Jump to content

τι φως να βαλω?


kostas3

Recommended Posts

καλησπέρα σε όλους

 

φτιαχνω ενυδρειο 130χ65χ60υψος

 

τι φωτισμό να βάλω? για να ξέρετε θα ειναι DIY και το ενυδρείο θα ειναι αρκετά φυτεμένο

έχω και 2κιλη Co2 μπουκάλα

 

θα ηθελα προτασεις για τι λαμπες να βάλω

 

θα φιλοξενώ σήγουρα cardinal tetra, dwarf gouramies και guppy . κόρυ και βλέπουμε :)

θα έχω και γρασιδάκι (ειδος δεν αποφάσισα ακομα)

 

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σε όλους

 

φτιαχνω ενυδρειο 130χ65χ60υψος

 

τι φωτισμό να βάλω? για να ξέρετε θα ειναι DIY και το ενυδρείο θα ειναι αρκετά φυτεμένο

έχω και 2κιλη Co2 μπουκάλα

 

θα ηθελα προτασεις για τι λαμπες να βάλω

 

θα φιλοξενώ σήγουρα cardinal tetra, dwarf gouramies και guppy . κόρυ και βλέπουμε :)

θα έχω και γρασιδάκι (ειδος δεν αποφάσισα ακομα)

 

500 λιτρα? και με υψος 60? και με γρασιδι?

Τουχαστον 300-350βατ φως θελεις.

Τα γκαπυ δεν ταιριαζουν με τα υπολοιπα ψαρια που θες.

Επισης η 2κιλη μπουκαλα θα σου τελειωνει αρκετα γρηγορα σε αυτα τα λιτρα.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ για την άμεση απάντηση . μπορείς να μου προτείνεις κάτι πιο συγκεκριμένο σε φως? πριν κοιταξω για DIY , αν και υποθέτω πως θα γλιτώσω πολλά χρήματα με DIY

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοεις πιο συγκεκριμενο?

Το ενυδρειο εχει καπακι?

Αν οχι πας σε κρεμαστα φωτιστικα,τωρα ποσα θα χρειαστεις δεν ξερω,ειναι αναλογα ποσα βατ ειναι οι λαμπες που παιρνουν πανω,παντως θες πολλες λαμπες.

Επισης για γρασιδι θες και υποστρωμα κατω απο το χαλικακι,συν πληρης προγραμμα λιπανσης.

Σε τοσα λιτρα,ειναι δυσκολο να κανεις high tech ενυδρειο,θα σου φυγουν πολλα λεφτα...

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοεις πιο συγκεκριμενο?

Το ενυδρειο εχει καπακι?

Αν οχι πας σε κρεμαστα φωτιστικα,τωρα ποσα θα χρειαστεις δεν ξερω,ειναι αναλογα ποσα βατ ειναι οι λαμπες που παιρνουν πανω,παντως θες πολλες λαμπες.

Επισης για γρασιδι θες και υποστρωμα κατω απο το χαλικακι,συν πληρης προγραμμα λιπανσης.

Σε τοσα λιτρα,ειναι δυσκολο να κανεις high tech ενυδρειο,θα σου φυγουν πολλα λεφτα...

 

Οπως ειπε και ο Κωστας ..

Ειναι τεραστιο για φυτεμενο.

Αν το προχωρησεις το ποτηρακι για το co2 δεν θα σε καλυψει.

Αν ακολουθησεις την λιπανση του Tom barr, θα αλλαζεις καθε εβδομαδα τα μισα λιτρα, 250 λιτρα. :)

Link to comment
Share on other sites

αγαπητοι ακουαριστες με πεισατε . Το ενυδρειο θα γινει 300 λιτρα . Διαστάσεις 50χ50χ120 . Το θελω φυτεμενο και ομορφο . Καλυτερα να κινηθω σε πιο ελεγχομενα λιτρα , πιστευω για τα ψαρακια που θελω ειναι και παλι τεραστιο , μιλαμε για cardinql tetra κορυ γαριδουλες γκουραμι και τετοια . Αλλα Αν καποια στιγμη το αποφασισω τα 300 ειναι καλα για δισκους?

Link to comment
Share on other sites

απαπαπαπα ...μην ανοιγουμε τωρα τετοια θεματα για λιτρα και δισκους!!!αχχααα 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

120 cm θα είναι το ύψος???

Νομίζω πρέπει να ξανασκεφτείς τις διαστάσεις. Τα 50 εκ μήκος, σε περιορίζουν απίστευτα στις επιλογές σου

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

120 cm θα είναι το ύψος???

Νομίζω πρέπει να ξανασκεφτείς τις διαστάσεις. Τα 50 εκ μήκος, σε περιορίζουν απίστευτα στις επιλογές σου

 

Λογικα,εχει μπερδεψει τις διαστασεις,το 1,20 ειναι το μηκος. :)

Link to comment
Share on other sites

Λογικα,εχει μπερδεψει τις διαστασεις,το 1,20 ειναι το μηκος. :)

 

To ελπίζω :)

Link to comment
Share on other sites

120 ειναι το μηκος. αν ηταν το υψος θα αγοραζα και μπουκαλες και βατραχοπεδιλα :D σορυ οντως μπερδεψα τις διαστάσεις. 300 λιτρα θεωρείτε οτι ειναι οκ για φυτεμένο?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αναλογα τι θες να κανεις.Και εσυ θες γρασιδια..οπωτε παλι πας στα δυσκολα με high tech εξοπλησμο,πολλα φωτα,υποστρωματα,φουλ λιπανση δηλαδη.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα φίλε μου. Οπως σου είπαν παραπάνω μπορείς να κάνεις φυτεμμένο hi tech αλλα τα πολλά λίτρα θέλουν και πολλάααααα έξοδα.....πολλά όμως....

Θα έλεγα ενα 120-160 λίτρα γίνεται καλό σουπερ φυτεμμένο. Όχι οτι και εκει δεν θα έχει έξοδα....   :D

Link to comment
Share on other sites

Κάτι που ξέχασα πριν. Για ένα απαιτητικό φυτεμμένο θα πρέπει να προσέξεις και το ύψος. Καταλαβαίνεις ότι όσο πιο μεγάλο το ύψος τόσο περισσότερο φως και τόσο λιγότερες πιθανότητες να κάνουμε ένα όμορφο χαλί στον πάτο.

Link to comment
Share on other sites

200watt φως. μπουκάλα με co2 . υπόστρωμα , τι άλλο θέλω δηλαδή?

Link to comment
Share on other sites

θέλω 200 watt κατανάλωση ή απόδοση ? αγόρασα μια  high lite Τ5 της juwel 54W στα 4100 kelvin.  Να πάρω δηλαδή άλλη μια και μετά άλλες 2 στα 6000 με 6500 kelvin?

 

απο οτι διάβασα στις οδηγίες για φωτισμό θελω 2 στα 4000 εως 4500 και 2 στα 6000 εως 6500.

 

οι λάμπες jewel κάνουν 22 ευρώ η μια και πήγα σε ενα κατάστημα για να πάρω τα ντουι. και μου έδειξαν αυτές τις λάμπες.

 

λέγονται philips aquarelle. ειναι Τ8 και λεει πως κάνουν για φυτά και ενυδρεία. βγαίνουν σε οτι kelvin θελω (4500 και 6500 ) και αποδίδουν 150 watt. κάνουν 4.5 ευρώ η μια .

 

ερωτώ λοιπόν . χρειάζομαι ΑΠΟΔΟΣΗ 200W ή κατανάλωση? οι Philips aquarelle κάνουν ή δεν έχουν το επιθυμητό φάσμα ακτινοβολίας. άκουσα πως οι λάμπες ενυδρείων έχουν και UV ακτινοβολία. οι Philips έχουν??

Link to comment
Share on other sites

δέν ανέβασα τη φώτο της aquarelle. ορίστε λοιπόν

post-7493-0-30418900-1436953657_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Υγρα λιπασματα ολη τη σειρα.

 

δες λίγο αυτή τη λάμπα που ανέβασα Plz....

Link to comment
Share on other sites

Τι 150 watt? 15W γράφει η λάμπα που ανέβασες.

Link to comment
Share on other sites

Τι 150 watt? 15W γράφει η λάμπα που ανέβασες.

MΟυ ειπε οτι η λαμπα που εχει μηκος 1 μετρο αποδειδει 150.

Οπως και να έχει... ςσ πουμε πως συμπληρωνω 200 watt με τις philips ,κάνουν για ενυδρειο εαν εχω 4500 και 6500 kelvin? Θα αναπτυχθουν σωστα τα φυτα ?

Link to comment
Share on other sites

Σου εγραψα και στο αλλο θεμα σου,δεν νομιζω να υπαρχουν λαμπες που ειναι 15 βατ και βγαζουν 150...εκτος αν μιλαμε για λεντ..

Διαβασε τι σου εχω γραψει στο αλλο θεμα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...