Jump to content

Παλιό Juwel 100LT.


Recommended Posts

Μια χαρα ειναι η αμμος,δεν θα εχεις κανενα προβλημα,ουτε φυσικα και ο πλεκο!

 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 775
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Update στο ενυδρείο, με diy φίλτρο απ την προηγούμενο κυκλοφορητή επεξεργάζομαι τύρφη στο βαρέλι 30 λίτρων, το νερό το μεταφέρω στον γκρι κουβά ανά 10 λίτρα για να είναι πιο εύκολη η τοποθέτηση του νερού στο ενυδρείο, εννοείται και τα δύο δοχεία είναι καινούρια αποκλειστικά για χρήση ενυδρειακή, επίσης παρατήρησα ότι είχε λήξει το αντιχλώριο οπότε προχώρησα στην αγορά από γνωστό κατάστημα του seachem prime 100 ml, στα 6,6 ευρώ, εδώ να σημειώσω πως της ΑΡΙ που είχα, κόστιζε τα διπλά λεφτά με την 5πλή μάλιστα δόση παραπάνω να χρειάζεται απ το seachem για αποχλωρίωση, τεράστια διαφορά υπέρ του seachem. Επίσης έφτιαξα μόνος μου μιας και λόγω επαγγέλματος ήταν παιχνίδι, πάνελ χειρισμού του ενυδρείου, το controller πλέον περνάει από διακόπτη επιλογής ψύξης ή θέρμανσης ο οποίος καταλήγει σε 2 φις θηλυκά στα οποία συνδέονται αντίστοιχα ο ανεμιστήρας και η αντίσταση με ενδεικτικές λυχνίες λειτουργίας όποτε οπλίζει η ψύξη ή η θέρμανση, οπότε δεν έχει βγάλε βάλε, απλά επιλογή απ το διακόπτη. Επίσης έβαλα άλλο ένα διακόπτη με ενδεικτική λυχνία και καταλήγει κι αυτό σε θηλυκό φις στο οποίο έχω συνδέσει τον κυκλοφορητή για την τύρφη ή θα βάζω εκεί την αεραντλία ανάλογα τις ανάγκες κι έχω αφήσει κι άλλη μία υποδοχή για μελλοντική χρήση. Παραθέτω φωτό και θα ήθελα και μία απάντηση όσον αφορά το ανεμιστηράκι, τα καπάκια του ενυδρείου κατά την χρήση του να είναι κλειστά ή ανοιχτά; Επίσης στην 3η φωτό θα παρατηρήσετε διαγράμμιση στάθμης νερού για να ξέρω τι βγάζω και πόσο να βάλω. 

 

fpvEvqD.jpg

PV45f7E.jpg

a6t8ZoO.jpg

Έγινε επεξεργασία - ΚΩΣΤΑΣ_60702
Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλη η κατασκευη σου!!!

Για τα ανεμηστηρακια χρειαζεται να υπαρχει καποια οπη για εξοδο του αερα ωστε να δημιουργειται ρευμα. Αρα αν δεν εχει το καπακι καποια αλλη τρυπα αφησε το λιγο ανοιχτο.

Link to comment
Share on other sites

Σ ευχαριστώ, η προηγούμενή μου εμπειρία ως λαμαρινοκατασκευαστής, η τωρινή μου ως ψυκτικός - ηλεκτρολόγος κι ένα σπρέι μαύρο κι όλα ήταν παιχνίδι, 2 ώρες μου πήρε να το φτιάξω. Για τα ανεμιστηράκια τόσο καιρό ανοιχτά τα είχα τα καπάκια αλλά δεν το χα σκεφτεί κι όλας αν είναι σωστό ή όχι κι είπα να το ρωτήσω κι αυτό. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μπραβο Κωστα!!

Ομορφες και νοικοκυρεμενες δουλειες!!

Πως και δεν εβαλες μπριζες αντι για τα θυληκα φις η μηπως ειναι στα μελλοντικα σχεδια??

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο Κωστα!!

Ομορφες και νοικοκυρεμενες δουλειες!!

Πως και δεν εβαλες μπριζες αντι για τα θυληκα φις η μηπως ειναι στα μελλοντικα σχεδια??

Με πρίζες είναι κανονικά κι οι δύο κυκλοφορητές κι η αντίσταση και το φως και το ανεμιστηράκι, απλά πήγα το κύκλωμα σε σειρά (ρεύμα στο όργανο, μετά στους διακόπτες και μετά σε κουτί διακλάδωσης που βγαίνουν τα θηλυκά φις) και οι παροχές είναι με θηλυκό φις ώστε να μπαίνουν οι παραπάνω συσκευές. 

Link to comment
Share on other sites

Ναι βρε για τα θυληκα φις πως και δεν τα αλλαξες με μπριζες...

Και που να τις βάλω; Αφού η κατάληξη των καλωδίων  πηγαίνει σε κουτί διακλάδωσης, θα πρεπε να σκάψω τοίχο για να κάνω αυτό που λες, ή να προσαρμόσω εξωτερικές πρίζες πάνω στο ενυδρείο, θα φαινόταν άσχημα. Τώρα επόμενο σχέδιο αλλαγή καπάκι και πρόσθεση φωτός που μου λείπει. 

Επίσης παιδιά θέλω κάποιον που έχει αντίστροφη όσμωση, να μου πει λίγο την χρήση που της κάνει γιατί ό,τι έχω διαβάσει στα αντίστοιχα νήματα δεν είναι και πολύ σαφή. Γενικά κάποιος να εξηγήσει βήμα προς βήμα τη διαδικασία και της πρώτης φοράς της πρόσθεσης νερού όσμωσης στο ενυδρείο αλλά και τη ρουτίνα και πως επιτυγχάνει τις τιμές που θέλει, ευχαριστώ εκ των προτέρων. 

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι άλλο παιδιά, στο βαρέλι όταν βάζετε καινούρια τύρφη, πόση ποσότητα βάζετε αναλογικά με τον όγκο του βαρελιού και  σε πόσες μέρες είναι έτοιμο για χρήση;

Link to comment
Share on other sites

Εκανα μέτρηση στο GH του νερού της βρύσης, το αποτέλεσμα ήταν 8ο, την ίδια στιγμή στο ενυδρείο έχω 11ο, να υποθέσω ότι αυτό οφείλεται στην εξάτμιση έτσι; Το 8άρι για το νερό της Αθήνας το βρίσκετε λογικό; Πόσο το χετε μετρήσει εσείς;

Link to comment
Share on other sites

Μόλις μέτρησα και ΝΟ3, 25 έδειξε το τεστ, γιατί; Πάντα είχα 10, τουλάχιστον πριν την τύρφη, έχει να κάνει μ αυτή; Η αλλαγή νερού έγινε προχθές 20%, δεν μπορώ να καταλάβω, έχετε κάποια γνώμη περί τούτου; 

Link to comment
Share on other sites

Παίζει να είχα κάνει λάθος, μάλλον είχα βάλει 5ml υγρού ενώ αυτό είναι το μόνο τεστ που θέλει 10ml, οι σημερινές μετρήσεις σε ενυδρείο και νερό:

Ενυδρείο:

Ph=7

KH=6

GH=11

NO2= 0

NO3=10

Βαρέλι:

Ph=6,5

KH=4

GH=6

NO2=0

NO3=0

Υπάρχει περίπτωση να πάνε οι τιμές πιο κάτω όσο υπάρχει νερό στο βαρέλι; Πριν 2 μέρες συμπλήρωσα 12 λίτρα αφού πήρα απ το βαρέλι για συμπλήρωση στο ενυδρείο. Τι κάνει η τύρφη όσο γυρίζει το φίλτρο αν δεν πάνε παρακάτω οι τιμές; Παραμένει αδρανή η συνεχίζει να χάνει πολύτιμα συστατικά; Στις 15 μέρες να τσεκάρω πάλι τιμές ή άμα δεν συμπληρώσω άλλο νερό θα κρατήσει παραπάνω; Ποσότητα μιας και κρατάω πλέον ημερολόγιο πρόσθεσης, ημέρας και ποσότητας και για το βαρέλι και για το ενυδρείο, στο βαρέλι έβαλα ένα φλυτζανάκι καφέ στις 8 του μήνα κι όπως είπα πιο πάνω χρησιμοποίησα τα 12 και έτσι πρόσθεσα άλλο τόσο αν κι απ ό,τι είδα καλύτερα να μην αφήνω το ενυδρείο να πέφτει τόσο και να συμπληρώνω κάθε μέρα το πρωί κανά δύο λίτρα που χρειάζεται. Εσείς τι προτείνετε να την αφήνω τη στάθμη στο βαρέλι να πέφτει ή να συμπληρώνω κι εκεί;

Link to comment
Share on other sites

Με την τύρφη ρίχνεις το GH. Στο βαρέλι μόλις φτάσει GH που θέλεις βγάζεις την τύρφη και το αφήνεις με την αντλία να γυρνάει το νερό και κάνεις αλλαγή στο ενυδρείο. Σιγά σιγά θα πέσει και το GH του ενυδρείου. Δεν προσθέτεις στο βαρέλι άλλο νερό γιατί θα σου ανέβει πάλι το GH. Υπάρχει περίπτωση να πάει το GH πιο κάτω στο βαρέλι μόνο όσο έχεις τύρφη μέσα και αυτή μέχρι κάποιο όριο.... δεν το πάει 0. Όσο η τύρφη είναι μέσα στο νερό χάνει ιδιότητες άσχετα με το αν κατεβάζει GH. Γνώμη μου είναι να αφήνεις το βαρέλι με την τύρφη 24 ώρες και να παίξεις με την ποσότητα που θα βάζεις σε σταθερά λίτρα. πχ: 

βάζεις 40 λίτρα στο βαρέλι και ξεκινάς με 100γρ τύρφη. Σε 24 ώρες να δεις που είναι το νερό.... Παραπάνω δεν νομίζω να αξίζει.

μετά αν είναι πολύ ψηλά οι σκληρότητες πάλι σε 40 λίτρα νερό βρύσης βάζεις 150γρ τύρφη για 24 ώρες... και πάει λέγοντας. Μόλις βρεις την ποσότητα την χωρίζεις σε δύο ίσα μέρη και κάνεις εναλλάξ αλλαγές στην τύρφη κάθε 15-20 μέρες ανάλογα με τις επιπτώσεις που θα δεις στο νερό.

 

(αν κάπου είμαι λάθος ας με διορθώσει κάποιος. Δεν επεξεργάζομαι νερό με τύρφη αλλά αυτό έχω καταλάβει πως γίνεται.)

Έγινε επεξεργασία - Hlio
Link to comment
Share on other sites

Εκανα μέτρηση στο GH του νερού της βρύσης, το αποτέλεσμα ήταν 8ο, την ίδια στιγμή στο ενυδρείο έχω 11ο, να υποθέσω ότι αυτό οφείλεται στην εξάτμιση έτσι; Το 8άρι για το νερό της Αθήνας το βρίσκετε λογικό; Πόσο το χετε μετρήσει εσείς;

Έχεις κάτι στο ενυδρείο που σου ανεβάζει GH...

Έγινε επεξεργασία - Hlio
Link to comment
Share on other sites

Η διαφορα στο πεχα αναμεσα σε τυρφη και βαρελι ειναι φυσιολογικη..σιγα σιγα θα πεσει το πεχα του ενυδρειου...δεν μπορει αν ειχες πχ. πεχα βρυσης 7,5 να παει με αλλαγη απο βαρελι με πεχα 6 κατευθειαν 6..θα παει αναλογικα δηλαδη αναμεσα σε 7,5 και 6 γυρω στο 7 αν η αλλαγη ειναι 50%...οποτε ρολο θα παιξει και ποσο μεγαλη θα ειναι η αλλαγη..οποτε περιμενε μετα απο καιρο και αφου πεφτει το πεχα σιγα σιγα με τις αλλαγες να πλησιασει κοντα στο πεχα του βαρελιου..αν και παντα η αποκλιση θα ειναι αρκετη γιατι αναμεσα στις αλλαγες το πεχα του ενυδρειου σου θα εχει ξανανεβει και δεν ειναι οι αλλαγες μας της ταξης του 80-90%...η τυρφη σιγα σιγα οσο βρισκεται στο νερο εξασθενει...οποτε καλο για μενα ειναι στο βαρελι να επεξεργαζεσαι οση χρειαζεσαι και λιγο παραπανω τωρα το καλοκαιρι και μετα απο μερικες μερες να κανεις αλλαγη....ολα πειραματικα παντα γιατι στην ουσια με την τυρφη δεν υπαρχει στανταρ τυπος μαθηματικος να σου πει ποσο θα ριξει το νερο...και αυτο γιατι παιζουν πολλα ρολο οπως το ειδος της...ο τροπος που θα την χρησιμοποιησεις..η ποσοτητα που θα επεξεργαστεις..η ποσοτητα που θα αλλαξεις και πολλα αλλα....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κατάλαβα, σε βάθος χρόνου μου φαίνεται αξίζει η όσμωση γιατί με τόση συχνή χρήση της τύρφης σε βάθος χρόνου θα στοιχίσει περισσότερο συν το ρεύμα του κυκλοφορητή και δε χρωματίζει το νερό ώστε να χαίρεσαι γάργαρο καθαρό ενυδρείο. Με Α.Ο. σε πόσο καιρό περίπου πάνω κάτω υπολογίζετε να φτάσει το pH κάπου στο 6.8 μέσα στο ενυδρείο;

Link to comment
Share on other sites

Και εκει πειραματικα θα πας πιστευω...υσχιουν και εκει πολλοι ιδιοι παραγοντες με την τυρφη..ποσο μεγαλες αλλαγες θα κανεις..στησιμο ενυδρειου..απο πιο πεχα ξεκινα το νερο της βρυσης...τι ποιοτητα αο θα παρεις(εννοω μεβρανη και σταδια φιλτρανση) κ.α....παντως περηληπτικα αν εχεις την δυνατοτητα της αο θα στην προτεινα σε σχεση με την τυρφη για τους λογους που αναφερες παραπανω(οχι το ρευμα..αυτο δεν μπορω να το υπολογισω) την πληρωνεις μια φορα (φτηνα σχετικα σε σχεση με τα λιτρα σου)συν οτι το φιλτραρισμα της ειναι αλλου επιπεδου....εγω προσωπικα δεν την χρησιμοποιω αλλα αυτοι που ανακατευονται με τα αλατια περισοττερο θα μπορεσουν να σου πουν πολλα για τα υπερ και τα κατα της...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ε κοίτα μιλάμε για νερό Αθήνας με pH 7,5 ανθρακική 7 και γενική 8, λογικά είναι εύκολο νερό σε σχέση με βόρεια Ελλάδα οπότε λογικά θα θέλει και πιο αραιά αντικατάσταση φίλτρων και μιλάμε τη θέλω για 100 λίτρα ενυδρείο με αλλαγές 30 λίτρα νερού κάθε Κυριακή, αν μάλιστα πρέπει να αναμιγνύω με νερό βρύσης, με βλέπω να χρειάζομαι 10 λίτρα νερό την εβδομάδα από όσμωση, αν κάνω λάθος ας μου πει κάποιος από Αθήνα με ανάλογα λίτρα ενυδρείου κάτοχος όσμωσης. 

Link to comment
Share on other sites

Προσωπική άποψη, θεωρώ πως η προετοιμασία νερού με τύρφη είναι ποιοτικά πολύ καλύτερο το νερό από ότι με Α/Ο.  Η τύρφη δεν αφαιρεί συστατικά για να μαλακώσει το νερό σε αντίθεση με την Α/Ο, προσθέτει χουμικά οξέα και τανίνες που αντιδρούν με τις ασβεστολιθικές ενώσεις και τις αδρανούν, επίσης τα χουμικά οξέα και οι τανίνες ενισχύουν το ανοσοποιητικό σύστημα των ψαριών και το νερό είναι πιο κοντά με το φυσικό τους περιβάλλον. Το θέμα είναι πως η προετοιμασία νερού με τύρφη έχει κάποιο κόστος και  κάποιο χρόνο. Για το χρόνο νομίζω πως αν το βάλεις στις ρουτίνες σου τα πράγματα είναι πιο εύκολα. Προσωπικά βάζω το βαρέλι σε λειτουργία με νερό τύρφη άνθρακα και ζεόλιθο κάθε Πέμπτη απόγευμα και Παρασκευή απόγευμα αλλάζω το νερό, μου έχει γίνει συνήθεια πλέον και δεν με κουράζει καθόλου. Για να μειώσω  κόστος χρησιμοποιώ τύρφη κηπουρικής, κάτι που έχω έρθει σε αντιπαράθεση με κάποια παιδιά, αλλά βάζω μόνο καθαρή τύρφη χωρίς προσμίξεις, είναι και πιο φθηνή η καθαρή, την ψήνω στο φούρνο για να την απολυμάνω από τυχόν παθογόνους οργανισμούς, την στεγνώνω καλά στον ήλιο για να αποφύγω τη δημιουργία μούχλας αλλά και μυκήτων και άλλων παθογόνων οργανισμών και την χρησιμοποιώ. Με ένα σακί τύρφη γύρω στα 10-12 λίτρα περνάω πάνω από 8 με 10 μήνες και μου κοστίζει 3 Ευρώ περίπου , με ένα σακί ζεόλιθο κηπουρικής γύρω στα 10 κιλά περνάω πάνω από 1 χρόνο και μου κοστίζει πάλι στα 3 Ευρώ περίπου και με 1 κιλό χύμα ενεργό άνθρακα για οικιακά φίλτρα νερού από τον Καλογερόπουλο στο Πειραιά περνάω  πάνω από 8-10 μήνες, ίσως και χρόνο, και μου κοστίζει 7,5 Ευρώ. Να προσθέσω πως ο ζεόλιθος μου αφαιρει τυχόν αμμωνία που θα υπάρχει από τη τύρφη και θα μαλακώσει ελαφρά το νερό και ο άνθρακας θα αφαιρέσει χλώριο και ότι άλλο τοξικό μπορεί να υπάρξει, μειώνει βέβαια κάπως τη δραστικότητα της τύρφης και για αυτό βάζω λίγη τύρφη παραπάνω, έτσι και αλλιώς με αυτό το τρόπο δεν μου κοστίζει σχεδόν τίποτα. Αυτή τη διαδικασία την ακολουθώ σχεδόν 2 χρόνια , ίσως και παραπάνω, και δεν έχω κανένα πρόβλημα και καμία απώλεια ψαριών, είναι υγιέστατα, επίσης τα φυτά μου πάνε μια χαρά, δεν έχω βέβαια δύσκολα φυτά , εύκολα και μέτρια, και χρησιμοποιώ πολύ λίγα λιπάσματα.

Από τότε που ξεκίνησα αυτή τη μέθοδο , περίπου 2 χρόνια +, έχω καταναλώσει 3 σακιά τύρφη (έχω ακόμα πάνω από μισό σακί) , 2 σακιά ζεόλιθο (έχω για 2 δόσεις περίπου ακόμα) και 4 κιλά άνθρακα (πριν 2-3 μήνες πήρα τα άλλα 2 κιλά), μου έχει κοστίσει δηλαδή 55 Ευρώ περίπου + το ρεύμα που έκαψα  και έχω άνθρακα για πάνω από 1,5 χρόνο , τύρφη για 6-8 μήνες ακόμα και ζεόλιθο για 3-4 μήνες, θεωρώ πως δεν είναι υπερβολικό.

Βέβαια κάθε ενυδρείο είναι ένα οργανισμός και για αυτό είναι σχεδόν μοναδικό και ίσως να βρήκα τη χρυσή τομή του :)

 

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι πως το αποτέλεσμα του χρωματισμού τον νερού με χάλασε άσχημα και γι αυτό σταδιακά θα την σταματήσω την τύρφη μέχρι να πάρω Α.Ο. Σκέφτομαι να συμμαζέψω απ την αρχή το ενυδρείο δίνοντας τα ψάρια μου, αγοράζοντας ψάρια για clear water κι ανθεκτικά στο νερό της Αθήνας το οποίο είναι σχετικά μαλακό προς μέτρια σκληρό, ώστε με μικρή συμμετοχή της Α.Ο. (υπολογίζω 30% Α.Ο. και 70% βρύσης) να έχει νερό με τα απαραίτητα συστατικά. Επίσης μου σκοτεινιάζει πολύ το νερό κι επειδή είναι προς το παρόν δύσκολο να προσθέσω φως με την τύρφη πιστεύω θα είχαν πρόβλημα και τα εύκολα φυτά. Σίγουρα στο μέλλον θα αναβαθμιστώ και σε φως και ίσως ακόμα αργότερα και με co2 αν δω ότι τα πάω καλά με φυτά, προς το παρόν θέλω να δω πως θα μου κάτσει ένα low tech φυτεμένο. Αλήθεια ξέρει κανείς με πρόσθεση ανακλαστήρα στο φως αν κερδίζω πραγματικά κάτι σε ποσότητα ή είναι απλά για τα μάτια του κόσμου; Θέλω να πω μπορούμε να πούμε ότι φωτίζει για 50watt με τον ανακλαστήρα ή μπα; 

Έγινε επεξεργασία - ΚΩΣΤΑΣ_60702
Link to comment
Share on other sites

Ο ανακλαστηρας κανει δουλεια γιατι σου συγκεντρωνει το φως που χανεις απο το πισω μερος της λαμπα που παει προς το καπακι..Μη φανταστεις οτι σου διπλασιαζει το φως αλλα σιγουρα στο μεγαλωνει.

Οσον αφορα τα ψαρια,μπορεις να παρει ψαρια που κανουν για το  νερο της βρυσης της Αθηνας και να μη παρεις καθολου α/ο,ουτε τυρφη.

Απλα δεν θα πρεπει να εχεις τιποτα ασβεστολυθικο μεσα στο ενυδρειο σου.

Αν βαλεις και co2 σε μπουκαλα,τοτε αυτο απο μονο του θα σου ριχνει το ph

Οπωτε,πριν προβεις σε οποιαδηποτε αγορα,σκεψου τι θες να κανεις γιατι μπορει να κανεις ασκοπες αγορες.

Link to comment
Share on other sites

... και αφού το έχεις με τις λαμαρίνες μπορείς να φτιάξεις και μόνος και να αγοράσεις γατζάκια από μαγαζί με ηλεκτρολογικά και να τους προσαρμόσεις.

Link to comment
Share on other sites

Προς το παρόν για co2 θέλω να δοκιμάσω το diy για το οποίο θα θελα επί τη ευκαιρία να ρωτήσω, αν από τις συνιστώμενες δόσεις βάλω το 1/3 από όλα θα δουλέψει; Εχω φτιάξει τη συσκευή αλλά για το μίγμα είπα πρώτα να δοκιμάσω σε ένα βάζο με ένα υδρόφιλο φυτό που έχω ώστε να μη ρισκάρω στο ενυδρείο. Από ψάρια ρωτώντας από δω κι από κει, μου είπαν ότι μπορώ να κρατήσω τα cherry barb, μπορώ να βάλω ζευγάρι gourami κι ένα κοπάδι corydoras. Εχω πάρει ήδη άμμο από γνωστό κατάστημα, έχω πάρει πλαστικό δοχείο 45lt. από ΙΚΕΑ για αυθημερόν μετεγκατάσταση των ψαριών ώστε να βγάλω το χοντρό ηφαιστειακό πέτρωμα και να μπει η άμμος ώστε να μπορώ να φυτέψω εύκολα φυτά επειδή δεν θέλω να ασχολούμαι με κλαδέματα, θέλω απλά να έχω φυτά ώστε να γίνει ένα όμορφο τοπίο με κρυψώνες για τα ψάρια και να είναι ευχάριστο και στα δικά μας μάτια. Εχω δει τον τελευταίο καιρό τέτοια ενυδρεία που με ίδιο φωτισμό και χωρίς co2 απλά με λίγα λιπάσματα χαίρεσαι να τα βλέπεις οπότε θα μπω στον κόπο να το κάνω. Με το diy co2 πέφτει και μ αυτό το ph?

Link to comment
Share on other sites

Προς το παρόν για co2 θέλω να δοκιμάσω το diy για το οποίο θα θελα επί τη ευκαιρία να ρωτήσω, αν από τις συνιστώμενες δόσεις βάλω το 1/3 από όλα θα δουλέψει; Εχω φτιάξει τη συσκευή αλλά για το μίγμα είπα πρώτα να δοκιμάσω σε ένα βάζο με ένα υδρόφιλο φυτό που έχω ώστε να μη ρισκάρω στο ενυδρείο. Από ψάρια ρωτώντας από δω κι από κει, μου είπαν ότι μπορώ να κρατήσω τα cherry barb, μπορώ να βάλω ζευγάρι gourami κι ένα κοπάδι corydoras. Εχω πάρει ήδη άμμο από γνωστό κατάστημα, έχω πάρει πλαστικό δοχείο 45lt. από ΙΚΕΑ για αυθημερόν μετεγκατάσταση των ψαριών ώστε να βγάλω το χοντρό ηφαιστειακό πέτρωμα και να μπει η άμμος ώστε να μπορώ να φυτέψω εύκολα φυτά επειδή δεν θέλω να ασχολούμαι με κλαδέματα, θέλω απλά να έχω φυτά ώστε να γίνει ένα όμορφο τοπίο με κρυψώνες για τα ψάρια και να είναι ευχάριστο και στα δικά μας μάτια. Εχω δει τον τελευταίο καιρό τέτοια ενυδρεία που με ίδιο φωτισμό και χωρίς co2 απλά με λίγα λιπάσματα χαίρεσαι να τα βλέπεις οπότε θα μπω στον κόπο να το κάνω. Με το diy co2 πέφτει και μ αυτό το ph?

 

Εκτος του οτι αν βαλεις το 1/3 απο τη δοσολογια που λεει,δεν θα δουλεψει,αλλα και το diy co2 εχει σκαμπανευασματα και θα εχει συνεχεια αλγες που δεν θα μπορεις να απαλαγεις.Συν οτι θελεις και κατι για διαχυση,δηλαδη diy διαχυτηρα...Επισης θα βαρεθεις να φτιαχνεις μειγματα με ζαχαρες και μαγιες,αφου καθε 10 μερες θα θες αλλο.

Οσο περνανε οι μερες,το μειγμα αποδυναμωνεται με αποτελεσμα να εχεις σκαμπανευασματα και στα ποσοστα co2 στο νερο αλλα και στο ph,με αποτελεμσα τις αλγες.

Για μενα μη το βαλεις καν..αν θες co2 μονο ολοκληρομενο συστημα με μπουκαλα.Δινεις μια φορα λεφτα και εχεις το κεφαλι σου ησυχο.

Η αμμος που πηρες ειναι τσεκαρισμενη? Δεν ειναι ασβεστολυθικη? Γιατι αν ειναι...τοτε τζαμπα την πηρες..

Cherry barbs και γκουραμι οχι καλυτερα,θα τσακισουν τις κεραιες των γκουραμι και θα εχουν προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Την άμμο που πήρα την χρησιμοποιούν και για δίσκους, την πήρα από ενυδρειακό γνωστό κατάστημα και το ζήτησα εντόνως να μην είναι ασβεστολιθική γιατί τους είπα θα την πάω πίσω. Κάποια πρόταση για συνδυασμό ψαριών; Τι μπάτζετ θέλει ένα πλήρες σετ co2; Μετά θα πρέπει να ανεβώ και σε φωτισμό; Τα χουμε ξαναπεί αυτά, προς το παρόν κοντεύω 2 μήνες με άδεια άνευ αποδοχών, ούτε διακοπές δεν πήγα με την οικογένεια, να δίνω 100άρια αυτή τη στιγμή για διοξείδια με βλέπω να τρώω παντόφλα. Οπως είπα επειδή έχω δει ενυδρεία χαμηλών απαιτήσεων χωρίς διοξείδια και φωτισμούς, με ταμπλετίτσες που και που και λίγα λιπάσματα κι ήταν ζούγκλα, θα δοκιμάσω κι εγώ και σε βάθος χρόνου αναλόγως την κατάσταση το βλέπω και για co2. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...