Jump to content

τοποθέτηση λίμνης απο πολυαιθυλένιο στη ταράτσα μου


Recommended Posts

   Ύστερα από συζήτηση στο συγκεκριμένο topic:

 

http://www.aquazone.gr/forums/topic/100746-%CF%80%CF%8C%CF%84%CE%B5-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CF%80%CF%89%CF%82-%CE%BD%CE%B1-%CF%81%CE%AF%CF%87%CE%BD%CF%89-%CF%84%CE%BF-%CE%B1%CE%BD%CF%84%CE%B9%CF%87%CE%BB%CF%8E%CF%81%CE%B9%CE%BF-%CF%83%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CF%80%CE%B5%CF%81%CE%AF%CF%80%CF%84%CF%89/

 

   Πήρα την απόφαση να αγοράσω μια δεξαμενή για την ταράτσα μου.

 

   Πάνω στο ψάξιμο με το τι θα μπορούσε να ταιριάξει βρήκα επίσης το ακόλουθο εντυπωσιακό topic:

 

http://www.aquazone.gr/forums/topic/55591-%CE%B7-%CE%BB%CE%B9%CE%BC%CE%BD%CE%B7-%CF%84%CE%BF%CF%85-%CE%B1quazone-meeting-point/

 

...να πω ότι το βρήκα απλά τέλειο για τα γούστα μου.  :thumbsu:

 

    Μετά λοιπόν από αρκετό ψάξιμο για πλαστική λίμνη 250 λίτρων και επειδή η alco στα συγκεκριμένα λίτρα δεν υπάρχει πουθενά λόγω ξεπουλήματος κατέληξα σε αυτήν:

 

https://www.gardenideas.gr/index.php?route=product/product&path=256_267_268&product_id=309

 

    Μία εποχή που υπήρχαν τα λεφτά κατάφερα να φορτώσω την ταράτσα μου με κατασκευές από το εν λόγω κατάστημα και όχι μόνο φτάνοντας την σχεδόν στα όρια βάρους μαζί με γλάστρες χώμα και φυτά.  :bigemo_harabe_net-99:

 

    Εν κατακλείδι λοιπόν και για να μην πολυλογώ...

 

    Μου είπαν στο μαγαζί ότι αν δεν φτιάξω κατασκευή στην οποία θα τοποθετήσω την λίμνη μαζί με άμμο για βάση της, η λίμνη θα ανοίξει σαν μπαλόνι με το καιρό λόγω του νερού. είναι βλέπεται λεπτή.

 

    Σκέφτηκα λοιπόν και επειδή όπως προανέφερα η ταράτσα μου είναι ήδη φορτωμένη σε κτίριο 2 ορόφων, να πάρω 2 λίμνες βάζοντας την μία μέσα στην άλλη για να περιοριστεί το ξεχείλωμα.

 

   Θα ήθελα να μου δώσετε την γνώμη σας σχετικά με το τι άλλο ελαφρύ και ανθεκτικό θα μπορούσα να κάνω, δεκτές όλες οι γνώμες !!!!!  ευχαριστώ   :bow:

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο σου φίλε μου είσαι μερακλής!!

Link to comment
Share on other sites

Οσο πάει και ομορφαίνει......μπράβο.

περιμένουμε και φωτό με τους κατοικους της. :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω ιδέα από λίμνες

Αλλά νομίζω πως το πας μια χαρά!

 

Να υποθέσω πως την προορίζεις για τα 5 common χρυσόψαρα σου???

 

ΥΓ : Τακη κι άλλος με ταρατσόκηπο.... :bow:

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

ωραιος! μια χαρα το πας?

απο φιλτρο σκεφτηκες τιποτα?

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο σου! Βάλε κανένα νούφαρο! :)

Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφη η κατασκευή σου και απόλυτα ταιριαστή με το χώρο. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Όμορφη έγινε αλλά η ταράτσα με τον φωτισμό και τις κατασκευές είναι επίσης πολύ δυνατή !!

 

Ένα tip για τις φώτο για να συνεχίσει να με αγαπάει και ο φίλος μου ο Mr_Zoo :P

 

Mιας και ανεβάζεις τις φώτο σου στο flickr,στο share αφού επιλέξεις την ανάλυση που θέλεις πάρε το link από το BBCode και βάλτο με paste εδώ.

Έτσι θα εμφανίζονται κατευθείαν οι φώτο στα μηνύματα σου ;)

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ωραιος! μια χαρα το πας?

απο φιλτρο σκεφτηκες τιποτα?

 

δουλεύω ένα εξωτερικό ενός φίλου μέχρι να πάρω δικό μου.

 

Σκέφτομαι για αυτό:

 

https://www.eheim.com/en_GB/products/technology/external-filters/professionel-250T

 

αν και δεν έχω καμία εμπειρία και είναι και λίγο τσιμπημένο. 

 

θεωρητικά λέω να παίρνει από το πυθμένα να δίνει έξοδο σε συντριβάνι που θα στάζει περιμετρικά στο ένα άκρο του χώρου που θα φιλοξενεί τα υδρόφιλα φυτά και τέλος με υπερχείλιση από το άλλο άκρο να καταλήγει στη λίμνη.

 

γενικά θα πέσει πειραματισμός και βλέπουμε. θα σας κρατώ ενήμερους. ευχαριστώ για τα καλά σου(σας) λόγια.

Link to comment
Share on other sites

κανε ενα diy..

μια αντλια μεσα στην δεξαμενη , βαρελακι τροφιμων με φουλ ελαφροπετρα και σφουγγαρια και εισαι ετοιμος..

μπορεις να το σηκωσεις καπως το βαρελακι ,και να το καλυψεις με υλικο για να μην φαινεται.. πχ. φελιζολ με σκαλισμα σε οψη βραχου ή αφρο πολυουρεθανης κλπ. 

και να φτιαξεις και εναν diy καταραχτη.

Link to comment
Share on other sites

κανε ενα diy..

μια αντλια μεσα στην δεξαμενη , βαρελακι τροφιμων με φουλ ελαφροπετρα και σφουγγαρια και εισαι ετοιμος..

μπορεις να το σηκωσεις καπως το βαρελακι ,και να το καλυψεις με υλικο για να μην φαινεται.. πχ. φελιζολ με σκαλισμα σε οψη βραχου ή αφρο πολυουρεθανης κλπ. 

και να φτιαξεις και εναν diy καταραχτη

 

    Πραγματικά ωραία ιδέα, :bigemo_harabe_net-53:  αν εξαιρέσεις την ελαφρόπετρα που γνωρίζω εγώ,δεδομένου της περιεκτικότητας της σε ασβέστη και όχι μόνο, απ' ότι μου είπε ο γεωπόνος του Αντεμισάρη.

 

    Τελικά κατέληξα στη λέκκα (διογκωμένη άργιλος) 25 ευρώ την ψιλόκοκκη τα 50 κιλά. προσωρινά έμεινα με 2 αντλίες φίλτρα(20 pp1 σφουγγάρι) το ένα για συντριβάνι το άλλο για υδροδότηση  25 κιλών λέκκας περιμετρικά με υδροχαρή(acorus gramineus ogon, cyperus papyrus, imperata cylindrica red baron και pontederia cordata με τον ήλιο για οδηγό) ώς φίλτρο. + Nymphaea odorata εντός λίμνης (με λινάτσα και χαλίκι εντός γλάστρας για να κρατά το χώμα). κουραστικό ήταν το πλύσιμο του χώματος από τις γλάστρες. :hot:

    Μελλοντικά ίσως μπεί το βαρέλι που είπες με στρώσεις υλικών . και κυρίως αν δεν επαρκεί ή δω ότι δεν με ικανοποιήσει η υπάρχουσα φίλτρανση .Γένικα βλέπουμε και κανουμε.

 

παραθέτω το παρακάτω πρόχειρο βίντεο (ο ταρατσόκηπος μου σε 4Κ ) :

 

https://www.youtube.com/watch?v=PoAK5x-i65E

 

περιμένω σχόλια ...  :bow:

Link to comment
Share on other sites

απ τα καλυτερα βιολογικα υλικα η ελαφροπετρα.. την χρησιμοποιω πανω απο 3 χρονια στα ενυδρεια μου..

οσο για τον ασβεστη, δεν νομιζω... την χρησιμοποιω και σε μαλακου νερου ενυδρειο χωρις μεταβολες στις σκληροτητες και το ph..

αν περιειχε ασβεστη , λογικα θα θα μου ανεβαζε παντου τις τιμες...

Στα χρυσοψαρα εχω 8-9 λιτρα..

 

ωραια κατασταση εχεις φτιαξει  :thumbsu:

 

εχεις κι αλλα ψαρια μεσα? ειδα ενα μικρουλι.. το λευκο ειναι ΚΟΙ?

Link to comment
Share on other sites

    Πραγματικά ωραία ιδέα, :bigemo_harabe_net-53:  αν εξαιρέσεις την ελαφρόπετρα που γνωρίζω εγώ,δεδομένου της περιεκτικότητας της σε ασβέστη και όχι μόνο, απ' ότι μου είπε ο γεωπόνος του Αντεμισάρη.

 

 

 

ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΑ ΕΛΑΦΡΟΠΕΤΡΑΣ - ΤΥΠΙΚΗ ΧΗΜΙΚΗ ΑΝΑΛΥΣΗ
 
Οξείδιο του Πυριτίου       Si O2             71,91%
Οξείδιο του Αργιλίου       Al2 O3             12,66%
Τριοξείδιο του Σιδήρου      Fe2O3             1,13%
Οξείδιο του Ασβεστίου       CaO             1,46%
Οξείδιο του Μαγνησίου      MgO             0,32%
Τριοξείδιο του θείου       S03             0,03%
Οξείδιο του Καλίου       K2O             4,30%
Οξείδιο του Νατρίου       Na2O             3,45%

Το βασικό συστατικό της ελαφρόπετρας ειναι το οξείδιο του πυριτίου. Περιέχει όντως ασβέστη, σε πάρα πολύ μικρή αναλογία

Και εννοείται πως δεν επηρεάζει τη σκληρότητα

 

Τάδε έφη ο Chocolate_Puma, πτυχιούχος Γεωπονικής Σχολής ΑΠΘ :angel:

Link to comment
Share on other sites

ok Γεωπονε, παω πασο  :thumbsu:  ..  παντως το 1,46% δεν ειναι τιποτα..

γι αυτο και η σκληροτητα δεν ανεβαινει.. τουλαχιστον με την ελαφροπετρα του πρακτικερ που εχω δοκιμασει..

Link to comment
Share on other sites

Το βασικό συστατικό της ελαφρόπετρας ειναι το οξείδιο του πυριτίου. Περιέχει όντως ασβέστη, σε πάρα πολύ μικρή αναλογία

Και εννοείται πως δεν επηρεάζει τη σκληρότητα

 

Τάδε έφη ο Chocolate_Puma, πτυχιούχος Γεωπονικής Σχολής ΑΠΘ :angel:

 

 

 

ok Γεωπονε, παω πασο    ..  παντως το 1,46% δεν ειναι τιποτα..

γι αυτο και η σκληροτητα δεν ανεβαινει.. τουλαχιστον με την ελαφροπετρα του πρακτικερ που εχω δοκιμασει..

 

To ίδιο είπα :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

το ξερω , απλα το ξαναειπα :D

Link to comment
Share on other sites

απ τα καλυτερα βιολογικα υλικα η ελαφροπετρα.. την χρησιμοποιω πανω απο 3 χρονια στα ενυδρεια μου..

οσο για τον ασβεστη, δεν νομιζω... την χρησιμοποιω και σε μαλακου νερου ενυδρειο χωρις μεταβολες στις σκληροτητες και το ph..

αν περιειχε ασβεστη , λογικα θα θα μου ανεβαζε παντου τις τιμες...

Στα χρυσοψαρα εχω 8-9 λιτρα..

 

ωραια κατασταση εχεις φτιαξει  :thumbsu:

 

εχεις κι αλλα ψαρια μεσα? ειδα ενα μικρουλι.. το λευκο ειναι ΚΟΙ?

 

οκ λοιπόν ελαφρόπετρα= οικονομική-δοκιμασμένη-ακίνδυνη.(- πιό ελαφριά από τη λέκκα)

 

μέσα στη λίμνη είναι 1 long tail δίχρωμο comet, 1 κίτρινο comet, ένα oranda calico fantail, 3 μικρά koi(1 λευκό το μεγαλύτερο, ένα μαύρο με πορτοκαλί πίσω πτερύγια ,ένα mini λευκό-μπλέ)και 3 garra rufa(εδώ και 1 βδομάδα πέραν από τσαμπουκάδες δεν υπήρξαν ατυχήματα από τα μεγαλύτερα) . ξεκίνησα αγοράζοντας μονάχα τα 3 χρυσόψαρα και άρχισα να μπαίνω σε μπελάδες κάθε φορά που μου φέρναν ένα ψάρι δώρο. 

 

ερώτηση: τι να κάνω με τα νέα βλαστάρια του νούφαρου που τρώγονται από το λευκό κόι πριν καν μεγαλώσουν και βγούν στην επιφάνεια;

Link to comment
Share on other sites

Πολύ μερακλίδικη δουλειά.

Όχι μόνο για την λιμνούλα, αλλά και γενικώς για όλη την ταράτσα.

Ο προσωπικώς σου παράδεισος. Μπράβο .

 

Έχω δει την λέκκα (διογκωμένη άργιλος) να την βάζουν πολύ συχνά σε γλάστρες αλλά και σε συστήματα υδροπονίας. Σαν υλικό φίλτρου δεν την έχω δει πουθενά. Αυτή την στιγμή δεν έχεις κάποια φίλτρανση. Η ελαφρόπετρα ή η λάβα λόγο της πορώδους επιφάνειας που έχουν είναι πολύ καλά (φτηνά) υλικά για φίλτρανση. Τα είχα χρησιμοποιήσει στην 1η μου λιμνούλα.

 

Τα ΚΟΙ έχουν τεράστιες απαιτήσεις σε σχέση με τα χρυσόψαρα. Υπολόγισε 800-1000λτ για κάθε ΚΟΙ. Μπορούν αν φτάσουν το 1 μέτρο μήκος. Φίλτρανση δεν συζητάμε για ελαφρόπετρα, αλλά για π.χ. crystal bio (σαν την ελαφρόπετρα, αλλά δεν θρυμματίζετε, δεν στουμπώνει, με τεράστια διάρκεια ζωής) και σε ποσότητα. Οπωσδήποτε αεραντλία. Φέτος που είναι μικρά ίσως να μην το βλέπεις ότι έχουν μεγαλύτερες ανάγκες, αλλά σύντομα θα το δεις....

 

3 χρόνια είχα ΚΟΙ και νούφαρα και έβγαιναν καινούργια βλαστάρια. Φυσικά λιγότερα σε σχέση με ένα άλλο νούφαρο που δεν ήταν μαζί με ΚΟΙ. Από ότι έχω διαβάσει και από άλλους, είναι κλασσικό πρόβλημα. Μπορεί να καθυστερήσουν να το μάθουν (μήνες , χρόνια) αλλά όταν το μάθουν δύσκολα κόβεται. Άρχισε να δίνεις περισσότερα γεύματα μπας και το έχεις χορτάτο και δεν σου τσιμπάει τόσο πολύ τα φύλλα στα νούφαρα.

Link to comment
Share on other sites

 

Πολύ μερακλίδικη δουλειά.
Όχι μόνο για την λιμνούλα, αλλά και γενικώς για όλη την ταράτσα.
Ο προσωπικώς σου παράδεισος. Μπράβο .
 
Έχω δει την λέκκα (διογκωμένη άργιλος) να την βάζουν πολύ συχνά σε γλάστρες αλλά και σε συστήματα υδροπονίας. Σαν υλικό φίλτρου δεν την έχω δει πουθενά. Αυτή την στιγμή δεν έχεις κάποια φίλτρανση. Η ελαφρόπετρα ή η λάβα λόγο της πορώδους επιφάνειας που έχουν είναι πολύ καλά (φτηνά) υλικά για φίλτρανση. Τα είχα χρησιμοποιήσει στην 1η μου λιμνούλα.
 
Τα ΚΟΙ έχουν τεράστιες απαιτήσεις σε σχέση με τα χρυσόψαρα. Υπολόγισε 800-1000λτ για κάθε ΚΟΙ. Μπορούν αν φτάσουν το 1 μέτρο μήκος. Φίλτρανση δεν συζητάμε για ελαφρόπετρα, αλλά για π.χ. crystal bio (σαν την ελαφρόπετρα, αλλά δεν θρυμματίζετε, δεν στουμπώνει, με τεράστια διάρκεια ζωής) και σε ποσότητα. Οπωσδήποτε αεραντλία. Φέτος που είναι μικρά ίσως να μην το βλέπεις ότι έχουν μεγαλύτερες ανάγκες, αλλά σύντομα θα το δεις....
 
3 χρόνια είχα ΚΟΙ και νούφαρα και έβγαιναν καινούργια βλαστάρια. Φυσικά λιγότερα σε σχέση με ένα άλλο νούφαρο που δεν ήταν μαζί με ΚΟΙ. Από ότι έχω διαβάσει και από άλλους, είναι κλασσικό πρόβλημα. Μπορεί να καθυστερήσουν να το μάθουν (μήνες , χρόνια) αλλά όταν το μάθουν δύσκολα κόβεται. Άρχισε να δίνεις περισσότερα γεύματα μπας και το έχεις χορτάτο και δεν σου τσιμπάει τόσο πολύ τα φύλλα στα νούφαρα.

 

 ...ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια.

 

  Είναι πολύ σημαντικό να σου δίνει τη γνώμη του κάποιος έμπειρος στο είδος. ξέρεις που ακριβώς μπορώ να αγοράσω το παραπάνω υλικό φίλτρανσης(crystal bio) ;

 

    Η λέκκα θα μείνει όπως είναι για τα φυτά και θα γεμίσω δοχείο φίλτρανσης . πόσα κιλά υλικό φίλτρανσης πιστεύεις ότι είναι υπέρ αρκετός για τα 250 λίτρα λίμνης; για να δω τι δοχείο να βρώ πόσο επί πόσο. σίγουρα θα μπεί αεραντλία, αν και καταλαβαίνω τους λόγους μπορείς να μου τους πείς με λεπτομέρεια αν είναι εύκολο για να ξεστραβωθώ ;             Τέλος σχετικά με τα νούφαρα δεν βλέπω άλλη λύση απο το να φτιάξω  κάτι που να προστατεύει τα νέα βλαστάρια. και πάλι ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Έλα να γινόμαστε πολλοί οι ταρατσοκηπάδες :)

Φίλε μου συγχαρητήρια για την ωραία δουλειά που έχεις κάνει και για το μεράκι σου.

Για τα ΚΟΙ σου είπαν,

για το νούφαρο μη περιμένεις και πολύ μεγάλη ανάπτυξη , γιατί και τα χρυσόψαρα το "σαλατιάζουν" αλλά και αν δεν υπάρχει άμεση έκθεση στο φως του ήλιου δεν μεγαλώνει πολύ,

για τη ΛΕΚΑ , μόνο σαν διακοσμητικό υλικό την χρησιμοποίησα σε ένα είδος aquaponic που έβαλα στα χρυσόψαρα μου, δεν τρελάθηκα, γιατί και κοκκινοκαφετήλα μου βγάζει ακόμα και τρίβεται, το μετάνιωσα που δεν έβαλα ελαφρόπετρα,

για βιολογικό υλικό στο φίλτρο σου βάλε ελαφρόπετρα, έχω στο 300αριμου με τα χρυσόψαρα γύρω στα 10 λίτρα και όλα πάνε μια χαρά, δεν χρειάζεσαι κάτι παραπάνω, και η βιολογία είναι τούμπανο, κανένα μα κανένα πρόβλημα, και να έχεις υπόψη σου πως τα ψάρια μου είναι αρκετά μεγάλα, ειδικά το ένα είναι σαν ΚΟΙ ( και το έχει πει ο Σάκης, πως είναι ΚΟΙ με κομμένα τα μουστάκια :) ) και άδω και μήνες ταΐζω μόνο DIY κατεψυγμένη τροφή , με μπόλικο γαύρο.

Και πάλι μπράβο στο μεράκι σου και ότι χρειαστείς μη διστάσεις να ρωτήσεις, με χαρά θα σου πω την άποψή μου και τη γνώμη μου.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

.... και επειδή λίγο πολύ οι περισσότεροι ήμασταν θύματα της παρακάτω κατάστασης :

 

19943754295_04dd1bf3f9_c.jpgax by nikolaos drakos, on Flickr

 

https://www.flickr.com/photos/133135033@N02/19943754295/in/dateposted-public/

 

είπα να κάνω τη γνωστή πατέντα, να είναι καλά η διαφορά ύψους,το περίσσευμα από τα του αυτόματου ποτίσματος και ο γνωστός σε όλους φωταγωγός. δεν φαίνεται λάστιχο πουθενά πέραν από μία γωνιά στη άκρη της λίμνης.

 

https://www.flickr.com/photos/133135033@N02/19322575333/in/dateposted-public/

 

19322575333_7841f96dcf_c.jpgUntitled-3 by nikolaos drakos, on Flickr

 

και τους διακόπτες στον φωταγωγό όπου δεν πηγάινει κανείς.

 

https://www.flickr.com/photos/133135033@N02/19320927584/in/dateposted-public/

 

19320927584_b7c100dedd_c.jpgUntitled-1 by nikolaos drakos, on Flickr

 

όλη η διαδικασία παρακολουθείται σε monitor cameras που ευτυχώς φαίνεται από το παράθυρο του φωταγογού.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ομορφες κ νοικοκυρεμενες δουλειες παρολο που τα βλεπω απο το κινητο!!Η αεραντλια τουμπανο!!

Μια μικρη ενσταση μονο για τα σωληνακια των αποχετευσεων.Η σωληνα που τα εχεις βαλει αν συνδεεται με την αποχετευση του σπιτιου σου ισως σου δημιουργησει προβληματα με αναθυμιασεις.Οχι τοσο στο σωληνακι με το βανακι αλλα στα αλλα δυο...

Link to comment
Share on other sites

Έλα να γινόμαστε πολλοί οι ταρατσοκηπάδες :)

Φίλε μου συγχαρητήρια για την ωραία δουλειά που έχεις κάνει και για το μεράκι σου.

Για τα ΚΟΙ σου είπαν,

για το νούφαρο μη περιμένεις και πολύ μεγάλη ανάπτυξη , γιατί και τα χρυσόψαρα το "σαλατιάζουν" αλλά και αν δεν υπάρχει άμεση έκθεση στο φως του ήλιου δεν μεγαλώνει πολύ,

για τη ΛΕΚΑ , μόνο σαν διακοσμητικό υλικό την χρησιμοποίησα σε ένα είδος aquaponic που έβαλα στα χρυσόψαρα μου, δεν τρελάθηκα, γιατί και κοκκινοκαφετήλα μου βγάζει ακόμα και τρίβεται, το μετάνιωσα που δεν έβαλα ελαφρόπετρα,

για βιολογικό υλικό στο φίλτρο σου βάλε ελαφρόπετρα, έχω στο 300αριμου με τα χρυσόψαρα γύρω στα 10 λίτρα και όλα πάνε μια χαρά, δεν χρειάζεσαι κάτι παραπάνω, και η βιολογία είναι τούμπανο, κανένα μα κανένα πρόβλημα, και να έχεις υπόψη σου πως τα ψάρια μου είναι αρκετά μεγάλα, ειδικά το ένα είναι σαν ΚΟΙ ( και το έχει πει ο Σάκης, πως είναι ΚΟΙ με κομμένα τα μουστάκια :) ) και άδω και μήνες ταΐζω μόνο DIY κατεψυγμένη τροφή , με μπόλικο γαύρο.

Και πάλι μπράβο στο μεράκι σου και ότι χρειαστείς μη διστάσεις να ρωτήσεις, με χαρά θα σου πω την άποψή μου και τη γνώμη μου.

 

    Φίλε Tάκη ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια.

 

    Ναι συμφωνώ για όλα όσα είπες. προς το παρών και λόγο χόμπι θα ρίξω ένα πειραματισμό με τα test (α την λέκκα την έχω πλύνει από την αρχή, όπως τα λές, δεν μπορείς να φανταστείς τι έβγαλε.) και στη συνέχεια θα μπει το βαρελάκι με ελαφρόπετρα όπως είπαν και οι άλλοι φίλοι εδώ στο forum(εννοείτε πατέντα για να ταιριάζει στο χώρο.)

 

    Ερώτηση : σε περίπτωση που σκόπημα ρίχνω μελλοντικά στη λίμνη σίδηρο( seachem iron) παρακολουθώντας τον με test , με σκοπό να αποκτήσω άλγη άλλα και λίπανση για τα υδροχαρή, πιστεύεις ότι θα έχω κάποιο πρόβλημα και αν ναι ποιό ή ποιά και γιατί.

 

ευχαριστώ,

 

Νίκος

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...