Jump to content

Παλιό Juwel 100LT.


Recommended Posts

Επειδη λετε το ενυδρειο αστρωτο,δειτε στο πρωτο ποστ τις μετρησεις που εκανε ο ανθρωπος και πειτε μου αν αυτες σας δειχνουν αστρωτο ενυδρειο!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 775
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Επειδη λετε το ενυδρειο αστρωτο,δειτε στο πρωτο ποστ τις μετρησεις που εκανε ο ανθρωπος και πειτε μου αν αυτες σας δειχνουν αστρωτο ενυδρειο!

Αρχικά δεν υπάρχει λόγος να "αρπαζόμαστε"

 

Θυμίζω :

http://www.aquazone.gr/forums/topic/101052-παλιό-juwel-100lt/?p=1054211 - ο Κώστας μετρούσε με στικ κι οχι με υγρά τεστ, τα οποία αγόρασε πριν κάτι μέρες (στο παραπάνω ποστ, του ανέφερες πως τα στικ δεν μετράνε σωστά!)

 

Συνεχίζω να θεωρώ πως ένα ενυδρείο χωρίς βιολογικό υλικό και με σφουγγάρια τα οποία πλένονται με νερό βρύσης, του διαλύεις την όποια βιολογία καταφέρει να αναπτύξει κάθε φορά που ξεπλένεις τα σφουγγάρια στη βρύση!

 

Εάν υπήρχε σημαντική ποσότητα βιολογίας σε νερό και τζάμια, τότε κάποια στιγμή όλοι μας θα βγάζαμε τα φίλτρα από τα ενυδρεία και θα τα τρέχαμε μόνο με κυκλοφορητη

Γιατί δεν το κάνουμε?

Έγινε επεξεργασία - Chocolate_Puma
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αρχικά δεν υπάρχει λόγος να "αρπαζόμαστε"

 

Θυμίζω :

http://www.aquazone.gr/forums/topic/101052-παλιό-juwel-100lt/?p=1054211 - ο Κώστας μετρούσε με στικ κι οχι με υγρά τεστ, τα οποία αγόρασε πριν έναν μήνα (στο παραπάνω ποστ, του ανέφερες πως τα στικ δεν μετράνε σωστά!)

 

Συνεχίζω να θεωρώ πως ένα ενυδρείο χωρίς βιολογικό υλικό και με σφουγγάρια τα οποία πλένονται με νερό βρύσης, του διαλύεις την όποια βιολογία καταφέρει να αναπτύξει

 

Εάν υπήρχε σημαντική ποσότητα βιολογίας σε νερό και τζάμια, τότε κάποια στιγμή όλοι μας θα βγάζαμε τα φίλτρα από τα ενυδρεία και θα τα τρέχαμε μόνο με κυκλοφορητη

Γιατί δεν το κάνουμε?

 

Δεν αρπαζομαι καθολου,μια χαρα ηρεμος ειμαι.

Οι μετρησεις του ανθρωπου,δειχνουν καθαρα στρωμενο ενυδρειο.

Ενα ενυδρειο που τρεχει τοσα χρονια δεν μπορει να μην ειναι στρωμενο.Ακομα και με νερο βρυσης να πλενεις τα σφουγγαρια,υπαρχουν τοσα πολλα βακτηρια παντου που θα καταφερουν πολυ γρηγορα να αναπαραχθουν και να αναπληρωσουν τα κενα.

Δεν ειπα οτι υπαρχει σημαντικη ποσοτητα βιολογιας σε νερο και τζαμια,ειπα οτι υπαρχει και εκει βιολογια.

Επισης να θυμισω,οτι για βυθο εχει υφαιστικη πετρα,δηλαδη ποροδες υλικο που ακομα κα εχει υπαρχει βιολογια.

Δεν μπορεις να θεωρεις ενα ενυδρειο αστρωτο που τρεχει 3-4-5 χρονια μονο και μονο επειδη εχει μεσα σφουγγαρια.Ναι ειναι χιλιες φορες καλυτερο να εχεις βιολογικο υλικο,αλλα και τα σφουγγαρια εχουν βιολογια πανω τους.

Το θεμα ειναι οτι το πατε στα ακρα ρε παιδια.

Το ενυδρειο ειναι μια χαρα στρωμενο,τα βακτηρια αναπαραγωνται πολυ πιο γρηγορα απ οσο νομιζεται,ειδικα οταν μεσα στο ενυδρειο υπαρχουν ψαρια.

Link to comment
Share on other sites

Εάν υπήρχε σημαντική ποσότητα βιολογίας σε νερό και τζάμια, τότε κάποια στιγμή όλοι μας θα βγάζαμε τα φίλτρα από τα ενυδρεία και θα τα τρέχαμε μόνο με κυκλοφορητη

Γιατί δεν το κάνουμε?

 

Κάποια απάντηση στην παραπάνω ερώτηση? :geek:

 

Για να μην χαλάω το θέμα, θυμίζω απλα

1. Μετρούσε με στικ, άρα δεν ξέραμε τις σωστές μετήσεις

2. Ξέπλενε τα σφουγγάρια με νερο βρύσης, άρα κατέστρεφε τη βιολογία τους

3. Δεν είχε βιολογικό υλικό

4. Χάνει ψάρια ανά 2-3 χρόνια (δεν ξέρω τα είδη που "χανονται", αρα δεν ξέρω αν φτάνουν στο όριο της ζωής τους)

5. Συνεχίζω να πιστευω πως το ενυδρειο πρέπει να ενισχυθεί ως προς τη βιολογία και να αποκτήσει ρουτίνες (σωστές αλλαγές νερού, το λιγότερο μια αλλαγή την εβδομάδα)

6. Επίσης, οι αλλαγές που προτείνονται (οπως πχ η αλλαγή του βυθού, η προσθήκη αληθινών φυτών κλπ) δεν νομίζω πως οδηγούν το θέμα στα άκρα, ούτε πως τρομάζουν τον Κώστα. Το αν υπάρχει η δυνατότητα να τα κάνει τώρα ή αργότερα, εγώ προσωπικά το σέβομαι

 

Γενικά θα συμφωνήσω πως ένα ενυδρείο που τρέχει χρόνια με ψάρια μέσα, κάποια στιγμή στρώνει

Εις βάρος των ψαριών, αλλά στρώνει.

Όταν όμως δεν το βοηθάμε (με χρήση βιολογικού υλικού) και αντιθέτως καταστρέφουμε τη βιολογία στα σφουγγάρια, τότε εγω προσωπικά το θεωρώ πισωγύρισμα...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κάποια απάντηση στην παραπάνω ερώτηση? :geek:

Υπο προυποθεσεις μπορεις να το κανεις,αλλα δεν ειναι το καταλληλο θεμα να το συζητησουμε.

 

 

Για να μην χαλάω το θέμα, θυμίζω απλα

1. Μετρούσε με στικ, άρα δεν ξέραμε τις σωστές μετήσεις Οσο και λαθος να ειναι οι μετρησεις,δεν ειναι εντελως λαθος.

2. Ξέπλενε τα σφουγγάρια με νερο βρύσης, άρα κατέστρεφε τη βιολογία τους, Η βιολογια στο εγραψα και παραπανω,επανερχεται πολυ γρηγορα,ειναι αποδεδιγμενο αυτο.

3. Δεν είχε βιολογικό υλικό Τωρα εχει.Ειχε σφουγγαρια μεσα ομως.

4. Χάνει ψάρια ανά 2-3 χρόνια (δεν ξέρω τα είδη που "χανονται", αρα δεν ξέρω αν φτάνουν στο όριο της ζωής τους) Δεν μπορεις να εισαι σιγουρος απο τι χανονταν τα ψαρια.

5. Συνεχίζω να πιστευω πως το ενυδρειο πρέπει να ενισχυθεί ως προς τη βιολογία και να αποκτήσει ρουτίνες (σωστές αλλαγές νερού, το λιγότερο μια αλλαγή την εβδομάδα) Εχει μπει βιολογικο υλικο πλεων.Για τις αλλαγες το εχω γραψει και εγω.

6. Επίσης, οι αλλαγές που προτείνονται (οπως πχ η αλλαγή του βυθού, η προσθήκη αληθινών φυτών κλπ) δεν νομίζω πως οδηγούν το θέμα στα άκρα, ούτε πως τρομάζουν τον Κώστα. Το αν υπάρχει η δυνατότητα να τα κάνει τώρα ή αργότερα, εγώ προσωπικά το σέβομαι Δεν μιλαω γι αυτες τις αλλαγες τις οποιες εχω προτεινω και εγω,αλλα δεν μπορει να λενε οτι το φιλτρο δεν επαρκει και οτι πρεπει να αγορασει αλλο.Αυτα ναι,τρομαζουν τον ανθρωπο και ειναι και τζαμπα εξοδα,το φιλτρο μια χαρα δουλεια κανει.

 

Γενικά θα συμφωνήσω πως ένα ενυδρείο που τρέχει χρόνια με ψάρια μέσα, κάποια στιγμή στρώνει

Εις βάρος των ψαριών, αλλά στρώνει.

Όταν όμως δεν το βοηθάμε (με χρήση βιολογικού υλικού) και αντιθέτως καταστρέφουμε τη βιολογία στα σφουγγάρια, τότε εγω προσωπικά το θεωρώ πισωγύρισμα...

 

Link to comment
Share on other sites

 

:thumbsu:  στα κοκκινα, σε συνδιασμό με τα μαυρα!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εαν σε ενα ενυδρειο δε καθαριζουμε τα σφουγγαρια με τρεχουμενο νερο σε πολυ συντομο χρονικο διαστημα δε θα εχουμε σφουγγαρια, με προυποθεση βεβαια να υπαρχει βιολογικο υλικο. Βασικες γνωσεις ειναι. Δε θελει υπεραναλυση.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Οπως και να εχει τα προβληματα πρεπει να τα λυσει απο την ριζα τους...1.να βαλει βιολογικο υλικο ετσι ωστε να κρατηθει η βιολογια και λιγα βακτηρια για συμπληρωμα δεν θα πειραζε εγω θα ελεγα...2.αν μπορει να βρει την ριζα των θανατων τον ψαριων γιατι πρεπει να ειναι ελαχιστα τα ψαρια που ζουν 2-3 χρονια και αυτα σαλιγκαρια...4.αν μπορει και οποτε μπορει ο ανθρωπος να βγαλει τα πλαστικα και εγω προσωπικα αν παιζει θεμα οικονομικο εχω να του δωσω οσα φυτα γουσταρει ευκολα που θα του αναπτυχθουν οπουδηποτε..και βυθου και επιφανειας και οτι γουσταρει...μην πω και το χαλικι αλλα αυτο εγκειεται στο τι αρεσει στον καθενα...και αλλα ισως θεματα οπως το φιλμ η το ταισμα προτου φτασει να ασχολειται με τυρφες..το τελευταιο το θεωρω μεχρι και περιττο...για το φιλτρο η γνωμη μου ειναι οτι ειναι φιλτραρα αλλα στημενο σωστα..μονο με σφουγγαρια ειναι ενα απλο εσωτερικο...τωρα αν θελει ενυσχηση..παιζει αναλογως την ιχθυοφορτωση...το ποσο βιολογικο υλικο θα βαλει και ποιο...αν τον καλυπτει δηλαδη σε κυβικα...κ.α....φανταστειτε ενα ενυδρειο σε αυτα τα λιτρα με καμμια πενηνταρια ψυχες μεσα...κατι που δεν ισχυει προφανως στην περιπτωση του φιλου μας αλλα εχει τυχει σε δικα μας ενυδρεια..τουλαχιστον με αυτους που ασχολουνται με δισκους...οχι ολους..

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Και επειδη καπου το εχασα..δεν ειναι λιγοι απο εμας που εχουν δυο και τρια φιλτρα στο ενυδρειο η το εσωτερικο και ενα ακομα..υπαρχει θεμα..το θεμα φιλτρανση ειναι βασικο να υπερκαλυπτεται απο θεμα ασφαλειας και μονο...αυτα...

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβαινω γιατι επιμενετε τοσο με το φιλτρο του φιλου το οποιο ειναι μια χαρα και για το ενυδρειο που εχει αλλα και για τα ψαρια.

Βιολογικο υλικο εχει βαλει,παρακαλω πρωτα διαβαζουμε ολο το θεμα και μετα απανταμε!

Και σας ειπα και πιο πανω,ειχα ακρβως το ιδιο φιλτρο,στο ιδιο ενυδρειο με περισσοτερα ψαρια χωρις προβλημα!

Μη συγκρινεται τους δισκους μ αυτα τα ψαρια,δεν εχουν καμια σχεση!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά οφείλω να ομολογήσω ότι απ τη μία αισθάνομαι άσχημα που μπήκατε σε διαμάχη τρόπον τινά, απ την άλλη χαίρομαι που υπάρχει ενδιαφέρον και πολυφωνία αν κι απ ό,τι κατάλαβα οι περισσότεροι συγκλίνετε στις απόψεις σας και κάποιοι ίσως δεν έχουν τις σωστές πληφορορίες. Η αλήθεια είναι ότι κι εγώ συνέχεια αλλάζω τη διάταξη του ενυδρείου όσον αφορά το φίλτρο προσπαθώντας να ακολουθήσω τις συμβουλές σας. Επειδή να κάνω πολλαπλή παράθεση θα βγει τρελό κατεβατό θα απαντήσω σε όσα ερωτήματα - απορίες σας μπορώ και θα δώσω και κάποιες πληροφορίες καινούριες. Πρώτα απ όλα χθες άλλαξα τη διάταξη λίγο στα φίλτρα, έκανα αλλαγή νερού 30% με ταυτόχρονο καθαρισμό βυθού. Εχω βάλει πλέον βιολογικό υλικό, όχι siporax καθότι ακριβό αλλά άλλο χύμα που είχε το κατάστημα. Σήμερα πήρα μετρήσεις με τα υγρά τεστ, pH 7,5, GH=11, NO2=0 NO3=ανάμεσα στο 0 και το 10 με πιο κοντά προς το 0 κάπου για 3 ή 4 το υπολογίζω. Πριν κάνω την αλλαγή, μέτρησα ΝΟ3 πιο κοντά στο 10 κι είχα δύο εβδομάδες να κάνω αλλαγή. 

Πάμε τώρα στο φίλτρο.

Ξεκινώντας από κάτω προς τα πάνω επειδή έχει δύο θήκες με φίλτρα αλλά και δύο εισαγωγές τα έχω τοποθετήσει ως εξής:

Η κάτω θήκη είχε από "μαμά" ένα μπλε σφουγγάρι μικρών πόρων, το έχω αφήσει κι από κει τραβάει η μία εισαγωγή. 

Η δεύτερη θήκη είχε από μαμά 4 σφουγγάρια, ξεκινώντας από κάτω πρώτο ήταν ένα μπλε σφουγγάρι μεγάλων πόρων, μετά ένα πράσινο μικρών πόρων το οποίο η juwel λέει ότι είναι της αποικίας των βακτηρίων, μετά από πάνω ένα μαύρο άνθρακα και τέρμα πάνω του υαλοβάμβακα. Έβγαλα το μπλε μεγάλων πόρων κι άφησα το πράσινο μικρών κάτω κάτω, από πάνω έβαλα τούλι με το βιολογικό υλικό που πήρα κι από πάνω κατευθείαν τον υαλοβάμβακα. Λέω και θέλω τη γνώμη σας σ αυτό, να βγάλω και το μπλε απ την κάτω θήκη που στέκεται εκεί και να βάλω κι εκεί τούλι με βιολογικό, τι λέτε; Επίσης αν μαζί με το βιολογικό στην κάτω θήκη, βάλω και τούλι με τύρφη, να συμπληρώσω άλλη μία μετά από μία βδομάδα και κάθε 15 μέρες που πέφτει η απόδοσή της να αλλάζω το παλιό, ουσιαστικά δηλαδή κάθε βδομάδα με την αλλαγή νερού να αλλάζω τη μισή ποσότητα τύρφης ώστε να μην υπάρχουν απότομες αλλαγές, έχω διαβάσει ότι πολλοί το κάνουν αυτό με επιτυχία. Τώρα θέλω κάποιες απαντήσεις όσον αφορά την τύρφη αν αυτό που προτείνω δεν είναι καλή ιδέα. Ας πούμε ότι αγοράζω μια πιο μεγάλη αντλία για το βαρέλι το οποίο ήδη υπάρχει, πόση ποσότητα τύρφης πρέπει να βάζω εκεί για τα 100 λίτρα μου; Επίσης όταν αδειάζω το νερό στο ενυδρείο, την τύρφη την αφήνω στο βαρέλι κι ας στεγνώσει ή πρέπει να μείνει μέσα μικρή ποσότητα νερού; Για πόσες προετοιμασίες περίπου φτάνει η ποσότητα που θα βάζω στο βαρέλι; Με τον κυκλοφορητή που έχει το βαρέλι θα μεταγγίζω το προετοιμασμένο νερό στο ενυδρείο;

Επίσης έχω μία υπόνοια ότι ο κυκλοφορητής έχει χάσει απόδοση, υπάρχει κάποιο φίλτρο με ενσωματωμένο κυκλοφορητή που θα μπορούσα να βάλω μέσα στο τετράγωνο κουτί του ενυδρείου που είναι νομίζω 10Χ10εκ. να τα καταργήσω όλα;

Σας ευχαριστώ όλους για το ενδιαφέρον, δεν υπάρχει πάντως λόγος να αρπάζεστε μεταξύ σας, σίγουρα ο γραπτός λόγος δεν είναι κι ό,τι καλύτερο για να καταλαβαίνουμε το ύφος του συνομιλητή μας απ την άλλη σίγουρα θα υπάρχουν και διαφορετικές απόψεις από διαφορετικές εμπειρίες του καθενός, σεβαστές όλες. 

 

Υ.Γ. Αυτό το φίλτρο κάνει για προετοιμασία νερού με τύρφη στο βαρέλι;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου για τη τύρφη μη πας σε εσωτερικό φίλτρο, αν πιάνουν τα χέρια σου, παιρνεις μια αντλία κινέζικη στα 400 Λ/Ω (γύρω στα 6 Ευρώ κάνει) παίρνεις και ένα τάπερ, ανοίγεις στη μία πλέυρα μια τρύπα όση είναι η έξοδος της αντλίας, ανοίγεις πολλές τρυπούλες στην άλλη μεριά, βάζεις όση τύρφη θες μέσα στο τάπερ (καλό είναι να τη βάλεις σε ένα παλιό καλτσον) βάζεις και ένα σφουγγαράκι μπροστά από την είσοδο της αντλίας νια πιάσει τίποτα χοντρα αν υπάρξουν και είσαι μια χαρα. Από τάπερ βρες ένα παλιό να χωράει κανα λίτρο όγκο μέσα να είσαι άνετα, ασχετα αν θα βάλεις πολύ ή λίγη τύρφη. Ολα αυτα τα φιλτράκια είναι σχετικά μικρά, και αν πας σε πιο μεγάλο θα δωσεις ένα σωρό λεφτά για το τίποτα

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το φιλρο που δειχνεις δεν κανει,θες μεγαλητερο για να χωραει περισσοτερη τυρφη μεσα.

Τυρφη στο εσωτερικο φιλτρο μη βαλεις,θα εχεις σκαμπανευασματα και ποτε σταθερες συνθικες.

Οσον αφορα το φιλτρο σου τωρα,ασε κατω μονο ενα σφουγγαρι,το υπολοιπο γεμισε το με βιολογικο υλικο που θα ειναι μεσα σε διχτυ και απο πανω βαλε ενυδρειακο βαμβακι.

Το ποσο τυρφη θα βαλεις στο βαρελι,θα πρεπει να το βρεις μονο σου,παιζουν πολλα ρολο,στην αρχη θελει πειραματισμο και μετρησεις.

Την τυρφη μετα την στεγνωνεις,μην την αφησεις μεσα στο νερο γιατι θα χασει ολη τη δραστικη της ουσια.

Καλυτερα να βρεις μια μεγαλητερη αντλια για το φιλτρο που εχεις παρα να παρεις αλλο εσωτερικο φιλτρο,δεν θα γινει δουλεια ετσι συν οτι πανε αρχηστα ολα τα υλικατου φιλτρου που εχεις τωρα.

Link to comment
Share on other sites

Οκ, ψάχνω για την juwel ecoflow 500 που είναι 100 λίτρα πιο δυνατή ανά ώρα απ αυτή που έχω αλλά δε τη βρίσκω πουθενά. Μόνο ένα κατάστημα λέει να δει αν μπορεί να τη φέρει παραγγελία αλλά θα μου πουν αύριο μετά τις 12:00. Αλήθεια οι κυκλοφορητές χάνουν με την πάροδο του χρόνου την απόδοσή τους ή απλά σταματάνε να δουλεύουν; Για παράδειγμα αυτή που έχω τώρα την έχω πάνω από 5 χρόνια. 

Οταν λες να αφήσω το σφουγγάρι, εννοείς στην πρώτη θήκη τη μικρή και στη μεγάλη θήκη να τη γεμίσω όλη με βιολογικό; Το θέμα είναι ότι δεν κάθεται καλά το βιολογικό και κατά συνέπεια και ο υαλοβάμβακας. Το βιολογικό το βλέπω εν τω μεταξύ πολύ πυκνό, αυτό δε δυσκολεύει τον κυκλοφορητή; 

Έγινε επεξεργασία - ΚΩΣΤΑΣ_60702
Link to comment
Share on other sites

Ναι να αφησεις το ενα σφουγγαρι κατω και το υπολοιπο γεμισε το με βιολογικο υλικο.

Τα υλικα δεν πρεπει να ειναι στουμπομενα μεσα στο φιλτρο για να μπορει να περναει ανετα το νερο αναμεσα τους.

Οι αντλιες δεν ξερω αν πεφτουν σε αποδοση,συνηθως οταν το κανουν αυτο σημαινει οτι θελει καθαρισμα και κατι τη στουμπονει.

Κανε μια δοκιμη,γεμισε το βαρελι με λιγο νερο,βαλε την αντλια μεσα και δες αν εχει την ιδια δυναμη οπως οταν την εχεις στο ενυδρειο.

Link to comment
Share on other sites

Μηπως απλα χρειαζεται καθαρισμα η αντλια σου?

Δες στην σελιδα 3 πως αποσυναρμολογειται

https://www.juwel-aquarium.de/out/media/en/Pumpe_JUWEL_Eccoflow_500-600-1000-1500+Typ_500-600-1000-1500.pdf

Η συγκεκριμενες αντλιες παντως ειναι ψιλοακριβες αν δεν κανω λαθος και ισως ερχονται κοντα σε καποιο μικρο εξωτερικο φιλτρο οι τιμες τους.

Link to comment
Share on other sites

Την αντλία την καθάριζα παρέα με τις μηνιαίες αλλαγές νερού και προχθές που έκανα αλλαγή, την άνοιξα να τη δω κι είναι μια χαρά από άποψη καθαριότητας. Ομως θυμάμαι ότι κι αυτή την είχα αγοράσει γιατί η ίδια προηγούμενη είχε πέσει η απόδοσή της. Ισως και τα 400l/h να είναι λίγα για το συγκεκριμένο ενυδρείο τι να πω. Εν τω μεταξύ, δε γίνεται ούτε να γυρίσω τον εκτοξευτήρα του κυκλοφορητή προς τα πάνω γιατί γυρίζει 90 μοίρες εντελώς ψηλά και μου πετάει το νερό έξω. Φίλε rastaman για δώσε ένα παράδειγμα μικρού εξωτερικού φίλτρου. 

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη δεν πρόλαβα την επεξεργασία, το συγκεκριμένο σετ τεστ, επειδή το βλέπω οικονομικό το εγκρίνετε; Λέω να το προλάβω τώρα να το παραγγείλω μιας και είναι τόσο χαμηλά η τιμή του, τα υγρά που έχω τώρα της sera μου στοίχισαν 40 ευρώ!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη δεν πρόλαβα την επεξεργασία, το συγκεκριμένο σετ τεστ, επειδή το βλέπω οικονομικό το εγκρίνετε; Λέω να το προλάβω τώρα να το παραγγείλω μιας και είναι τόσο χαμηλά η τιμή του, τα υγρά που έχω τώρα της sera μου στοίχισαν 40 ευρώ!!!!!

 

Το σετ της Aquili  δεν έχει για αμμωνία

Της API θεωρώ πως είναι από τα πιο αξιόπιστα

και αυτό το σετ

http://zoo-zoo.gr/index.php?page=shop.product_details&flypage=yagendoo_VaMazing_zoom1.tpl&product_id=781&category_id=49&option=com_virtuemart&Itemid=180&vmcchk=1&Itemid=180

είναι από τα πιο οικονομικά και ταυτόχρονα αξιόπιστο , και τα έχει όλα

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω να σου πεταει το νερο εξω αν γυρισεις την εξοδο πανω,το ιδιο φιλτρο ειχα και το ειχα οπως στο λεω χωρις προβλημα.

Ετσι και αλλιως δεν μπορεις να το εχεις παραλληλα γιατι ετσι δεν κανεις αναταραξη στην επιφανεια και δεν οξυγονωνεις το νερο.

Μεχρι που εχεις γεμισει το ενυδρειο?Μηπως ειναι πολυ?Μηπως ειναι λιγο?

Link to comment
Share on other sites

...ένα παράδειγμα μικρού εξωτερικού φίλτρου. 

 

Ρίξε μια ματιά εδώ http://www.aquazone.gr/forums/topic/97596-%CE%B1%CE%BB%CE%BB%CE%B1%CE%B3%CE%B7-%CF%86%CE%B9%CE%BB%CF%84%CF%81%CE%BF%CF%85/

 

Αν θυμάμαι καλά τα έχει το petsupermarket τα συγκεκριμένα φιλτράκια . . .

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω να σου πεταει το νερο εξω αν γυρισεις την εξοδο πανω,το ιδιο φιλτρο ειχα και το ειχα οπως στο λεω χωρις προβλημα.

Ετσι και αλλιως δεν μπορεις να το εχεις παραλληλα γιατι ετσι δεν κανεις αναταραξη στην επιφανεια και δεν οξυγονωνεις το νερο.

Μεχρι που εχεις γεμισει το ενυδρειο?Μηπως ειναι πολυ?Μηπως ειναι λιγο?

 

Το ενυδρείο το έχω γεμίσει μέχρι εκεί που έχει την επάνω αναρρόφηση γιατί έχει και μία στη μέση στην διπλανή πλευρά, η επάνω αναρρόφηση κοιτάει την έξω πλευρά του ενυδρείου προς τα εμένα κι είναι τέρμα ψηλά, η δεύτερη αναρρόφηση κοιτάει το μήκος του ενυδρείου, παράλληλα με την έξοδο του φίλτρου κι είναι στη μέση του βάθους του αν το έκανα πλήρως κατανοητό. Είσαι σίγουρος ότι έτσι θα δουλέψει; Θυμάμαι στο εγχειρίδιο του ενυδρείου το έδειχνε όπως το έχω, αν το βάλω προς τα πάνω κοιτάει εντελώς κάθετα και πως θα σπρώχνει το νερό απέναντι ώστε να πιάνει όλο το ενυδρείο;

Ρίξε μια ματιά εδώ http://www.aquazone.gr/forums/topic/97596-%CE%B1%CE%BB%CE%BB%CE%B1%CE%B3%CE%B7-%CF%86%CE%B9%CE%BB%CF%84%CF%81%CE%BF%CF%85/

 

Αν θυμάμαι καλά τα έχει το petsupermarket τα συγκεκριμένα φιλτράκια . . .

 

Εχω λογαριασμό στο συγκεκριμένο κατάστημα αλλά εμένα άλλο με απασχολεί, το ενυδρείο έχει κολλημένο διαμέρισμα για το εσωτερικό φίλτρο, που θα βάλω εγώ αναρροφήσεις κι έξοδο;

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρειο να το γεμισεις μεχρι εκει που δειχνει η γραμμη στο αυτοκολλητο που ειναι κολλημενο στο πλαινο τζαμι απο την μεσα μερια.Ετσι δουλευει σωστα το ενυδρειο και το φιλτρο.

Αν δεν γυρισεις την εξοδο του φιλτρου να χτυπαει την επιφανεια δεν εχεις οξυγονωση.Πρεπει να κανει κυματισμο στην επιφανεια για να φυγει και το φλμ.

Ετσι το δουλευα για χρονια χωρις κανενα προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Εχω λογαριασμό στο συγκεκριμένο κατάστημα αλλά εμένα άλλο με απασχολεί, το ενυδρείο έχει κολλημένο διαμέρισμα για το εσωτερικό φίλτρο, που θα βάλω εγώ αναρροφήσεις κι έξοδο;

 

Στην πλάτη δίπλα στο φιλτροκούτι θα βάλεις το μπαστούνι της εξόδου και απέναντι στην πλάτη πάλι θα βάλεις το μπαστούνι της εισόδου.

Εννοείται οτι το εσωτερικό φίλτρο θα το λειτουργείς κανονικά.

Συν οτι σου είπε ο κύριος από πάνω μου για την στάθμη και την ανατάραξη με την έξοδο. . .

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...