Jump to content

θολούρα ενυδρείου


Recommended Posts

αγόρασα ενα 120άρι ενυδρείο το οποίο ήταν στρωμένο. εγώ απλά έβαλα χαλίκι που το έπλυνα με βραστό νερο κλπ και φυτά ψεύτικα τα οποία επίσης έπλυνα. έβαλα και τα ψαράκια μου αλλά είναι η δεύτερη μέρα και ακόμα να ξεθολώσει. 

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να μας βάλεις μια φωτογραφία ;

 

Μήπως έριξες βακτήρια εμπορίου ;

Link to comment
Share on other sites

Συνηθως το χαλίκι θέλει μερικά χέρια πλύσιμο και παρόλα αυτά η θολούρα παραμένει

Αν το έπλυνες μόνο μια φορά δικαιολογείται

 

Άλλαξε ενυδρειακό βαμβάκι, κάνε και μια αλλαγή νερού και περίμενε

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να μας βάλεις μια φωτογραφία ;

 

Μήπως έριξες βακτήρια εμπορίου ;

δεν έριξα τίποτα απολύτως. εκτός από αντιχλώριο που μου έδωσε εκείνος

Link to comment
Share on other sites

Συνηθως το χαλίκι θέλει μερικά χέρια πλύσιμο και παρόλα αυτά η θολούρα παραμένει

Αν το έπλυνες μόνο μια φορά δικαιολογείται

 

Άλλαξε ενυδρειακό βαμβάκι, κάνε και μια αλλαγή νερού και περίμενε

5 χέρια πλύσιμο και άλλαξα και τα 3 φίλτρα. σήμερα έχει θολούρα σαν να του έριξες νερό απότομα/// σε λίγο ανεβάζω φώτο αλλά δεν φαίνεται καλα

Link to comment
Share on other sites

eusufy.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μήπως έχεις αυξημένη ροή λόγω φιλτρου?

Παντως η θολουρα δεν ειναι πολλη, εφοσον μιλαμε για 2η μερα που τρεχει

Έγινε επεξεργασία - Chocolate_Puma
Link to comment
Share on other sites

Τι μέγεθος έχει το χαλίκι σου φίλε μου?

Μου φαίνεται αρκετά χοντρόκοκκο και ίσως μελλοντικά σου δημιουργήσει πρόβλημα κυρίως στο φύτεμα :(

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

το χαλίκι μου το έδωσε εκείνος που το έιχε και είχε αληθινά φυτά κάποτε μέσα... καλά δεν τα πιστεύω κιόλας γιατί ο καθένας για να πουλήσει λέει διάφορα. το χαλίκι είναι περίπου 1εκ. φίλτρο έχει Juwel 400 λ/ω ... τηλέφωνο που τον πήρα μου είπε οτι ξέχασε να μου πει οτι είχε ένα μήνα να ο δουέψει και ίσως ήθελε στρώσιμο. ελπίζω μόνο να  μην ψωφίσουν τα ψαράκια

Link to comment
Share on other sites

Τόσο χοντρό χαλίκι δεν θα σε βοηθήσει στο φύτεμα και κυρίως στα φυτά με λεπτά ριζώματα θα έχεις μέχρι και πρόβληματα ανάπτυξης.

Αν σκέφτεσαι λοιπόν να βάλεις φυτάκια και να φτιάξεις ένα όμορφο ενυδρείο καλό θα είναι να κάνεις αλλαγή βυθού τώρα που είναι

ακόμα νωρίς.

Το φίλτρο σου τι υλικά έχει μέσα μπορείς να μας περιγράψεις και αν είναι δυνατόν με ποια σειρά είναι τοποθετημένα αυτά.

Πόσα ψάρια έχεις μέσα και πόσες μέρες τρέχει το ενυδρείο σου ?

Υπάρχει περίπτωση να έχεις τεστάκια,υγρά κατά προτιμήση,για αμμωνία-νιτρώδη-νιτρικά ?

Link to comment
Share on other sites

Τόσο χοντρό χαλίκι δεν θα σε βοηθήσει στο φύτεμα και κυρίως στα φυτά με λεπτά ριζώματα θα έχεις μέχρι και πρόβληματα ανάπτυξης.

Αν σκέφτεσαι λοιπόν να βάλεις φυτάκια και να φτιάξεις ένα όμορφο ενυδρείο καλό θα είναι να κάνεις αλλαγή βυθού τώρα που είναι

ακόμα νωρίς.

Το φίλτρο σου τι υλικά έχει μέσα μπορείς να μας περιγράψεις και αν είναι δυνατόν με ποια σειρά είναι τοποθετημένα αυτά.

Πόσα ψάρια έχεις μέσα και πόσες μέρες τρέχει το ενυδρείο σου ?

Υπάρχει περίπτωση να έχεις τεστάκια,υγρά κατά προτιμήση,για αμμωνία-νιτρώδη-νιτρικά ?

το φίλτρο έχει ένα σφουγγάρι σκούρο πράσινο που δεν ξέρω τι κάνει. ένα πιο ανοιχτό πράσινο που είναι για νιτρικά από οτι κατάλαβα και ένα σφουγγάρι άνθρακα με υαλοβάμβακα. καινούργια και τα 3. το νερό περνάει πρώτα από τον υαλοβάμβακα μετά από το μαύρο σφουγγάρι με άνθρακα μετά από το πράσινο για νιτρικά και τέλος από το σκούρο πράσινο.

το ενυδρείο τρέχει από κυριακή πρωί και σήμερα έβαλα 2 καρχαρίες με πορτοκαλή ουρά ένα γλύφτη βεντούζα κίτρινο και 4 πλάτι.

τεστάκια δεν έχω ακόμα παρήγγειλα όμως

Link to comment
Share on other sites

Οπα, βιολογικο υλικο δεν εχει?

Link to comment
Share on other sites

Το φιλτρο θελει αναβαθμιση στα υλικα του,δεν εχεις καθολου βιολογικο υλικο,πραγμα που χρειαζεσαι.

Ψαρι γλυφτης βεντουζα δεν υπαρχει..μαλλον καποιο αλγοφαγο εννοεις αλλα δε ξερουμε ποιο ακριβως.

Τα πλατυ γι αυτο το ενυδρειο μια χαρα ειναι εφοσον ειναι χαρεμι.

Οι καρχαριες.που δεν ειναι καρχαριες,δεν κανουν για το ενυδρειο,διαβασε εδω.

Link to comment
Share on other sites

Και βιολογικο υλικό πως το ζητάω και τι ειμαι δλδ

Link to comment
Share on other sites

οπως το ακους ειναι πορωδες κεραμικο υλικο πανω στο οποιο αποικιζουν τα απονιτριποιτικα βακτηρια ωστε να γινεται σωστα ο κυκλος του αζωτου .

Παντως χρειαζεσαι και βακτηρια ωστε να το στρωσεις παλι απο την αρχη ...εκτος απο τα παραπανω π σ ειπαν και τα παιδια 

Link to comment
Share on other sites

κατι ακομη ...εγω τον βυθο δεν θα τον αλλαζα θα σε δυσκολεψει σιγουρα στο φυτεμα αλλα ειχα παλαιοτερα φυτεμενο με παρομοια κοκομετρια στο βυθο χωρις προβλημα....προεχουν αλλα πρωτα .

Link to comment
Share on other sites

κατι ακομη ...εγω τον βυθο δεν θα τον αλλαζα θα σε δυσκολεψει σιγουρα στο φυτεμα αλλα ειχα παλαιοτερα φυτεμενο με παρομοια κοκομετρια στο βυθο χωρις προβλημα....προεχουν αλλα πρωτα .

 

Οταν φτιαξει τα υπολοιπα μετα θα ειναι ποιο δυσκολο να αλαξει το βυθο, οχι οτι δεν γινεται.

Τωρα που ειναι αρχη ομως ειναι ποιο ευκολο.

 

Αν εχεις καποιο φιλο που εχει ενυδρειο δωσε τα ψαρια για λιγο διαστημα μεχρι να στρωσει το ενυδρειο.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

 

Αν βολεύει κάποιο ΣΚ να περάσεις από Νέα Ερυθραία, μπορώ να σου δώσω μπόλι

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

 

Αν βολεύει κάποιο ΣΚ να περάσεις από Νέα Ερυθραία, μπορώ να σου δώσω μπόλι

επειδή το ενυδρείο το έχω Αργολίδα όπου μένουν οι γονείς μου το πιο πιθανό θα έρθω Αθήνα Σεπτέμβρη όταν ανοίξει η σχολή. Αν τα έχετε ακόμα δεν υπάρχει πρόβλημα να περάσω. Σας ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

οπως το ακους ειναι πορωδες κεραμικο υλικο πανω στο οποιο αποικιζουν τα απονιτριποιτικα βακτηρια ωστε να γινεται σωστα ο κυκλος του αζωτου .

Παντως χρειαζεσαι και βακτηρια ωστε να το στρωσεις παλι απο την αρχη ...εκτος απο τα παραπανω π σ ειπαν και τα παιδια 

και είναι σίγουρο πως μπαίνει στο φίλτρο μου?

Link to comment
Share on other sites

einer-der-zwei-filterkoerbe-nach-der-ein

 

το φίλτρο που έχω και εγώ είναι αυτό

 

Link to comment
Share on other sites

Βγαζεις ολα αυτα και αφηνεις μονο ενα σφουγγαρι κατω κατω,απο πανω βαζεις βιολογικο υλικο μεσα σε διχτακι και πανω απο το βιολογικο βαζεις ενυδρειακο βαμβακι.

Βγαζεις και το πλαστικο το ασπρο που φαινεται στη φωτο.

Link to comment
Share on other sites

Βγαζεις ολα αυτα και αφηνεις μονο ενα σφουγγαρι κατω κατω,απο πανω βαζεις βιολογικο υλικο μεσα σε διχτακι και πανω απο το βιολογικο βαζεις ενυδρειακο βαμβακι.

Βγαζεις και το πλαστικο το ασπρο που φαινεται στη φωτο.

εντάξει μες την εβδομάδα θα γίνει και αυτό....

Link to comment
Share on other sites

Να ξερεις οτι οταν το κανεις αυτο,θα πρεπει τα ψαρια να φυγουν απο το ενυδρειο γιατι θα θελει παλι στρωσιμο,οχι οτι και τωρα δεν ηθελε.

Αλλιως θα χρειαστει να βρεις μπολι και να το μπολιασεις.

Επισης,καλο ειναι οτι αλλαγες εχεις σκοπο να κανεις ,να γινουν ολες μαζι,πχ αλλαγη βυθου.

Και να δεις και τι θα κανεις και με τα ψαρια,καλο ειναι να βαλεις καποια που να ταιριαζουν μεταξυ τους αλλα και να ειναι σωστα για το ενυδρειο σου.

Link to comment
Share on other sites

Βγαζεις ολα αυτα και αφηνεις μονο ενα σφουγγαρι κατω κατω,απο πανω βαζεις βιολογικο υλικο μεσα σε διχτακι και πανω απο το βιολογικο βαζεις ενυδρειακο βαμβακι.

Βγαζεις και το πλαστικο το ασπρο που φαινεται στη φωτο.

 

Κωστα το φιλτρο αυτο δουλευει αναποδα.

Απο απανω τραβαει. Κατω το βιολογικο και απο επανω το σφουγκαρι.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...