Jump to content

Juwel 110


Recommended Posts

Γενική κατηγορία ενυδρείου 
Κοινωνικό

Γενικές Πληροφορίες
Διαστάσεις Ενυδρείου (ΜxΠxΥ):
Συνολικά Λίτρα: 120
Sump (λίτρα):

Οργανισμοί
Φυτά:
Ψάρια: 5 πλάτυ 1 πλακόστομος  1 καρχαριάκος κοκκινοούρης
Άλλα είδη:

Διακοσμητικά υλικά
Φόντο:
Πέτρες: από ποτάμι 
Ξύλα:
Άλλα διακοσμητικά : σπασμένο πιθάρι, άγκυρα, κοχύλι, 
Υπόστρωμα:
Βυθός: χοντρό χαλίκι

Φωτισμός
Πηγές φωτισμού (πλήθος και τύπος): 2 λάμπες φθορισμού  18 watt η κάθε μία 12000Κ και 6000Κ
Διάρκεια φωτισμού: το πολύ 8 ώρες

Υποστήριξη οργανισμών 
Φίλτρανση: Juwel σφουγγάρι νιτρικών σιποράξ βιολογικό Juwel υαλοβάμβακας 
Θέρμανση/ Ψύξη: 100 watt θερμαντήρας 
Λίπανση:
Παροχή CO2:
Άλλες τεχνικές ευκολίες ή/και παρεμβάσεις:
Διατροφή: tetra Pro Energy
  

Παράμετροι
pH:
Γενική σκληρότητα (GH):
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):
Αμμωνία (ΝΗ3):
Νιτρώδη (ΝΟ2):
Νιτρικά (ΝΟ3):
Φωσφορικά (PΟ4)
Μέση Θερμοκρασία (°C): 28

Συντήρηση
Αλλαγές νερού:
Προετοιμασία νερού/πρόσθετα: tetra aqua safe, tetra safe start
Άλλες ρουτίνες συντήρησης:

Φωτογραφίες:

Na6256.jpgAQCbA6.jpgzDtk6g.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παναγιώτη καλησπέρα

 

Να σου πω τι βλέπει το δικό μου άπειρο μάτι

Ένα ενυδρείο το οποίο μπορεί να γίνει όμορφο, γιατί και καλά λίτρα έχει και καλές διαστάσεις, αλλά....

 

Οι διαφωνίες μου σε τυχαία σειρά

1. Εντελώς λάθος βυθός. Κι από θέμα οπτικό κι απο θέμα λειτουργικό. Κουράζει το μάτι κι επιπλέον δεν προσφέρει τπτ στα ψάρια αυτή η πολυχρωμία και η λάθος κοκκομετρία. Επιπλέον αν αποφασίσεις να φυτέψεις αληθινά φυτά, θεωρώ πως θα δυσκολευτείς

2. Λάθος ψαροσύνθεση. Κράτησε τα ζωοτόκα και δώσε τα άλλα 2 είδη. Ειναι μικρό το ενυδρειο τόσο για τον πλέκο όσο και για τον shark

3. Κάποια πραγματα ειναι εύκολο να τα διορθώσεις.

πχ ωρες φωτισμού. Είναι καλό να είναι σταθερές. Δλδ αυτό το "το πολύ 8 ώρες" μπορεί να σημαίνει απο μία έως 8.

Επίσης : Ενυδρείο χωρίς μετρήσεις, τρέχει στον αέρα. Που σημαίνει πως αργά ή γρήγορα ίσως έρθεις αντιμέτωπος με ασθένειες και μετά θα ψάχνεις να βρεις τι έφταιξε

Τροφές : Αυξησε την ποικιλία, εάν κι εφόσον μπορείς

Διακοσμητικά : Δεν προσφέρουν κάτι στα ψάρια, παρά μόνο στο ανθρώπινο μάτι. Εκτός κι αν μιλάμε για κυνηγητό εντός του ενυδρείου, οπότε εκεί ισως να προσφέρουν κρυψώνες

Φυσικό περιβάλλον : Προσπάθησε να προσφέρεις ένα περιβάλλον όσο το δυνατόν πιο φυσικό στα ψάρια που φιλοξενείς

Λάμπες : Εφόσον αποφασίσεις να πας σε αληθινά φυτά, πρέπει να αλλάξεις λάμπες

Δεν έχεις αναφέρει τπτ για τις αλλαγές νερού. Κάθε πότε αλλάζεις, πόσο αλλάζεις και με ποιον τρόπο το αλλάζεις

 

Σορρυ για τα πολλά σχόλια, αλλά γενικά είμαι της άποψης πως ενυδρείο χωρίς μετρήσεις είναι επικίνδυνο για κάθε ζωντανό που φιλοξενεί

 

Καλή συνέχεια κι εδώ είμαστε...

 

Link to comment
Share on other sites

έκανα μετρήσεις χτες αλλά δεν τις θυμάμαι γιατι τις κράτησε το πετ σοπ. το χαλίκι το είχε μέσα έτσι το πήρα μεταχειρισμένο. αλλαγή νερού ακόμα δεν έχω κάνει μια βδομάδα τρέχει. ο shark είναι έτοιμος να πάει σε άλλο ενυδρείο φίλου. τον πλακόστομο θα τον κρατήσω γιατί μου αρέσει και μόλι μεγαλώσει αρκετά ώστε να μην αντέχει θα πάει στο άλλο ενυδρείο φίλου.  το φως ανάβει πάντα 6 το απόγευμα και κάθεται μέχρι να κοιμηθούμε το βράδυ.. τα διακοσμητικά είναι θέμα της μάνας μου για αυτό μπήκαν εκτός από το πιθάρι που μπήκε για τον shark. κοιμάται εκεί μέσα.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω σε ολα με τον puma.

Οι λαμπες ειναι λαθος,θελουν αλλαγη.

Το χαλικι δεν κανει για αληθινα φυτα.

Το φως δεν το αναβουμε ετσι,δηλαδη απο τις 6 μεχρι να κοιμηθουμε,πρεπει να υπαρχει σταθερο ωραριο για να συνηθιζουν και τα ψαρια.Παρε εναν χρονοδιακοπτη και βαλε τις ωρες που θες να ειναι αναμενο το φως.

Για το στρωσιμο στο εγραψα και στο αλλο θεμα σου,το μπολι ειναι το βιολογικο υλικο που παιρνουμε απο αλλο ενυδρειο που τρεχει πολυ καιρο και χωρις ασθενειες,το σφουγγαρι που σου εδωσε δεν εχει τοσο πολλες αποικιες βακτιριων οσο το βιολογικο υλικο,ουτε και το νερο που σου εδωσε.

Link to comment
Share on other sites

οταν λέτε πως θέλουν αλλγή τι πρέπει να αλλάξω στις λάμπες δηλαδή? και θα έχουν θέμα τα ψάρια τώρα η για τα φυτά πιο μετά?

 

Link to comment
Share on other sites

Θα γεμισεις αλγη μ αυτες τις λαμπες.

Ποσο καιρο ειναι αυτες οι λαμπες πανω στο ενυδρειο?

Η 12000 πρεπει να βγει και στη θεση της να μπει μια 4500Κ.

Αν εινα παλιες οι λαμπες,θα πρεπει να βγουν και οι 2.

Αν βαλεις και φυτα,θα εχουν προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

δεν είναι καιρό. καινούργιες είναι εγώ τις έβαλα τις είχα στο σπίτι. δηλαδή και οι δύο να είναι 4500Κ? 

Link to comment
Share on other sites

Μια 6000Κ που έχεις και η άλλη να γίνει 4500Κ.

Link to comment
Share on other sites

Ποσο καινουριες ειναι δηλαδη?

Ποσο καιρο εχουν δουλεψει?

Τις ειχες εσυ σπιτι σου για το ενυδρειο που αγορασες?

Πρεπει η μια να ειναι 6500Κ η 6000Κ και η αλλη 4500Κ

Link to comment
Share on other sites

αχρησιμοποίητες τις είχα 3 βδομάδες γιατί σπουδάζω ηλεκτρολογία στην ΑΣΠΑΙΤΕ και ήθελα να φτιάκω ένα φωτιστικό και ταίριαζαν στο ενυδρείο και τις έβαλα. αν γίνει αυτή η αλλαγή θα κάνει και αν κάποτε αλλάξω βυθό και βάλω φυτά?

Link to comment
Share on other sites

Αν αλλαξεις τη 12000 με μια 4500 θα εισαι καλα και για φυτα.Αλλα με τα βατ που εχεις θα μπορεις να βαλεις μονο πολυ ευκολα φωτα.

Φυσικα θα πρεπει να αλλαξεις και χαλικι και να βαλεις πολυ πιο ψιλοκοκκο.

Link to comment
Share on other sites

Αν αλλαξεις τη 12000 με μια 4500 θα εισαι καλα και για φυτα.Αλλα με τα βατ που εχεις θα μπορεις να βαλεις μονο πολυ ευκολα φωτα.

Φυσικα θα πρεπει να αλλαξεις και χαλικι και να βαλεις πολυ πιο ψιλοκοκκο.

απορία γιατί είδα οτι έχετε γαριδάδικο... μου έδωσαν 2 γαρίδες δώρο. τις έβαλα μαζί με τα ψαράκια. δεν τις πειράζουν. θέλουν κάτι ιδιαίτερο? μου έδωσαν κάτι διάφανες γαρίδες. και δεύτερη απορία αν βάλω στο μισό ενυδρείο άμμο ή ψιλό χαλίκι γιατί δεν έχω λεφτά γίνεται να βάλω φυτά? 

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι βρε παιδιά για τις "λάθος" λάμπες. Σε ένα ενυδρείο που δεν έχει φυτά, γιατί τα ψηλά κέλβιν ευνοούν περισσότερο τις άλγες από τα χαμηλά κέλβιν;

Link to comment
Share on other sites

γεννητούρια σήμερα καθώς είδα γόνους από πλάτυ μέσα και ένα "τσαμπί" αβγά από κάποιο σαλιγκαράκι 

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι βρε παιδιά για τις "λάθος" λάμπες. Σε ένα ενυδρείο που δεν έχει φυτά, γιατί τα ψηλά κέλβιν ευνοούν περισσότερο τις άλγες από τα χαμηλά κέλβιν;

αυτό θα ήθελα να ρωτήσω κι εγώ!

Link to comment
Share on other sites

άλλη απορία. αν δείτε στις φώτο το πίσω τζάμι έχει κάτι κυλίδες. ο προηγούμενος είχε αφίσα βάλει και όταν την έβγαλα είδα το θέαμα.. δοκίμασα ξύδι κλπ αλλά τίποτα. καμία ιδέα για το πως θα φύγει?

Link to comment
Share on other sites

Η αληθεια ειναι κι εγω αντιμετώπισα το ιδιο πρόβλημα!σημαδια στο πίσω τζάμι απο αλατα που δεν φυγανε ουτε με ξυδι ουτε με ξυράφι, ουτε με jif!

Σαν να ποτισε ο λεκες!

Link to comment
Share on other sites

Η αληθεια ειναι κι εγω αντιμετώπισα το ιδιο πρόβλημα!σημαδια στο πίσω τζάμι απο αλατα που δεν φυγανε ουτε με ξυδι ουτε με ξυράφι, ουτε με jif!

Σαν να ποτισε ο λεκες!

έτσι ακριβώς. 

Link to comment
Share on other sites

Είναι από μέσα ή απ΄ έξω ??

 

Edit

Jif δεν βάζουμε σε τζάμια!!Έχει κόκκο και θα κάνει "αερογραφία" :(

Έγινε επεξεργασία - rastaman
Link to comment
Share on other sites

Είναι από μέσα ή απ΄ έξω ??

 

Edit

Jif δεν βάζουμε σε τζάμια!!Έχει κόκκο και θα κάνει "αερογραφία" :(

απ'έξω είναι.. και μόλις το περάσω με υγρό πανάκι χάνεται και μετά μόλις στεγνώσει εμφανίζεται

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε με λίγο ακουαφορτε σε ένα πανί.

Με μεγάλη προσοχή βέβαια και μετά ξέπλυνε με νερό. . .

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε με λίγο ακουαφορτε σε ένα πανί.

Με μεγάλη προσοχή βέβαια και μετά ξέπλυνε με νερό. . .

σίγουρα δεν θα παθει κατι το τζάμι?

Link to comment
Share on other sites

Εγγυημένα και δοκιμασμένα.

Ανοιχτά παράθυρα και ξέπλυμα με νερό. . .

πόση ώρα να το αφήσω δηλαδή πάνω? η απλά ποτίζω ένα πανάκι το περνάω ένα χέρι και αμέσως περνάω με νερό?

Link to comment
Share on other sites

Ποτίζεις ένα πανί και το περνάς.Αν δεις οτι φευγει συνεχίζεις.

Οπως και να έχει δεν παθαίνει τίποτα το τζάμι και δεν αγχώνεσαι να το ξεπλύνεις.

 

Απλά επιμένω για το νερό γιατί εγώ είχα βάλει azax για να το ξεπλύνω και είχε ντουμανιάσει όλο το σπίτι :(

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...