Jump to content

θολούρα ενυδρείου


Recommended Posts

Κωστα το φιλτρο αυτο δουλευει αναποδα.

Απο απανω τραβαει. Κατω το βιολογικο και απο επανω το σφουγκαρι.

 

Μητσο,το φιλτρο αυτο ειναι το juwel το μαμα,και ρουφαει απο κατω και απο πανω.Το περισσοτερο το ρουφαει απο κατω ομως και βγαζει το νερο απο πανω η αντλια.

Ειχα το ιδο φιλτρο στο δικο μου juwel μεχρι πριν καποια χρονια και τα υλικα τα ειχα οπως τα εγραψα πανω. :)

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως Μητσο το ειχα οπως το γραφω πιο πανω και δεν ειχα κανενα θεμα :)

Link to comment
Share on other sites

για να καλύψω και τις δυο απόψεις μπορώ να το βάλω ανάμεσα από δύο σφουγγάρια το βιολογικό φίλτρο

 

Link to comment
Share on other sites

Μια φωτογραφία ειναι χίλιες λέξεις!

 

Το φίλτρο τραβάει νερό από πάνω, γι αυτό και στη φωτο το πάνω σφουγγάρι ειναι εντελώς "βρώμικο", ενώ τα υπολοιπα όχι

 

Για να μην επιβαρυνεις το σφουγγάρι, εγώ θα έβαζα το βιολογικό υλικό στο κάτω μέρος (μέσα σε διχτάκι), από πάνω θα έβαζα σφουγγάρι και πάνω πάνω ενυδρειακό υαλοβάμβακα τον οποίο θα αλλάζα σε κάθε αλλαγή νερού

 

 

Link to comment
Share on other sites

Μια φωτογραφία ειναι χίλιες λέξεις!

 

Το φίλτρο τραβάει νερό από πάνω, γι αυτό και στη φωτο το πάνω σφουγγάρι ειναι εντελώς "βρώμικο", ενώ τα υπολοιπα όχι

 

Για να μην επιβαρυνεις το σφουγγάρι, εγώ θα έβαζα το βιολογικό υλικό στο κάτω μέρος (μέσα σε διχτάκι), από πάνω θα έβαζα σφουγγάρι και πάνω πάνω ενυδρειακό υαλοβάμβακα τον οποίο θα αλλάζα σε κάθε αλλαγή νερού

 

Το πανω που βλεπεις βρωμικο δεν ειναι σφουγγαρι,ειναι ενυδρειακο βαμβακι της juwel.

https://www.google.gr/search?q=juwel+filter+wool&biw=1600&bih=765&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0CAYQ_AUoAWoVChMIgaXqhL7axgIVC9YUCh2AYwA-

Έγινε επεξεργασία - rastafarian
Link to comment
Share on other sites

Το πανω που βλεπεις βρωμικο δεν ειναι σφουγγαρι,ειναι ενυδρειακο βαμβακι της juwel.

 

Αυτό δεν αλλάζει τα δεδομένα, ότι ειναι το πιο βρωμικο, άρα το νερό πάει απο πάνω προς τα κάτω... ;)

Link to comment
Share on other sites

απο πανω προς τα κατω παει η ροη ...εχω και εγω ιδιο μαμα και ετσι λειτουργει.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα δουλευα το φιλτρο οπως εγραψα πιο πανω.

Επισης,το κουτι του φιλτρου μου (juwel) ειχε θυριδες και πανω και κατω και το νερο εμπαινε και απο πανω και απο κατω.

Link to comment
Share on other sites

εχει θυριδες και στο εξωτερικο κουτι απο κατω ναι ...αλλα το φερνει το νερο και το περναει απο πανω πρωτα στο εσωτερικο κουτι (το εσωτερικο κουτι που ουσιαστικα μπαινουν τα υλικα εχει μονο μια εισοδο την πανω και μια εξοδο την κατω που ειναι σαν σωληνας μεσα στο διαχωριστικο)

Link to comment
Share on other sites

Το δικο μου κουτι ηταν διαφορετικο,δεν ειχε σωληνα οπως λες,ισως ηταν το παλιο συστημα στο δικο μου.

Επισης,το κουτι που λες,το ασπρο,το βγαζεις τελειως απο μεσα για να βαλεις βιολογικο υλικο,αλλιως δεν χωραει και πολλα πραγματα.

Εγω σας λεω πως δουλευα το δικο μου φιλτρο της juwel και το δικο μου ενυδρειο ειναι το record 800.

Link to comment
Share on other sites

einer-der-zwei-filterkoerbe-nach-der-ein

 

το φίλτρο που έχω και εγώ είναι αυτό

Φίλε μου καλησπέρα

 

Από πάνω προς κατά κάτω θα βάλεις πρώτο πάνω πάνω το ενυδρείο βαμβάκι ( λευκό ) μετά το μπλε σφουγγάρι και βγάζεις το μαύρο  και το πράσινο.

Και στην θέση τους η θα βάλεις  μια διάτρητη θηκούλα ( κάλτσα την ζητάς ) η  θα φτιάξεις μια θηκούλα και θα βάλεις μέσα sera siporax

Link to comment
Share on other sites

Αφού τα βρήκαμε με την σειρά και την κυκλοφορία του νερού. . .

Θα πρότεινα να κρατήσει το πράσινο σφουγγάρι και όχι το μπλε μιας και έχει μικρότερους πόρους και θα κρατάει περισσότερα σωματίδια.

Επίσης την πλαστική θήκη μην την καταργήσεις γιατί θα σε βοηθάει να βγάζει έξω τα υλικά σου πιο εύκολα.

Το μαύρο σφουγγάρι το πετάς γιατί είναι άνθρακας και πλέον δεν σου χρειάζεται.

Βέβαια εφόσον στήσεις το ενυδρείο από την αρχή με καινούριο βυθό κλπ καλό θα είναι να βάλεις άνθρακα για 2-3 μέρες αλλά όχι αυτόν.

 

Εδώ υπάρχει μια καλή αναφορά για τα φίλτρα της Juwel με αρκετές χρήσιμες λεπτομέρειες.

Με μια μικρή αναζήτηση στο forum θα βρεις και άλλα παρόμοια θέματα :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

Θα πρότεινα να κρατήσει το πράσινο σφουγγάρι και όχι το μπλε μιας και έχει μικρότερους πόρους και θα κρατάει περισσότερα σωματίδια.

Επίσης την πλαστική θήκη μην την καταργήσεις γιατί θα σε βοηθάει να βγάζει έξω τα υλικά σου πιο εύκολα.

 

 

Απ'το στομα μου το πηρες! :)

Link to comment
Share on other sites

σας ευχαριστώ όλους για τις απόψεις και την βοήθειά σας

Link to comment
Share on other sites

επειδή το ενυδρείο το έχω Αργολίδα όπου μένουν οι γονείς μου το πιο πιθανό θα έρθω Αθήνα Σεπτέμβρη όταν ανοίξει η σχολή. Αν τα έχετε ακόμα δεν υπάρχει πρόβλημα να περάσω. Σας ευχαριστώ πολύ

 

Αν δεν βρεις μπόλι άμεσα, πρέπει να βρεις άλλον τρόπο να στρώσεις το φίλτρο σου, χωρίς τα ψάρια μέσα...

 

Link to comment
Share on other sites

αα μπόλι είπατε μόλι κατάλαβα τα balloon. οταν λέμε μπόλι?

 

Link to comment
Share on other sites

Για το στρώσιμο του φίλτρου μας συστήνονται οι παρακάτω τρόποι

 

Μπόλιασμα Φίλτρου

 

Στρώσιμο Κοινόβιων Ενυδρείων

 

Ασχέτος με την μέθοδο που θα ακουλουθήσεις βασική προυπόθεση είναι να υπάρχει στο φίλτρο σου κεραμικό υλικό(πχ siporax)

για να μπορέσουν να αποικήσουν τα βακτήρια.

Έγινε επεξεργασία - rastaman
spelling
Link to comment
Share on other sites

βρήκα μπόλι από πετ σοπ. ΄στρωσε το φίλτρο έβαλα τα ψάρια πάλι μέσα γιατί ήταν σε μικρό ενυδρείο και πήρα και βιολογικό φίλτρο... το θέμα μου είναι ότι έχω 1 πλακόστομο και 5 πλατυ. και χτες έχω και 10 νεογέννητα πλάτυ... 

Link to comment
Share on other sites

Απο πετ σοπ ποτε δεν παιρνουμε μπολι...

Το μπολι το παρνουμε απο συχνομπιστα και απο ενυδρειο που δεν εχει περασει ασθενειες...απο το πετ σοπ δεν ξερεις οτι δεν εχει περασει ασθενεια (δυσκολο)

Τι μπολι πηρες,τι σου εδωσε?

Τι μετρησεις εχεις τωρα?

Link to comment
Share on other sites

ο ιδιοκτήτης του πετ σοπ έχει δικό του ενυδρείο ίδιο με το δικό μου. και έχουμε ίδια φίλτρα.
1. Ανοίγουμε το φίλτρο - δότη κάνουμε τη συνήθη συντήρηση στραγγίζοντας ελαφρά τα σφουγγάρια ή/και τα βιολογικά υλικά σε νερό που έχουμε βγάλει από το ενυδρείο σε μιά λεκάνη/κουβά.
2. Αφαιρούμε λίγα υλικά και βάζουμε στη θέση τους καινούρια απο το άστρωτο φίλτρο.
3. Επαναφέρουμε σε λειτουργία το φίλτρο.
4. Αδειάζουμε σε ενυδρειακή σακούλα αρκετό από το νερό της λεκάνης/κουβά με όλη όμως τη "βρωμιά" που έβγαλαν τα υλικά κατά τον καθαρισμό τους, ρίχνουμε μέσα και τα στρωμένα υλικά και τη δένουμε. Την σακούλα αυτή τη βάζουμε σε 1-2 ακόμα σακούλες σούπερ μάρκετ για ασφάλεια.
5. Μεταφέρουμε σύντομα το μπόλι στο νέο ενυδρείο.
6. Ανοίγουμε το φίλτρο - λήπτη, βάζουμε μέσα τα στρωμένα υλικά από τη σακούλα και περιχύνουμε όλα τα υλικά του φίλτρου με το νερό της σακούλας.

έκανα αυτή την διαδικασία και μου έδωσε τα σφουγγάρια του φίλτρου του καθώς και κανά δεκάρι κιλά νερό από την αλλαγή που έκανε. και το άφησα ένα βράδυ χωρίς να βάλω ψάρια. μετρήσεις δεν τις θυμάμαι αλλά θυμάμαι ότι δεν είχα τίποτα κακό... έτσι μου είπε τουλάχιστον

Link to comment
Share on other sites

έφτιαξα νέο θέμα στα ενυδρεία μελών ώστε να μην χαλάμε εδώ το θέμα... όποιος μπορεί να βοηθήσει θα πίνω ένα ποτηράκι κρασί στο ονομά του 

Link to comment
Share on other sites

Μπολι ειναι το βιολογικο υλικο..τα σφουγγαρια δεν κρατανε πολυ βιολογια ουτε το νερο που σου εδωσε..

Κανε μετρησεις να δεις τι γινεται.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...