Jump to content

Παλιό Juwel 100LT.


Recommended Posts

Εχω την εντυπωση οτι καθε θεμα εχει δικη του ενοτητα..και πως αν θες να ρωτησεις κατι καινουργιο πρεπει να ανοιξεις καινουργιο θεμα..και οτι υπαρχουν κατι σαν ποινες..αλλα σε αυτο θα μας διαφωτισει η ομαδα συντονισμου...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 775
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Α κατάλαβα, εγώ απλά θεωρώ ότι δεν υπάρχει λόγος να ανοίξω 10 διαφορετικά νήματα γιατί επιβαρύνεται το φόρουμ, αντ αυτού πιστεύω ότι μιας και μιλάμε για το ενυδρείο μου, καλύτερα ό,τι απορία υπάρχει και πληροφορία μου δίνεται να είναι συγκεντρωμένα όλα εδώ κι όχι απλωμένα σα τραχανάς. Αυτό βέβαια είναι προσωπική μου άποψη και προς Θεού μη θεωρηθεί ότι επεμβαίνω στο θέμα συντονισμού ή διαχείρισης του φόρουμ, αν οι συντονιστές θεωρούν ότι για κάθε διαφορετική απορία πρέπει να ανοίγω καινούριο θέμα πραγματικά δεν έχω απολύτως κανένα πρόβλημα, πιστεύω όμως ότι αν υπήρχε τέτοιο πρόβλημα ήδη θα μου είχε σταλεί ένα προσωπικό μήνυμα με τη συγκεκριμένη σύσταση. Απ την άλλη ζητώ προκαταβολικά συγγνώμη για το βομβαρδισμό αποριών, είναι όμως δύσκολο να ψάχνω και να διαβάζω όλο το φόρουμ για να βρίσκω τις απαντήσεις στα ερωτήματά μου, γι αυτό κι η ύπαρξη του φόρουμ έτσι δεν είναι;

Link to comment
Share on other sites

Καλα κανεις και ρωτας οτι απορια εχεις,γι αυτο ειναι το φορουμ

Σιγα σιγα αν ψαξεις θα τα βρισκεις μονος σου καποια αρθρα που υπαρχουν στο φορου,

Επισης,καλα κανεις και συνεχιζεις στο ιδιο θεμα και ρωτας αφου μιλαμε για το ιδιο ενυδρειο.Αν ανοιγεις διαφορα θεματα που αφορουν το ιδιο ενυδρειο,χανουμε τη μπαλα και μπερδευομαστε,εδω ειναι ολα μαζεμενα σε ενα θεμα και μπορουμε να συζηταμε πιο ευκολα.

Στο θεμα του φιλτρου τωρα,την εξαγωγη του νερου την εχεις βαλει να χτυπα την επιφανεια για να κανει αναταραξη?

Λες οτι η αντλια εχει χασει τη δυναμη της,εχεις καθαρισει καθολου το φιλτρο?Την αντλια,την φτερωτη της,τα υλικα του φιλτρου?Αν ναι ποτε ηταν η τελευταια φορα που το εκανες?

Μηπως ταιζεις με πολυ λιπαρες τροφες και γι αυτο εχει φιλμ στην επιφανεια?

Καθε ποτε κανεις αλλαγες νερου?

Link to comment
Share on other sites

Ναι θα σε ειχαν ενημερωσει ετσι πιστευω και εγω και πληροφοριακα στο ειπα για να παρω και εγω μια απαντηση..το θεμα σου καλυπτει πιστευω οσα ρωτας..οσον αφορα την αντλια του εσωτερικου...προσαρμοζνται πανω της και μεγαλυτερες αν δεν βρεις την ιδια η αν δεν σε ικανοποιει σαν αποδοση...ψαξε σε καταστηματα που πουλαν juwel..μπορεις μεχρι τοτε το πλαστικο τις εξοδου που αν θυμαμαι καλα ειναι σαν γαμα να το στρεψεις προς τα επανω...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλα κανεις και ρωτας οτι απορια εχεις,γι αυτο ειναι το φορουμ

Σιγα σιγα αν ψαξεις θα τα βρισκεις μονος σου καποια αρθρα που υπαρχουν στο φορου,

Επισης,καλα κανεις και συνεχιζεις στο ιδιο θεμα και ρωτας αφου μιλαμε για το ιδιο ενυδρειο.Αν ανοιγεις διαφορα θεματα που αφορουν το ιδιο ενυδρειο,χανουμε τη μπαλα και μπερδευομαστε,εδω ειναι ολα μαζεμενα σε ενα θεμα και μπορουμε να συζηταμε πιο ευκολα.

Στο θεμα του φιλτρου τωρα,την εξαγωγη του νερου την εχεις βαλει να χτυπα την επιφανεια για να κανει αναταραξη?

Λες οτι η αντλια εχει χασει τη δυναμη της,εχεις καθαρισει καθολου το φιλτρο?Την αντλια,την φτερωτη της,τα υλικα του φιλτρου?Αν ναι ποτε ηταν η τελευταια φορα που το εκανες?

Μηπως ταιζεις με πολυ λιπαρες τροφες και γι αυτο εχει φιλμ στην επιφανεια?

Καθε ποτε κανεις αλλαγες νερου?

 

Μάλιστα, ευχαριστώ για τις απαντήσεις σου και την υπομονή σου, ήμουν σίγουρος ότι αφού μιλάμε για το ίδιο ενυδρείο δεν υπάρχει λόγος να ανοίγω καινούριο θέμα. 

Στο θέμα του φίλτρου τώρα να απαντήσω, την εξαγωγή την έχω βάλει παράλληλα με την επιφάνεια του νερού (επισυνάπτω φωτό) ώστε να φτάνει στο 1 μέτρο που έχει μήκος και επειδή η αναρρόφηση είναι στις 900 γωνία βοηθάει να γίνεται κύκλος. Το φίλτρο το καθαρίζω κάθε 15 μέρες με την αλλαγή του νερού, το ίδιο και την αντλία, το ίδιο και τα σφουγγάρια, το βιολογικό υλικό (αγόρασα χθες) και φυσικά αλλάζω τον υαλοβάμβακα. Το θέμα για λιπαρές τροφές δεν το ξέρω, ταϊζω με sera viban flakes, sera vipagran, sera wels chips για τον πλέκο κάθε 3 μέρες και omega one bloodworms. Εκτός απ την τροφή του πλέκο που βάζω κάθε 3 μέρες, η βασική είναι τα flakes και ταϊζω δύο φορές την ημέρα εναλλάσοντας τις τροφές. 

Έγινε επεξεργασία - ΚΩΣΤΑΣ_60702
Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα, ευχαριστώ για τις απαντήσεις σου και την υπομονή σου, ήμουν σίγουρος ότι αφού μιλάμε για το ίδιο ενυδρείο δεν υπάρχει λόγος να ανοίγω καινούριο θέμα. 

Στο θέμα του φίλτρου τώρα να απαντήσω, την εξαγωγή την έχω βάλει παράλληλα με την επιφάνεια του νερού (επισυνάπτω φωτό) ώστε να φτάνει στο 1 μέτρο που έχει μήκος και επειδή η αναρρόφηση είναι στις 900 γωνία βοηθάει να γίνεται κύκλος. Το φίλτρο το καθαρίζω κάθε 15 μέρες με την αλλαγή του νερού, το ίδιο και την αντλία, το ίδιο και τα σφουγγάρια, το βιολογικό υλικό (αγόρασα χθες) και φυσικά αλλάζω τον υαλοβάμβακα. Το θέμα για λιπαρές τροφές δεν το ξέρω, ταϊζω με sera viban flakes, sera vipagran, sera wels chips για τον πλέκο κάθε 3 μέρες και omega one bloodworms. Εκτός απ την τροφή του πλέκο που βάζω κάθε 3 μέρες, η βασική είναι τα flakes και ταϊζω δύο φορές την ημέρα εναλλάσοντας τις τροφές. 

 

Γυρνα την εξαγωγη να χτυπαει την επιφανεια για να αναταραξη.

Το φιλτρο το καθαριζεις πολυ συχνα,δεν χρειαζεται τοσο συχνα.Μπορεις ανα 15 μερες να καθαριζεις την αντλια και την φτερωτη,τα υλικα τα καθαριζουμε μονο οταν πεφτει πολυ η ροη του φιλτρου.

Ελπιζω να καθαριζεις τα υλικα του φιλτρου με νερου του ενυδρειου ετσι?

Αλλαγες να κανεις καθε εβδομαδα,θα βοηθησει και αυτο στο να φυγει το φιλμ και να αλλαζεις και το ενυδρειακο βαμβακι γιατι οσο μπουκωνει τοσο σου ριχνει την ροη.

Link to comment
Share on other sites

Δες ξανά τη φωτό γιατί την επεξεργάστηκα να δεις τις 2 εισαγωγές και τη 1 εξαγωγή. Η αλήθεια είναι ότι παλιά τα έπλενα με νερό της βρύσης, διαβάζοντας εδώ είδα ότι πρέπει να τα πλένω με νερό του ενυδρείου, αλήθεια τι επιπτώσεις έχει όταν πλένω με της βρύσης;

Αρα το φίλτρο να το καθαρίζω μία φορά το μήνα, τον υαλοβάμβακα κάθε 15 μέρες αντικατάσταση, νερό κάθε 15, (για διάφορους λόγους μου είναι δύσκολο κάθε βδομάδα εξάλλου νιτρικά έχω περίπου 10mg/l), σωστά; 

Link to comment
Share on other sites

Δες ξανά τη φωτό γιατί την επεξεργάστηκα να δεις τις 2 εισαγωγές και τη 1 εξαγωγή. Η αλήθεια είναι ότι παλιά τα έπλενα με νερό της βρύσης, διαβάζοντας εδώ είδα ότι πρέπει να τα πλένω με νερό του ενυδρείου, αλήθεια τι επιπτώσεις έχει όταν πλένω με της βρύσης;

Αρα το φίλτρο να το καθαρίζω μία φορά το μήνα, τον υαλοβάμβακα κάθε 15 μέρες αντικατάσταση, νερό κάθε 15, (για διάφορους λόγους μου είναι δύσκολο κάθε βδομάδα εξάλλου νιτρικά έχω περίπου 10mg/l), σωστά; 

 

Την ειδα τη φωτο,ειναι λαθος οπως το εχεις τωρα.Γυρνα την εξαγωγη του φιλτρου να χτυπαει την επιφανεια,οπως το εχεις τωρα δεν εχεις καθολου αναταραξη και καθολου οξυγονωση.

Αν πλενεις τα υλικα του φιλτρου με νερο βρυσης,σκοτωνεις ολη τη βιολογια που εχουν πανω.

Αν κανεις αλλαγη νερου καθε 15 μερες,το φιλμ δεν θα φυγει,θελει πιο συχνες αλλαγες.

Επισης,αν αλλαζεις το ενυδρειακο βαμβακι καθε 15 μερες,αυτο μπουκωνει μ αυτα που μαζευει και σου ριχνει την ροη της αντλιας με αποτελεσμα να μη σου διωχνει το φιλμ η πεσμενη ροη.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα, άρα και το βαμβάκι σε κάθε αλλαγή νερού, οκ αλλά η αλλαγή νερού είναι δύσκολη κάθε εβδομάδα. Να ρωτήσω κάτι, αν δε βάζω αντιχλώριο κι αφήνω το νερό 2-3 μέρες, δεν εξατμίζεται έτσι το χλώριο;

Link to comment
Share on other sites

Εξατμιζεται αλλα το νερο δεν κανει να μενει στασιμο,θα πρεπει να εχεις ειτε κυκλοφορητη μεσα στο δοχειο με το νερο ειτε αεραντλια.

Οπως σου ειπα,αν δεν αρχισεις εβδομαδιαιες αλλαγες νερου,δυσκολα θα φυγει το φιλμ.

Γυρνα και την εξοδο του φιλτρο να χτυπαει την επιφανεια.

Link to comment
Share on other sites

Εξατμιζεται αλλα το νερο δεν κανει να μενει στασιμο,θα πρεπει να εχεις ειτε κυκλοφορητη μεσα στο δοχειο με το νερο ειτε αεραντλια.

Οπως σου ειπα,αν δεν αρχισεις εβδομαδιαιες αλλαγες νερου,δυσκολα θα φυγει το φιλμ.

Γυρνα και την εξοδο του φιλτρο να χτυπαει την επιφανεια.

Αεραντλία έχω, να φανταστώ για προετοιμασία τύρφης όμως δεν κάνει ε, θέλει οπωσδήποτε κυκλοφορητή; Πάντως το φιλμ είναι τελευταίου καιρού φρούτο, παλιά που έκανα κάθε μήνα αλλαγή φιλμ δεν είχα. 

Έγινε επεξεργασία - ΚΩΣΤΑΣ_60702
Link to comment
Share on other sites

Για την τυρφη η αεραντλια δεν κανει.

Θες φιλτρο,οχι σκετο κυκλοφορητη.

Αυτη τη στιγμη που εχεις φιλμ,πρεπει να κανεις πιο συχνες αλλαγες για να φυγει.

Link to comment
Share on other sites

Παντως εγω βλεπω αρκετα λαθη στο ενυδρειο προσπερνοντας τα πλαστικα που μονο ζημια κανουν και συνεχιζοντας οτι λες οτι βιολογικο υλικο αγορασες χτες,δηλαδη υπαρχει περιπτωση το ενυδρειο σου να ειναι αστρωτο και πιστευω να μην ενοεις ανθρακα γιατι δεν ειναι υλικο βιολογιας ανηκει νομιζω στην μηχανικη φιλτρανση και η φιλτρανση σου κατα πασα πιθανοτητα ειναι ελλιπης αν εχει μονο το εσωτερικο τις juwel χρειαζεσαι εξτρα φιλτρανση κατα 99%.Πραγματα που εξηγουν μαζι με τις ανεληπεις αλλαγες που δεν δεχεσαι να κανεις γιατι σου πεθαινουν τα ζωντανα μετα απο 2-3 χρονια,οποτε νομιζω οτι εχεις πιο σοβαρα θεματα να λυσεις απο τα σαλιγκαρια και το φιλμ που δημιουργειται απο το ταισμα.Καλο θα ηταν οποιος θελει να σε βοηθησει να ασχοληθει και να σου λυσει και αυτα τα θεματα γιατι δεν μου μοιαζουν ασημαντα.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Οχι αγόρασα αυτό το άσπρο μακαρόνι, ζήτησα βιολογικό υλικό και το έβαλα χθες σε τούλι, άνθρακα δεν έχω μέσα στο φίλτρο. Τώρα να είναι άστρωτο το ενυδρείο το βλέπω λίγο δύσκολο, έχω μέσα ένα cherry barb 5 χρονών και τον πλέκο κοντά στα 3 χρόνια, αν δεν είχε χαλάσει το χειμώνα και η αντίσταση που μου πάγωσε το νερό και δεν πρόλαβα να το πάρω χαμπάρι, θα είχα και τα cardinals τα οποία τα είχα κι αυτά μια 4ετία. Οσον αφορά τα φυτά, όπως έχω ξαναπεί έχω πλαστικά γιατί απ την αρχή που είχα διαλέξει το ηφαιστιογενές πέτρωμα ως βυθό μου είπαν ότι είναι αδύνατο να φυτέψω ζωντανά. Εχω βάλει σα στόχο να αγοράσω σιγά σίγα 2 ξύλα με πολλές διακλαδώσεις να τα βάλω αριστερά και δεξιά του ενυδρείου ώστε να αρχίσω να δένω πάνω τους anubia και java fern. Οπως όμως έχω ξαναπεί, είμαι σε μία δύσκολη οικονομικά εποχή, δε μου βγαίνουν ούτε για το ενοίκιο, οπότε δε μπορώ να κάνω και πολλά. Απ την άλλη μου κάνει εντύπωση, η juwel είναι γνωστή εταιρία με φανατικό κοινό, μου φαίνεται δύσκολο να έχουν μελετήσει λάθος εσωτερικό φίλτρο για το ενυδρείο. Φοβάμαι μήπως φταίει η τροφή που αγόρασα πρόσφατα τα bloodworms, γράφει freeze dried, αυτά αν δε φαγωθούν δεν είναι πιθανό μιας κι ουσιαστικά σκουλήκια είναι, να δημιουργήσουν πρόβλημα στο νερό; Ρωτάω γιατί τόσα χρόνια που έχω το ενυδρείο, αυτό το φιλμ δεν το είχα ξαναδεί κι οι αλλαγές του νερού πριν μπω εδώ μέσα και μου πείτε για εβδομαδιαίες, τις έκανα κάθε μήνα και δεν είχα ποτέ πρόβλημα. 

Link to comment
Share on other sites

Στον παρακάτω σύνδεσμο, ένα οικονομικό φίλτρο που βρήκα κάνει για την προετοιμασία στο βαρέλι;

Link to comment
Share on other sites

Κώστα καλημέρα

 

Θέλεις να κάνεις Α. προετοιμασία νερού σε βαρέλι, Β. προετοιμασία τύρφης σε βαρέλι ή Γ. προσθήκη τύρφης στο ενυδρείο με χρήση εσωτερικού φίλτρου?

 

Α, Β ή Γ? (ζονγκ δεν έχει!!!)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παντως εγω βλεπω αρκετα λαθη στο ενυδρειο προσπερνοντας τα πλαστικα που μονο ζημια κανουν και συνεχιζοντας οτι λες οτι βιολογικο υλικο αγορασες χτες,δηλαδη υπαρχει περιπτωση το ενυδρειο σου να ειναι αστρωτο και πιστευω να μην ενοεις ανθρακα γιατι δεν ειναι υλικο βιολογιας ανηκει νομιζω στην μηχανικη φιλτρανση και η φιλτρανση σου κατα πασα πιθανοτητα ειναι ελλιπης αν εχει μονο το εσωτερικο τις juwel χρειαζεσαι εξτρα φιλτρανση κατα 99%.Πραγματα που εξηγουν μαζι με τις ανεληπεις αλλαγες που δεν δεχεσαι να κανεις γιατι σου πεθαινουν τα ζωντανα μετα απο 2-3 χρονια,οποτε νομιζω οτι εχεις πιο σοβαρα θεματα να λυσεις απο τα σαλιγκαρια και το φιλμ που δημιουργειται απο το ταισμα.Καλο θα ηταν οποιος θελει να σε βοηθησει να ασχοληθει και να σου λυσει και αυτα τα θεματα γιατι δεν μου μοιαζουν ασημαντα.

 

Ερωτηση,γιατι αν εχει το φιλτρο της juwel εχει ελειπης φιλτραση και θελει εξτρα?

Επισης,μετα απο τοσα χρονια το φιλτρο αποκλειεται να ειναι αστρωτο και τα σφουγγαρια πιανουν βιολογια αλλα οχι τοσο οση το βιολογικο υλικο.

Ακομα και στα τζαμια του ενυδρειου υπαρχει βιολογια,και στον βυθο,δηλαδη με λιγα λογια σε ολο το ενυδρειο.

 

Έγινε επεξεργασία - rastafarian
Link to comment
Share on other sites

Στον παρακάτω σύνδεσμο, ένα οικονομικό φίλτρο που βρήκα κάνει για την προετοιμασία στο βαρέλι;

 

 

Ισως να θες μεγαλητερο φιλτρακι απο αυτο για να βαλεις τυρφη στο βαρελι.

Αυτο ισως να χωρει πολυ λιγη ποσοτητα τυρφης μεσα.

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο μου το χάρισαν πριν 10 χρόνια κι απλά κάθε 2-3 χρόνια που ψοφάνε τα ψάρια αλλάζω και βάζω καινούρια. (Αυτο δεν δικαιολογειται).Οσον αφορα την φιλτρανση η εταιριες μας προσφερουν υποτυποδεις πραγματα οσο αξιοποιστες και να ειναι αλλιως θα διναν δωρο εξωτερικα φιλτρα με την φιρμα τους και ολοκληρωμενα απο θεμα βιολογιας,δεν εχει σχεση με την μελετη του φιλτρου καθε εταιρειας μην σου κανει εντυπωση.Η ιχθυοφορτωση και η τροφες παιζουν ρολο στο φιλμ αλλα με σωστη φιλτρανση δεν υπαρχει προβλημα,ξερεις οτι αν εκανες μια φορα το μηνα αλλαγη σε ενα ενυδρειο επιβαρυμενο θα πρεπει να κανεις νωριτερα και οχι αργοτερα και ευχομαι τα bloodwarms να τα εχεις στο ψυγειο και πριν τα δωσεις να τα ξεπαγωνεις λιγο.αυτα,καλημερα και ξαλη συνεχεια.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Οσο για τις απορειες του συντονιστη,μονος του ειπε οτι μεχρι τωρα επλενε τα σφουγγαρια με νερο βρυσης δηλαδη μαζι με μια μεγαλη αλλαγη ποσες πιθανοτητες υπαρχουν να ειναι στρωμενο το ενυδρειο;αν δεν υπαρχει βιολογικο υλικο υπαρχει πιθανοτητα το ενυδρειο να κραταει επαρκης αποικιση;απαντω.ΟΧΙ.Αν ηταν ετσι θα βαζαμε ενα κυκλοφορητη και θα ημασταν οκ(κλεμενο),γιαυτο ειπα οτι χρειαζεται ουσιαστικη βοηθεια και μετα ας του πειτε για τις τυρφες,καλημερα και παλι και καλη συνεχεια.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο μου το χάρισαν πριν 10 χρόνια κι απλά κάθε 2-3 χρόνια που ψοφάνε τα ψάρια αλλάζω και βάζω καινούρια. (Αυτο δεν δικαιολογειται).Οσον αφορα την φιλτρανση η εταιριες μας προσφερουν υποτυποδεις πραγματα οσο αξιοποιστες και να ειναι αλλιως θα διναν δωρο εξωτερικα φιλτρα με την φιρμα τους και ολοκληρωμενα απο θεμα βιολογιας,δεν εχει σχεση με την μελετη του φιλτρου καθε εταιρειας μην σου κανει εντυπωση.Η ιχθυοφορτωση και η τροφες παιζουν ρολο στο φιλμ αλλα με σωστη φιλτρανση δεν υπαρχει προβλημα,ξερεις οτι αν εκανες μια φορα το μηνα αλλαγη σε ενα ενυδρειο επιβαρυμενο θα πρεπει να κανεις νωριτερα και οχι αργοτερα και ευχομαι τα bloodwarms να τα εχεις στο ψυγειο και πριν τα δωσεις να τα ξεπαγωνεις λιγο.αυτα,καλημερα και ξαλη συνεχεια.

 

Θα σου πω,πως εισαι τελειως λαθος οσον αφορα το φιλτρο της juwel!

Τα εσωτερικα φιλτρ της juwel ειναι απο τα καλυτερα που κλυκλοφορουν,αν οχι το καλυτερο.Με μια αναβαθμιση στα υλικα του,δηλαδη βγαζοντας σφουγγαρια και βαζοντας βιολογικο υλικο,γινεται υπερσουπερ! Προσωπικα εχω αυτο το ενυδρειο 8 χρονια τωρα,το λεοτουργουσα τα 4-5 χρονια με το εσωτερικο του φιλτρο και με μεγαλη ιχθυοφορτωση χωρις κανενα προβλημα.Οπωτε ας μην ειμαστε υπερβολικοι,πες μου για αλλες μαρκες,η juwel εχει πολυ καλα φιλτρα και ανετα μπορεις να δουλεψεις μ αυτο,δεν ειναι καθολου ελειπης.

Το φιλμ τωρα,απο την ιχθυοφορτηση δεν ειναι,ουτε απο την φιλτρανση ειναι.

Ειναι επειδη εχει βαλει το φιλτρο να χτυπαει παραλληλα και οχι στην επιφανεια για να σπαει το φιλμ.

Ειναι απο τις τροφες.

Επεισης θα ηταν και απο αλλα πραγματα που τωρα δεν ειναι σιγουρα.

Δηλαδη εγω στο 100αρι που εχω εξωτερικο φιλτρο και εχω φιλμ εινα ελειπης η φιλτρανση μου η εχω πολλα ψαρια (6)?

Στο 40αρι που εχω παλι φιλμ ειναι ελειπης η φιλτρανση μου που εχω κρεμαστο φιλτρο για 60 λιτρα ενυδρειο?

Παιδια μην ειστε υπερβολικοι παρακαλω,τρομαζεται τον ανθρωπο και τον βαζεται και σε τζαμπα εξοδα.

Link to comment
Share on other sites

Οσο για τις απορειες του συντονιστη,μονος του ειπε οτι μεχρι τωρα επλενε τα σφουγγαρια με νερο βρυσης δηλαδη μαζι με μια μεγαλη αλλαγη ποσες πιθανοτητες υπαρχουν να ειναι στρωμενο το ενυδρειο;αν δεν υπαρχει βιολογικο υλικο υπαρχει πιθανοτητα το ενυδρειο να κραταει επαρκης αποικιση;απαντω.ΟΧΙ.Αν ηταν ετσι θα βαζαμε ενα κυκλοφορητη και θα ημασταν οκ(κλεμενο),γιαυτο ειπα οτι χρειαζεται ουσιαστικη βοηθεια και μετα ας του πειτε για τις τυρφες,καλημερα και παλι και καλη συνεχεια.

 

Να με συγχωρεις αλλα δεν καταλαβαινω τον τονο του γραψιματος συ..θα σε παρακαλεσω να ηρεμισεις.

Αν εχεις σφουγγαρια και βεβαια θα κραταει βιολογια,οπως σου ειπα δεν ειναι μονο στο φιλτρο μας η βιολογια αλλα παντου στο ενυδρειο,οπωτε να μην εισαι και πολυ σιγουρη μ αυτα που γραφεις.

Αν θα εβαζες εναν κυκλοφορητη δεν θα εισουν καλυμενη,αλλο το ενα αλλο το αλλο,μη μπερδευεσαι..

Νομιζω οτι του δινουμε πολυ σωστη και ουσιαστικη βοηθεια,αν νομιζεις κατι αλλο,ας ακουσουμε και την δικη σου βοηθεια αντι να μπαινεις και να μας κραζεις...

Καλημερα και σε σενα και καλη σου συνεχεια.

Link to comment
Share on other sites

Να με συγχωρεις.Ο τονος του γραψιματος μου ειναι ιδιος με τον δικο σου και θα σε παρακαλεσω και εγω να ηρεμησεις.το οτι επλενε τα σφουγγαρια με νερο βρυσης δεν θα το αναφερεις;και ναι θα τον φοβισω γιατι το ενυδρειο του εχει χαλικι σαν υποστρωμα που κρατα πιο πολυ αμμωνια και πλαστικα.εχεις ιδιο στησιμο,ενυδρειο απο ενυδρειο εχει αλλες αναγκες και εσυ σαν πιο εμειρος θα επρεπε να το ξερεις,καλημερα λοιπον και καλη τυχη και συνεχεια.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τι σχεση εχει το χαλικι τωρα με την αμμωνια και τα πλαστικα?

Εγω μια χαρα ηρεμος ειμαι ,εσυ γραφεις καπως...

Και οχι,να μην τον φοβισεις τον ανθρωπο,δεν χρειαζεται να φοβιζουμε τους χομπιστες,να τους βοηθαμε πρεπει.

Οταν ειχα εγω αυτο το ενυδρειο ετσι οπως στο λεω δεν ειμουν τοσο εμπειρος.

Και το φιλτρο του ειναι μια χαρα,σταματηστε να τρομοκρατειτε τον κοσμο χωρις λογο.

Link to comment
Share on other sites

1. H περισσότερη βιολογία είναι στα βιολογικά υλικά, τύπου μακαρόνι κλπ. Λιγότερη βιολογία υπάρχει στα σφουγγάρια κι ακόμη λιγότερη σε νερό, τζάμια κλπ. Εφόσον σε ένα φίλτρο δεν υπάρχουν βιολογικά υλικά και εφόσον ανά Χ χρονικό διάστημα τα σφουγγάρια πλένονται με νερό βρύσης, εγώ προσωπικά θεωρώ το ενυδρείο άστρωτο (με cherry barbs & pleco).

2. Το φιλμ οφείλεται κατά 99% στις τροφές. Αντικαθιστάς τις τροφές που το προκαλούν με άλλες, μειώνεις το τάισμα με τις συγκεκριμένες τροφές, βάζεις το φίλτρο να χτυπάει την επιφάνεια του νερού. Κάνεις είτε όλα τα προηγούμενα, είτε ότι νομίζεις από αυτά.

3. Τα φίλτρα της juwel θεωρούνται από τα καλύτερα εσωτερικά και με αναβάθμιση των υλικών σηκώνουν αρκετή ιχθυοφόρτιση (στατιστικό συμπέρασμα από μεγάλο αριθμό συγχομπιστών)

4. Θεωρώ πως προέχει ο Κώστας να κατανοήσει τα βασικά ενός ενυδρείου και μετά να περάσει στο 2ο βήμα πχ της χρήσης τύρφης. Προσωπικά αποφεύγω να γράφω συχνά στο συγκεκριμένο "θέμα", γιατί νομίζω πως πεταγόμαστε από το ένα "πρόβλημα" στο άλλο! Το βασικό ειναι το ενυδρείο 1ον να στρώσει και 2ον να αποκτήσει ρουτίνες

 

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...