

Καλησπερα φιλε μου!

Πρωτον. Αν εχεις τρια γατοψαρα οπως αναφερεις, να ξερεις οτι αυτα μεγαλωνουν πολυ.

Δευτερον. Ειναι αληθεια οτι με τα δολλαρια δεν προκειται να στεριωσεις φυτα.

Τριτον. Αμμο ψιλη για να μπορει να καθαριζεται. Την χοντρη πετρα δεν μπορεις να την καθαριζεις 

και μεσα της μαζευει υπολειματα απο τις τροφες και ανεβαζει νιτρικα, φωσφορικα.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την Απάντηση...

Καταρχάς απαντήστε μου στην ερωτηση "100χ30χ40 ενυδρείο ή 70χ40χ50" ? το 1 μέτρο ενυδρείο είναι ωραίο αλλά πολύ στενό και πολύ χαμηλό αλλά το 70ρι είναι ωραίο απλά είναι κοντό χαχα

Δεύτερον πήτε μου αν γίνεται να κάνω την αλλαγή μέσα σε μια μέρα (δλδ να πάρω το υπάρχων νερό στο καινούργιο ενυδρείο και να βάλω κατευθείαν τα ψάρια)

Τρίτων θα ήθελα να μάθω αν γίνεται να αλλάζω νερό 2-3 φορές τον χρόνο (σήμερα έμαθα πως δεν χρειάζεται να αλλάζεις νερό από πολύ ψαγμένους ανθρώπους που είχαν ψάρια για πάνω από 5 χρόνια και άλλαζαν νερό τον χρόνο 3-4 φορές (αν εξατμιζωταν, συμπλήρωναν κανονικά) τα ψάρια ακόμα ζουν πάντως... και εγώ άλλαζα νερό κάθε δύο εβδομάδες και για να πω την αλήθεια, το είχα βαρεθεί :P

Ας απαντηθούν αυτά πρώτα και μετά πάμε παρακάτω...!

 

Όσσο για την ψιλή άμμο εγώ άκουσα και διάβασα ότι τα Πλέκο την σκάβουν και θα έχω πρόβλημα και με τα φυτά!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την Απάντηση...

Καταρχάς απαντήστε μου στην ερωτηση "100χ30χ40 ενυδρείο ή 70χ40χ50" ? το 1 μέτρο ενυδρείο είναι ωραίο αλλά πολύ στενό και πολύ χαμηλό αλλά το 70ρι είναι ωραίο απλά είναι κοντό χαχα To μεγάλο μήκος σου δίνει περισσότερες επιλογές. Το μεγάλο ύψος σου δίνει συγκεκριμένες επιλογές αλλά γενικά στις περιορίζει. Εγώ θα επέλεγα το 1ο

Δεύτερον πήτε μου αν γίνεται να κάνω την αλλαγή μέσα σε μια μέρα (δλδ να πάρω το υπάρχων νερό στο καινούργιο ενυδρείο και να βάλω κατευθείαν τα ψάρια) Αυτό που παίζει ρόλο είναι να μεταφέρεις σωστά τη βιολογία του φίλτρου σου (ή και ολόκληρο το φίλτρο, εφόσον κρατήσεις το ίδιο). Είναι δεδομένο, πως ναι, μπορείς να μεταφέρεις απευθείας το νερό και ψαριά από το ένα ενυδρείο στο άλλο και να συμπληρώσεις με νερο (ίδιας θερμοκρασίας και με αντιχλώριο), εφόσον χρειάζεται συμπλήρωμα

Τρίτων θα ήθελα να μάθω αν γίνεται να αλλάζω νερό 2-3 φορές τον χρόνο (σήμερα έμαθα πως δεν χρειάζεται να αλλάζεις νερό από πολύ ψαγμένους ανθρώπους που είχαν ψάρια για πάνω από 5 χρόνια και άλλαζαν νερό τον χρόνο 3-4 φορές (αν εξατμιζωταν, συμπλήρωναν κανονικά) τα ψάρια ακόμα ζουν πάντως... και εγώ άλλαζα νερό κάθε δύο εβδομάδες και για να πω την αλήθεια, το είχα βαρεθεί :P

Όλα εξαρτώνται από την ιχθυοφόρτωση, το φίλτρο, τα ταίσματα που κάνεις και φυσικά τα είδη ψαριών που έχεις. Η συμπλήρωση νερού απευθείας από τη βρύση, προϋποθέτει τα ψάρια που έχεις να μην επηρεάζονται σημαντικά από τις υψηλές σκληρότητες στο νερό. Γενικά όμως ισχύει πως οι συχνές αλλαγές αναζωογονούν τα ψάρια και τα φυτά. Ενας δείκτης για το πότε θα πρέπει να αλλάζεις το νερο σου ειναι τα νιτρικά που μετράς στο νερό του ενυδρείου. Εφόσον ειναι πάνω απο 10, εγώ προσωπικά θα προχωρούσα σε αλλαγή νερού. Ίσως να ισχύει αυτό που έγραψες πιο πάνω για μερικούς χομπίστες, αλλά η άλλη όψη του νομίσματος λεει πως ένας μέσος χρόνος αλλαγών ειναι ανά εβδομάδα περίπου το 30% του νερού κι αυτόν τον τρόπο τον ακολουθεί η πλειοψηφία των χομπιστων

Ας απαντηθούν αυτά πρώτα και μετά πάμε παρακάτω...!

 

Όσσο για την ψιλή άμμο εγώ άκουσα και διάβασα ότι τα Πλέκο την σκάβουν και θα έχω πρόβλημα και με τα φυτά!

Οι Pleco περισσότερο ασχολούνται με τις ρίζες (ξύλα) και τα τζάμια του ενυδρείου παρά με τις ρίζες των φυτών

 

 

Καλή συνέχεια

Έγινε επεξεργασία - Chocolate_Puma
Link to comment
Share on other sites

Δλδ εσύ λες καλύτερο το μακρόστενο? :/ το μακρόστενο όμως δεν έχει καπάκι ενώ το άλλο είναι πιο όμορφο!

Όσο για το φίλτρο που θα μπει στο μικρό ενυδρείο, είναι ίδη μέσα στο ενυδρείο που έχω τώρα για να πάρει την βιολογία (σκέφτομαι και για skymer αργότερα αν και από όσο ξέρω δε χρειάζεται στου γλυκού νερού)

 

Αυτό είναι το ίδη υπάρχων 100χ30χ40

post-60307-0-80194300-1436431142_thumb.jpg

 

Και αυτό είναι που μου έδωσαν τώρα 70χ40χ50 τελικά είναι  72χ35χ52

post-60307-0-67223500-1436431151_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - pontios16
Link to comment
Share on other sites

Ξεκίνησε τα και τα δυο....να τελειώνεις! :bling:

(Μ αρεσε αυτό με το σκίμερ)

 

 Καλή συνέχεια

Έγινε επεξεργασία - Chocolate_Puma
Link to comment
Share on other sites

Όχι 2.... Εδώ ένα και δε μπορώ :P άσε που δεν έχω χώρο!

Link to comment
Share on other sites

το 100 χ 30 χ 40 , ειναι καλυτερο για ολα τα ψαρια.... λογω μηκους.

τα ψαρια που εχεις δεν κανουν για κανενα απο τα 2 ενυδρεια ομως..

 

 

 

Τρίτων θα ήθελα να μάθω αν γίνεται να αλλάζω νερό 2-3 φορές τον χρόνο (σήμερα έμαθα πως δεν χρειάζεται να αλλάζεις νερό από πολύ ψαγμένους ανθρώπους που είχαν ψάρια για πάνω από 5 χρόνια και άλλαζαν νερό τον χρόνο 3-4 φορές (αν εξατμιζωταν, συμπλήρωναν κανονικά) τα ψάρια ακόμα ζουν πάντως... και εγώ άλλαζα νερό κάθε δύο εβδομάδες και για να πω την αλήθεια, το είχα βαρεθεί :P

τι αλλο θα ακουσουμε!

αλλαγες νερου κανεις με βαση τα νιτρικα, μετρας - βλεπεις - και μαθαινεις καθε ποτε θα χρειαζεται αλλαγη το νερο..

με νορμαλ ιχθυοφορτωση , δεν τις γλυτωνεις τις εβδομαδιαιες παντως.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

το 100 χ 30 χ 40 , ειναι καλυτερο για ολα τα ψαρια.... λογω μηκους.

τα ψαρια που εχεις δεν κανουν για κανενα απο τα 2 ενυδρεια ομως..

 

 

τι αλλο θα ακουσουμε!

αλλαγες νερου κανεις με βαση τα νιτρικα, μετρας - βλεπεις - και μαθαινεις καθε ποτε θα χρειαζεται αλλαγη το νερο..

με νορμαλ ιχθυοφορτωση , δεν τις γλυτωνεις τις εβδομαδιαιες παντως.

 

ναι... αργοτερα θα μου δωσουνε 240Λ με σκιμερ και φιλτρο εξωτερικο και θα γινει θαλασσινω (σε κανα δυο χρόνια υπολογίζω)

τα αγγελοψαρα ξερω ότι θελουν ύψως!

το δολάριο θα φύγει άρα θα μείνουν μόνο τα γατόψαρα και δύο αγγελόψαρα (που ίσως τα διώξω και αυτά και βάλω Παπαγαλόψαρα!

Link to comment
Share on other sites

Δυο προτάσεις τελείως φιλικές

1. Ξεκίνα διαβάσμα (νομίζω πως το χρειάζεσαι)

2. Κατέληξε τι τελικά θέλεις (γιατί σε κάθε ποστ εμφανίζεις νέα δεδομένα)

 

Χωρίς τα παραπάνω, ότι κι αν λέμε, ότι κι αν προτείνουμε, όσο κι αν θέλουμε να βοηθήσουμε, άκρη δεν θα βγει

 

ΥΓ : Τα παπαγαλόψαρα δεν υπάρχουν ως είδος στη φύση (ενημερωτικά το αναφέρω)

Link to comment
Share on other sites

Εισαι ενας απο τους τυχερους που ανα τακτα χρονικα διαστηματα βρισκεται καποιος και τους χαριζει ενα μεγαλυτερο ενυδρειο!!!!!!

Εκμεταλευσου το φιλε μου.

Τωρα και εγω ειμαι υπερ του ενυδρειου του μετρου ας ειναι και πιο στενο....

Ξερεις ποσο ομορφα θα δειχνει ενα κοπαδι απο μικρα ψαρια εκει μεσα;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

Έχω άλλη άποψη για τα υβρίδια .

Στα υπόλοιπα συμφωνώ .

Link to comment
Share on other sites

Το χαμηλό ενυδρείο θα μπορούσε να γίνει ένα πολύ όμορφο φυτεμένο, με μικρά κοπαδόψαρα και γαρίδες.

Link to comment
Share on other sites

Έχω άλλη άποψη για τα υβρίδια .

Στα υπόλοιπα συμφωνώ .

περιμενουμε να την ακουσουμε.. 

εαν θελεις , ανοιγουμε αλλο θεμα, να μην το "χαλαμε" αυτο..

Link to comment
Share on other sites

Διάβασε λίγο εδώ και συνεχίζουμε αν θέλεις .

Link to comment
Share on other sites

Δλδ εσύ λες καλύτερο το μακρόστενο? :/ το μακρόστενο όμως δεν έχει καπάκι ενώ το άλλο είναι πιο όμορφο!

Όσο για το φίλτρο που θα μπει στο μικρό ενυδρείο, είναι ίδη μέσα στο ενυδρείο που έχω τώρα για να πάρει την βιολογία (σκέφτομαι και για skymer αργότερα αν και από όσο ξέρω δε χρειάζεται στου γλυκού νερού)

 

Αυτό είναι το ίδη υπάρχων 100χ30χ40

attachicon.gif20150709_113422.jpg

 

Και αυτό είναι που μου έδωσαν τώρα 70χ40χ50 τελικά είναι  72χ35χ52

attachicon.gif20150709_113444.jpg

 

Ναι αλλά αυτό που σου έδωσαν δεν έχει φωτισμό.

Καμιά σχέση το ένα με το άλλο ενυδρείο! Κράτα αυτό που έχεις ήδη. Για τα υπόλοιπα σου έχουν απαντήσει.

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά αυτό που σου έδωσαν δεν έχει φωτισμό.

Καμιά σχέση το ένα με το άλλο ενυδρείο! Κράτα αυτό που έχεις ήδη. Για τα υπόλοιπα σου έχουν απαντήσει.

 

Φωτισμό θα βάλω...το παλιό δε μουαρέσει γιατί δεν έχει πλάτος αλλά ούτε και ύψος και συνέχεια εξατμίζεται το νερό...ενώ το καινούργιο είναι πιο φαρδί, πιο πλατή και με λίγα παραπάνω λίτρα!

Link to comment
Share on other sites

Φωτισμό θα βάλω...το παλιό δε μουαρέσει γιατί δεν έχει πλάτος αλλά ούτε και ύψος και συνέχεια εξατμίζεται το νερό...ενώ το καινούργιο είναι πιο φαρδί, πιο πλατή και με λίγα παραπάνω λίτρα!

 

Και σε αυτο θα εξατμιζεται το νερο..σε ολα εξατμιζεται το νερο.

Παντως,σε κανενα απο τα 2 δεν κανουν τα αγγελοψαρα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τώρα αυτά έχω και αυτά θα βάλω :P αν θέλετε πήτε με και ψαροφωνιά...! παίρνω την αμαρτία πάνω μου...!

Τελικά θα βάλω αυτό που μου έδωσαν γιατί μου αρέσει πιο πολύ το βάθος και το ύψως (έχω και τα καπάκια του οπότε δε θα εξατμίζεται όπως αυτό που έχω τώρα δλδ εώς και 30 λίτρα τις δύο εβδομάδες)

 

Τι άμμο να βάλω? πέτρες ή κανονική άμμο? :/

Έγινε επεξεργασία - pontios16
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

Η λέξη ψαροφωνιάς - έστω κι αν λέγεται ως αστείο (το ελπιζω) - δεν νομιζω πως ταιριάζει σε ένα ενυδρειακό φόρουμ! :bigemo_harabe_net-83:

 

Το θέμα ειναι να μαθαίνουμε, εφόσον ζητάμε τις απόψεις άλλων ;) 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Για αστείο το είπα και δεν είμαι ψαροφωνιάς....

Στο ενυδρείο με τα 110Λ δε θα πεθάνουν τα αγγελόψαρα μου,,, φροντίζω συχνά το ενυδρείο μου!

 

Έχω κολλήσει στην άμμο τώρα.... το ενυδρείο είναι σχεδόν καθαρό και έτοιμο αλλά δε ξέρω τι άμμο να βάλω για τα γατόψαρα!

Link to comment
Share on other sites

Το κακο ειναι οτι μερικοι ανοιγεται θεμα να ρωτησετε αλλα δεν ακουτε...

Το ενυδρειο αυτο ειναι μικρο γι αυτα τα ψαρια,δεν ειναι θεμα φροντιδας αλλα λιτρων και διαστασεων..

Διαβασε το προφιλ τους εδω

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Το κακο ειναι οτι μερικοι ανοιγεται θεμα να ρωτησετε αλλα δεν ακουτε...

Το ενυδρειο αυτο ειναι μικρο γι αυτα τα ψαρια,δεν ειναι θεμα φροντιδας αλλα λιτρων και διαστασεων..

Διαβασε το προφιλ τους εδω

 

200 λίτρα το λιγότερο με ύψος πάνω από 60 εκατοστά για 4 ψάρια.

Άρα τα 2 ψάρια 100Λ και το ύψως θα το έχω πλέον!

Link to comment
Share on other sites

200 λίτρα το λιγότερο με ύψος πάνω από 60 εκατοστά για 4 ψάρια.

Άρα τα 2 ψάρια 100Λ και το ύψως θα το έχω πλέον!

 

Μονο που δεν παει ετσι...αυτα τα ψαρια θελουν κοπαδι..και 2 ψαρια δεν ειναι κοπαδι....

Έγινε επεξεργασία - rastafarian
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...